Hodný, zlý a divný

• Jižní Korea Joheunnom nabbeunnom isanghannom (více)

Největší komerční hit tohoto roku a z hlediska divácké návštěvnosti desátý nejúspěšnější film v dějinách jihokorejské kinematografie navazuje na tradici tzv. mandžuských westernů. Tato v zahraničí neznámá a v Koreji zapomenutá kategorie označuje snímky zasazené do prostředí Mandžuska ve třicátých letech dvacátého století, které tematicky odpovídaly americkým westernům. Režisér Kim Ji-un již ve svých předchozích filmech, jako Rány pod pás, A Tale of Two Sisters či A Bittersweet Life (poslední dva byly uvedeny na prvním ročníku Filmasie), chytře mixoval žánry, případně konfrontoval různé stylové polohy tematicky spjatých subžánrů. Tentokrát v akčním dobrodružném spektáklu spojuje inspiraci legendárním eposem Hodný, zlý a ošklivý Sergia Leoneho s dravou nevázaností klukovsky idealizovaných mandžuských westernů a vyprávěcí strukturou současných blockbusterů. (Filmasia)

mazzarek

Nemůžu si pomoct, ale všechny akční asijské filmy vypadají úplně stejně. Začátek vynikající, prostředek je už jen dobrý a konec nejhorší. To natahování mě doslova sere a už se těšíte, až to skončí a tím se vám film moc nelíbí. Už by jim měl někdo vysvětlit, že by stačila stopáž 1h 40m max. a pak by s toho byly vynikající filmy. ()

-henry-

Nevím jestli jsem rozpačitý z toho autorského přístupu, blockbusterového řemesla nebo scénáře. Zpočátku unešen, postupně otupěn - myslím, že ten film ve výsledku nemá scénu, kvůli které si tento film budou lidi pamatovat (jako třeba u citovaných spaghetti westernů). Zůstávají tak jenom velmi dobré náběhy (u mě vede ten s tím batyskafem :)) ()

lksvcr

Bylo to dobré? Bylo to zlé? A nebo to bylo divné? Inu, mě se to jeví, jako velice podařený kousek. První polovina filmu neskutečně baví a nový styl zaujme, v té druhé půlce to kouzlo malinko vyprchá. Co se mi líbilo, tak práce s kamerou, ta byla skvělá, několikrát jsem se i dobře zasmál a i akční sekvence byly dobře zpracované. Jen občas to mělo nějaké to hluché místo. V druhé polovině se to zlomilo ze svižných scén k očekávanému konci. Občas jsem se v tom ztrácel, obvzlášť v té honičce, nebo jak se vlastně všichni tři dostali až na místo. Sem tam mě znervózňoval i nekonečný zásobník, ale to jsem ochoten přehlídnout a nebojím se doporučit. 4/5 ()

Chuppa

Jihokorejský western odehrávající se v Číně okupované Japonci, dokonalá šílenost. Film se naštěstí nebere vážně a to je dobře, přijemná komedie o honbě za pokladem. Kang-ho Song hraje krásný jelito Byung-Hun Lee je drsnej až to bolí takže spokojenost.. ()

Mr.Roman

Špica! Neviem či k môjmu dojmu napomohlo to, že som Dobrý, zlý a ošklivý nevidel, no toto malo šmrnc, výborné postavy, parádne akčné scény, hudbu a vtip (až som sa vďaka Divnému chvíľami čudoval prečo to nepomenovali The Good, The Bad, and The Funny (jeho útek, bitka s potápačskou helmou, samé perly ;D). Len škoda, že film vo finálnej tretine trocha stráca šťavu a nebyť hudby ukradnutej od Quentina Tarantina, tak by záverečná ,,veľkolepá´´ bitva na koňoch (autách, motorkách..) bola nepríjemne nudná vzhľadom na svoju neúmernú dĺžku a ani samotný kostrbatý záver nestál za veľa. No ako vravím to čo sa dialo dovtedy nemalo chybu. ()

Bigfuckman

Parádní west-eastern. Kulky sviští. Akce jede. Přestřelky jsou také na dobré úrovni. Nechybí vtip a důraz na detail. Ústřední trojice byla velmi dobře vybrána a charaktery jednotlivých hrdinů nejsou jen černobílé. Přiznám se, že jsem k filmu přistupoval s určitou skepsí, ale o to více mile jsem byl překvapen. ()

Hydr0gen

Neustálé střílení a drsně, resp.naprosto indiferentně se tvářící metrosexuální padouch a přiblbe se tvářící "komická figurka" (která zas tak komická není) ještě dobrý film nedělá. Po precizně provedné vlakové scéně na začátku už děj pořádně negraduje, opakuje se v podstatě jen to samé pořád dokola - zběsilé úniky "divného", neohrožné akce "hodného" a stále dálší důkazy o 100%ní krutosti "zlého" (které z něj dělají až absurdně předvídatelnou a nudnou postavu). Avizovaná přestřelka na pláni není špatná ale je strašně dlouhá a občas prostorově nepřehledná (kdo kam odkud jede, střílí apod.). Konec se s "originálem" naprosto nedá srovnávat zejména patetickým trashtalkingem = trapné (srovnej s legendárním suchým humorem Clinta ve stylu "There are two kinds of people in this world my friend: those with loaded guns and those who dig"). Celý film je moc dlouhý, není zas tak vtipný a děj nemá veškerý žádný. 5/10, zaokrouhleno nahoru za tu vlakovku... ()

milanhanic

No, budu tak trochu reagovat na předchozí komentáře. Jedná se o parádní film, a to že je to komedie, mi vůbec nevadí, právě naopak. Člověk se u tohoto filmu taky dost zasměje, proč by ve westernu nemohlo být trochu smíchu? Já dávám jednoznačně za pět. Skvělý herci, dobrý děj, parádní akční i komediální scény. Jen jsem ke konci nedokázal rozlišit divného od zlého. Doporučuji. ()

kirmakX6on

No jestli je toto 10. nejúspěšnější film v dějinách jihokorejské kinematografie, tak to znamená jen to, že jihokorejská kinematografie za moc nestojí... Film je -jak šlo čekat- slátanina pro zábavu. Pokud tedy film nezaměstnává šedou kůru mozkovou, měl by zasáhnout alespoň emoce či estetický cit. Bohužel - hudba nic moc, vizuální stránka nic moc; postavy, až na hlavního záporáka nehezké a necharizmatické; styl nepřítomen; zajímavé zvraty? jeden až na samém konci; akce tam je, ale jsou to spíš honičky, sem tam někdo někoho, spíše náhodou, zastřelí nebo jinak zabije, není zde žádná propracovaná taktika, žádné skrývání, nic napínavého, téměř žádný boj muž proti muži; komediální prvky - ano, ale na 138 minut v příliš nízké frekvenci a příliš slabé (člověk se pousměje, ale nezasměje). Takže co lze na tomto filmu obdivovat? Podle mě nic...průměr, průměr, průměr. Průměr odpovídá 50%. Lze filmu něco vytknout? Bohužel ano, zhruba 3 relativně důležité scény se poněkud nepovedly (např. ta závěrečná, naprosto trapně obšlehlá z Hodný, zlý a ošklivý, přitom do tohoto filmu se vůbec nehodila: "Zlý" celej film jasně vynikal v souboji bez střelných zbraní, střelecký úspěch měl jen jeden; "Hodný" celou dobu střílel jen z pušky - jít s puškou do souboje, kde jde o co nejrychlejší zastřelení 2 protivníků?! wtf?; "Divný" měl sice dva kolty, ale střílel hlava nehlava, hlavně aby kulky lítaly, trefit se pro něj nebylo tak podstatné...). Takže celkově 40%. ()

J*A*M*B*O

No na to, ako to bolo spracované, je to od kórejčanov tak na moje prekvapeni not bad. I keď to mala byť asi kópia Dodrý, zlý, škaredý, nebolo to zlé.I keď niektoré scénky boli trochu veľmi komické a záver odfláknutý dávam 5/10 bodov. ()

murkl

Skvělý akčňák z divokého východu. Jee woon Kim vzal západní recept na western. Použil nejlepší korejské igredience a namíchal filmovou lahůdku. ()

jack_scott

Mandžuský western? Western v Mandžusku? Wow, a ono to kupodivu vážně funguje! Daná lokace v daném období je pro středoevropský region skutečně pro situování filmu velmi neobvyklá věc, a naroubování westernu, tím spíše spaghetti westernu tedy zprvu působí jako šilenství. Nicméně- ono to překvapivě velice dobře funguje. Režie je famozní, herecké výkony velmi slušné…. A ohromující výprava také nenechá člověka zrovna se nudit. Tím spíš, že odkazů na jiné snímky je skutečně dost…. Nemohu tedy jinak než udělit 4, 5 hvězdičky, a zároveň musím snímek všem doporučit- kdo neviděl, neuvěří. ***** a 89% ()

Phex

mandžuský western - žluťáci v pláštích a kloboucích...? no 77 % mě přesvědčilo ať se podívám a stálo to za to - vtip, spád, akce, kapka parodie - prostě paráda ()

benny159

Film som ani nedopozeral. Umelo vybudované charaktery, nudný, neprepracovaný príbeh a poväčšine ničím nezaujímavá akcia. Ten príbeh by sa dal odpustiť, ak by aspoň tá akčná stránka stála za to. U mňa maximálne 45% ()

Yambo

Ten film má všechno. Zajímavé prostředí. Sympatické hrdiny od toho nejméně důležitého až po ty hlavní. Dostatek akce bez zbytečných brzd pro pohlavní vyváženost. Spád a závěr který se sice odkazuje, ale najde si i hodně velký díl pouze svého. Z pohledu toho co jsem viděl z asie a i světa je to pro mě neskutečně originální a zábavné. Doporučuju fanouškům asiijské tvorby. Pro ty kteří mají problém se ve filmech tohoto kontinentu vyznat doporučuji nejdřív shlédnout film Sedm mečů, potom vám toto přijde přehledné jedna báseň. Na závěr dodám, že z akčních scén by se měli učit filmaři celého světa. Zvlášť US akční tvůrci vyznačující se schopností vejít všechnu akci filmu do traileru by se měli podívat jak to vypadá když se to udělá obráceně :) ()

E-Fox

Po pláni se řítí d(D)ivný chlápek na jakémsi motocyklu. Za ním žene na koních Zlý Chang-yi Park a jeho banda banditů, gang z Tržiště Duchů, Společnost za osvobození Koreje, džípy Japonské armády a ta parta chlápků s barevným oblečením, o kterých jsem za celou nepochopila, co jsou zač. Všichni jdou po mapě, kterou si veze Divný a také trochu střílí po sobě navzájem. A zezadu to do nich pere ještě Hodný Do-Won Park. Tedy, myslela jsem, že vím, do čeho jdu. Říkala jsem si, že Hodný, zlý a ošklivý je sice můj nejoblíbenější western, na druhou stranu jihokorejskou kinematografii mám prostě v oblibě, takže jsem očekávala velký souboj dvou westernů. Také jsem veděla, že Woo-sung Jung se mi bude v roli "hodného" sympaťáka líbit než Eastwood. Líbil, ale kromě toho jsem se ve všem sekla. Hodný, zlý a divný se Leoneho westernu téměř nepodobá. Zařadila bych ho spíše mezi akční filmy, děj je jiný, pokud se dá o ději mluvit, protože tenhle film je hlavně o akci. A to o opravdu úžasné akci, která mě pohltila, i když na akční kousky jinak moc nejsem. A to, co mu dává úroveň navíc, je styl a image. Což zní zvláštně, koneckonců mluvíme o jihokorejském westernu a ne o Sexu ve městě. Ale je to tak. Divný s divnou motorkářskou pokrývkou hlavy, Hodný v parádním kabátě s šálkou a prostřeleným kloboukem a Zlý jako by utekl z přehlídky od Prada. A ten chlápek s copama a velkou palicí. Musela jsem si říkat "cool" a bylo to jedno z těch "cool", co nejsou posměšný. Protože tenhle snímek má hromadu kvalit a ještě k tomu si dělá legraci sám ze sebe. A tak jsem se nakonec smířila i s tim, že občas nevim, o co vlastně všem jde. (Mimochodem ta "písnička z Kill Billa", o které se ledaskdo zmiňuje, vznikla v šedesátých letech a v sedmdesátých vytvořila tuhle verzi jako velký taneční hit kapela Santa Esmeralda. A co se týče filmu, tak dřív než Tarantino jí použili třeba ve filmu Dohola) ()

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008