Mamut

Lukas Moodysson

Lukas Moodysson

Marcel Zyskind

Lars Jönsson

Průměrný film, který se tváří vážně a snaží se ukázat, jak je ten svět zlý, a jak moc je důležitá funkční rodina. Hluboký dojem ale v divákovi nezanechá.(18.3.2010)

Práca, ničiaca vzťahy medzi rodičmi navzájom, medzi rodičmi a potomkami a tiež zdravie potomkov. Realisticky, presne, v paralelných príbehoch členov a opatrovateľky jednej rodiny. Poznámka: Sloboda a jej miera spočíva v miere možnosti človeka robiť si počas svojho života to, čo naozaj chce, ako to chce a kedy to chce (do tejto práce pritom plnohodnotne patrí aj ničnerobenie, túlanie sa, vzdelávanie sa, čítanie čohokoľvek, chov zvierat, výchova detí a podobne). Zároveň sloboda spočíva v miere akou štát (obec, komunita) túto činnosť alebo aj nečinnosť odmeňuje zhruba rovnocenným dôstojným životným zaopatrením. Pokiaľ k tomuto nedôjde, sloboda nikdy nebude. