Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

Wargoo

Podľa mňa celkom slušne vydarený "come-back" jednej z mnohých akčkných hviezd, herca, ktorý ukázal, že nielen že je ešte stále vo forme a dokáže neslušne zmlátiť hoci aj o mnoho kíl ťahšie hovädá, ale čo si pamätám, doteraz sme nemali šancu vidieť kus aj jeho hereckého umenia. A to bola... Dokonca ju zahral sympaticky slušne. Ten monológ v cca 65 minúte, tam mu aj slzy išli. Tým by sa mohli inšpirovať napr. Seagal alebo Chuck Norris, ale tak ten asi nikdy neplakal. Mne obzvlášť sa vo filme páčila aj francúžtina (ak to teda bola ona), viac som sa tak sústredil na celkový filmový výraz. Kamera bola zaujímavá, iná, zrnitá, ale v tom šere v banke, či pošte to nerušílo. Mne celkovo sa film páčil, ale nenadchol, hoci pár Van Nedámovich filmov je fajn. U mňa 3*** - 61,338% za jeho novuobjavenie, a dúfam, že toto nebol jeho posledný a podobný film. ()

Axident

Abych řekl pravdu, jsem poněkud zmaten, ale čtyři dám, ruku v ruce se zmatením jsa i překvapen. Poněkud mi uniká, co přesně tím chtěl legendární pan karatista říci a proč banda chudáků přepadá minipoštičku v Horní Dolní, ale přes krátké, trapné chvilky to celkově vyznívá jako milé překvapení, zejména díky sympaticky vydatné dávce sebeironie a mnohdy tak, tak snesitelné silné sebekritice (?) (já nic, já jen živil svoji rodinu, nemohu za to, že to jsou samé sračky), ale, jak říkám, suma sumárum - u mě dobrý... "Vypravěčská" pasáž do kamery je každopádně nečekaná, ač nemohu říci, že by mě unesla, ale originální jistě. (A abych nezapomněl - Van Damme skutečně celkem i hraje, vow!) ()

jamesjimbo

van damma jsem nikdy neměl moc rád, ale tento film mě přesvědčil o tom, že umí hrát i kvalitně, musím mu zatleskat, toto se mu skvěle vydařilo, má všecen můj respekt ()

solid

Dobře Jeane velmi dobře, ale to je teprve první krůček. Tak moc nezpychni, pokračuj a on se ti ten comeback v tomhle tempu povede. Takže prozatím 80%. ()

*Colorado

Co zarazí okamžitě - jde o belgický snímek. S Van Dammem. Zní to neuvěřitelně, ale takový snad ještě nebyl! Samotný námět a provedení je rozhodně na pochvalu, protože natočit regulérní (téměř, občas to vypadá jako tv show, ale zase s bonusy v podobě zpovědí, a jak už zde někdo uvedl, a "praní svého špinavého prádla") film sám o sobě a zahrát si titulní roli, to se nevidí každý den. Pan Jean-Claude předvedl, že i v obličeji nějaký ten sval má a tak jsme viděli více mimických výrazů než za celou jeho kariéru :-) Film bych hodnotil tak na čtyři hvězdatice, ale že jde o povedený herecký výkon (a to když se ohlédnu, tak už to je unikát..) mého akčního hrdiny dětství, za to si prostě hvězdičku navíc zasloužil. PS: Jen jsem zvědav (a možná se toho bojim), s čím přijde příště.. ()

hazaba

Úplně jiný Van Damme, než jej známe... ve filmu se střídají satirické vtípky, akční sekvence, které jsou vzápětí na to elegantně shozeny (hlavně skvělá akce před koncem), ale také téměř dojemné momenty či tak trochu nevěřícné monology/výjevy. Nelituju. ()

tuwanakha

Musím konsatatovat, že po všech těch oslavných ódách jsem očekával od filmu přece jen víc. Trapná historka o přepadení banky a o tom, jak se k tomu JCVD připletl. Stále jsem čekal, kdy přijde ten skvělý hercův výkon a ono pořád nic. Chvílemi jsem nevěděl, jestli se mám smát nebo brečet k "vážnému" výkonu, o který se van damme snaží. To, že tento film patří k tomu nejlepšímu, co herec natočil je smutnou vizitkou filmu. ()

sandis

No, podle mě jen o málo menší sračka, než míval ve zvyku. A jenom proto, že točil největší béčka, ho nemůžu za A---- velebit do nebe... to opravdu ne. 6/10 ()

