Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Šachový velmistr, sluchově postižený Emmett Clayton získal svůj titul poté, co ze zdravotních důvodů odřekl zápas jeho největší soupeř, dobrácký ruský šachista Tomlin Dudek. Teď se však schyluje k jejich další partii. Oba se před zápasem sejdou, zahrají si šachy... a Clayton zjistí, že proti geniálnímu Dudekovi nemůže vyhrát. Myšlenka na prohru působí Claytonovi noční můry, a tak se muž rozhodne Dudeka před oficiálním utkáním zavraždit. Poručík Columbo z oddělení vražd se nemůže Claytonovi vyrovnat, pokud jde o šachy. Ovšem co se týče schopnosti všímat si detailů a dát je do správných souvislostí, je to něco docela jiného... (Česká televize)

(více)

Recenze (52)

majec4 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Za starym Dudekom mi aj luto bolo, lebo za tu chvilu co bol na obraze si ma celkom ziskal. Jeho vrah bol slizak, takze som si hon na neho poriadne uzil. Porucik ho skumal pri kazdej otazke, hlavne neskor, ked si bol isty ze je to on. Povacsine si s nim robil co chcel. To ako ho provokoval pri hre s viacerymi hracmi naraz ma fakt bavilo. A zaverecne usvedcenie nemalo chybu. Chlapec nechapal co sa stalo. Porucik ho slusne vyrobil. Otazne je, ze ci by to v reale fakt stacilo. ()

Godhaj 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

,,Tohle je ten divnej zvuk. Co je to?“ ,,Tomu se říká chrápání, poručíku.“ Že tento souboj dvou šachistů nebude jen o šachách mi bylo hned jasné. Vražda, která trochu zaklopýtla byla rafinovaná a vraha hrál dobře zvolený herec. Columbo tentokrát vyšetřuje jako divý, v tomto díle není nouze o napínavé scény jako z nějakého thrilleru. Závěrečné scény postupně a efektně gradují až k výbornému konci. Toto je jednoznačně nadprůměrný díl losendžlského poručíka. ()

Reklama

Pepinec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Koukám, že Bratrstvo šachové packy bylo v hodnocení nekompromisní a nanejvýš poctivé, čímž mi výrazně usnadnilo práci. Nemusím totiž teď hned utíkat do okresní knihovny a nastudovat Pravidla šachu a její etikety, abych se tu pak mohl rozplynout v odpadním odéru, a tak mi zbývá mnohem víc času na sepsání prostého; Klasická atmosféra sedmdesátých let, jejíž kouzlo oceníte především tehdy, vrátíte-li se ke starším dílům po přičichnutí k sériím novým. Osobně je mi u zadnice, jak je to se závěrečným usvědčením. Mohlo to být možná všelijak, o tom si ale společně popovídáme, až natočíte něco podobného. ()

Jehan 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

No tak už jen pro tu partii v restauraci.... Navíc šachista, který vypadá jako Molotov. Pro mě je prostě šach srdeční záležitostí. :-) Ale naprosto chápu šachisty, kteří to celé pošlou do pekel. A vůbec tak nějak celkově. Vlastně je to naprostá kravina. Omlouvám se, ale jak vidím šachovnici, jsem v prdeli, i když jde o naprosto zjevnou blbost. Šachově i filmově. ()

monolog 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Já nevím jak vy, ale mně u těch starších dílů vždycky přijde, že Columbo odhalí vraha jen spíš pro morální vítězství a následné vrahovo přiznání je tam jen kvůli tomu, aby ho mohli i odsoudit. Například zde (a pokud jste to náhodou neviděli, je tu spoiler) se ten konec dal vysvětlit minimálně ještě druhým způsobem. To, že ten stroj se opět nespustil nemuselo přece být jen proto, že vrah neslyšel, že se vypl, ne? Mohlo to být i proto, že ten chlap tam opravdu náhodou spadl, pravda? Nebo ten důvod, proč si Columbo myslí, že je to vražda, k smíchu. Omylem přibalený kartáček na zuby CHACHA! Prostě a jednoduše, tento díl je originálním zástupcem své série, kde jde spíš jen o postup, ale ve skutečnosti by se každej soudce Columbovi vysmál a poslal ho s těmi důkazy do háje. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Během šachového turnaje Clayton říká, že Frank Marshall jednou hrál 155 her současně a z nich prohrál jen osm. Ve skutečnosti se tohle opravdu stalo v roce 1922. (Epistemolog)
  • Konečná kombinace šachové hry, kterou hráli Dudek a Clayton v restauraci a poté skončili v hotelovém pokoji Dudka, byla ve skutečnosti odehrána při hře šachistů Wolthuis vs. Alexander v Maastrichtu roku 1946. (Epistemolog)

Reklama

Reklama