2 dny v Paříži

2 dni v Paríži

2 Days in Paris

Komedie / Drama / Romantický

Francie / Německo, 2007, 96 min

On (nesnesitelný intelektuál, který si myslí, že je zajímavý), ona (dost divná osoba aneb ukazovat rodině fotky svého přítele, kde má jen ptáka obvázaného balónky fakt není normální), dva dny a město milenců a všech zamilovaných - Paříž. Při sledování tohoto divného filmu mě mnohokrát napadlo, že to je své a to je dobře, jenže film se až moc vyžívá v situacích, které mají působit, že jsou ze skutečného života, ale přitom se tohle stane tak jednomu z milionu (typický příklad českých dramat posledních let, kde herci přehrávají a situace (dialogy) šustí papírem až hanba). Nicméně nebudu snímku upírat to něco, řekněme kouzlo, které mělo. A proto, i když tomu dávám "jen" 60 %, jsem si jistý, že až za sebou budu mít něco víc, tak se na 2 Days in Paris podívám znovu, i když to nebude tak rychle, pár let tomu dám. A tohle se mi u filmů, kterým dám 60 %, tak často nestává, takže ano, ten snímek stojí za to zhlédnout možná i pro tu divnost, která z něho čiší v každém záběru. P. S. Jinak oba herci podali slušný výkon, i když oba hráli postavy, které by v reálu někdo dřív nebo později něčím praštil (hodně silně) po hlavě.(5.9.2011)

Mám zkrátka slabost pro tyhle konverzačky. Sice to chvilkami připomíná Woodyho Allena a Richarda Linklatera, ale who cares, když Adam Goldberg si téměř celý film krade pro sebe.(19.11.2010)

On a ona. Oba v Paříži. Dva dny. Málo se stane. Mnoho se řekne. Julie Delphy na podloží banálního námětu a s humpoláckým technickým zázemím vystavěla miniaturní skvost, kterému nemožno v rámci žánru cokoli vytknout. Scénář nevybočuje z intencí romantické komedie dějovými zvraty (i když – Jackova „teorie cyklení“ nedojde naplnění v nejžádoucnějším okamžiku, ale o pár minut dříve), nýbrž svou perlyvostí, kdy co hláška, to perla, co perla, to briskní uchop zápisníku do jedné, propisky do druhé pracky a neobratný pokus psát a zároveň neminout perlu další. V rámci předejití šilhavosti vám nyní žádnou hlášku nabídnout nemohu, číže budete muset dát zavděk kontradikční formulací „Woody Allen natáčí v Paříži milou romantickou komedii, potkává přitom Richarda Linklatera a společně začínají klábosit o filmech“ (M nemusí značit jenom vraha). Neřešme, koho opravdu chtěla či nechtěla napodobit či nenapodobit a kým se inspirovala či neinspirovala (cíleně či nechtěně) Julie Delphy, protože zásluhu na bezvadnosti tohoto svižného a osvěžujícího pařížského tripu má právě ona (s hypochondrickým židem Adamem Goldbergem po boku). Neřešme rovněž, jak vykreslení města nad Seinou ovlivní příliv turistů doň, neb třebaže většina zdejších domestikovaných Francouzů vyniká nějakou úchylkou (švestkou zralou na svěrací kazajku je v tomto směru skutečný i filmový tatínek Julie Delphy Albert), jsou to právě oni, kdo zkracují prodlevy mezi přílivem a přílivem pěkně tvarovaných vět na minimum nezbytné k oční relaxaci od čtení titulků (k jakékoliv snaze o český dabing ode mne míří opovážlivé trojité „fuj“). Miluji tuhle sortu filmů, kdy netřeba příliš co řešit. Buď vás okouzlí a rozesměje, anebo něco jiného. Ke všem, které „něco jiného“, míří můj pohled nechápavého dítěte, jemuž z tváře stále nezmizel exaltovaný úsměv. 85% Zajímavé komentáře: Nathalie, dopitak(26.9.2008)

Film založený na hádkách a pohledu, který nám ukazuje francouze jako podívíny a z Paříže dělá peklo pro cizince mě fakt nemohl dostat. Chvílema sem měl problém nevykašlat se na ten film. Pěkný sklamání., který nemohlo pár dobrých dialogů zachránit.(30.9.2008)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. V Paříži si popovídá hypochondrický Američan se bláznivou Francouzkou hlavně o sexu a o pindících. :) Stejné téma volí ke konverzaci i všichni ostatní. Objeví se i pár dobrých situačních fórů - např. ten, jak odesláním skupiny Američanů pěšky na předměstí místo do Louvru přijít dříve na řadu na taxík. Přesto - na Linklaterův dvojfilm Před úsvitem a Před soumrakem tyhle 2 dny v Paříži tak docela nemají, bohužel jsou jak dubnové počasí - střídavě zábavné i lehce otravné. Hlavně tedy Julie Delpy. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=T8raqLzb3rQ(6.2.2013)

• - Marie Pillet byla členkou manifestu 343, stejně jako postava, kterou ve filmu ztvárnila. (Vlado666)

• - Film, který Jack (Adam Goldberg) sleduje v posteli, je Vrah mezi námi (1931). (Vlado666)

• - Adam Goldberg coby Jack ve filmu říká, že jeho matka je katolička a otec žid. Stejně je tomu tak i ve skutečnosti. (zuza99)