Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

LojZza

Nejlepsi Van Dammuv film za poslednich 10 (mozna 15) let. Hodne uprimne zamysleni nad svym zivotem a filmovou karierou, ktere jde hodne do hloubky. Monologova scena dokazuje ze hrat porad jese umi, kdyz se mu chce. Kdyz jsem film videl poprve, tak jsem si rikal ze Van Damme by se ted mohl objevovat v lepsich filmech. Bohuzel se tak nestalo a dale toci stejny sragory. Skoda - moc lidi druhou sanci nedostane. ()

Filmárik

JCVD ma až tak nedostalo ako som po mnohých nadšených komentároch očakával. Dalo by sa skutočne povedať že Van Damme tu podáva svoj životný výkon a legendami opradený monológ bol niečo čo by som nečakal ani od dramatických elít no zvyšok filmu bol tak akosi umelo vytvorený kult o kulte. Dávam JCVD určite obrovské plus za to že sa jedná o jediný film svojho druhu (teda aspoň o ktorom viem) ale aj tak si myslím že sa z toho dalo vytĺcť omnoho viac. ()

tranquill

Úplně jiný Van Damme! V tomto psychologickém krimi dramatu hraje sám sebe, ale pozor nejedná se o autobiografii. Originální scénář a civilní herectví Van Damma dávají tomuto filmu naprosto jiný rozměr, takže nečekejte nic z jeho předchozích snímků. Pro mne velké překvapení, ale pozitivní (a to mám jeho filmy přelomu 90.let opravdu rád). ()

Tamten

JCVD opouští svou roli neporazitelného kopače a snaží se přesvědčit diváky, že je ve skutečnosti někdo úplně jiný, než co z něj dělají filmy a zprávy. Moc se mu to nedaří, neboť pseudoreálný příběh je tak trochu naivní a pitomoučký. Ale lepší než kdyby natočil další nekoukatelné Béčko. ()

Ceberus

Pěkná otevřená zpověď. Není to sice hotová Eastwoodovina, ale jde tím směrem. JCVD dokázal, že umí i hrát. ()

waska

Tak dobře, nejlepší film JCVD, ale to nemění nic na tom, že je to stejně jen průměrný film. Začátek byl skvělej, super kamera, tak trochu parodie na bojovou scénu a skvělej hongkongskej režisér házející šipky do terče. Zásadní zlom nastane, když se dovíme jak se věci mají a když JCVD začně svoji zpověď..Pak už to bohužel nestojí skoro za nic.. ()

E lan

Tak nevím co si o tomhle filmu myslet. Na jedné straně povedený originální námět, slušné herecké výkony (Jean Claude především) a výborné svěření se před kamerou. Na straně druhé trochu zmatené zpracování, nepovedený konec. Možná jen nevím, jestli takovýto život skutečně Van Damme vedl. Nejsem jeho velkým fandou. Přesto to stojí za to vidět! ()

zberatel

Naozaj mile prekvapenie ktore som vazne necakal a skoro mi spadla sanka. Po totalnych kravinach (su vynimky) co toci posledne roky je tento film jednooky medzi slepymi kralom. ()

Werde

Van Damme vyšel ze stínu nízkorozpočtových akčňáků a tím vyrazil dech nejednomu diváku...Ikdyž to byly krásně strávený minuty, s ne tak uplně tradiční Claudem, už se těším na další zběsilou jízdu nabitou jeho nohama a rukama.A měl by si s natáčením pospíšit, už to není žádnej mladík. :) ()

gemi

Úplná kravina (ten závěr je tak stupidní, až to bolí) s úžasnou šestiminutovou osobní zpovědí ve dvou třetinách filmu. Kvůli ní ale hvězdu navíc nedám, protože za pár let bych mohl zapomenout, že je to úplná kravina, a mohl bych mít nutkání se na to znovu podívat. Nicméně, za tu osobní zpověd tedy upouštím od přídomku "úplná" a konstatuji, že je to jenom kravina. ()

Psycho.R

Psychologický film, ve kterym JCVD dokazuje, že to nemá v hlavě vymletý a hlavně, že má srdce, protože velká převaha jeho textu byla zcela imrpovizována. ()

Petulka88

O žádnou kulervoucí podívanou se sice nejedná, ale sranda je to docela určitě. Zvlášť ten sebeparodující tón bych u Van Dammeho nečekal. Za tohle klobouk dolů. Celý film v podstatě klape přesně tak jak má, až jsem měl nutkání mu dát 4*. To mě přešlo v okamžiku, kdy JCVD hrábne v makovici a začně do kamery zvracet bláboly o smyslu života. Když pak následuje kvílení o tom, že se lidí nesmí zabíjet, protože jsou krásní a následně se Van Damme rozbrečí, civěl jsem na to s otevřenou pusou. Tak tohle ne, Jeane-Claude, tohle si schovej do svých bulharských blockbusterů, ale nás z toho vynech. Zbytek filmu pak najednou ztratí tempo, ale naštěstí se jedná o necelou závěrečnou půlhodinku, takže se to dá vydržet. Celkově se dá říct, že je to docela milé překvapení a kdyby si Van Damme odpustil ten slovní průjem, mohlo jít o slušnou pecku. ()

Sign

Je ironie ze jeho nejlepsi postavou v jeho filmove kariere je prave on sam, film byl vyborny vic nez sem cekal ze bude, myslel sem si i pres kvalitu jak tu ctu a vysoke hodnoceni ze to stale bude akcnak ve stylu unosci vs hrdina uvnitr ale ani to ne, misto toho mam prepadeni posty pomatenymi chlapiky mezi nimiz nechybi jak uctivac Van Dama, tak pochopitelne i ten hlavni magor zaporak a k nemu aspon este jeden kteremu je zase vsechno jedno, ale i tak to hraje tak jak ma a na nic si film nehraje a Van Dam? on opravdu hral, a hral DOBRE ()

RajAthen

JCVD upřímně a otevřeně, místy se shazuje, trefuje se do copánku svého konkurenta, někdy boduje, ale opravdu ne přespříliš. Děj není tak důležitý, jde zkrátka o osobní výpověď, ke které také dojde řada, a opravdu bych ji od herce tohoto kádru nečekal. Příjemně zaskočen, dávám možná vyšší hodnocení než fakticky odpovídá, ale těch několik skvělých minut vyvažuje zbytkovou nosnou konstrukci. ()

Mik_e

Jean-Claude tak trochu jinak...tentokrát se představuje formou sebereflexe, a tím poodkrývá něco z filmového zákulisí a svého života. Navíc si ve filmu dělá legraci z různých klišé, takže je film zábava. A musí se mu nechat, kop z otočky pořád umí.. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)