Zima za války

Drama / Válečný / Historický

Nizozemsko / Belgie, 2008, 99 min

Pino Donaggio

Job ter Burg

Jednou z hlavných a nepekných vecí, ktoré urýchľujú dospievanie a ničia detstvo je jednoznačne vojna. To v tomto snímku postihlo aj chudáka Michiela. Spočiatku len naivné hrdinské a dobrodružné predstavy o odboji, ku koncu trpká realita a predčasná dospelosť. Veci už nikdy nebudú také ako predtým... Po atmosferickej, dramatickej a pocitovej stránke to síce nebolo až tak silné ako napr. Choď a pozeraj sa (1985), ale film zase pôsobil divácky prístupnejším dojmom. V každom prípade ma milo prekvapil. 70/100(4.3.2016)

Smál jsi se s Němci…. Zaplést se do války, když jste dospívající kluk a myslíte si, že všemu rozumíte může být snadné. Nota bene, máte li v ruce dopis, který byl určen člověku z odboje. Válečná zima není válečný film, ale film o odboji v provedení mladého chlapce a jeho pohled na svět kolem. Kdo je hrdina a kdo ne? Zdání občas klame a nejen slaboši přežívají válku v bezpečí. Přestože se jedná o velmi zvláštní film o důvěře odvaze a přátelství, ve kterém není o dramatické situace nouze, něco mi brání dát 4*. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(10.10.2009)

• kinderman

Tohle absurdní "odbojářské" drama snad bylo stvořeno na lysohlávkách, stejně jako většina zdejších pochvalných komentářů. Nehodlám se unavovat vypisováním všech směšností (vrcholy byly pád na kole pod led, když měli autoři dojem, že se jim to začíná vléct, indianajonesovská lesní honička, "nečekané" odhalení a ručkování po mostě), snad jen tolik, že představitel hlavního hrdiny chvílemi připomínal patnáctiletého Standu Grosse, což celou podívanou činilo ještě o kapku zvrácenější.(8.3.2012)

• Beastmaster4

Na tohle téma už toho bylo tolik...a WINTER IN WARTIME nijak kladně nevybočuje. Je to jen další takový v řadě = Rok 1945, Holandsko okupované nacisty, do toho pád anglického letadla, z kterého uniká anglický výsadkář. Trochu neočekávaná zápletka v rodině chlapce, který se snaží zachránit výsadkáři život…to je celé, nic zvláštního, co by přineslo něco neokoukaného do podobných vod.(20.11.2011)

Asi tomu profesně nic nechybí, ale také jsem nenašel nic, proč bych to chtěl pochválit. Zpočátku mi trochu chyběla akce, bylo to jen samé běhání sem a tam a řečnění, že se nikomu nesmí nic říct, a jakmile mělo začít drama, dostalo se mi příběhu trpícího omšelou tuctovostí.(15.12.2011)