Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

ssfan

18.6.2010 byl konečně na dvd vydán film i v ČR - za pouhých 99 Kč, takže jsem neváhal a koupil jsem si ho. Jean-Claude zde zcela evidentně předvádí svůj nejlepší herecký výkon v kariéře, dal do té role skutečně kus sebe, a tak máme možnost vidět častečně fiktivní, částečně realistický pohle do hercova nitra. Děj je sice celkem prostý, občas však potěší několik vtipných momentů. Jindy je film však až příliš chmurný a depresivní. Nicméně to byl asi záměr, a proto si JC zaslouží pochvalu za pokus o změnu. Pro mě to je tak za čyři hvězdy. ... Tvůrci totálně zpackali distribuci, protože film rozhodně měl na to jít do kin po celé ČR. ()

Josefin

JCVD to se mi dost líbilo. Neuvěřitelná změna, sice do jiného žánru, ale prima. Díky bohu se toho ujal Mabrouk El Merchi, nechal Jeana improvizovat v různých situacích a ten monolog sebezpytu byl hodně dobrý. Takže to vrstvení, bylo velmi zvláštní , neokázalé .Poldové ve spodním prádle taková perlička. Takže žádné, že Van Damm neumí hrát, pro mě ano, zatím neměl dostatek příležitosti.( A já doufám, že budou a on nezklame. Nečekám už samé karate, protože si dobře uvědomuji, jak už má opotřebovanou páteř, vždyť on si nevybíral náhradníky a hrál vše sám. )Takže za mě 4 */ 70%. ()

manonfire

Takže si to shrňme. To že se JeanClaude poměrně přesvědčivě rozbrečel při výčtu vlastní sebelítosti a připomněl svým fanouškům, že celebrity nejsou ani zdaleka elitou svých národů, je sice chválihodné, ale rozhodně to nečiní film uměleckým, či alespoň umělecky vyšším, než je u tohoto herce obvyklé. Na tohle Van Dammemu rozhodně skákat nebudu, zvláště když průvodní motiv filmu s přepadení pošty byl totálně chybný a nezáživný. Celkový dojem filmu pak působil jako zrod siamských dvojčat... nečekané, jiné, ale v konečném důsledku spíše nešťastné a neopodstatněné. Rozhodně žádný art.To ani omylem. 30% ()

Fony

Parádní sebeparodie na hranici skutečnosti a fikce, které nechybí lehkost a vtip. Osobní zpovědí Van Damma film zase získává potřebnou hloubku. Nevěřil bych, že to někdy řeknu, ale Jean-Claude je vážně solidní herec. Nebýt několika zbytečných hluchých míst (mohlo to být klidně o 5-10 minut kratší) bylo by to jasné maximální hodnocení. ()

Soweek

Čekal jsem trošku větší satyru na sebe samého. Myslím si, že takovouto zpověď doprovázenou obyčejným příběhem by zvládla kterákoli jiná hvězda také. ()

ZkuKol

No, kdyby mi někdo o tomto filmu vyprávěl před rokem, nevěřil bych, ale teď mi nezbývá než uznat, že J-C vstal z mrtvých. Natáčení v úvodu vykouzlí úsměv na tváři stejně jako narážky na Stevena, Jean se opravdu snaží hrát a často se mu to i daří. Je jen škoda, že samotný příběh v prostředku ztrácí dech a jen díky sebereflexivnímu výstupu nezačne nudit. Ale i tak slušná pocta belgickému hrdinovi... 70% PS: tu nabídku od Slye přijmout měl ()

Mr.Jackass

3,5* zezačátku relativně pomalejší rozjezd, kdy sem se obával co za hovadinu jsem si to pustil..ale postupem času se rozjela vzpověď Jeana a děj se o 100% zvednul :-) Jen tak dál... ()

nightevan

Jestli byl režisérův záměr natočit "jiný" film, tak se mu to bezpochyby povedlo. Nejsem si ale jistý, jestli je to myšleno až tak v dobrém. K ani jedné postavě jsem nenašel cestu (tím spíš k JCVDovi ne), nebavilo mě to, nudilo mě to a pořád jsem sledoval čas. Nevím jak pro jiné, ale pro mě promarněných 90 minut života. Znova bych to vidět nemusel. A nechci. ... NE. 2* (to Shadwell: pod pantoflem nejsem, řidičák nemám a nechci, do videopůjčoven nechodím a ano, meju se, ale do posilovny nechodím. a přesto se mi to prostě nelíbilo...) ()

