Franklyn

Dark World

Drama / Fantasy / Romantický / Thriller

Velká Británie / Francie, 2008, 94 min

• Arkos

Fantasmagorie, ve které se neustále prolínají dva světy. Celé je to roztahané,pomalé a většinou i nudné. Ale dokoukal jsem to.(19.5.2009)

Franklyn je jako skládání puzzle z rozdrobeného rohlíku. Začátek je chaotický, jeden z hrdinů vypadá jako kopie Rorschacha, Eva Green se z nevysvětlitelných důvodů snaží zabít a prolínání obou světů tomu tomu nasazuje korunu. Nevzdávejte ale naději, protože stejně jak platí pro puzzle, i zde začnou po čase všechny dílky pasovat dohromady a na povrch vyplyne precizně vymyšlený příběh, jehož pointa nutí k opakovanému shlédnutí. Uznávám, ta čtvrtá hvězda je spíše za překrásnou Evu než-li za dějovou propracovanost, ale i přesto vede film k zamyšlení, že možná právě v tomto momentu píše moje paralelní já na psacím stroji a za okny má místo Prahy temně gotické Meanwhile City...(20.4.2009)

• BoPo

Zo začiatku sa tvári ako niečo extra, mix viacerých vecí naraz. No postupom času film odkrýva svoju obyčajnosť, neoriginalitu. Ani Bond Girl Eva Green tento pokus nezachránila.(13.8.2010)

Není to úplně bez nápadu, ale zhruba hodina je scénáristicky takovej sranec, až je to lehce nekoukatelné.(23.1.2013)

První rovina-nádech gothiky, fanatismus církvemi, hrdina. Druhá rovina-imaginární svět, imaginární dívka. Třetí rovina-pokusy o sebevraždu,spojujícím článkem mezi hlavními aktéry je otec, vrah. Zprvu mi to nedávalo smysl a občas jsem přemýšlela, proč se děj zbytečně zamotává až se ztrácí v nedohlednu. Naštěstí rozuzlení ke konci mi vyrazilo dech. Jak originální propletenec napříč vlastními démony i sny.(26.11.2009)

• - Hlavní role ve filmu měli mít původně Ewan McGregor, Paul Bettany a John Hurt. Ovšem potom měl McGregor nehodu na kole, při které si zlomil nohu a byl nucen z natáčení odejít. Z původního obsazení nakonec zůstala jenom Eva Green. (HappySmile)

• - Jméno postavy Johna Preesta (Ryan Phillippe), který bohuje proti zástupcům církve clericům a poté hodlá církvi pomoci, se nápadně podobá anglickému slovu „priest“, neboli „kněz“. Ironické pojmenování přitom Garreth McMorrow do filmu zavedl schválně. (vimanzen)