poster

Zima za války

 • Nizozemsko

  Oorlogswinter

 • anglický

  Winter in Wartime

Drama / Válečný / Historický

Nizozemsko / Belgie, 2008, 99 min

Hudba:

Pino Donaggio

Střih:

Job ter Burg
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Hennes
  ***

  Nizozemci prostě tyhle filmy umí. ČERNÁ KNIHA byl ohromný hit a ani tento snímek nezklamal mé očekávání. Snímek po celou dobu nenudí, zajímavá zápletka v rodině hlavního hrdiny, jehož herecký výkon byl podle všech komentářů výborný, což uznávám, ale že by chlapec v tomhle věku, čelil válce s takovou suverenitou ? Celkově, ale zase jeden vcelku povedený evropský pohled na 2. světovou válku,(1.4.2012)

 • shyster
  ****

  V porovnání s jiným nizozemským snímkem, který se zabývá nešťastnou historií holandského kolaborantstvím, který má tak blízko naší historii, Černá kniha, tento film vyhrává ve své opravdovosti oproti umělosti Verhoevenova snímku. Je jasné, že Paul Verhoeven je zručnější režisér, který dokáže diváka jedním střihem upoutat, ale ve Winter in Wartime jsem našel, co jsem u Černé knihy nenašel - lidskost příběhu, který se mohl stát.(24.9.2009)

 • Morien
  **

  Jen co film začal, už jsem tetelila radostí, že jsem si ho vybrala do promítací kombinace s Linklaterovým Chlapectvím. Oorlogswinter ukazuje dospívání z brutálně jiné strany, jen co je pravda, a také mě to přivedlo na myšlenku, že přece jen nejsem takový formalista, jak jsem si o sobě myslela, nebo ne rozhodně tolik jako dřív. Přeměnila jsem se na idealistu, takže zpočátku si mě tenhle film docela omotal kolem prstu. Úvodních pár obrazů je docela nekompromisních, ale postupně jsem si čím dál víc uvědomovala, že mi vadí absence následků provedených činů (chlapec ukradne doma králíka, nikdo si toho nevšimne, nikdo to neřeší). Autoři se bohužel v tomto duchu rozhodli vyvíjet zbytek zápletky a spolu s finálním žánrovým zmutováním tím zkazili veškeré budování atmosféry i původní dojem, že se jedná o chytrý film. Finální výstřel deset metrů od německé kolony? Slow motion a prolínačky obličejů? Úplně mokrý zmrzlý týpek unikne pozornosti okupujících hlídek? Věčná škoda toho sklouznutí k nelogickému sentimentálnímu kýči.(9.2.2015)

 • T2

  Rozpočet €4miliónyTržby Celosvetovo $8,652,414(24.8.2010)

 • Big Bear
  ***

  Nizozemí, časné jaro, poslední rok války. Dospívající chlapec Michiel jedné noci z okna svého pokoje zahlédne na noční obloze klesající Mosquito RAF s hořícím motorem. To nouzově přistane na nedaleké louce u lesa. Jeden ze členů osádky nevyskočí a zahyne ve vraku letounu, druhému se ač je raněn podaří vyskočit. Uvízne však na padáku v koruně jednoho smrku. Shodou okolností jde kolem německá hlídka a letec Skopčáka zastřelí. To však Michiel neví. Ráno se jde s kamarádem podívat k doutnajícímu vraku, odkud je však vyžene německá hlídka hlídající letoun. Hoch je čím dál více frustrován chováním otce, který je starostou vesnice a který se k Němcům chová až přátelsky. Proto se zaraduje, když mu jeden starší kamarád předá tajemný balíček s tím, že když se večer pro něj nevrátí, má jej adresátovi předat Michiel. Zima za války je dalším z mnoha snímků o dospívajícím chlapci, který ještě není mužem, válku vnímá spíše jako dobrodružství a rád by vykonal nějaký statečný čin. Vše bere s nadhledem do doby, kdy je poprvé zaskočen německým terorem. Incident se zastřeleným vojákem totiž postupně nabírá na obrátkách a německé zuřivosti. Jak film dopadne, nebudu spoilerovat. Přes zprvu se slibně vyvýjející se válečné drama jsem však v polovině musel občas kroutit nechápavě hlavou... Ještě bych zavřel oči nad neohnutými vrtulemi Mosquita, nezatemnělými světlomety německých aut v noci... Ale ta honička dročky s BMW sajdkama s těžkejma MG, nebo závěrečný až Houdiniovský útěk pod mostem... Němci nebyli pitomci. Na okupovaných územých západní Evropy se jim prakticky podařilo zlikvidovat domácí odpor. Proto mne výše zmíněné ve filmu iritovalo. Něco takového bych čekal ve Velkém flámu (1966), ale to jsme někde jinde... Škoda. Za mne to jsou jen tři píkové karty s pinups girls. * * *(31.10.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace