Zima za války

Els Vandevorst

Job ter Burg

Scénografie:

Floris Vos

Mladý sa na tej rachotine čosi namakal, ked furt valil tam a spátky a ešte v snehu. Verím tomu, že v lete na asfaltke a na nejakom Cannondale by aj kľudne vybúchal Tour de France ľavou zadnou!(27.9.2011)

• Morien

Jen co film začal, už jsem tetelila radostí, že jsem si ho vybrala do promítací kombinace s Linklaterovým Chlapectvím. Oorlogswinter ukazuje dospívání z brutálně jiné strany, jen co je pravda, a také mě to přivedlo na myšlenku, že přece jen nejsem takový formalista, jak jsem si o sobě myslela, nebo ne rozhodně tolik jako dřív. Přeměnila jsem se na idealistu, takže zpočátku si mě tenhle film docela omotal kolem prstu. Úvodních pár obrazů je docela nekompromisních, ale postupně jsem si čím dál víc uvědomovala, že mi vadí absence následků provedených činů (chlapec ukradne doma králíka, nikdo si toho nevšimne, nikdo to neřeší). Autoři se bohužel v tomto duchu rozhodli vyvíjet zbytek zápletky a spolu s finálním žánrovým zmutováním tím zkazili veškeré budování atmosféry i původní dojem, že se jedná o chytrý film. Finální výstřel deset metrů od německé kolony? Slow motion a prolínačky obličejů? Úplně mokrý zmrzlý týpek unikne pozornosti okupujících hlídek? Věčná škoda toho sklouznutí k nelogickému sentimentálnímu kýči.(9.2.2015)

Dobré, ale hodně rychle vyšumí.(28.6.2011)

Rok 1945 a drsná nizozemská zima...tak jo, zase tak drsná nebyla, ale stačilo, že tam byli němci, to už samo o sobě muselo být dost drsné...a v tomto snímku se můžete podívat, jak si v těchto krušných časech vedl mladý chlapec, který se nechtěně "zapletl" do konce války. V těchto filmech je důležité, aby navodily atmosféru bojů, strachu, války, ale i lásky, naděje a odvahy. To vše je zde zachyceno věrohodným způsobem a navíc, především díky malému klukovi... 82%(2.10.2009)

• kinderman

Tohle absurdní "odbojářské" drama snad bylo stvořeno na lysohlávkách, stejně jako většina zdejších pochvalných komentářů. Nehodlám se unavovat vypisováním všech směšností (vrcholy byly pád na kole pod led, když měli autoři dojem, že se jim to začíná vléct, indianajonesovská lesní honička, "nečekané" odhalení a ručkování po mostě), snad jen tolik, že představitel hlavního hrdiny chvílemi připomínal patnáctiletého Standu Grosse, což celou podívanou činilo ještě o kapku zvrácenější.(8.3.2012)

• - V domácím Nizozemsku byl film velkým hitem, v roce uvedení předčil dokonce i filmy Temný rytíř a Stmívání. (-bad-mad-wolf-)

• - Natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Holandsku, ale aj v Litve. (MikaelSVK)

• - Režisér Martin Koolhoven je velkým fanouškem spaghetti westernů, což byl důvod, proč do filmu obsadil Dana van Husena. Ten v začátcích své kariéry v Itálii hrál ve více než dvaceti spaghetti westernech. (-bad-mad-wolf-)