Mamut

Příběh nového filmu Lukase Moodyssona (Láska je láska, Lilja4ever) se točí kolem úspěšného newyorského páru – Leo (Gael García Bernal) a Ellen (Michelle Williams). Leo je tvůrcem vzkvétajících webových stránek a vkročil do světa peněz a velkých rozhodnutí. Ellen je oddanou lékařkou na pohotovostní chirurgii a obětovala své dlouhé pracovní směny zachraňování životů. Jejich osmiletá dcera Jackie tráví většinu času se svou filipínskou chůvou, což je situace, která nutí Ellen se zamyslet nad svými prioritami. Během pracovní cesty do Thajska Leo bezděčně spustí řetězec událostí, které budou mít dramatický dopad na všechny. (oficiální text distributora)

Gardenboy

Na pomerne priamočiary príbeh prepálená stopáž. Žiadne zvraty, žiadna dramatizácia, to všetko, čo obsahoval Babel a čo ho robilo kvalitným a skvelým dramatickým príbehom, to tu absentuje. Láska je kurva bol "špinavý" film, ale obsahovo hutný, toto je 2 hodiny sociálneho obrazu. Síce pekné kontrasty medzi zobrazenými sociálnymi vrstvami, ale nič viac a to je na poctivé 4* málo. ()

tančísvlky

Niečo tomu mamutovi chýba. Príliš sa tlačí na obrazové stvárnenie možno. Mne to pripadá akoby sa scény zlievali už z minulých filmov. Originalita je to pravé slovo, kam by mal tento film smerovať. ()

sehe

Mňa tento film zasiahol a dokonca veľmi.Prázdnota života v modernom,kapitalistickom svete v protiklade so životom v chudobe tretieho sveta je síce už mnohými režisérmi zachytená možno aj lepšie,ale reálnosť Mamuta a hlavne postavy,ktoré majú svoje chyby a nedostatky sú veľmi reálne.Švédsky režisér a Bernal v hlavnej úlohe je dobrá kombinácia. ()

polonius

V rodině je síla. To je možné poselství tohoto filmu , i když on žádné poselství nevyslovuje tím způsobem, jak na to býváme zvyklí u amerických filmů. A tím je zajímavý. Zachycuje skutečný život. Tři linie příběhu se v podstatě snaží vyjádřit totéž pokaždé jiným způsobem, který je předem určen životní situací jeho protagonistů. Tohle dílo mě skutečně zasáhlo svojí opravdovostí. ()

Hank

Kde je Lukas Moodysson v naléhavých filmech jako Lilja 4ver nebo Fucking Amal? Tady servíruje opět banální pohodu dnešního světa se všemi jeho problémy odcizení a hledání vlastního já. Ona lékařka zahlcená svojí prací, která nemá čas na svoji dceru. On jako počítačový génius, který jede do Thajska podepsat smlouvu o počítačových hrách až skončí na pláži v bunalovu, kde se snaží napravit prostitutku, až se s ní nakonec vyspí, podepíše smlouvu a jede domů. Dcerka mezitím tíhne více a více k filipínské chůvě, pro kterou je dcera skoro náhradním dítětem, zatímco její vlastní syn si stýská a chce, aby se mamka vrátila... Příběh je příjemný, nicméně zdlouhavý a bez překvapení spěje ke konci...Kouká se na to příjemně, ale po chvíli to začne nudit a pár hodin po filmu už na film zapomenu úplně, škoda. ()

RobbieM@N

Na jedné straně citlivě natočené, výborný Bernal, silné téma, na druhé straně působí Mammoth mírně prvoplánovitě a v druhé části i nedotaženě. Pokud bych se měl řídit dojmem z filmu - zanechal ve mne dojem hluboký, téma je to více než aktuální, ale Modysson by mohl v některých částech přitlačit na pilu a přidat něco i pro náročnějšího diváka. ()

MyrnaAlec

Nejednoznačný dojem. Kritika kapitalismu ? Zaměstnanosti žen ? Nudná manželka, která neumí být matkou, cestující otec , bída třetího světa. Nezachrání to ani Gael García, který je uvěřitelný pouze coby hipík na pláži. A o počestnosti dívek v Thajsku snad nikdo nepochybuje ... Všechny postavy jsou nespokojené a nešťastné, přesto se nikdo nevzbouří a nic neudělá. Potom působí jako figurky, s kterými se není možné ztotožnit a z dobře nasnímaného filmu je jen prázdná kulisa. ()

gicous

Mamut vypráví o osamělosti hlavních hrdinů, kteří ač bohatí a úspěšní, mají stále pocit prázdnoty a nenaplněnosti. A přitom vše, co hledají mají na dosah ruky, všechno je totiž ukryto v rodině. Ani jeden z páru to ale neví. Leo to poznává až v Thajsku, kde ho pocit osamělosti dohání až k románku s mladou prostitutkou. Ellen dohání svoji citovou vyprahlost v nemocnici, kde bojuje o život dítěte. Oběma se ale tyto záchytné body bortí a oni poznávají, že je to právě rodina, kterou potřebují nejvíce. Do toho vstupují ještě příběhy chůvy a jejich dvou dětí. Tady si myslím, že se příběh rozdrobuje a příliš se soustředí na globální problémy v rozvojovém světě, jako jsou chudoba a vykořisťování. Při vypjatých emotivních scénách mě tak film nedojmul a zůstal jsem v podstatě nedotčen. Podobně na mně působil film Lepší svět. Kdyby se film soustředil pouze na ústřední rodinu a na citovou vyprahlost a odloučení, které oba rodiče trápí, potom by to byl velice povedený a emotivní snímek. Moje hodnocení kolísá někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Takže 3+ a nebo 4-. ()

PeterJon

Na druhé pozretie po vyše 10 rokoch, trocha sklamanie. Je to také pozliepané, aby to dojalo. Nemusím vlastniť. 3,5* ()

elgreco

Náhodou jsem v kině seděl vedle Václava Klause. (To jste nevěděli, že chodí do Bio Oko?) Celou dobu se ošíval a mumlal, že falešné, opravdu ale opravdu falešné, nad tím se musím pousmát a vrtět hlavou, pravdoláskovský kočkopes, eurohujerovsky prázdná kritika globalizace… A nakonec se při titulcích obrátil k Jaklovi a vyčítavě mu sdělil: „Teda Láďo, to jsem snad měl jít raději s Livií na Ženy v pokušení.“ Byl tak rozrušen, že mi ani nepodepsal „Modrá nikoli zelená planeta“. Nedivil jsem se jeho rozpoložení a cítil jsem se divně: musel jsem s ním souhlasit. I já bych raději šel s Livií na Ženy v pokušení. Srovnání s Babylonem (o který se film otírá) by bylo nefér. Nefér pro Babylon. Mamut je totiž jen banálně nudný. Od filmů jako byl Babylon, mdle přebírá formu a pak už jen to horší – jistou umělost a tezovitost, navíc v dvojité porci. (Jinak považuji Babylon za nepovedeného sourozence božských dvojčat 21 gramů a Amores perros). Jaký než nudný může být film, kde se minimálně ve třetině scén telefonuje. Nesmírně jsem toužil postavy vyzvat, aby si konečně vypnuly vyzvánění, jak se v kině sluší. Je mi jedno, že v reálném životě také věčně telefonujeme. Tohle je film. Fotbalisté taky v reálném životě hodně telefonují, ale pozorovat je při tom by byl opruz a nuda. Stejně jako zde. A poselství: rodina je důležitá, ať už jste hipík, kterej právě za 35 milionů dolarů prodává svojí firmu, doktorka, nebo filipínská chůva jeho dětí. Buďte s rodinou a budete šťastný – a samozřejmě není od věci za pár milionů prodat svojí firmu (i když vůbec netušíte, jak se to stalo). (Mimochodem osud chůvina syna je naprostý faul a je to jen scénáristova vina, jen ten to potřeboval a řádně se zapotil, aby se právě tohle přihodilo. Jdi se vycpat pisálku. Všechno se hodí do tvého vetešnictví s dojetím.) Shrnuto: Naprosto „vychtěný“ a nemotorně moralizující příběh, vyprávěný jazykem červené knihovny. Příběh, který je tím, víc protivný, čím víc předstírá závažnost, upřímnost a opravdovost, tam kde jde jen školní cvičení na daná témata. (Copyrightu na poměrně odporné slovo“vychtěný“ se vzdávám ve prospěch nadace Terezy Maxové.) Pokud chcete vidět podobný, ale opravdu dobrý film, potom je každá rada snadná: 21 gramů, Amores Perros, Magnolia a Crash. Dva body za tu neskutečně krásnou Thajku (která, jak jinak také telefonuje… svému ročnímu dítěti, jak jinak. Jo, ahá, to telefonování je symbol, jak jsme si dnes vzdálení i se svými nejbližšími. Aha.) ()

Odino

Veľmi príjmený film. Akurát nechápem tú matku : We will have to find another nanny... Celý čas má pod nosom príklad toho, ako sa dokáže matka obetovať pre svoje deti...Každopádne príjemné prekvapenie po čítaní všetkých tých negatívnych komentárov :) ()

Cannonball

Matka dvoch detí z Filipín trápená túžbou byť pri svojich synoch vychováva v úlohe pestúnky dcéru lekárky, ktorá sa nevie zmieriť faktom, že jej kariéra ohrozuje vzťah s vlastnou dcérou. Manžel znudený z bohatstva na pracovnej ceste v Thajsku ako keby hľadal bezstarostnosť svetu bez zodpovedností. Od začiatku je jasné, že hlavný hrdinovia sa rútia do neodvratnej tragédie čo vlastne neprekáža. Skôr vyvrcholenie, koniec a následný odkaz je nevýrazný pritom herci podajú vcelku slušný výkon. Nie je to film ktorý zmení náš názor na svet ale 70% si určite zaslúž. ()

Lucie27

Mamut opakuje všem již známé pravdy.... Film se snaží nutit diváka k zamyšlení, ovšem nedaří se mu to a hluboký dojem (jak je zde již napsáno) nezanechá. Domnívám se, že Mamut není rozhodně film pro každého, svého diváka si musí získat a tento divák musí být hodně specifický. Mně osobně nepřipadal film něco extra, navíc byl na můj vkus hodně pomalý a nedymanický, který mě časem nudil. ()

lobo87

Zaujímavá a mierne nadpriemerná komorná dráma. K väčšej spokojnosti chýbal nejaký zvrat, dramatický moment, na ktorý som stále čakal, ale ktorý sa nedostavil. Napriek tomu vyjadrujem spokojnosť. Dve hodiny prebehli pri tomto filme dosť rýchlo, dalo sa nájsť ponaučenie a herci si zastali svoje. Plus zaujímavá hudba... 70% ()

newmeex

Tak ma Moodysson znova rozsekal, po pridelení 5 hviezd tomuto filmu som zavítal do jeho režíjnej filmografie a zistil som že tento severan to na mňa proste vie. Laska je Laska, Lilja a nakoniec Mamut odo mňa obdržali po 5 hviezd, čo z neho robí pre mňa jedného z najoblúbenjších režisérov. Proste ma baví jeho scenáristické rozmýšlanie, neotrelé postupy a koniec koncov aj výber herečiek :), mám rád filmy, ktorým možem veriť a postavy, ktoré nie su jednoznačne negatívne či pozitívne.... ()