Hodný, zlý a divný

• Jižní Korea Joheunnom nabbeunnom isanghannom (více)

Největší komerční hit tohoto roku a z hlediska divácké návštěvnosti desátý nejúspěšnější film v dějinách jihokorejské kinematografie navazuje na tradici tzv. mandžuských westernů. Tato v zahraničí neznámá a v Koreji zapomenutá kategorie označuje snímky zasazené do prostředí Mandžuska ve třicátých letech dvacátého století, které tematicky odpovídaly americkým westernům. Režisér Kim Ji-un již ve svých předchozích filmech, jako Rány pod pás, A Tale of Two Sisters či A Bittersweet Life (poslední dva byly uvedeny na prvním ročníku Filmasie), chytře mixoval žánry, případně konfrontoval různé stylové polohy tematicky spjatých subžánrů. Tentokrát v akčním dobrodružném spektáklu spojuje inspiraci legendárním eposem Hodný, zlý a ošklivý Sergia Leoneho s dravou nevázaností klukovsky idealizovaných mandžuských westernů a vyprávěcí strukturou současných blockbusterů. (Filmasia)

Zombi

Na film jsem se hodně těšil, zvláště po zklamání jménem Sukiyaki Western Django, a musím říct že jsem se těšil oprávněně. Fanda spaghetti westernů zde najde tolik odkazů, že si bude chrochtat blahem, ať vizuálních nebo hudebních, název filmu sice odkazuje k Hodnému, zlému a ošklivému, ale jsou zde citace i z jiných filmů, nejvíce Tenkrát na západě – např. závěrečná scéna kdy stojí všichni tři proti sobě a Dobrý je zády ke kameře v dlouhém plášti a s puškou, nebo lehce pozměněná melodie z téhož filmu. Dobrá zpráva je, že film odsýpá jako splašený vlak a je plný bombastické akce a humoru, audiovizuálně jde plně s dobou, nebo jak tu někdo trefně řekl, s Bayem :o) je příjemně krvavý, ale nebere se příliš vážně. Příběh trochu zaostává za zbytkem, ale v rámci westernového žánru to není žádná trága, další co bych filmu vytknul je trochu překombinovaná závěrečná jízda k pokladu. Nezbývá než konstatovat, že orientální western podle Ji-un Kima je naprostá žánrová pecka. ()

MrKlobouk

Takový akce, až vás v pulce přestane bavit a nevěříte, že by se mohly dokonce postřílet (hlavní postavy), spíš mi to připadalo, jako kdyby po sobě všichni házeli práskací kuličky. Naštěstí konec a i nějaká ta akce příjemně pobavila. ()

Nethar

Rozhoduji se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Bylo to zábavné, ale nějaká větší bomba to zase není. Dobrá hudba, vydařené akční scény, u blu-raye jsem si pomlaskával. Drsnější akční scénu jako mávnutím kouzelného proutku vystřídá něco korejsky humornějšího, že ani člověk neví jak se to změnilo. I ten závěrečný mexican standoff byl korejsky natažený, ale dobré. Tradičně dobrý Byeong-heon Lee, naopak Woo-sung Jung ač byl cool coby bojovník, v dialozích mi nějak neseděl, toho bych dal spíše zpátky do romanťáren. No prostě takhle vypadá mandžuský western, jak jinak si ho také představovat. ()

Klajnik

To, o co ve film šlo, mě nezajalo. Film žene dopředu následující situace: “jeden má mapu, ostatní ho nahání a hodně se při tom střílí”, což zní dost jednoduše, ale vím z jiných filmů, že to může bohatě stačit. Každý film nepotřebuje být komplexní a obsahovat přesah. To selhání tedy shledávám v postavách, které nejsou dosti psychologizované ani zábavné. Stačilo by, kdyby byly karikaturami, ale na to nejsou dost vyhrocené v nějakém jednom povahovém črtu... Prostě tři pistolníci, z nichž jeden je trochu víc zlej, další je zas trochu víc divnej a třetí by měl být asi hrdinným drsňákem. Název naznačuje, že by mělo jít o svéráznou korejskou variaci významného spaghetti westernu, ale výsledek mi přijde bezpředmětný, což by mi vlastně ani nevadilo, kdybych se toho bavil. U toho Leoneho westernu jsem byl baven postavami i zainteresován do dění. Zde sice docela šlape ta úvodní scéna s vlakem, ale pak mě to ztratilo. Vyobrazení akčních pasáží mi také přišlo poměrně zmatené. Kamera se totiž kvrdlá a do toho spousta střihu. Toho nejsem velký fanda. ()

jilda

Sice fandím westernům, ale mám rád atmosféru, ne masakry rychlopalbou a všeho moc škodí. Děj je nesmyslně komplikovaný a každý střílí po každém. Když to ale vemete jako akční film, tak nebudete zklamáni. ()

kukentipla

O čem to je? Mapa vedoucí k pokladu staví protí sobě ty nejlepší pistolníku Manžuska........ Co já NATO? Dvě strany jedné mince. Aneb remake špagety westernů po jihokoreasku. Zběsilá, značně stilizovaná akční jízda, plná přestřelek, bitek ve kterých si to rozdávají tři megastar jihorejského filmového plátna. Děj filmu je pouze prostředkem k přesunu hlavních hrdinů od pompézní přestřelky k ještě ujetější výměně olova. ()

PhillM.

