Americký dramatický snímek natočený podle skutečné události, vypráví o smutné cestě podplukovníka Strobla (Kevin Bacon), který jako dobrovolník doprovází eskortu mrtvého devatenáctiletého vojína, jenž zahynul při výkonu služby v Bagdádu, na cestě domů.  Dramatický snímek amerického režiséra Rosse Katze byl natočen podle skutečné události, která se stala v roce 2004 v Bagdádu. Vypráví o smutné pouti podplukovníka Michaela Strobla (Kevin Bacon), který se dobrovolně přihlásil k eskortě mrtvého devatenáctiletého vojáka Chance Phelpse, jenž zahynul při výkonu služby v Bagdádu. Cesta vede z Iráku až do města ve Wyomingu, kde se zesnulý voják narodil. Podplukovník Strobl přebírá rakev na letišti Dover v Delaware a s vojenskými poctami ji doprovází domů do Dubois k Chanceho rodině. (oficiální text distributora)

MATADOR

I když zrovna nevěřím všemu co se ve filmu událo, jedno se opomenout nemůže. Něco tak citově silného jsem už dlouho neviděl! Opravdu s velkým citem natočeno, tak aby se to zainteresovaných nedotklo a zároveň ostatní postrčilo, popř: aby pochopily. Těch pár typických amerických rádobyhodnot odpouštím. ()

Amroth666

6.2. 2010 - velká neznámá v podání režie Ross Katz. Kdybych měl točit jen čistě teoreticky tento film, byl by to pro mne daleko těžší úkol než třeba natočit nějaký trikový trhák, protože filmy podle skutečné události jsem nahustěné emocemi a musím říct, že Kevin Bacon jako podplukovník Strobl se mi vyryl do paměti a byl to pro mě nezapomenutelný armádní zážitek. Jinak když se podívám na film zpětně, tak to bylo silné, ale nemůže se to rovnat s jinými rozpočtově lépe založenými filmy. Čtyři hvězdy budou spravedlivé. ()

Orthank

Rovnako surové, drsné a pravdivé ako samotná vojna. Aj napriek tomu však len samoúčelne patriotské a značne prifarbené o neoblomnú americkú hrdosť. Celý čas sa hrá na city. City diváka aj city hrdinov. Napriek tomu ani sám Kevin Bacon nemal v podstate čo hrať. Všetko čo sa rieši, sú len oficiály sprevádzajúce presun zosnulého vojaka domov. Ostatné sa necháva na hereckých výrazoch, na čom film viditeľne zlyháva a nech sa všetci snažia ako sa len dá, pre diváka nemá žiadnu hlbšiu výpovednú hodnotu. Veľa myšlienok a jasných vnútorných pocitov dôjde samo a veľa zostane visieť vo vzduchu, no aj tak už po dvoch dňoch si naň nikto ani len nespomenie. Ako nutná agitka na nezmyselné a mnohopočetné takzvané hrdinské skony vojakov za vlasť v Iraku, pre televíziu postačuje....čo však postačí raneným srdciam pozostalých? ()

zuzzzh

Nie je to zle natocene, zahrane atd (preto ta jedna hviezda) ale ludia...tak toto im moze uverit len american a inak nikto. Pri osemnastom prekladani mrtvoly a slow motion salutovani mi to islo totalne na nervy. A aj tak si myslim ze tych sest prekladacov a salutovacov a umyvacov bolo vzdy tych istych 6 ludi. Alebo tam bol brutalny komparz neviem :) ()

Fr

Drahá paní a pane Phelpsovi, nemohu najít slov, abych Vám řekl, jak je mi líto Vaší ztráty. Po celou cestu bylo s Chancem jednáno důstojně, s úctou a ctí….. Když se řekne ,,Operace Irácká svoboda“, většinou jde o filmy o umírání. Tento je o mrtvém a jeho poslední cestě. K.Bacon se snaží přesvědčit, že armáda USA není masokombinát a že za vojákem je třeba vidět hlavně člověka. A za mrtvím vojákem HRDINU, který dokud se ,,pohybuje“ je nějakým způsobem na živu. Ti ostatní zase o tom, že Amerika je na své hrdiny hrdá! Přiznávám, že důvodem ke shlédnutí nebyl svobodník ani plukovník. Šlo čistě o sobecký pohled za ,,oponu“ nedílné součásti válku. Nevěřil bych, jaká pravidla existují, co vše se musí dodržovat. A to, co ve mně probudilo city bylo nějak navíc. Možná to bylo kýčovité, ale působivé rozhodně ano! PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()