Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

danny_21

Mistr roznožka rekapituluje ... A kupodivu tento téměř dramatický pokus není až tak marný, jeden by z toho jeho sebelítostivého projevu snad i slzu zamáčknul a upřímně se zasmát nad sebeironickými poznámkami. Přesto nejlepší ukázal hned na začátku, pětiminutovou akcí bez střihu a 10-ti vteřinovou "možnou" chvilkou slávy na konci - 55% je tvých bejku ()

bono22vox

Roznožkový bůh ve filmu, jenž kašle na přestřelky a bombarduje nás dialogy... Já mám mozek, ty máš svaly. JCVD dokazuje, že lze mít obojí. Kéž by ten rozum vydržel do budoucna dál... kéžby... ()

pemap

Kecy, prdy a možná i ty beďary se na vás sypou ze všech stran v průběhu celého dějství tohoto „červeného skvostu“. Proč a o čem to vlastně bylo? Tři tupé a debilně ukecané hlavy si usmyslí udělat čurbes na jedné malé poště a JCVD se tam musí taky vecpat, jelikož má přece nárok na svoje prachy! Filtry a pojetí, které jsem ještě neviděl a snad už ani neuvidím – pokud si to někdy nepustím znovu a celé to najednou nepochopím a nebudu oslavovat, jako ostatní… ()

Likan7

Bohužel je JCVD šíleně nudná kravina, která není zajímavá jako satira, jako pocta a ani jako samostatný film. Kamera je příšerná, herci vypadají, že je sehnali těsně před natáčením někde na ulici a Van Dammovi ta "únava" leze tak křečovitě z očí, že to je jen směšný. Tohle je úplně ústřel mimo. ()

Trammbo

Jean-Claude Van Damme září v roli Jeana-Clauda Van Damma, unavené zapadající holywoodské hvězdy, v žánrově vrstevnaté a narativně zpřeházené taškařici, která jde mnohem dál než k prvoplánovému vykořisťování známého jména. Historka o tom, jak Jean-Claude ve své rodné Belgii, kde je bezmezně milován, vyloupí banku, stylisticky odkazuje právě k akčním béčkům, se kterými je Van Damme tak úzce spjat (práce s kamerou, vybledlý obraz, rychlý střih či genericky žánrová hudba). I když jeho práci film někdy trefně paroduje (např. jakési alternativní vyvrcholení celé loupeže), zůstává ke svému hrdinovi uctivě citlivý. Díky této citlivosti vznikají civilně emotivní momenty, které v kontrastu s komediálně absurdními situacemi udávají filmu skvělou dynamiku. Jeho nejsilnější zbraní každopádně zůstává náhlá facka (nebo spíše kopanec) v podobě 6 minut dlouhé intimní zpovědi, kterou Van Damme pronáší přímo k divákovi. Už jen tím si JCVD s tímto filmem vykopl místo v mém srdci. 9/10 ()

AdiegoA

Splnil se mi sen, Jean-Claude van Damme natočil skvělý film! Tentokrát nemusím k hodnocení připočítávat nostagické 2 hvězdy. ()

TSZ

Překvapivě dobrá sebe-ironizující parodie, kde vyhaslá akční hvězda 90. let podává jednoznačně nejlepší herecký výkon své kariéry.Kdyby mi někdo řekl, že v novém filmu s VanDammem budu chválit originální děj, tak bych dotyčného zřejmě poslal do nejbližšího ústavu pro duševně choré.Není to samozřejmě žádný zázrak, ale na nudné odpoledne u TV je tahle komedie ideální volbou. ()

Alojs

Těžko říci, komu je titul primárně určen. Nachází se mezi koncovými uživateli ctitelé kultu Krvavého sportu? Pravděpodobně ne. J.C.V.D. osloví tím spíš ty, kteří slavného karatistu definitivně odepsali, eventuálně ty, kteří jej zavrhli hned v začátcích. Belgický svalovec učinil odvážný krok. Upsal se projektu, který se hlasitě distancuje od jeho dosavadní tvorby a který se vcelku ostře naváží do zákulisních praktik. Využívá přitom značně nezvyklých (či snad vychytralých?) prostředků. Vypomáhá si maloměstem, průserem v podobě loupeže a současně probíhajícím soudním procesem. Fiktivní přepadení degraduje ikonu akčních filmů do pozice běžného smrtelníka. Podobně se činí i události na vedlejší koleji. Šikovný Mechri dosahuje potřebného polidštění nejen úvodní scénou, v níž se sedmačtyřicetiletý bouchač probíjí placem (na jeden zátah a neskonale vyždímán), ale i civilními telefonáty a hlubokými nájezdy do strhané tváře. Je přinejmenším pozoruhodné sledovat Van Dammea, který se dostává do zcela triviálního filmového průseru, aniž by se odvážil uchopit zákon do vlastních rukou. Kdykoliv jindy by své protivníky zpacifikoval malíčkem u nohy, nyní mu jen slavné příjmení znemožňuje stát se řadovým rukojmím. Chová se přesně tak, jak by na jeho místě konali jiní. Poslouchá, plní rozkazy a odpouští si jakýkoli hazard se svým, či cizím životem. Což je příjemná změna. ()

wito

veľmi zaujímavý námet a pár skutočne vtipných scén. zábavný film, ktorý presvedčivo kĺže po hrane zašlej slávy van dammeho a dostáva ho do pozície, ktorá mu po dlhom čase vdýchava nový život. ()

john.h

Tak chvilku mi přišlo, že se Van Damme až moc snažil ukázat, že vlastně není zas tak špatnej. Chvilku mi to připomínalo střeštěnou francouzskou komedii, což mi k Van Dammoj prostě nesedělo. Ale fakt mě to pobavilo. Líbivý filtry, pohodová jednoduchá zápletka a Van Damme dělající si až neuvěřitelnou srandu sám ze sebe, což podtrhává hned na začátku věta: "On si snad myslí, že točíme Občana Kanea." Taky bylo fajn sledovat povzdychnutí a unavenej ksicht Van Dammea při točení hned první náročné akční scény. ()

AlexDLarge

Van Damme překvapil. Po letech natáčení hloupých béček, přišel s něčím, co nikdo nemohl čekat. Film spojující van Dammovy osudy, jeho typické scény a vlastní biografií. Po asi deseti minutách filmu jsem si říkal, že je to jasných pět hvězdiček. Bohužel v průběhu filmu se tempo snižuje a často se odbíhá od toho nejzajímavějšího. Od van Damma. I tak si film zaslouží velkou pochvalu za nápaditost a řekněmě holou pravdu o hrdinovi osmdesátých a devadesátých let. Každý, kdo aspoň ví kdo je van Damme, by to měl vidět. ()

Uhura

Životní rekapitulace hvězdy akčních béček je vtipná, recesivní a až na pár dojemnějších scén natočená se sympatickým nadhledem. ()

Erian

Vzhledem k tomu, že jsem s Jeanem-Claudem (jestli mu tak můžu říkat:) celý film nikdy neviděla....mám pocit, že jsem viděla buď Kidboxera nebo Kravavý sport a nepovažovala jsem to vyloženě za ptákovinu, přesto jsem u tohoto filmu skončila. Ale to, co předvádí Jean-Claude v JCVD je neskutečné, primadona z Penthause odhaluje své nitěrné pocity, pláče, ano pláče, ale přitom jeho pláč nepůsobí pateticky a sladkobolně, dokáže si udělat legraci sám ze sebe, dokáže sám sebe hodnotit kriticky a s nadhledem, Jean-Claude mě opravdu mile překvapil, klobouk dolů do vlastní sondy do duše:) ()

IronRocky

Hodně zajímavej film, kterej je uplně jinej něž dosavadní Van dammovo filmy. V tomhle dramatickém filmu hraje Van damme sám sebe a ukazuje, že je dobrý herec. Mě osobně film hodně zaujal a dávam plné hodnocení. ()

godspeed

bylo nebylo, za sedmero řekami a sedmero horami žil byl JVCD, který měl dost peněz, ale vydělávat mu je šlo čím dál hůř a navíc musel brát i "špatné" role, protože nic jiného než karate neuměl. navíc hrozně trpěl, protože se rozvedl a to se stalo jen jemu. tak mám pocit, že si režisér i herec z diváků udělali testovací stádečko, kolik kusů jim tento pokus o drama zbaští. a podle toho se příště rozhodnou. buď natočí drama z bruselského parlamentu nebo další karate film z bruselského parlamentu. možná nejlepší herecký výkon JCVD jakého je schopný, ale přeci jen hodně těžký odvar, pokud bych to srovnával například s the wrestler. ()

stiewe

Zapomenout na přízemní a monotoní filmy kterými JCVD plnil televizní obrazovky v dobách své slávy pro mě nebylo jednoduché. Přeci jenom když celý život herec hraje jenom svým bojovým uměním lidem se to omrzí. Zde se Jean pokusil o něco jiného a nemůžu říct, že bych nebyl mile překvapen. Je ode mne asi bláhové myslet si, že dnes budeme od této karate hvězdy vídat jenom seriózní filmy. Jeho osud je bavit, bavit a bavit. ()

SKreyn

Hmm, čo to je? Mňa to nebavilo. Najlepšia vec na celom filme bola hudba v záverečných titulkách. Fakt nuda, neskutočná. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)