Pro mě velmi příjemné překvapení a velice povedený hold druhému nejlepšímu westernu všech dob. Z filmu místy trčí jakási super-ultra-coolovost, ale proč ne... Film má i konec, což poslední dobou nevídám. Tedy, ne že bych se nedodíval, ale před závěrečnými titulky mě tvůrci většinou krmí úsměvy, objímáním, máváním vlajkou, požíváním dortů, plácáním se po zádech, případně zoom-outem celé naší spokojené (rozuměj zachráněné) modré/zelené (*nehodící se škrtněte) planety. Suma sumárum, dynamická a vtipná oddechovka. A jen tak mimochodem, pokud Ital točil spaghetti westerny, neměli by Korejci točit rice westerny? ()

phoorecek

Hodný, zlý a ošklivý v podání šikmookých. O něco akčnější a humornější, ztrácí ale na dramatičnosti příběhu a hudbě. Nevím který byl který, jen ti 3 však měli ostré náboje, zbytek vyfasoval slepé. Konec byl strašnej.. Mezi ostatníma westerny ničím nevyniká, (snad jen motorkami,Jeepy a kulomety :D) tudíž se mi nelíbí. Dávám mu slabší 3 hvězdy. ()

Dunadan

Mimoriadne akčný, krvavý a zábavný kórejský western s príchuťou Leoneho, Tarantina či Mad Maxa. Fantastické! ()

ddf76

Povedeny oddychovy korejskej western. Sice s originalem od Sergia Leoneho to ma pramalo spolecneho, az na posledni prestrelku vsech 3 hrdinu. Akcni sceny jsou nasnimany velmi dobre, hlavna ta na planich. Pro relax od vazneych dramat jasna volba :). ()

jorgus

zpocatku celkem zaujala kamera a nic dalshi..dale uz jen jsem se pozastavoval nad nudnymi pasazemi protkanymi neprehlednou akci, kde se mlatil kazdy s kazdym...plus jeden pomatenec, rada vedlejsich postav a nadmerna delka to neni nic dobreho:(..ale velky plus a po pravde ty dve hvezdy si zaslouzi skvele zahrany hlavni zaporak...brr:) ()

KoleckoR

Fakt dobrý. Film mě držel 2 hodiny v napětí, vydechnout mě nedal. Skvělé přestřelky - pistole, děla, kulomety, meče. Honičky na koních, autech, motorkách, ve vlaku, v čínských tržištích. Postavy jsou vážné i vtipné. Nemálokrát jsem se zasmál. ()

Platom

Asijská kultura zasazená do westernového prostředí? Zprvu jsem byl v rozpacích, ale v průběhu sledování Hodný, zlý a divný jsem jen žasl nad tím, s jakou vynalézavostí si Kim s tímto námětem poradil. Akce střídá akci a to opravdu kvalitní akci (leckterý Hollywoodský akčňák by se mohl jít zahrabat), herci hrají přirozeně nepřirozené postavy, nechybí humorné vsuvky a celé to doprovází na míru padnoucí hudba. Zvláště mě očarovala skladba použitá ve filmu Kill Bill - Don't Let Me Be Misunderstood, která i zde podtrhávala sílu sledovaného okamžiku. Jen té poslední hvězdě tam něco chybělo a já marně přemýšlím nad tím, co to bylo. Inu, nejspíš se budu muset na tuto převelice zábavnou podívanou mrknout ještě jednou. ()

Bozvav

Ti Asiati jsou vážně ještě praštěnejší, než Amíci. Film to je blbý až na půdu, sice pár vtipných momentů by se našlo, ale jako celek děsná trapárna, kterou nezachránil ani polonahý fešný japonský samuraj. Za mne dvě hoódně otlučené hvězďule. ()

Regis

Žánrový crossover, který je oblečen do precizního technického hávu. Zatímco akční sekvence utíkají ve zběsilém tempu, tak charisma hlavních hrdinů je cítit na míle daleko. Po druhém shlédnutí jednoznačně must see záležitost korejského filmu. ()

Puol

Tento mandžuský westen bol nakoniec celkom dobrý odvaz. Efektne nakrútené akčné scény, dynamická hudba i obstojné charaktery. Kórejský blokbaster nakrútený ako pocta S.Leonemu i keď na druhú stranu je značne preplácaný a mnoho akčných scén sa opakuje. ()

Joll

Miluju westerny,ale bezmezný milovník korejských filmů teda nejsem, tak tu nebudu házet hvězdami jen proto že si korejci dovolili vykrást snad všechny leonovky a spousty dalších filmů a ještě to není bůh ví co. Sice to není špatné má to i spád i potrhlý asijský humor, ale vše co je zde skopírované funguje u oroginálu tisíckrát lépe a pokud je tomu tak není důvod koukat na tohle. Korejci sem tam umí s vlastní oroginální tematikou tak proč tohle kopírování? Vzdát poctu některýmu kultu se musí umět a musí to být s nadhledem jak to dělá Tarantino třeba,tohle je kopírakk a ještě slabej, šikmý oči a víc kulek neznamená víc zábavy, alespoň pro mne ne. ()

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008