Zima za války

Nizozemsko / Belgie, 2008, 99 min

Pino Donaggio

Els Vandevorst

Job ter Burg

Nizozemci prostě tyhle filmy umí. ČERNÁ KNIHA byl ohromný hit a ani tento snímek nezklamal mé očekávání. Snímek po celou dobu nenudí, zajímavá zápletka v rodině hlavního hrdiny, jehož herecký výkon byl podle všech komentářů výborný, což uznávám, ale že by chlapec v tomhle věku, čelil válce s takovou suverenitou ? Celkově, ale zase jeden vcelku povedený evropský pohled na 2. světovou válku,(1.4.2012)

• Morien

Jen co film začal, už jsem tetelila radostí, že jsem si ho vybrala do promítací kombinace s Linklaterovým Chlapectvím. Oorlogswinter ukazuje dospívání z brutálně jiné strany, jen co je pravda, a také mě to přivedlo na myšlenku, že přece jen nejsem takový formalista, jak jsem si o sobě myslela, nebo ne rozhodně tolik jako dřív. Přeměnila jsem se na idealistu, takže zpočátku si mě tenhle film docela omotal kolem prstu. Úvodních pár obrazů je docela nekompromisních, ale postupně jsem si čím dál víc uvědomovala, že mi vadí absence následků provedených činů (chlapec ukradne doma králíka, nikdo si toho nevšimne, nikdo to neřeší). Autoři se bohužel v tomto duchu rozhodli vyvíjet zbytek zápletky a spolu s finálním žánrovým zmutováním tím zkazili veškeré budování atmosféry i původní dojem, že se jedná o chytrý film. Finální výstřel deset metrů od německé kolony? Slow motion a prolínačky obličejů? Úplně mokrý zmrzlý týpek unikne pozornosti okupujících hlídek? Věčná škoda toho sklouznutí k nelogickému sentimentálnímu kýči.(9.2.2015)

Tento holandský film z vojnového obdobia rozohráva partiu pomaly, ale počas celého filmu si drží slušný nadpriemer. Dobre fungujú vzťahy medzi otcom, synom a strýkom. Bojových či akčných scén tu prakticky niet, ale dobré dialógy a uveriteľné postavy to všetko vynahradia. Posledné slová strýka o možnosti, ktorú chlapcov otec nevyužil, odkrývajú pre mnohých dnes bezvýznamnú vlastnosť - a to česť. To, že sa o osude otca dozvedáme iba sprostretkovane z druhej ruky bez nejakých hrdinských rečí a pátosu poriadne pridalo na hodnovernosti a zároveň je to taká šikovne hodená rukavica svedomiu diváka s otázkou :" Ako by si sa zochoval ty?". Hovorím za seba , že rovnako ako chlapcov otec . Nemohol by som inak. 80%.(27.4.2011)

Sníh a válka je spojení, které se mi zamlouvá, tudíž moji pozornost přilákal i tento snímek. Nemohu říct, že by byl špatný, ale ani mě neučaroval. Chování některých postav mi občas přišlo nelogické a napínavých okamžiků také nebylo mnoho. Zápletka kolem konfidenta ovšem nebyla marná. Celkově průměrná podívaná.(7.7.2015)

Dobré, ale hodně rychle vyšumí.(28.6.2011)