Mladý Mordechaj Mayzl (M. Kubec) už dávno miluje Sáru (M. Kuklová), dceru pražského primase židovské obce (P. Kostka). Jenomže Mordechaj je velice chudý, a tak o svatbě s milovanou dívkou může jenom snít. Anebo spoléhat na zázrak. Naštěstí v době rudolfínské, v níž naši hrdinové žili, se to kouzly a zázraky jenom hemžilo. A tak se stalo, že lakomý primas při jednom z návratů z obchodních cest narazil v lese na vytoužený zlatý poklad. Co všechno primasova chamtivost způsobí a jakými spletitými cestičkami se dostane poklad k tomu pravému, vypráví pohádka, která byla natočena podle předlohy E. Petišky. (Česká televize)

Pitryx

Poněkud jsem nepochopil to s tou mincí a následným taháním Mordechaie do rodiny. Netuším doteď, proč to primas dělal. Jinak dobří herci, hezké židovské písně a je to tak trochu i legrace. Teda hlavně ti dva duchové, ti byli opravdu k nezaplacení. ()

ostravak30

Já mám židovské pohádky a pověsti strašně rád, protože židovské příběhy jsou něčím zvláštní a docela jiné než všechny ostatní. Podle Eduarda Petišky jsem už viděl Rabín a jeho Golem, natočený o rok později. Tento příběh je zhruba stejně dlouhý a je dobře obsazený. I kulisy nejsou k zahození, tím spíše hudba, které si užijeme docela dost a já jsem za to rád, protože se mi velmi pozdávala. Na druhé straně je příběh trochu slabší a je um ho táhnout po takovouto stopáž. Méně minut by znamenalo svižnější děj. Každopádně je pohádka poučná a to nejen pro děti, ale i pro dospělé, chamtivost štěstí nepřináší, i když život bohužel většinou poukazuje na přesný opak. ()

Nonna

Celkem průměrná, ale koukatelná pohádka. Děj se odehrává v židovské komunitě, což je pro českou pohádkovou inscenaci naprosto ojedinělé téma a řekla bych, že pro seznámení s mírně odlišným etnikem a jeho zvyky, je příběh natočen citlivě a velmi dobře. (Když to srovnám s hrůzou Dilino a čert, která měla také poukázat na odlišné etnikum, je to nebe a dudy). Pohádka je také dobře obsazena, jen mi trošku vadí role Michaely Kuklové, herečka sice vypadá patřičně židovsky a sluší jí to, bohužel se však nevymanila ze svého tradičně průměrného hereckého projevu a kdybych přišla k pohádce v polovině, nerozeznám ji o jiných, jí obsazených rolí. ()

Nick321

Pěkná pohádka ze Starých pověstí českých o starém lakomém primasovi židovské obce, který se pokusil zmocnit se pokladu, který mu nenáleží. A tak na něj byla uvržena smůla, dokud se penízek z pokladu nedostane ke svému právoplatnému majiteli. A tím není nikdo jiný než poctivý Mordechaj Mayzl, kterému však nejde o majetek, nýbrž o lásku Sáry. A tak ho primas přizve do rodiny, hýčká si ho jako svého syna, jen aby se zmocnil pokladu, s vidinou, že jednou to bude rodinný majetek.  Poklad se ale objeví až když primas v rozhořčení vyžene Mordechaje. Zlato má však dvojí vlastnost- pokud jej majitel utrácí pro své vlastní účely, zlato se vyčerpá. Pokud majitel myslí na blaho všech, z pokladu neubývá. V pohádce navíc vidíme pro nás neznámé židovské zvyky. Pohádku mám rád, čas od času si ji pustím. ()

Paradax

Výborná židovská pohádka. O to víc vynikne, že "jen" televizní. Ukazuje některé židovské zvyky, ale na můj vkus je ztvárněná svatba docela dlouhá. Dobré obsazení a to tam tentokrát ani není "Věčný Žid" Vetchý. ()

horskejvlk

Pěkná studiová pohádka tentokrát z českého židovského prostředí o lakotě a chamtivosti která prohraje v souboji s poctivostí a láskou. Někdo hloupý v tom může vidět antisemitský podtón o lakotných Židech nikoliv, Mordechaj byl také žid a žádný Gój a pravý opak svého tchána pohádka nás učí rozeznávat chamtivé od poctivých bez ohledu na to že jsou židovské víry. To jestli účinkující herci mají židovské předky je sporné spíše bych ocenil práci maskérů kteří by Žida Süse udělali i z Vikingského Vika a účinkující herci Kostka,Maciuchová i M Kuklová jsou velmi přesvědčiví. ()