Prach času

• slovenský

Prach času

Dust of Time, The

Řecko / Itálie / Francie / Rusko, 2008, 125 min

Náročný film, který předpokládá jistou znalost (tentokrát nejen!) řecké či balkánské historie. Teprve při druhém zhlédnutí jej lze dobře vychutnat a ocenit. Asi nejosobnější výpověď Angelopulose.(2.12.2014)

• Lyncha

Ony zmiňované nejdůležitější události 20. století jsou často jen naznačené jednou větou, stejně jako vzásadě i všechno ostatní. Těžko říct, o čem ten film vlastně je. Přechody mezi časovými rovinami jsou řešeny zajímavým způsobem, místy až Lynchovským, ale tím je příděl zajímavosti vyčerpán. Za celý život jsem z kina odešla jen ze dvou filmů, ale tenhle se málem stal třetím. Nebudu raději ani počítat, kolikrát jsem se dívala zívajíc na hodinky, kdy to konečně skončí.(28.3.2009)

V obsahu filmu je řečeno vše podstatné. Je to především film k hlubokému zamyšlení. Řečtí komunisté pronásledováni fašistickou diktaturou ve své zemi nalézají mj. útočiště i ve stalinském SSSR, které je však z chorobné nedůvěry k cizímu živlu internuje na stepi v Kazachstánu. Mladá komunistka Elena se ke svému neštěstí potká se svým milým ve chvíli, kdy je nepatřičné milovat se v tramvaji - lid želí smrti Stalina... Je internována na Sibiř a její Spyros, který do Svazu přijel, aby ji tajně odvezl za sebou do USA, zatčen... Na Sibiři se pak setká s druhým osudovým mužem, německým Židem Jákobem... A pak to celé půlstoletí, které vrcholí na přelomu století v Berlíně, v době, kdy mají lidé už jiné starosti, ale svět se nijak podstatně nezměnil a ze snů mládí zůstal jen prach a nostalgie. A protože si tyhle sny mnozí z nás nesli po celou tu dobu taky, je to především film k hlubokému zamyšlení. Je v něm pár hluchých míst, maskéři nedokázali dostatečně plynule herce "stárnout", konec je až zbytečně natažený. I proto "jen" čtyři hvězdičky.(2.7.2014)

Jeden film Theodorose Angelopoulose už jsem viděl, Odysseovu cestu - nahrál jsem si ji kdysi z ČT2 protože v tom hrál Harvey Keitel - a musel jsem to dát na několik etap. Tento film je naštěstí "jen" dvouhodinový, zato jde o stejně poctivou artovku, které rozložení do několika částí mohlo pomoci k lepšímu vstřebání ze strany diváka. Takže zatím co v Odysseově cestě před lety uvízl v mlze, úzkosti a časozpytném prostoru Harvey Keitel, tentokrát to zbylo na Willema Dafoe a z pozice hereckého výkonu není potřeba u něho i ostatních (hodně dobrý Bruno Ganz) cokoliv vytýkat. Atmosféra utýrané rozvláčnosti je ale na hraně mezi zajímavým a nudným a to potom nepomáhá ani režisérova schopnost zinscenovat obyčejnou davovou scénu, tak bezchybně zalidněnou, že je to až vyjimečné (srocení davu při ohlášení Stalinova úmrtí, výšlap po dlouhých schodech - mimoděčně připomínající pochod španělských vojáků džunglí v Aguirre, hněv Boží, ...). Hudba: Eleni Karaindrou. 60%(6.6.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $433,937(4.9.2010)