Pianistka Traude Krüger vyučuje již 60 let hru na klavír v jedné ženské věznici. Až to skoro vypadá, že si sama odpykává trest. Když má začít vyučovat uzavřenou, nevypočitatelnou a agresivní Jenny, která sedí za vraždu, zprvu to odmítne. Ale v okamžiku, kdy tuto vzpurnou dívku uslyší hrát, změní své rozhodnutí. Její nadání je zcela zřejmé a je ukryto pod slupkou drsné holky s násilnickými sklony k sobě samé, ale i k okolí. Hodiny klavíru vypadají spíše jako vzájemné měření sil. A tak se pustí do boje: proti sobě, ale i do boje společného, neboť v sázce je důležitá klavírní soutěž, během níž zbývají Jenny právě 4 minuty, aby dokázala něco, co by od ní nikdo - ani samotná Traude - nečekal. (oficiální text distributora)

Gortyna

Snad jen že když měla Jenny na závěr hrát Schumannův koncert a-moll, tak tam jaksi chyběl orchestr, a že by předmětem soutěže bylo přehrání jen sólového partu - to těžko. A taky jsem nepochopil, co na Krugerovou chtěl Jennin otec vytáhnout zlého - že jako ošetřovatelka při bombardování opustila lazaret? Ale jinak vynikající, herecký koncert obou protagonistek a podivně nejednoznačná postava tlustého bachaře. Po Předčítači druhý pozoruhodný německý film, co jsem viděl. ()

fferdas

Solidní snímek. Oceňuji hlavně začátek, konec a celkový výkon hlavní protagonistky. Nejsem žádný znalec z oboru hraní na piáno, ale nic podobného jsem dosud neslyšel ani neviděl (myslím tím oné 4 minuty). ()

LucMosss

Má někdo z vás co dodat? Já ne. Těžký a náročný film popuzující a zároveň přitažlivý svou krásou. Nádherný důkaz toho, že každý z nás si s sebou jistě vleče ony ubíjející vzpomínky a také zároveň pečlivě ukrývá svůj soukromý talent zastřený a dar... ()

jopal

Pohraval som sa s myslienkou dat mu aj 5*, ale zatial necham takto. Bezpochyby silny film,ktory nenacha vnimaveho divaka bez odozvy. Mozno som cakal nejaky viac sokujuci zaver, ale aj takto je to dobre, viac uveritelne... ()

klapqua

Päť hviezd najmä za ústrednú dvojku a za ten záver!!! Ten som predýchavala ešte dlho, úžasné! Je ale niekoľko vecí, ktoré ma na filme štvali a síce línia s minulosťou učiteľky, tá nám síce ukazovala prečo je teraz taká aká je, ale aj tak ma to miestami trochen iritovalo... plus iné nepodstatné maličkosti, ktoré ale sú mi zároveň aj jedno, lebo ostáva pravdou že sa jedná o kvalitný snímok a naozaj kvalitný záver filmu ;) ()

milhouse86

Celý film je strašne zdĺhavý, nudný. Väzenské prostredie pôsobí nedôveryhodne (napr. bacharová malá dcéra je s ním v robote pri nebezpečných väzenkyniach), postavy sa správajú neracionálne, prestrihy do minulosti vyvolávajú veľké očakávanie, no napokon neponúknu žiadnu silnejšiu pointu. A keďže ma záverečné 4 minúty nechali chladným (rebelantské hranie na klavír ma nijako nenadchlo a standing ovation publika som neuveril), moje hodnotenie je ** ()

d.lunch

Film na desetkrát obehranou písničku, který se naprosté schématičnosti vždy na poslední chvíli vyhne tím, že přeci jen přidá něco nečekaného navíc. Ale pak ten závěr! Člověk něco velkého čeká, ale tohle asi čekat nemůže. Snad nikdy jsem se u filmu z přemíry emocí nerozplakal jak malé děcko. Rozhodně to však není jen hraní na city, ale to nejpřirozenělší vyjádření myšlenky, kterou zmiňuje i profesorka Krüger, totiž že jediné proč to všechno děláme je hudba. A na to moje srdíčko prostě slyší. ()

cernymotyl

Táhlý nudný příběh o staré lesbě a mladé těžko zvladatelné vězenkyni. Celkový dojem lehce zvedlo posledních pár minut se skvělým hudebním vystoupením. ()

