Mamut

Lukas Moodysson

Lukas Moodysson

Marcel Zyskind

Lars Jönsson

Průměrný film, který se tváří vážně a snaží se ukázat, jak je ten svět zlý, a jak moc je důležitá funkční rodina. Hluboký dojem ale v divákovi nezanechá.(18.3.2010)

"Mamut" měl veškeré předpoklady, aby byl esencí festivalového midcultu a snobácké exploatace. Z pomyslného výčtu vděčných prvků už vlastně chybí jen smrtelná choroba (najdeme zde třetí svět, děti, migrace, pohodlí a zpovykanost Západu, rozpad vazeb v rodině, polarita bohatství a chudoby, sexuální turismus). O to větší překvapení skýtá formálně vytříbený a uhrančivě empatický výsledek, který se graciézně vyhýbá zásadním prvoplánovostem a namísto obvyklé doslovnosti nechává diváka zacházet v myšlenkách za předkládané sekvence a domýšlet problematickou kauzalitu vztahů mezi rodinou a finančním zajištěním v moderním kapitalisticky definovaném světě. Dokonce si i dovolí hořký dovětek, který namísto ukolébavky dává publiku políček v podobě nemožnosti navzdory katarzi opustit statut quo.(11.4.2012)

Tento film nie je rozhodne ničím priemerný ani obyčajný. Myslím, že vnímavému divákovi odhalí stránky života, ktoré väčšinou zostávajú nevidené a donúti vás k zamysleniu. Nehraje si na nič a ani vás netlačí do kúta nejakými lacnými rádoby emóciami, či citovým vydieraním, proste vám len ukáže niektoré, nie vždy krásne, stránky života a je na vás, ako sa k tomu postavíte. Núti vás hľadať správnu cestu a prehodnotiť svoj rebríček hodnôt. Trochu snáď aj provokuje a práve to je to, čo sa mi na ňom páči. Musím ešte poznamenať, že herecké obsadenie je vynikajúce. Mammoth si zaslúži plných 5*.(1.9.2013)

Těžko bych k tomuto filmu mohl dodat něco nového, co už tady nezaznělo; velmi se mi líbí například komentář uživatele "JFL", s nímž se plně ztotožňuji. Takže asi tak.(9.6.2012)

Průměrné drama s nezajímavým příběhem. Ani zvučnější jména s filmem zvlášť nepohnuli. Michelle Williams tentokrát šeď a nuda. Protahovaná stopáž mi lezla na nervy stejně jako evropský look. 5/10(19.1.2010)

• - Názov filmu súvisí s drahým perom, ktoré dostane Leo. Má hodnotu 3 tisíc dolárov a je vyrobené z mamutieho kla. (Very_kuul)