Zima za války

Drama / Válečný / Historický

Nizozemsko / Belgie, 2008, 99 min

Pino Donaggio

Job ter Burg

Sníh a válka je spojení, které se mi zamlouvá, tudíž moji pozornost přilákal i tento snímek. Nemohu říct, že by byl špatný, ale ani mě neučaroval. Chování některých postav mi občas přišlo nelogické a napínavých okamžiků také nebylo mnoho. Zápletka kolem konfidenta ovšem nebyla marná. Celkově průměrná podívaná.(7.7.2015)

Rok 1945 a drsná nizozemská zima...tak jo, zase tak drsná nebyla, ale stačilo, že tam byli němci, to už samo o sobě muselo být dost drsné...a v tomto snímku se můžete podívat, jak si v těchto krušných časech vedl mladý chlapec, který se nechtěně "zapletl" do konce války. V těchto filmech je důležité, aby navodily atmosféru bojů, strachu, války, ale i lásky, naděje a odvahy. To vše je zde zachyceno věrohodným způsobem a navíc, především díky malému klukovi... 82%(2.10.2009)

Smál jsi se s Němci…. Zaplést se do války, když jste dospívající kluk a myslíte si, že všemu rozumíte může být snadné. Nota bene, máte li v ruce dopis, který byl určen člověku z odboje. Válečná zima není válečný film, ale film o odboji v provedení mladého chlapce a jeho pohled na svět kolem. Kdo je hrdina a kdo ne? Zdání občas klame a nejen slaboši přežívají válku v bezpečí. Přestože se jedná o velmi zvláštní film o důvěře odvaze a přátelství, ve kterém není o dramatické situace nouze, něco mi brání dát 4*. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(10.10.2009)

Mám hrozně rád evropské filmy a Nizozemsko mě film, co film, neuvěřitelně překvapuje. Zima za války je tak příběhem z 2. světové války, která má naprosto oprávněný název. Pokud se dá mluvit o skutečné zimě za druhé světové války, tak to pravděpodobně bude právě na přelomu roků 1944 a 1945, kdy si to plno z nich prožilo právě v Ardenách, které od tohoto příběhu nejsou daleko. Na zamrzlé Holandsko se tak velice pěkně koukalo a přidávalo to na atmosféře, která je ve válečných filmech neuvěřitelně potřeba. Druhá věc, která mě v tomhle filmu ještě sejmula byl pak herecký výkon toho kluka, na kterém si válka vybrala svojí daň. Zima za války je tak velice pěkný válečný film o jednou z příběhů války. Holandéři věděli, proč na ten film chodit do kina a udělat z něj v roce 2008 nejnavštěvovanější tuzemský film.(19.2.2012)

Jednou z hlavných a nepekných vecí, ktoré urýchľujú dospievanie a ničia detstvo je jednoznačne vojna. To v tomto snímku postihlo aj chudáka Michiela. Spočiatku len naivné hrdinské a dobrodružné predstavy o odboji, ku koncu trpká realita a predčasná dospelosť. Veci už nikdy nebudú také ako predtým... Po atmosferickej, dramatickej a pocitovej stránke to síce nebolo až tak silné ako napr. Choď a pozeraj sa (1985), ale film zase pôsobil divácky prístupnejším dojmom. V každom prípade ma milo prekvapil. 70/100(4.3.2016)