Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Pawlisman

Ouch! Vizuálně atraktivní, pěkně natočené a dobrá muzika. vše. Kdo napsal scénář? Vtipné vůbec. Ale někomu se to možná může líbit. Mě to přijde mdlé, nudné až trapné. 4/10 ()

Ulrich

Klasický Wes Anderson. Člověk co se s ním už potkal zákonitě ví do čeho jde. Asi to bylo o něco horší než můj velmi oblíbený Live Aquatic (horší o toho Billa Murraye, který se zde objeví asi na dvě minuty), ale i tak jde o velmi příjemné pokoukání, plné absurdity, nostalgie a takového feelingu, který umí jenom Anderson. Někdo to holt zkousne a někdo ne. ()

KOZLIK

Příjemná a klidná podívaná. Cesta vlakem napříč indií se všemi jejími barvami a nevšedním humorem. Další snímek s podobnou atmosférou jako Life Aguatic. ()

deathka

Lidé, kteří mají rádi Občana psa budou nadšeni. Lidé, kteří nemají rádi Občana psa nebudou nadšeni. Byl jsem nadšen z 50%. ()

trepka

tenhle film je jako zrcadlo. vidíte v něm, jak cestujete a vlastně nechcete vidět, jak jste stejný jako vaši rodiče, jak organizujete život ostatním, jak si nevíte rady s vlastním životem. ale rodina, to jsou lidé, které budete mít vždycky rádi, i když to dá zabrat a máte občas chuť vzít roha. tenhle film je děsně zvláštní, děsně svůj a rozhodně neni pět hvězdiček ode mě jen za Adriena Brodyho :) ()

JohnFarst

Darjeeling mi ponúkol iný pohľad na americkú nezávislú školu. Myslím, že Anderson sa viac približuje ku komerčnosti ako taký Jarmusch alebo Cassavetes ale to nie je práve na zahodenie. Divákovi je tak film bližší a nemá pre mnohých nezáživné, dlhé nezávislému filmu blízke scény. Obsadenie dopadlo super ale jediný, kto zo svojej postavy ťaží maximum je Brody, ktorého melancholický kukuč stále vidím pred sebou. Schwarzman a Wilson mu pekne sekundujú a je radosť na nich pozerať ale v niektorých chvíľach som mal pocit, že sa pozerám na streštenú komédiu, čo zámer určite nebol. Už Hotel Chevalier načrtol čo nás asi čaká a hlavný film sa od neho moc nelíši. Pekné zábery striedajú premyslené dialógy, ktoré ale nemajú hlbšiu myšlienku a tak nám film v podstate nič nedá. Jednoduché zamaskovanie zápletky za rodinnú tragédiu nefunguje. Mal som zmiešané pocity, niečo sa mi na tom filme neskutočne páčilo, akési čaro tej snímky vyvolať v človeku dobrý pocit ale po hodnotnej stránke nič viac ako pár vážne podarených scénok, zaklincovaných Billom Murrayom. Dopadlo to podobne ako jeho predošlé Rushmore. Je to taká jednorazovka. Na filme ma najviac zaujala hudba, ktorá bola vybraná fakt kvalitne a pekne podfarbuje akúsi flegmatickú myšlienku filmu. ()

Viperine

Komedie, u které asi nebudete řvát smíchy... je to spíš jemnocitná záležitost ;). Poklidnější tempo a čtení mezi řádky vyžadují jistou míru pozornosti, což mi neva, není to ale film pro každého, to uznávám. Pestrobarevné a charakterově rozmanité roadmovie o tom, jak se tři mírně pošahaní bratři vydávají do Indie navštívit svojí něméně pošahanou mamku. ()

sebo9629

O trošku lepšie ako Život pod vodou, hlavne som rád, že Wes udržal stopáž pod 90 min a film tak nestráca tempo ako jeho predchádzajúci film... Hodnotenie: 7.7/10 ()

malypivo

Atmosféra je příjemná a situace komicky absurdní, jako je u Andersonovky zvykem. Bohužel ústřední trojice není ani zdaleka tak charizmatická, jak by bylo potřeba. Navíc Owen Wilson není mým oblíbencem. Přesto však se po shlédnutí nevyjímečného filmu dostavil příjemný pocit... ()

Mr. Sandman

Nejkrásnější Andersonův film. Trio bratrů bylo fantastické, nejradši jsem měl Brodyho Petera. Je to o rodině, o tom jak se vždycky sejde po tom, co jsme všichni žili své oddělené životy po většinu roku a něco spolu prožije. V Indii to tak nemají, tam spolu prostě rodina žije. Je to o vysoké kultuře, kterou zastávají,ale která potřebuje především city, jako každá jiná "nižší" kultura, jinak je prázdná. Ihned jeden z mých oblíbených filmů, strašně sympatický, příběhově, vizuálně, hudebně, prostě skvělé, melancholické, knižní, mám pocit, jako by se to dotýkalo mého vlastního života, i když je úplně jiný. ()

phamphi

''Malej Deebs. Starej Deebs. Deebs žena.'' /// Divno-film o Maharajas' Express, což je "luxusní" a bezpečná vlaková tour po Indii. Sdělení filmu mi uniklo. ()

Joll

Naprosto nechápu tohle hodnocení.Totální nuda a pro mne naprosto zbytečnej film.Anderson asi nebude nikdy můj šálek kávy. ()

Axident

Dávám tři, ač bych se stejně klidným svědomím mohl dát i čtyři, protože je mi dobře po těle. Suma sumárum to ale vlastně až tak kapitální zářez nebyl, nicméně Andersonův způsob humoru a podání mám rád. Místy je to skoro nudné, místy až na hraně (pár místeček bych si dokázal odpustit a malinko mě rušily), ale suma sumárum je to zatraceně milé. První film, v němž jsem ocenil Owena Wilsona (všechny ostatní jsem neviděl už jen proto, že v nich hraje) - byl skutečně výborný. Ostatně vůbec výběr ústřední trojky byl majstrštyk. Nebýt ho, asi bych to celé odzíval. Adrien Brody, rachetický slaďoch a elegán, to je ojedinělá osůbka už jen vizáží a tady svou sakra střídmou mimikou a projevem odvádí překvapivý kus komediálního kumštu, jakoby hrál až za prvotním výrazem obličeje. Jason Schwartzman (pro mě jméno neznámé) byl s knírkem jak z osmdesátých let téměř kouzelný... Takže ve finále stejný dojem jako ze Života pod vodou - hodně milá podívaná, z níž za pár měsíců asi v hlavě moc nezůstane, což jí ale neubírá na smyslu! Soundtrack skvělý. ()

paolito

Vlastně ani sám nevím, proč tomu dávám absolutní hodnocení, původně jsem se rozhodoval mezi *** a ****, ale když i po ca. dvou měsících po shlédnutí se mnou rozhostí příjemný (a nevysvětlitelný) pocit při vzpomínce na tento film, musím zvednout na *****. Je to ptákovina kde se nic neděje, ale je to prostě úžasná ptákovina... ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona