James Farmer mladší popsal texaský Marshall jako "poslední město, které kapitulovalo v občanské válce". Sídlí zde škola Wiley College, ve které profesor Melvin Toslon (v podání dvojnásobného držitele Oscara Denzela Washingtona) vede debatní kroužek během jeho úspěšné sezóny v roce 1936. Jedná se prakticky o první spolek v Americe, ve kterém spolu debatují bílí a černošští studenti. Jejich úspěchy vyústí až v pozvání na národní šampionát na Harvardově univerzitě. Pro čtyřčlenný tým, kde je mimojiné i studentka a velice mladý James Farmer, je připravena zkouška ohněm v podobě debatních témat, jako jsou Jim Crow, sexismus, lynčování davu, zatýkání a výtržnosti, milostné aféry, žárlivost a posluchači státního rozhlasu. (Filmbox)

Snorlax

Tento film se zaklínil někde mezi Hráče z Indiany a Osudové setkání. Ale nedosáhl kvalit ani jednoho, tlačí na emoce. Především ukazuje na celý svět a křičí, že je to všude samý rasista. Mám pocit, že jestli uvidím ještě jeden takový film, rasista ze mě skutečně bude. Šablonovitých snímků o upozaďovaných černoušcích, z nichž se vyklubou géniové, začínám mít plný chrup. Washington je rozhodně mnohem lepší herec, než režisér, jeho režie je nudná, postrádá nápady a utápí se ve stereotypu. ()

Maq

Washington coby režisér docela obstál, a to snad zejména díky tomu, že jeho film se ani v nejmenším nesnaží vybočit ze zavedených postupů. Je to tuctový, hezký film o hezkých lidech bojujících proti nespravedlnosti. --- Mě tyhle filmy o diskriminaci černochů často vybízejí ke srovnání s bolševickým režimem, který jsem zažil. Slovo "totalitní" je zřejmě důležité; v Americe diskriminace existovala a byla sprostá, jenže Amerika nebyla totalitní, takže všechny ty bariéry byly jaksi děravé. U nás nebylo možné byť na periferii provozovat činnost, která úplně neladila s vládnoucí ideologií, v Americe člověk narážel na odpor, ale nějaké cestičky přecejen existovaly. --- Tenhle rozdíl se mně týkal velmi osobně, protože já jsem coby mládenec vnímal život v komunismu jako naprosto bezvýchodný a jedinou volbou pro mě byla emigrace. Kdybych měl ty šance jako měli oni černoši, určitě bych bojoval... Celkem mě mrzí, jak rychle tyhle historické zkušenosti z paměti nejen mladých lidí vyprchávají. Zase už by rádi stát, který všechny díry utěsní a zajistí všem bez výjimky jakési jistoty. Ukazuje se, že dáte-li otrokům demokratická práva, zvolí si otroctví. Ostatně i mezi americkými černochy někdejší étos boje za svobodu zdegeneroval v nárok na sociální dávky. ()

Padme_Anakin

Sympatický Denzel Washington mě úspěšně přenesl do let 1935-1936, kdy platila úplně jiná pravidla než dnes.. Příběh pana profesora Tolsona a jeho svěřenců z debatního kroužku mě vtáhnul na první dobrou, příjemně strávený čas v dobré společnosti se spoustou krásných myšlenek.. On už ten herecký ansámbl byl zárukou skvělé podívané - Washington, Whitaker a nutno dodat, že mladí jim sekundovali zdatně.. V podstatě je to smutné pokoukání, ovšem vyznívá s nadějí i vírou a to si cením, plus pochvalu ode mne zaslouží moc pěkný hudební podmaz.. ()

becki_tu

Velmi příjemné strávení dvou hodin ve společnosti řečníků tmavé pleti, kteří si díky dobře voleným slovům a obhajitelným argumentům vydobívají své místo ve společnosti. A o tom jak taková cesta může být trnitá pojednává právě tohle strhující drama. Denzel Washington režíruje, hraje, debatuje - a ve všem exceluje, stejně jako většina jeho hereckých kolegů z nichž bych jmenoval zejména Foresta Whitakera. Díky tomu, že je film založen na skutečném příběhu, dají se veškerá klišé brát seriózně i proto, že jsou podána velmi věrohodným a uvěřitelným způsobem. Velkou zásluhu na silném emočním vnímání celého filmu má James Newton Howard, jehož famózní soundtrack dává vzpomenout hlavně na jeho tvorbu k filmům M.Nighta Shyamalana. 85% ()

MontyBrogan

Dámy a páni, dôležitý okamih. Prichádza ďalší výborný herec, ktorý nesklamal ani na poste režiséra. Nikdy čo si pamätám, som nevidel film patetický v tak dobrom slova zmysle ako teraz. Nikdy nebol pátos umiestnený tak správne. Ďalšia vec, herecké výkony! Denzel Washington zvykne hrávať rozumné postavy a Forest Whitaker charizmatické. No nikdy nebol Denzel tak rozumný ako tu a Forest natoľko charizmatický. Viem čo si vravíte, nikdy nehovor nikdy, ale prečo keď sa to dá povedať aj v minulom čase? ;) Plus herecké výkony ostatných, boli tiež úctyhodné, aj keď išlo o menej známych hercov, v čom bude mať prsty určite aj režisér, keďže ich k tomu úspešne viedol. The Great Debaters je veľmi sugestívny film a to tiež v pozitívnom slova zmysle. Dokáže motivovať. A svojou slzopudnosťou takmer zlomil aj mňa (a to ja sa väčšinou smejem, keď ľudia píšu do komentára ako plakali). Bol to ďalší film kde sa riešila rasová diskriminácia černochov v americkej minulosti, aj keď zdanlivo iba okrajovo a pri tom veľmi intenzívne. Utvrdil ma totiž v názore, že rasistickí vidláci sú asi rovnaké zlo ako Hitler. Iba menej schopné a inteligentné. ()

• 19. decembra 2007 daroval Denzel Washington šek na $1 milión dolárov Univerzite Wiley na znovuzaloženie diskusného tímu. (erapo)
  • Film sa natáčal v Bostone a Cambridge (Massachusetts, USA), Mansfield a Shreveport (Louisiana, USA) a v Palestine a Marshalle (Texas, USA) od 13. mája 2007. (Arsenal83)
  • Film zobrazuje tím Wiley Debate, ktorý porazil v 30. rokoch Harvard College, to však nie je presné. Skutočný tím Wiley namiesto toho porazil University of Southern California, ktorí boli v tom čase vládnucimi šampiónmi v debatách. Hoci vtedy porazili úradujúcich šampiónov, tím Wiley nemohol byť oficiálne uznaný za víťaza, pretože neboli plnohodnotnými členmi debatnej spoločnosti - černosi boli prijatí až po druhej svetovej vojne. (Arsenal83)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány