Hodný, zlý a divný

• Jižní Korea Joheunnom nabbeunnom isanghannom (více)

Největší komerční hit tohoto roku a z hlediska divácké návštěvnosti desátý nejúspěšnější film v dějinách jihokorejské kinematografie navazuje na tradici tzv. mandžuských westernů. Tato v zahraničí neznámá a v Koreji zapomenutá kategorie označuje snímky zasazené do prostředí Mandžuska ve třicátých letech dvacátého století, které tematicky odpovídaly americkým westernům. Režisér Kim Ji-un již ve svých předchozích filmech, jako Rány pod pás, A Tale of Two Sisters či A Bittersweet Life (poslední dva byly uvedeny na prvním ročníku Filmasie), chytře mixoval žánry, případně konfrontoval různé stylové polohy tematicky spjatých subžánrů. Tentokrát v akčním dobrodružném spektáklu spojuje inspiraci legendárním eposem Hodný, zlý a ošklivý Sergia Leoneho s dravou nevázaností klukovsky idealizovaných mandžuských westernů a vyprávěcí strukturou současných blockbusterů. (Filmasia)

ywo666

Šialená vec, ktorá je rovnaká ako názov. Film je dobrý, zlý aj divný. Mieša dobrodružný western s akčnou strielačkou a odlahčenou komédiou (respektíve groteskou). Akcie je tu veľa. Vystrieľa sa milión guliek. Jeden típek odpravý celú armádu. Ďalší sa správa ako dement, ale aj tak vždy všetko zvládne. Tretí vyzerá ako keby práve ušiel z pop emo gay kapely. Človek si užíva hlavne kvantá akcie. Občas ho už uačne nudiť, lebo je jej fakt veľa. Ale ja proste akciu môžem. Nájde sa tu aj nejaký vtip, aj keď väčšina pokusov vyšumí do stratena. Film nejde brať vážne a koniec je hlúpy. Aj keď trojsúboj je hustý. Bavil som sa s výhradami. 70% a 4*. ()

Brandon

Že korejci jsou už nějaký ten čas ve filmovém úpadku je mi známo. Hodný, zlý a divný je jen agónické zaškubnutí, zoufalý pokus se ze dna odrazit. Neúspěšný pokus. Měl jsem pocit, jakobych sežvýkal pár rostlinek canabisu z políčka pana otce a pak současně zkouk Ramba, Indiana Jonese, Bonda společně se nějakým tuctovým spaghetti westernem. Samozřejmě v asijském podání. Cool kamera už tuhle nudu nezachrání. ()

VasaX

Western po asijsku... takže takový Eastern. Korejci se pochlapili a zrežírovali parádní podívanou. Příběh není bůhvíjak nápaditý, ale to moc nepřekvapuje. Dost dobrý začátek, výborný průběh a znamenitý konec, to je víc než jsem čekal. Akční jízda kde se municí nešetří (a výstřely se nepočítají), akce akce akce, sem tam vtip nebo hláška. No prostě žánrově naplněno až po okraj. Jistě by se dalo dost věcí vytknout... ale na akční film/western by to bylo vyložené hnidopišství. ()

Trustme

Orientální western vezoucí se na vlně popularity všeho asijského. Jižní Korea jako dravý asijský tygr se snaží vydobýt vysoký post nejenom na poli spotřební elektroniky, ale i filmu či žánrům spadající pod křídla západní provenience. Je pravdou, že ty nejlepší westerny se též netočili v americké produkci. A třeba již zapomenuté ruské westerny (easterny) mají své kouzlo. Nevýhodou tohoto korejského westernu je pár "maličkostí", které vše poněkud ..ehmm..zešikmují, a sice - chybějící charismatický desperát v podání známého herce, který nevypadá jako moula či kadeřnický učeň, střelba ze zbraní počátku 20. století, které opravdu nejsou tak přesné, jak zde předvádí Hodný a Zlý. Kombinace dávný western kontra moderní pojetí (akčně laděné přestřelky, takřka nonstop akce) je plusem filmu, hudba a kostýmy všech účastníků závodu za pokladem je též k pochválení. Ale je to prostě žánr, který Asii nesluší... ()

VanTom

Velmi zábavné, vtipné, originální, bohužel ke konci už strašně natahované. Závěrečná ultranudná honička, kdy se čtvrt hodiny pronásledují koně, auta a motorky na poušti a sem tam po sobě vystřelí, mě donutila ubrat čtvrtou hvězdičku. ()

Compadre

Celej ten film je divnej. Připadalo mi to spíš jako parodie, ale kdo mohl taky od Korejců čekat regulérní western, že jo...výsledkem je rozháranej, zvláštní western s šikmookýma kovbojema, ve kterým se režisér snažil udělat z hovna bič. Zkrátka snažil se jak chtěl, ale té monumentálnosti starých italských klasik nedosáhl vůbec. Nějaké vypodobńování karakterů se moc nekonalo, doteď nevim, kdo byl zlej, dobrej...skladba z KILL BILLA potěšila, ale v tom blázinci to moc nepadá na váhu. ()

Ichabod

Nejzábavnější western co jsem tento rok viděl a také jasný důkaz, jak Korejci umí do jakéhokoliv žánru prosadit svůj vlastní styl a humor bez dopadu na atmosféru. Velkofilm zápletkou lehce připomínající Leoneho The Good The Bad and The Ugly sice nepřekoná, ale moderní střih, kamera, soundtrack a sympatické obsazení z něj dělají pro mne velké překvapení roku a nenudil jsem se ani vteřinu. Z některých záběrů se opravdu tají dech a jsem tak nějak na Korejské tvůrce pyšný, jak ukočírovali výpravu se stylem, zvlášť když se jedná o jejich nejdražší film. Takovéhle filmy se u nás nikdy točit nebudou... ()

Kalidor_

Krásně vizuálně zpracované, hudba taky trefná, spaghetti po asijsku taky vydařené, ale! Nebýt trochu slabší a rozvleklé druhé poloviny, dal bych tomu plný počet hvězdiček. A dost mě překvapilo, že tohle natočil režisér filmu Tale of two sisters, to bych teda fakt nehádal ani náhodou. ()

headcrab

Nesmírně zábavný a odlehčený film. Taková korejská pocta kultovce od Leoneho, samozřejmě to nelze moc srovnávat, Ji-un Kim to pojal opravdu se silnou nadsázkou a odlehčením ,je to prostě čistá zábava, film jede od začátku do konce a ani chvíli nenudí. To, že Ji-un Kim umí točit neskutečně kulervoucí akční scény, je už celkem známá věc (viz např. Dalkomhan insaeng ), ale stejně, to co se tady děje, mě zase uplně rozsekalo. Nehorázná akční funny masáž. Typický absurdní korejský humor, ještě navíc v podání "Kang-ho Song"-a, to je prostě neskutečná chláma (např. scéna s kovovou potapěčskou helmou, to jsem šel do kolen :D). A vy, co serete z rádoby cool Goslinga, byste se měli podívat, jak vypadá skutečnej charismatickej BADASS!! Ano, Byeong-heon Lee je frajer, a chci si na něj šáhnout! Každopádně Ji-un kim je borec, a doufám, že mu nedojde dech (a nápady) jako Parkovi. ()

m.a.t.o.

„Prebehni tadiaľ, aby som videl odkiaľ budú strieľať!" – „Prečo ja?" – „A kto iný by mal?" Tam, kde mali špageti westerny Buda Spencera a Terence Hilla má tento western kórejského Johnnyho Knoxvillea. Rozprávanie príbehu mi, najmä zo začiatku, prišlo byť príliš zložité, nedalo sa okamžite zorientovať v tom, kto je kto a aká je motivácia daných postáv, ale súdruh Kim to našťastie zachraňoval hafom kvalitnej akcie a prekrásnym, ale naozaj prekrásnym vizuálom. Myslím si, že toto je ten typ filmu, ktorý si aspoň ja osobne dokážem naplno užiť až pri ďalšom pozretí. ()

Pedross800

Hodně hodně ulítlá záležitost! Občas westernová parodie kořeněná notnou dávkou humoru se tu přelévá s vpravdě epickými akčními scénkami,, které ani slovutný hollywood nevymyslí. Někomu tohle až nesourodé spojení může vadit, ale kdo si chce užít netradiční akční zábavu, ten rozhodně nebude zklamán. ()

Autogram

Chviľu dobrý, chvíľu zlý, ale hlavne čudný je takýto žáner východoázijského westernu. Hodí nás rovno do prepadnutia parného vlaku s 20-minútovou akciou, ani nevieme, kto je kto, ale má to grády, boj je ázijsky perfektný a filmovému prevedeniu nič nechýba. Soundtrack sa tiež snaží štýlom priblížiť originálu niekedy až prehnane, ale stále som mal pocit, že niekto niečo kopíruje. Dlhé pohľady sa u ázijských mladíkov nejako nevynímajú. Mapa sem, mapa tam, len ma to od polovice dosť prestávalo baviť. –––– Legrační věc. Každý člověk přece musi počítat s tím, že jednou zemře. Ale žije, jako by zemřít neměl. Není to legrační? ()

Kangaxx

"Babi? Waw ty teda žiješ dlho." Čínska alternatíva divokého západu, ktorá je skôr akčnou jazdou, než pamätným snímkom. Sú tu ľahké (a vydarené) náznaky humoru, sem-tam snaha o filozofovanie a otvorená nevraživosť voči Japoncom. Postavy bohužiaľ nie sú ani zďaleka také silné, aké by podľa názvu mali byť a v dej sa stáva časom zbytočne prekombinovaným. V každom prípade však ide o dobrý rekreačný snímok, ktorý držia nad vodou najmä akčné pasáže vysokej kvality. ()

Linkyc

Něco tak ulítlého a zároveň technicky dokonale natočeného jsem dlouho neviděl. Zápletka není nijak dokonale propracovaná do hloubky, a proč taky? Mapa pokladů a 3 lovci, co chtějí najít poklad. Vtipné dialogy a scénky. A akční pasáže? Já si u nich chrochtal blahem. Pouštní honička vydá tak za 5 hollywoodských akčních trháků. Luxusní podívaná, skvěle se hodící hudba a lokace. Díky bohu za tak flexibilního režiséra Ji-un Kima, který jednou natočí naturalistický I saw the Devil, jednou zase westernovou podívanou roku 2008. ()

Ironfood

Solidní akční jízda, ve které často každý střílí na každého. Škoda, že žádná z hlavních postav diváka nijak zvlášť nezaujme. ()

Bernhardiner

Aby snímek dopadl k mé spokojenosti, není třeba utrácet prachy za vizuální efekty, protože to u mě hraje roli až na takovém čtvrtém pátém místě (kromě animovaných filmů). Hlavní by měl být ve všech filmech příběh. Zde je příběh obšlehnutý, ale to by ještě tak nevadilo, jen nevím, proč má být postava Song Kang-hoa "divná", když to stejně není žádný ultrakrasavec a chová se stejně jako lidi okolo. Asi jen proto, aby si to někdo s o více než čtyřicet let starším originálem nepletl. Dost mi ovšem vadí, že celé je to nahozeno v komediálním hávu. To, co jinde s radostí vyhledávám, mě tady irituje, prostě se takovýhle jednodušší humor k tomuhle tématu zrovna moc nehodí. Naštěstí, ale ten humor nespadl na úroveň prachsprosté bezdůvodné ukecanosti, a tudíž je snesitelnější než v jiných korejských blockbusterech. Šlo to prostě udělat mnohem syrověji - bez humoru a bez tolika obrazových hrátek - a byl bych mnohem spokojenější. O hercích se však dá říct jen to nejlepší. 65% ()

Hollohlaway

Atmosféra tam je, ale napětí a zvraty bych očekával originálnější a vůbec bych to rád tak nějak plnější. Závěrečná honička byla dost absurdně roztahaná a nereálná. Obsazení je fajn, westernové pomrkávání taky, ale jinak je to trochu bezkrevné. ()

Looser

Mix westernu ze 60. let a gangsterky od Ritchieho. Našláplá asijská variace vykrádající snad všechny legendární spagheti westerny, vcetne hudebního doprovodu. Chvílemi jsem si připadal, že vidím reklamu na Marlboro nebo snímky z nějaké mangy (většinou když byl v záběru Dobrý nebo Zlý). Celkově hodnotím pozitivně, něco takového se může natočit jen v Asii, a to je asi dobře. ()

ZkuKol

Takhle má vypadat remake! Zábavný, svěží a svůj. Poprvé mi nevadila asijská groteskní komika, přestřelky byly akční, i když občas už se kamera třásla moc, herci jsou slušní, super muzika, ještě ten závěr mohl být silnější. Skvělá westernová zábava z JK, jenž zdaleka překonává japonský pokus o remake Pro hrst dolarů... 75% ()

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008