FilmWave

Nakonec se držím o hvězdičku zpět. Výborná sebeparodie (rozhovor s taxikářkou, s producentem, u soudu, ...) je zasazena do průměrného dramatu přepadení pošty (snaha o dramatizaci vyprávěním z dvou úhlů pohledu bohužel přináší pouze nutné natažení stopáže). Van Damme a El Mechri film ale našlápli kupou malých geniálních vtípků ("Na plátně vypadáte mnohem líp.", ...), odkazů (Seagal, Woo, ...) a originalitek (zpověď), takže výsledek rozhodně stojí za vidění. ()

Radek.SCH

Mírně nadprůměrný film. Po trailerech bych čekal něco víc akčního, ale i tak jsem nebyl vůbec zklamán. Akorát si mohli odpustit ten šestiminutový monolog. - 70% ()

Mike.mk1

Chtěl jsem dát původně tři, ale na rozdíl od jiných VanDammovek tohle o něčem je a není tady nejpodstatnější kdo jak koho kope do hlavy :) ()

bery71

Vždycky jsem na JCVD obdivoval, že nepřijal za svůj vzor typického amerického hrdiny a byl na svůj původ hrdý. I na plátně bylo vždycky vidět, že to co dělá je pro něj hlavně práce. A co se tohoto filmu týče. Jsem dojat. Film jako takový bez něj by sice nemohl nikdy obstát. Ale právě strohá filmařina dává možnost se soustředit na Jeana - Clauda a jeho životní příběh. Skvělé. Nejenom, že Van Damme hraje víc než slušně, ale už to co dobrovolně o svém životě vypráví je obdivuhodné. Klobouk dolů před jeho upřímností. Ať se jde Steven Seagal bodnout. Jedna hvězda z nostalgie navíc. ()

BathoryMan

Konečne Van Damme ukázal svoju pravú tvár!Problém ale nastal umna,keď som čakal že zneškodní útočníkov ihned a nebude sa chovať ako zbabelec (veď je akčný hrdina tak prečo nie aj v reálnom živote?).A úder justície nakonci bol premna tiež jasná podpásovka(vôbec som nepredpokladal takéto mizerné finále)!Aj napriek takýmto kopancom konečne film s akčnou hviezdou,ktorá sa konečne chová ako obyčajný človek v reálnych situáciách! ()

Puol

Prišlo mi to z pohľadu Van Dammeho take úprimné zhrnutie jeho života, hlavne filmovej kariéry. V zápätí si to ale u mňa pohnojil odmietnutím úlohy v The Expendables. Hádam sa od neho ešte nejakého filmového prekvapenia dočkáme. ()

BOURQUE

„Toto nie je film, to je skutočnosť.“ Van Damme in real! Asi najlepší Van Dammeov film za posledných 8 rokov. Jednoznačne to stojí za to, aby sme sa na to trošinku podívali. Už len kvôli 6 minútovému monológu v podaní ala Van Damme, čo je najkrajšou, najúprimnejšou a najlepšou časťou filmu. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

Hapretor

JCVD ve své ryzí podobě? Hezkou prdel si udělal sám ze sebe. A já mu za to gratuluji. Tímto u mě není sucharem, co se bere vážně. Film zabavil a je to pěkné. Škoda, že víc akčních "hvězd" nemá stejný přístup. ()

Andronikos

Úprimne povedané, ku koncu som sa v deji stratil, napriek tomu môžem ale zodpovedne vyhlásiť, že som sa bavil minimálne na tom, ako je pomocou výstupov drobných postavičiek portrétovaná mánia okolo (bývalej) filmovej hviezdy. Pretože ide nielen o snímku, ktorá ma bavila, ale aj o zaujímavý experiment, stierajúci hranice medzi fikciou a realitou, medzi autoportrétom a autokarikatúrou, dovolím si JCVD označiť za mierny filmový nadpriemer. ()

agassi68

Snaha o poľudštenie bojového stroja podľa mňa nevyšla. Borci tohto typu /Stallone, Arnold, Bruce atd./ sú skrátka najlepší v tom, čo ich preslávilo. Aj keď možno im samým to ide na nervy a každý z nich to chcel zmeniť. A nech zdvihnú ruky tí, čo by chceli aby úvodná akcia pokračovala do konca namiesto originálu. Myslím, že by nás bola väčšina.. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)