Zima za války

všechny plakáty

Ke konci druhé světové války pomohl třináctiletý Michiel zraněnému britskému vojákovi. Nedlouho poté se stal součástí odboje, kde zjistil, že surovost války se velmi odlišuje od jeho původních představ. Píše se rok 1945 a Holandsko okupují nacisti. V jedné zasněžené vesničce pomáhá třináctiletý Michiel (Martijn Lakemeier) zraněnému britskému výsadkáři a stane se tak součástí odboje. Michiel je plný chlapeckého vzdoru a touze po dobrodružství, jenže to se brzy změní. Michiel je nucen jednat, ale netuší, komu z dospělých může věřit. Chlapec se v nebezpečných situacích necítí dobře a začíná ho sžírat pocit zoufalství. Realita války je krutá a nemilosrdně ničí jeho dětskou nevinnost. Michiel se musí postavit dobru i zlu, sebrat odvahu, čelit pokrytectví i vlastnímu břemenu odpovědnosti. (HBO Europe)

Wiikii

Přirovnal bych to k takovým těm filmům, které dávají občas na ČT. Tedy, že Zima za války má něco, kvůli čemu se na to chcete dívat. Ale není tam pořádně nic, co by vás nutilo na to vzpomínat po čase. .... HODNOCENÍ: 65% (3*) ()

shyster

V porovnání s jiným nizozemským snímkem, který se zabývá nešťastnou historií holandského kolaborantstvím, který má tak blízko naší historii, Černá kniha, tento film vyhrává ve své opravdovosti oproti umělosti Verhoevenova snímku. Je jasné, že Paul Verhoeven je zručnější režisér, který dokáže diváka jedním střihem upoutat, ale ve Winter in Wartime jsem našel, co jsem u Černé knihy nenašel - lidskost příběhu, který se mohl stát. ()

laik_60

Síce film z obdobia vojny , ale mimoriadne "mäkký" - skoro až poetický príbeh chlapca, ktorého bezstarostné chlapčenské roky a časy navždy poznačil tento príbeh. S doslova chlapčenským nadšením sa "zapojil do odboja" nkomu nič neprezradiac aby čiastočne odčinil otcov oportunistický starostovký postoj , (jeho postoj k otcovi sa v priebehu filmu nádherne menil k dobrému, keď sa otec obetoval za iného a postavil sa pred popravčiu čatu z mŕtveho Nemca. A to že jeho strýček (od počiatku podozrivá postava filmu hrajúca povestnú rolu "zahradníka vraha") dopadol tak ako dopadol, to trocha vyčítam scenáristovi. Mal skončiť inak a nie rukou chlapca, bolo to nereálne nečakané a naviac hlavná postava si to nezaslúžila, aj preto beriem jeden bod dole. ()

sir-dave

Evropané už stihli natočit spousty filmů z období války, které kladou důraz na příběh, a bohužel pro Oorlogswinter, i daleko lepších. Také co se týče dětí, coby hlavních hrdinů. Atmosféra se vykreslit jakž takž podařila, nechybí ani dojemná scéna, kdy si uvědomíte, co byli nacisti. Jen je to celé takové nemastné neslané a snadno zapomenutelné. ()

GrooveJump

Na to že nevyhledávám filmy z 2. světové války, tak tohle je příjemné překvapení, až sem si kolikrát během filmu říkal, kam se hrabe Jirka Strachu se svou jednou nejmenouvanou protektorátní velkoinscenací. Výkon dětského hlavního hrdiny je brilantní. ()

Lottr

Konečně! Téma války je asi nevyčerpatelné, ale konečně to někdo podal s takovou grácií. Opravdu hezký film z období války, ze kterého je cítit evropská tvorba na místo amerického patosu. Válka z pohledu malého chlapce, který se náhodou zaplete do místního odboje a okolnosti ho donutí dospět mnohem dřív, než na to byl připravený. Detektivní zápletka a zimní atmosféra dávají filmu závoj napětí a já tomu klukovi prostě strašně fandil. PS: Skvěle zahrané. Jo, a jsi debil :) ()

Šakalík

Tohle je evropský pohled na válku, kterému nechybí ta typická pozvolnost vyprávění bez epických dramat, což je na druhé straně vyváženo zajímavým příběhem (byť nijak originálním) a podmanivou hudbou. Film je však natočen velmi poutavě, takže ani na vteřinu nenudí, ba naopak v některých pasážích je opravdu napínavý a finální, docela překvapivé rozuzlení udělá za projekcí příjemnou tečku. Jedinou výtku bych měl k hlavní postavě, kdy se mi Michiel zdál na svůj věk přece jen příliš suverénní a odvážný, ale – jak se říká – hrdinové se rodí v zoufalých dobách, což konec války určitě byl. Osobně mě tenhle film poměrně dost zaujal, přestože obecně mě už tahle válečná dramata nijak zvlášť neberou. Je ale zajímavé sledovat, jak s daným tématem nakládají produkce jiných zemí a zrovna tahle holandská patří bezesporu k těm vydařeným. ()

Maynard.

A je tu další válečnej kousek v krátkým sledu po sobě. Tentokrát ze starý dobrý Europy a co víc, rovnou ze země tulipánů. Což je země, která mě ze všech zemí na celým světě láká nejvíc a doufám, že se tam jednou podívám, na ty tulipány jak kvetou :o). Příhěj jednoho kluka, kterej sám v sobě najde hrdinu, když pomáhá britskýmu pilotoj s útěkem. Tenhle film sem si dal kvůli rejžovi, kterej má za sebou neskutečnou depku - Brimstone. Ale tohle je slabej odvar neboli dětská rýma. Jo a není všecko strejda, co se třpití :o) ()

Romario

Možná, že kdybych byl Holanďan, Brabant, nebo třeba Frís, tak bych dal tři hvězdičky. Jenže já nejsem. Tohle je dobré tak pro odpolední nedělní vysílání na Nově. ()

sona123

Evropský film. Pomalý, až vleklý děj. Překvapivé momenty. Hrůza, ze které až mrazí, a to nemusí být pod nulou. Tak trochu jiný válečný film, kde jde spíš o postoje než samotné činy. Dopady těch následných činů jsou pak o to víc děsivé a ničivé a nejdou vzít zpět. Moc se tu nemluví, ale ono asi u zlomových okamžiků v životě člověka moc slov padnout nemusí. No, ne zrovna lehký film na večer. ()

KoleckoR

Průměrný film o (ne)všedním válečném dobrodružství mladého nizozemského chlapce za okupace. Ze začátku obyčejný příběh s trochou napětí na konci. Moc se mě nelíbilo to střílení do zad - nejsem psycholog, válku jsem nezažil, ale nevěřím, že by tak mladý kluk dokázal střelit do zad svého strýce, ikdyž to byl zrádce. A pak, herec hlavní postvavy hraje 13 letého kluka, tak proč je tak na tuto roli starý, resp. proč je to tak ve filmu viditelný? Celkově slabší. ()

Mlle

Pozoruhodné, silné drama o vyspělé dětské duši. Skromný, ale výjimečně hluboký příběh mimořádného chlapce, který ke svým odvážným činům nepotřebuje frajerská gesta ani členství v snobských protiněmeckých organizacích. Jedná sám za sebe a tam, kde se cítí užitečný. Čestně, ze svého srdce, bez publika a se schopností mlčet, která za války zachraňuje životy. Malý Michael se nejprve z chlapecké touhy po dobrodružství odhodlá pomáhat anglickému letci, který se po pádu letadla skrývá v lesích za městečkem. Sled válečných událostí jej ale nepromění v chvástavého playboe pyšného na účast v hrdinském příběhu, ale v "muže" činu se srdcem na pravém místě. Postupuje šlechetně, ale na svůj věk i překvapivě vyspěle a racionálně. Musí se přitom vyrovnat se smrtí vlastního otce, jež je Němci zastřelen právě za skrývání "Michaelova" Angličana, o němž sám ale paradoxně ani od Michaela nic neví. Chytrý Michael nakonec prokoukne lest svého strýce a dokáže se rozumně rozhodnout i v nezvyklé situaci. Věrohodnost děje podporuje jeho prosté ztvárnění a také realistická psychologizace postav, která se obejde bez černobílého vidění, bez výčitek, bez patosu a často i bez zbytečných slov. Herecký výkon Martijna Lakemeiera v hlavní roli je pro film naprosto zásadní devizou. Pro mě osobně nezvykle upřímný a ryzí filmový zážitek. Jen doufám, že při natáčení filmu bylo pamatováno na dobré zacházení se zvířaty a kůň, který je zastřelen, když si při útěku zlomí nohu, se během natáčení i po něm těšil dobrému zdraví! ()

drankeryth

Celkom mile prekvapenie na temu vojnova drama, ktora sa hodi sledovat pocas nepriazniveho pocasia vonku:) Milujem filmy z druhej svetovej vojny a specialne ked sa odohravaju pocas panovania mraziveho zimneho obdobia. Solidny pokus o osude britskeho pilota, ktory sa ocitol na dobitom uzemi nemeckou armadou. Troska to aj zavanalo detskym filmom, ked hlavny hrdina bol maly chlapec, ktory pomahal tomu pilotovi prezit v nehostinnej divocine uprostred lesa v tom tajnom bunkri. Necakajte ziadnu akciu, tej sa vobec nedockate v tomto filme, ved by tam aj bola zbytocna, ked je to len drama o urcitych ludoch, ktory maju strach zo smrti, ktoru im mozu sposobit nacisticky Nemci. Nenarocny film o civilnych obyvateloch v malom mestecku, z ktorych niektory sa pchaju Nemcom do riti a ta druha cast ludi robi vsetko pre to, aby Nemcom len ublizila, alebo sa aj im vyhybala z bezprostrednej blizkosti ku nim. ()

mala_kea

Žádná ždímačka slz a emocí, tady se jen udupává již jednou udupaná hlína. Tatíček, který je spřažený s Němci a jeho synáček, který ho za to nesnáší. Tady ty rodinné vztahy strunu moc nenapínají a hlavní dějová linie díky těmto nerdům upadá. Ono se není čemu divit, když je všude sníh. ()

BOURQUE

Príbeh odohrávajúci nacistami okupanom Holandsku, kde jeden mladý chlapec má v sebe viac ohňa a túžbu spraviť niečo proti Nemcom, ako celá dedina dohromady. Mladého Michiela film predstavuje takého, ktorý sa nebojí ničoho. Ale až príliš silne je cítiť to, že je to kvôli tomu, že ešte nechápe/necíti vážnosť niektorých veci. Až na scénu, kde Michiel odhalí zradcu a pomstí sa, film obsahuje len mierne silné obrazy. V danej kategórii sme videli už aj silnejšie a emotívnejšie snímky. Každopádne odporúčam tento film aj preto, že na úrovni podobných európskych filmov sa nemá za čo hanbiť. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

Sundance.cz

Nebylo to až tak dobré, jak jsem očekával. Film nenudí, ale ani mě příliš nezaujal. Vše ve filmu jsem předvídal. Dalo se koukat, ale znovu bych to vidět nemusel. 45 % ()

masekjc

Čekal jsem veledílo ale nakonec je z toho lehounkej nadprůměr. Martijn Lakemeier podal skvělý výkon, ale bohužel ani to nepomohlo vykreslit tu správnou atmosféru, kterou jsem od filmu očekával...přitom stačilo pokračovat po laťce nasazené na úvod filmu. 6/10 ()

Equilita

Pohodová vojnová dráma s dobrou atmosférou, ale predsa tomu niečo chýbalo. Pochváliť musím herca, ktorý stvárnil hlavnú postavu. Na to, že to bol jeho filmový debut, klobúk dolu. Komentár od sochoking poriadne pobavil. ()

Marťulka

Michael je dítě, otce vnímá, jako "zrádce", který kamarádí s Němci. Pomáhá anglickému pilotovi. Nechápe nebezpečí. Příběh dobrý, ale film ukázal jen polovinu toho, co by ukázat mohl. U vleklého děje jsem měla čas vyžehli a to by se u mých oblíbených filmů z 2. světové stát nemělo. ()