Kurt Cobain - About a Son

• USA Kurt Cobain About a Son

Rok před tím, než spáchal sebevraždu, natočil frontman proslulé grungeové skupiny Nirvana rozsáhlou sérii rozhovorů dotýkající se všech stránek jeho života, od odcizeného dětství na ponurém průmyslovém Severozápadě USA až po nenadálý průlom a fenomenální úspěch Nirvany a kontroverzní manželství s Courtney Love. Nesmírně ostýchavý Cobain, neschopný vyrovnat se s tíhou slávy v rozhovorech působí jako osamělý a do sebe stáhnutý člověk hluboce poznamenaný nešťastným dětstvím. Režisér A. J. Schnack se rozhodl nepoužít záběry Kurta Cobaina a namísto toho jej nechat promluvit za sebe; obrazové pozadí této zpovědi tvoří neutěšená dřevařská města a průmyslové krajiny, jež se podílely na formování této výrazné osobnosti. (Siriuss)

plo koon

cobainovo vyprávění je sice celkom působivé a dává nám o něm spoustu informací, ale těžko dokáže utáhnout celovečerní dokument, když obraz nehraje takřka žádnou roli ()

Blazis34

Celý film je dokument o Kurtu Cobainovi avšak bez obrazu, pouze doplněn zvykovýmy záznamy, které Curt v roce 1992 a 1993 namluvil. Zajímavostí je, že všechny tyto záznamy byli mezi půlnocí a svítáním v jeho domě. Rozpovídal se o od odcizeného dětství v USA až po fenomenální úspěch kapely Nirvana v které hrál. Také se zmínil o rozporuplném manželství s Courtney Love. ()

MORION

velkou prekazkou pre vsetkych tvorcov dokumentov (ci nebodaj filmov) o kurtovi je courtney, ktora zdedila vsetky kurtove vlastnicke prava, vratane prav na jeho zivotny pribeh.. a tie drzi vsetky doma v trezore bez moznosti sa o ne akokolvek uchadzat. takze sfilmovania jeho pribehu sa dockame snad az po jej smrti. toto sa odraza aj v danom dokumente.. bez jeho hudby, bez jeho obrazu. pozadie posobilo sice skor doplnujuco, no bolo tam aj dost rusivych momentov (pre mna najma zabery zblizka na tvare neznamych ludi). v podstate ide, len o vypocutie si jedneho interview (ktorych sice kurt naozaj vela nedaval) s nejakou doplnujucou projekciou v pozadi. ()

samuelsson

Súhlasím s Bebacekom. Film bol založený na obrázkoch krajiny/ ľudí, ktoré s Kurtom a Nirvanou nijako priamo nesúviseli a často nesúviseli ani s tým, čo Kurt rozprával. Vôbec sa mi to nepáčilo; neviem či to mala byť umelecká vložka filmu, ak áno, tak by bolo určite vhodnejšie vložiť aspoň jednu umeleckú pesničku Nirvany. Okrem záverečných tituliek som Kurta vo filme vôbec nevidel a všetko som vedel už z wikipedie. To koniec koncov Kurt v úvode filmu vytihol- nedozviete sa nič nové o jeho osobnom živote. ()

kaaamiiii

Tohle není myšleno vážně, že ne? Chybí mi tam hudební kulisa Nirvany, autentické záběry, aspoň malé návaznosti.. Jen kvůli tomu, že jeho hlas je pro mě pohlazením po duši, hodnotím jak hodnotím.. Jinak by to byl celkem odpad.. ()

CrazymanM

Uf,tak to byl teda zážitek!Velmi fascinující dokument,hlavně nepřítomností Kurta jako aktéra(kromě hlasu,samozřejmě),chvilku mi sice trvalo,než jsem se "zakousl",o to víc jsem nakonec byl spokojenější!Jeho názory,úvahy a postoje na mě silně zapůsobily!Doporučuji všem!!! ()

Alex_01

Film jsem si pustil k práci jako takový podcast, protože poměrně k videu je jeho výpovědní hodnota audia 9:1. Jedou tam pouze ilustráky z prostředí Amerického SZ a nějaké animace, což mám skoro u prdele. Souhlasím s Kurtovým názorem na psy, kočky a želvy, toxické retardy, média, zkaženost ameriky, virtuální zařízení a vlastně jeho světonázor mi přišel velmi vstřízlivý a uvědomělý. V kontetu toho, jak popisoval svůj tehdy současný stav vlastně vůbec nechápu, proč se zabil. Ale no...teď už je to asi jedno. Nice talk, nice guy**** ()

david666

Netradiční dokument o Kurtovi bez Kurta. Pravda, málem jsem u toho sice usnul na druhou stranu pouhý monolog na pozadí depresivních obrázků Aberdeenu apod. má něco do sebe. A pak že je Ostrava ponurá:-) ()

QuentinVetinari

Napodruhé jsem svůj názor dost změnil. Mezi oběma shlédnutími jsem se dostal k Azerradově Come As You Are, tj. pečlivě editované kompilaci těch samých rozhovorů, z nichž je sestaven i film, a přestože se jedno s druhým stává redundantním (kdo viděl film, rozpozná celé dlouhé identické pasáže v knize – a naopak), dokázal jsem najednou dokument plně docenit. Asi pomohlo i to, že už jsem věděl, co mám čekat: pořád se mi zdá, že čekání na to, kdy obrazová složka konečně začne mít nějakou zásadnější spojitost se slovy Kurta Cobaina, musí být pro diváka napoprvé trochu nepříjemné. Na druhou stranu lze jen souhlasit, že záběry koncertující Nirvany by tady působily jako pěst na oko – a že naprosto stačí poslouchat. ()

AceDandelion

Nečekejte áčkovej dokument o Kurtově životě,jeho obraz či fotky, písně Nirvany nebo vztah s Courtney. Tento "film" bych spíše popsala jako 96minutové video, kde zvuk je TEN KURT a jeho opravdu od srdce,nádherné, povídání + obraz celého "filmu" na úrovni videí na youtube, kde místo klipu jsou naházený obrázky (které tady mimochodem ani skoro nesouvisí s tím,o čem Kurt mluví a nemají s Nirvanou či Kurtem obecně nic společného.). Mě osobně ten obraz akorát iritoval. Nicméně, na tenhle film jsem se rozhodla podívat kvůli Kurtovi, touha vědět o něm víc. Dávám tři hvězdy,ale to jen proto, že jeho příběh je obyčejný a přesto tak zajímavý a jeho hlas a způsob, jakým to vypráví je tak příšerně uklidňující, na čemž má obrovský podíl hlavně vztah jaký Kurt k Michaelovi měl. Pokud máte Kurta rádi, asi vás to naplno jako mě, vtáhne do jeho pohledu na věc. Nečekejte žádnou slávu, ale hlubokomyslní fanoušci by si to mohli užít. Pro mě se tímto "dokumentem" vryl do srdce ještě hlouběji a začínám si myslet, že tenhle člověk mě nikdy nepřestane fascinovat. ()

Neckys

Přestože mne celkem mrzelo, že to bylo bez obrazu, dávám 5*. Kurt byl neskutečný a nikdy jsem nikoho neobdivovala a zároveň litovala, tak jako jeho. Kéž bych mohla zažít jeho jeden jediný koncert:-) ()

nikinikiniki

Chyběly mi tam scény s Kurtem a písničky Nirvany, nicméně poslouchat Kurtův klidný a příjemný hlas bylo taky fajn. Jináč to byl minimální náhled do jeho smutné a nemocné duše. Ve snímku je vidět, jak Kurt přemýšlí, co si myslí o světě, o lidech a podobně. Ale stejně kniha Těžší než nebe je lepší volbou :) ()

infotext

Nesúhlasím z väčšinou toho, čo tu ľudia píšu. Ja som na tento film natrafil iba náhodou v televízii, a spočiatku som vôbec netušil, že ide o Kurta Cobaina, a veľmi dlho som si tým nebol istý. Nikdy som nebol Nirvanofil, celé to išlo mimo mňa. Tento dokument ma v skutočnosti najskôr zaujal svojou experimentálnou formou. Postupne som však začínal byť na rozprávača skutočne zvedavý. Obraz podľa mňa vypovedá veľmi veľa. Dokonale vyjadruje frustráciu z prázdnoty a nudy a nepochopenia a škaredosti a šedivosti celého toho sveta. A oceňujem na ňom to, že neodpútava od obsahu, naopak núti k zamysleniu sa nad výpoveďou. ()

vojta033

Obsahově moc zajímavé. Ale takhle jak to bylo by klidně stačil jen zvuk. Obrazová stopa byla zajímavá jen proto, že tam byly titulky. ()