Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

Rocky88

Tak tohle mě opravdu dostalo. Zamichat fikci s realitou, dát na to dva různý pohledy a ještě do toho šoupnout dojemný proslov. Navíc je to o mém nejoblíbenějším akčním hrdinovi (Arnieho a Slye taky zbožňuju, jenže kluci neuměj takový fešný otočky a roznožky:) ). Takže pro mě slast. ()

shyster

Jean-Claude je ZPÁTKY. Tedy podle toho, jestli dokáže navázat na něco tak úžasného jako jeho položivotopisný, polorealistický, polodokumentární film. Zvláště scéna, kdy vystoupí z role a začne se svěřovat. Slovy klasika (nebo spíš klišovitého starce před smrtí) mi projeli před očima všechny vzpomínky z dětství, kdy jsem si donekonečna pouštěl kazetu s Krvavým sportem a Dvojitým zásahem. Doporučuje všem jeho fanouškům. Teď už jen Arnold a octnu se v sedmém nebi. ()

Tomik12345

Skvěle Jean-Claude! Jen doufám, že tímhle snímkem skončíš a nenatočíš další béčkovou "sračku". Ale i kdyby, stejně zůstaneš můj nejoblíbenější akční hrdina :-). ()

O´Neill

U prvního zhlédnutí jsem se na to ani nedodíval. Ale to je nutno dodat, že jsem měl velice nekvalitní titulky, kde chybělo spoustu předkladu, spousty frází, a i to co bylo přeložene - nebylo korektní. Dnes jsem se odhodlal k tomu, dát tomu druhou šanci - tentokráte s perfektnímy titulky. A nutno dodat, že je to rozdíl. Ačkoliv styl, jakým je film natočen, mě nijak zvlášť neoslovil, tak z původní hvězdičky (první projekce) musím dát alespoň tři. Kdyby šlo dát tři a půl dal bych, na čtyři to není. Ale přesto, nebylo to vůbec špatné, a možná, že někdy i tu hvězdičku navíc přidám. ()

WoWoW

Film JCVD je studní duše Van Damma. Navíc je zde krásně vidět, že když někdo dokáže napsat scénář, tak aby to za něco stálo, tak je Van Damme nejen mistr kopů, ale též skvělý herec. Myslím, že přesně takový film si jeho kariéra zasloužila. Jednoduše to chtělo něco, co v lidech zanechá stopu větší než jen pár rozdrcených kostí, vydloubnutých očí a těl převálcovaných kamiónem. ()

cubajz

zpověď vyhaslé akční hvězdy? Van Damme na stará kolena nahodil imaginární emo patku a s uslzenýma očima se zpovídá do kamery o tom, jak jeho život stojí za hovno a jak by rád točil hodnotnější filmy - jojo, věřím mu to, ale stejně se při nejbližší příležitosti zase sebere a odletí do Bulharska natočit nějakou druhořadou akční ptákovinu. Nebylo by lepší, když už jsi jednou sehnal peníze na pořádnej film, místo plakání hned na začátku těm vocáskům na poště nakopat zadky a vyjít ven jako ten, za kterého tě všichni mají? ()

agathon

Kdo nevidel, neuveri, kdo videl, urcite taky neveril. Nejlepsi sebereflexivni (a pritom v zadnem pripade suchoparne intelektualsky natoz artistni) bijak poslednich let hned po Winterbottomove Cock and Bull Story. Monolog slziciho Van Dammea primo pro kameru je autenticnosti primo dechberouci a scena s cigaretkou a (ne)dobre mirenym highkickem zase k nevydrzeni vtipna.... Uz aby to nekdo nasadil i do nasich stojatych distribucnich vod. ()

Dannysek4U

No tak z toho jsem vazne na vetvi:o) Kazdopadne takovou prehlidku filmovejch antiklise a zanrovy anarchie si necham libit. Jen trvam na tom, ze Jean Claude je fakt herecky prkno. ()

Wormboy

Hoc vykalkulovana, ale cert to ber, spoved akcnej ex-superhviezdy a Majster v najlepsej HERECKEJ kondicii. Ako Majstrov zvacsa (aj moje nervy maju predsa len hranice a snimky ako Teror vo vlaku ci Poslanie ich vyrazne preskusali) nekriticky obdivovatel, vychovavany na okopavani bambusovych stromov nohami a robeni snur na dvoch stolickach na mrakodrape (s prachom v ociach), musim dat tych par vlasov co zostalo s uctou dole a povedat velke DAKUJEEEEM MAJSTRE!!!Posledna hviezdicka je prave za tie chvile, zazitky a mladost, ktoru mi Majster vyrazne sprijemnil. Takze absolutne nekritickych 5!!! ()

pakobylka

Vážení přátelé, tahle úloha vyžadovala od JCVD notnou dávku odvahy a zároveň pokory !!! ... Nebo se pletu - možná jsem zbytečně moc naivní - a byla to jenom další z mnoha rolí, i když tentokrát hodně nezvyklá a riskantní, hra na city, která vyšla. V každém případě se podařilo natočit film, který si budu pamatovat. Možná to nejsou úplně čisté 4*, ale zaokrouhluju nahoru … Kvůli NĚMU, kvůli chlápkovi, který má léta největší slávy definitivně a neodvolatelně za sebou, leccos si prožil a přesto to nevzdává - kvůli chlápkovi, kterému jsem celou dobu držela pěsti, protože jsem mu na 100% věřila. ()

kvasiva

Tento film je něco úplně odlišného oproti tomu, na co jsme byli od JCVD zvyklí. Mně osobně film až tak moc nenadchl, ale je to určitý posun a uvidíme jestli nás Jean-Claude ještě někdy v budoucnu překvapí. ()

PROCESOR

" A to si říkáš chlap, když ještě ve čtyřiceti koukáš na karate-filmy?" Bystrá sebereflexe bývalé akční hvězdy, která se dostala na rozcestí nejen v profesním, ale především osobním životě. Zapomeňme na chvilku, že je to náš bývalý idol a hodnoťme film. Herecký výkon je jeho nadprůměrný a je to cesta, kterou by se měl vydat až přestane zvládat kopat tak vysoko. Nicméně nesmím se unést nostalgii a snímek víc, jak 4x* neoznámkuji. Hlášky-" Vejce, který padá nemůže zachránit svět". ()

Maty85

Víceméně zpověď Van Damma tváří v tvář a asi tečka za jeho hereckou karierou. Musím uznat, že to vzal do svých rukou a pojal to velmi neobyčejně a osobitě. Za to si určitě zaslouží potlesk. ()

c.tucker

Má to nadhled má to vtip, je to JCVD. Jeho výpověď, je opravdová a cítím z ním tu reálnost. Rozhovory typu: Co ten film Purpurový amulet? To dostal Steven Seagal, ostříhal si ohon. Jsou výtečné. Začátek s nahlédnutím pod pokličku filmů derict-to-dvd je také něco co se zase tak často nevidí a potěší to. ()

Googlak

Tak takýto film užž tak skoro nikto nenatoči, ... Veľmi vydarene su narážky na Seagala + ta samospoveď v polovici filmu nemá chybu, ... Hotový skvost - BRAVO, ... BRAVO!! ()

fars

Tak to tu mame, po dlouhe dobe opravdovy pokus Van Damma o solidni film. Ano, stalo to za to, bylo to zajimave, ale podruhe se na to nepodivam. Uvodni akce je naprosto paradni, originalni a nejednou me rozesmala. Sceny kdy se J.C. bavi se svym manazerem, kdy bojuje o svou dceru, vtipky na Seagala.. za to vse palec nahoru. U vseho ostatniho jsem se tak trochu nudil. A scenu kdy se J.C. ze vseho zpovida tak sugestivne ze se sam rozplace opravdu nema obdoby, ale ne proto ze by byla tak dobra, ale proto ze je maximalne WTF. A tem co tady radostne vykrikuji ze to je Van Dammuv nejlepsi film... jdete do haje! Jdu si pustit radsi Zivy terc :-) ()

Icefist

Kdybych měl hodnotit jen jedním slovem, to slovo by bylo: unikátní. Já ani vlastně od začátku nevěděl, co za film mám čekat. Akčňák? Komedii? Drama? Ono je tam nakonec od každého trochu. Jak stopáž plynula, říkal jsem si, proč tak vysoké hodnocení? Tohle že se tolika lidem líbilo? To bude tak šedesát procent a jestli se něco nestane, tak si dokážu představit i padesát. Ale ono se stalo. Po skončení jsem byl už rozhodnut pro sedmdesát, jenže následně přišlo zamyšlení. Vždyť ono to nakonec všechno do sebe zapadlo, začínám vidět souvislosti tam, kde jsem ještě před chvílí tápal tmou. A když pominu zmíněné perfektní zaklapnutí, mám tu ještě mezi klady krásně zobrazenou hutnou temnou atmosféru. Vrácení děje a jeho opětovné sledování z jiného úhlu. Sice počítané v jednotkách, ale o to možná cennější humorné momenty i akční scény. A hodnocení znovu poskakuje směrem vzhůru. A co že jsem to záměrně vynechal? Ano, mojí oblíbenou část tohoto filmu, která si sama o sobě u mě vysloužila stoprocentní hodnocení. Každopádně doporučuji vidět a zároveň též nehodnotit hned, ale pořádně se nejdřív zamyslet. 80 %. Oblíbená část- Van Dammeův monolog ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)