Hrdinové války

• Čína Ji jie hao (více)

Pojďte s námi do roku 1948, kdy celou zemí lomcuje občanská válka. Gu je velitelem deváté divize a má za úkol až do odvolání bránit určené území. Rádio mlčí dlouhé desítky hodin, náboje docházejí, kamarádi odcházejí, trpělivost mizí. V žáru bitvy však velitel přeslechne rozkaz k ústupu a nechce věřit svému poručíkovi, že opravdu zazněl. Rádio utichlo a Gu je rozhodnut bojovat do posledního dechu. Všichni jeho kamarádi padnou a on je zajat nepřítelem. Je hnán touhou zjistit, jak to tenkrát bylo. A říct jednou světu, že jeho kamarádi byli do jednoho velcí hrdinové. (oficiální text distributora)

D.Moore

Zručně natočené bitevní scény holt nejsou všechno. A že jsou krutější než v Ryanovi nebo Poutech války? No a? Jasně, tak třeba dva vojáci plazící se mezi roztrhanými těly, to je jistě pořádné maso, ale kdyby ono tam zároveň bylo alespoň nějaké napěti, kdyby postavy nebyly hloupě šablonovité, kdyby děj byl zajímavější... Takhle musím konstatovat: "Nuudaa." ()

BS

Pro mě osobně byl tohle snad první pořádný kontakt s čínskou produkcí (nepočítám-li těch pár filmů, které vznikaly v koprodukci s Hong-Kongem). Assembly se odehrává ve třech obdobích: Občanská válka v Číně, Korejská válka a poté život po válce. Válečné scény jsou natočeny precizně a určitě dost lidem připomenou Ryana, či Band of Brothers. Pasáž odehrávající se v Korejské válce je oproti tomu roztahanějšá a pořádné akce se nedočkáme. FInální part o hledání spolubojovníků už je jen jakousi nastavovanou patetickou kaší, která sráží dojem z filmu prudce dolů. Ale nebojte film byl evidentně připravován i pro západní trh, takže se žadných propagandistických šíleností nedočkáte. Škoda, že moje první zkušenost s čínským filmem nedopadla lépe. ()

kinderman

Strhující první hodina filmu se odehrává v zimě roku 1948, kdy vrcholila několik desítek let dlouhá občanská válka mezi Čankajškovým Kuomintangem a Maovými komunisty. Druhá polovina pak vede diváka k přesvědčení, že ve válce nakonec vojákům jen málo sejde na ideologii, rudých praporech či portrétu „velkého“ Maa (pod kterým bývalý kapitán Gu Zidi pošle soudruhy do prdele), ale že bojují především kvůli mužům nalevo a napravo od sebe. Ovšem já jako bývalý „civilkář“ se v tomto pochopitelně mohu mýlit… ()

sniper18

Je to dosť dobrý vojnový film z čínskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa počas občianskej vojny v Číne, kedy veliteľ za trest po predchádzajúcej akcii dostane za úlohu spolu so svojimi zvyšnými mužmi brániť jedno územie pred mnohonásobnou presilou až kým nedostanú povel k ústupu, čo sa ale nestane a tak postupne všetko od munície až po spolubojovníkov, priateľov dochádza. A keď po vojne veliteľ zistí, že o tejto akcii nie sú žiadne záznamy, nechce nič iné, len zistiť skutočnú pravdu a zaistiť, aby všetci jeho muži boli považovaní za hrdinov. So spracovaním som dosť spokojný, film zaujme už od začiatku, keďže tu prakticky ani žiadny úvod nie je a film začína už v tom najlepšom, ale baví to stále, hlavná fáza filmu, teda obrana územia príde čoskoro a páči sa mi aj zaujímavá, aj keď trochu krátka časť z kórejskej vojny, takže prvé dve tretiny je rozhodne na čo pozerať. Tá posledná tretina filmu odohrávajúca sa po vojne už trochu zaostáva, ale aj to je zaujímavé a tak vlastne s týmto filmom po dejovej stránke nemám žiadny väčší problém, páči sa mi od začiatku až do konca. Jediné, čo sa tomu dá vytknúť a je to aj hlavný zápor celého filmu je to, že sa tu s výnimkou hlavného hrdiny prakticky k nikomu nedá vytvoriť vzťah, lebo tu na to nie je vytvorený žiadny priestor. Po prvej akcii nejaký priestor má len hlavný hrdina a jeho nový politruk a už zase nasleduje len akcia, takže postavy zomrú skôr, ako stihnú mať jedinú skutočnú scénu mimo boja. Čo sa týka akcie, tak som dosť spokojný. Určite to nie je žánrová špička, napríklad Putá vojny boli na tom lepšie, ale aj tak má vysokú kvalitu, bez problémov splňuje žánrové štandardy tejto doby, takže akcia je perfektne natočená, realisticky podaná a plná ťažkých zranení. Najkvalitejší je začiatok v meste, ale moc nezaostáva ani samotná obrana územia, kde sa už zapoja aj tanky. Herecké obsadenie nie je zlé, všetky postavy, ktoré majú trochu viac priestoru sú na tom dobre, teda hlavný hrdina Hanyu Zhang a ešte rôzni dôstojníci, ale až tak moc ich tu nie je. Réžia a technická stránka sú vydarené, s týmto scenárom sa už asi ani viac urobiť nedalo, takže som spokojný. Škoda toho jedného výrazného záporu, tento film mám rád, videl som ho viackrát a stále ma baví, radím ho do desiatky najlepších vojnových filmov vôbec, ale keby tu fungovali aj emócie, k čomu by bol potrebný práve ten priestor pre bežných vojakov, tak by patril medzi úplnú špičku. 77% ()

Wally

Začátek filmu mne uchvátil...první hodinu nádherné bojové akce...válka jak se patří...bum bum...super. Pak to najednou utnou a člověk nechápe, jak něco tak necitelného mohl režisér provést. Najednou sledujete nudný a utahaný příběh vysloužilého vojáka, který se snaží dohledat nějaké informace o svých spolubojovnících. Bohužel přežil jako jediný a tak mu jeho vyprávění nemá kdo dosvědčit. Navíc jsem větší část filmu tápal v tom, kdo proti komu bojuje.... Druhá polovina celý film neskutečně v mých očí degraduje...proto jen 2* za první polovinu. ()

• Herec Zhang Hanyu v roce 2008 získal cenu Golden Horse v kategorii nejlepší herec. V roce 2009 zvítězil film na čínském filmovém festivalu Sto květin. V roce 2008 získal prestižní čínskou cenu Zlatý kohout v kategorii nejlepší film. Mezinárodní filmový festival v Pchjongjangu udělil snímku dvě hlavní ceny, a to v kategorii nejlepší kamera (Lü Yue) a nejlepší režie (Feng Xiaogang). (Terva)
  • Snímek byl natočen na motivy románu "Guan Si", který napsal scénárista filmu Liu Heng v roce 1992. (Terva)