Spike86

Velmi dobrý film, ne nepodobný Polanského Pianistovi. Mně se tento snímek líbil dokonce ještě více než Pianista, jeho působení na mě bylo konzistentní po celou dobu narozdíl od Pianisty. Je zde opravdu dobrá kamera, působivě natočené záběry, které mají šmrnc a myšlenku. Hudební doprovod je ovšem také velmi dobrý. 83% ()

Nocnismena

Chybí tomu závěrečný psaný konec, tvůrci filmu asi neviděli český film Vrchní, prchni! Takhle by mohl vypadat: Jenny dostala za útěk další 3 roky, dva v minulosti trestaní stěhováci klavír neprodali, naučili se na něj hrát, nyní působí ve státní filharmonii. Spřátelený dozorce byl propuštěn a stal se vrchním na Labské boudě. ()

Kaede21

Filmu sa síce nedajú uprieť kvalitné herecké výkony, avšak ešte dnes, dva týždne po zhliadnutí rozmýšľam nad tým, či tento film vôbec mal nejakú myšlienku. Dobrý film by mal v človeku rozpútať nejaké pocity, ale jediné, čo som po tomto filme cítila, bolo úplne zmätenie. Zdalo sa mi, že na konci filmu toho viem rovnako málo ako na začiatku, hlavné postavy totiž neprešli počas tých 112 minút žiadnou výraznejšou premenou a to je podľa mňa pri filmoch tohto typu chyba. Film nezachránila ani hudba, ktorá mi vzhľadom na to, že bola jeho základom prišla pomerne slabá a hlavne záverečná skladba mala od nejakého veľkého kúsku veľmi ďaleko. ()

Grossing

Strhující drama z prostředí ženské věznice, originální zápletka, vynikající obsazení, skvělá režie. Německé filmy vyhledávám a velmi často se trefím do nadprůměrného filmu, což je i tento případ. ()

benedikt28

Velmi zajimavý příběh, trochu dlouhá stopáž a některé zbytečně protahované scény. Jinak záslužný počin a důkaz, že evropská kinematografie má co nabídnout. Nechtěl bych vidět, jak by tento film vypadal, kdyby se jej ujali chlapci ze "spojáčů" :-) ()

PekoK2

Príbeh zo ženskej nemeckej väznice kde pôsobí istá pani Krigrová ako mentorka klavíru. Je pekné dať niekomu šancu na prejavenie sa v pravom zmysle slova, kto je odsúdený žiť v takomto prostredí. Zločin je zločin a za akých situácií a okolností sa to stalo trápi len hrstku ľudí. Jane je odsúdená za vraždu a po čase nachádza útočisko v tomto krutom svete u pani Krigrovej, kde má možnosť hrať na klavíri a prezentovať svoj talent. Jane je ale dosť problémová a miestami aj hlúpa ale pani Krigrová má s ňou strpenie, no na druhej strane ju morálne nešetrí a ukazuje jej správny smer zmýšľania. Jej talent na klavíry je veľmi pozitívny a prekoná očakávania mentorky. ()

Polda99

Přes počáteční rozpaky a neustálé oddalování musím říct, že německý film mě nepřestává překvapovat. Celý film působí dost chladně, možná i díky prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Na druhé straně ve mě chvílemi vyvolával podobně silné pocity, jaké měla Traude Krüger, když poprvé uslyšela Jenny hrát. Přestože si obě hlavní hrdinky příliš nerozumí (obě symbolizují dva rozdílné světy), něco je spojuje a to vášeň a hudba. A hudba hraje v tomhle filmu velkou roli...právě velmi dobře vybrané skladby světoznámých autorů znějících v těch pravých momentech povyšují tenhle film o úroveň výš. ()

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)