Danoboss

Neuveriteľne originálne a pekné, dobre natočené, vtipné ale zároveň smutné a asi sa nenájde človek, ktorý by po tomto filme nesympatizoval zo svalnatým belgičanom. Film sa snaží ukázať aj to, že nie vždy môžu herci za to v akých strašných béčkach hrajú. ()

bloodvomit

Dost dobře natočenej a zajímavej filmík. Od Van Dammeho už nikdo asi nic nečekal (že by film s nim mohl bejt ještě červenej ;-) a přece se povedlo ;-) ()

mohamedsfinger

Tak toto jsem opravdu nečekal. A to nejen celkové vyznění filmu jako dramatické zpovědi někdejší akční hvězdy, ale překvapila mě i míra sebereflexe a hlavně sebeironie. Navíc Van Damme předvedl hercký výkon, jaký by mu mohla závidět pěkná řádka herců (a teď nemyslím jeho akční souputníky, ale i herce charakterních rolí). Dalším příjemným aspektem byla nápaditá režie a velmi pěkná kamera. Takto mě dostal tento nenápadný snímek, k němuž jsem přistupoval trochu s despektem. ()

sedm.1

Jedno je jasné. Kdybych neznal van Dammův dokument Legenda van Damme, můj názor na JCVD by byl určitě jiný, lepší, pozitivnější. Bohužel, tyto dva projekty mají ovšem jednu společnou zásadní věc,že se v nich Jean-Claude snaží v obou případech divákům představit jako "jeden z nás". Zatímco ale jeho sugestivní životní výpověď, jako člověka propadnuvšího všem neřestem a nástrahám hvězd, člověka starého a zlomeného, člověka spitujícího svědomí, člověka chybujícího, dělajícího kotrmelce, prožívajícího běžné lidské radosti a starosti, člověka ubližujícímu jak sám sobě, tak své rodině, člověk omlouvajícího se za všechny své prohřešky, ve zmiňovaném dokumentu vyznívala a působila velmi přesvědčivě a já mu to vše žral i s navijákem, ve filmu se toto vše snaží zakomponovat do jednoduché zápletky a ikdyž i zde mě spousta momentů hodně oslovila, několikrát i dojala a i zde v mých očích van Damme hodně stoupl, přesto to nefunguje a nezabírá zas až tolik. Jistě, film JCVD musím ocenit minimálně jako nevšední a zajímavý snímek, bohužel celá zápletka je ale dost kostrbatá a nezábavná, obsahuje dost hluchých míst a navíc úplný závěr jsem pak tak nějak vůbec nepobral, respektive netuším, co si o tom mám vlastně myslet. Co se jinak týče hereckého výkonu Jean-Clauda, po celou dobu se zde představuje jako unavená a životem zfackovaná star, čemuž podřídil svůj rezignací prošpikovaný pohled střískaného psa, čehož chtěl ovšem jistě ve finále dosáhnnout, takže ho musím jednoznačně ocenit jako jeden z jeho top výkonů. Zkrátka, má znalost dokumentu Legenda van Damme tomuto filmu moc nepomohla, takto musím označit JCVD jen za velmi přitažlivou a působivou výpověd bývalé slavné herecké hvězdy, odehrávající se na pozadí nemastného,neslaného děje bez šťávy a nasazení. ()

upson

Sebereflexe, doznání a smíření se, nadhled a smysl pro humor :-) 85% JCVD podává velmi přesvědčivý výkon, snad proto, že hrál sám sebe :-) ()

Lukoboss

Výborná sebereflexe a ukázka toho, že herci (potažmo filmový hvězdy) jsou taky jenom lidi s osobníma problémama, který ovšem divák a fanoušek téměř nikdy nemá možnost vidět. Osobní zpověď v průběhu filmu je asi nejsilnějším momentem, kterej člověku z celýho snímku asi zůstane nejdýl v paměti. I z vrcholu se dá spadnout na dno a zpátky se těžko vrací... P.S.: je to snad poprvé, co jsem viděl Van-Damma opravdu hrát! ()

BMAJTZ

Tohle jsem od pána JCVD skutečně nečekal. Nejde o žádný přehnaně akční film plný superhrdinských nadpřirozených výkonů. Tohle je ve své podstatě docela melancholické drama o sebepoznání, ale přesto se na to koukalo až s podivem dobře. ()

Mike93

Tento Van Dammův návrat na filmová plátna mě popravdě velice překvapil. U Van Damma jsem zvyklý spíše na akční béčka, ale už hned na začátku jsem věděl, že tento další film mezi ně nepatří. Musím především pochválit směs humorných hlášek a narážek, hudbu, kameru a v poslední řadě samotný Van Dammův herecký výkon, který mě v určitých momentech opravdu dojal. ()

Kracken

Jean-Claude Van Damme jako Jean-Claude Van Damme v zajímavém dramatu o tom že není jen vyčpělí akční hrdina ale i člověk. ()

pijavica

5,0/10 J.C.V.D. vo mne zanechalo pomerne rozpačitý dojem - Jean-Claude nie je presvedčivý ani keď hrá samého seba, a režisér prejavil viac fanúšikovského nadšenia než umenia natočiť kvalitný film. Všetky tie narážky sú hodené do deja akosi chvatne, chýba im trochu viac "uhladenosti" (či "elegancie"), aby lepšie zapadli. Zostrihanie filmu pôsobí mierne chaoticky, rýchlo upadajúcu atmosféru a napätie nedokážu oživiť ani časté flashbacky či iné dejové vsuvky. Slovom, Van Dammovi sa prienik medzi áčkove tituly príliš nevydaril, ale aspoň po nich poškuľuje. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)