Kurz negativního myšlení

• Norsko Kunsten å tenke negativt (více)

Geirr má tridsaťtri rokov. Pred dvoma rokmi mal autonehodu a od tej doby nemôže chodiť a je impotentný. Jeho žena Ingvild v snahe zachrániť manželstvo pozve na návštevu svojpomocnú skupinu telesne postihnutých, ktorých vedie agilná psychologička Tori. Doposiaľ samodeštruktívny milovník Johnnyho Casha a vojnových filmov sa vzbúri proti nevítanej invázii "pozitívnej" energie a za pomoci miestami až brutálnej úprimnosti sa pokúsi ovládnuť situáciu. V priebehu jednej noci tak prichádza k zúčtovaniu s falošnou úprimnosťou, dusivým súcitom, i zdanlivo osvedčenými metódami liečby duše...Debutujúci režisér spojil známu formulu škandinávskej psychologickej drámy so sarkastickou čiernou komédiou. Originálnemu výsledku pridáva na atraktívnosti hudobný sprievod pre rockových fajnšmekrov (Steppenwolf, Johnny Cash, Nina Simone...). (RTVS)

STORM70

Úžasné.. Nejsem žádný kritik, ale toto na mě zapůsobilo... smál jsem se i brečel a celkově mě to nadchlo...Tak nějak všechno normální, živočišné a přirozené.... 9/10 ()

david666

Tak nevím, co k tomuhle filmu dodat. Má pár dobrých momentů. Ty se ale odehrávají spíš ke konci. Jinak mi to zas tak skvělé nepřišlo (podle nadšených recenzí jsem čekal víc - no spíš jsem asi čekal jiný typ filmu). Mám z něj trochu rozporuplné pocity, moc k smíchu mi nepřipadal (jinak mi ale tento typ černého humoru nevadí, spíš naopak) - prostě nevím pomalu jak toto dílo zhodnotit - proto dávám neutrální ***. ()

Nerajohn

Postavy Giera a Asgjorda jsou naprosto geniálně zahrané. Naopak ženské role mi až na manželku Geira byly velmi protivné. Protivná babka, neskutečně údešná terapeutka i ta mladá holka, která byla nejvíce paralyzovaná mě štvala. A to je dobře. Postavy totiž působí reálně. Každopádně při zamyšlení nad snímkem mě ona závěrečná pozitivní nálada rozhodně nedostihla. Člověka spíše napadne zamýšlet se nad krutým osudem vozíčkářů. Kažodpádně scéna s ruskou ruletou je výborná. ()

da_silva

velmi dobre dilko, s vynikajici hlavni postavou. je to uprimny, nekdy docela drsny (ocenuje se snaha nepristupovat k takto citlivemu tematu v rukavickach) ale bohuzel misty nespojite co se tyce chovani postav. ()

790511

Ve světě, uctívajícím povrchní idol optimismu, pozitivního myšlení a „správňáckých kámošů“ působí tento film jako příjemný protijed. Geirr je hrdina, který dokáže plivnout do křečovitého úsměvu žoviality. Jeho postoj vidím jako vzdor proti manipulaci, kterou se ostatní naučili přijímat jako požehnání. Některé scény jsou na můj vkus až příliš vypjaté, jiné ale (například milostné vzplanutí na záchodě) svou absurditou vracejí náladu do patřičného nadhledu. Samotný závěr, kdy se po divokém večeru a zpřetrhání všemožných osobních vazeb plánuje další večírek mi ale připadal jako zbytečná úlitba. ()

Neth

Když se vypije pohár až do dna, skousnou menší podivně chutnající záležitosti, zůstane příjemný filmový zážitek a v ústech chuť citronu a eukalyptu. Člověk holt musí projít kurzem negativního myšlení, aby začal myslel pozitivně. A tento film skutečně pozitivní a náladu zvedající je. ()

VUCAKO

Na doporučení kamarádky jsem se podíval na tenhle nedlouhý severský film. Rozhodně vás zaujme a možná i oceníte potřebu negativního myšlení jako malé protiváhy importu z Ameriky.. Několik výborných scén (ruleta), vynikající hudba, slušné herecké výkony, příjemná stopáž. Trochu pitomý konec, jakoby si autoři vzpomněli na ten import.. Možná by stálo za to vypnout přehráváč 5 minut před koncem, ale to asi nikdo neudělá, že? (pozn.: vypnout film v půlce doporučují i u FUNNY PEOPLE..). Za konec rozhodně hvězdičku dolů, jinak by to bylo tak za 90%. ()

Susperian

Myslím, že je málo komedií, které vás dokáží rozesmát a zároveň odpovědět na otázky týkající se života a smrti. Kurz negativního myšlení to dokázal... ()

Prvním film severské kinematografie, který jsem viděla, a velmi mile mne překvapil. Celkově se mi zdál velmi vyvážený, pozitivní je, že zde nebylo moc hluchých míst a především originalita, kterou u filmů tak hledám a oceňuji. Pokud se nebojíte až trochu nechutně surového vyjádření skutečnosti a ne moc pozitivní nálady po zhlédnutí, doporučuju. ()

pcarogers

Psychedelický výlet, který v okamžicích, kdy začíná umdlévat, vlije zcela novou krev scénou, u které padáte ze židle s hurónským smíchem a zároveň se cítíte trochu nepatřičně, protože holt ti lidé jsou na dně. Ve své tragičnosti jsou však komičtí, absurdní, zoufalí, křečovití i upřímní. Neříkám, že to vše je dokonale namíchané martini, možná to někdy opravdu až nudí, jindy to působí nepřirozeně, ale pokud jste byli někdy opravdu na dně, víte, že přesně tak to funguje a někdy nezbývá než se tomu nakonec opravdu zasmát (třeba i se slzem v oku). ()

rey17

Deprese, joint, flaška, flinta, vozejk a partu 'charakterů'. Ideální kombinace na cynicky vtipnou komedii :D Ke konci se ztrácelo tempo a občas to bylo křečovité a přecházelo do schematičnosti, ale přesto 4* ()

Skretule

Opravdu velmi černá komedie u které jsem se ani minutu nenudil. Originální příběh, neobvyklá zápletka a řada zajímavých myšlenek a situací. Překvapení konce roku....tedy alespoň pro mě. ()

dank011

Ono je to jedno, jde-li o komedii nebo tragédii nebo tragikomedii. Bavil ses ? Já královsky. A je to opět dalšího kousek skvělého mixu humoru a podtextu, a ještě pár filmů a budu chtít přesídlit kamsi daleko na sever. Žádný narativní realismus, sevřený stylizovaný tvar, pár modelových postav ( k čertu s jedinečností každého z nás, všechno už tu bylo !) a bezvadný smutek, smích. K čemu jsou nám fráze ( "Pokud se soustředíme na své slabosti, děláme ze sebe trpaslíky. Pokud se soustředíme na možnosti, můžeme se proměnit v obry "), je třeba prožitek, dostat se na kost, katarze. Koneckonců i ta terapeutka mohla ( nebo měla ?) stát na druhé straně barikády. ()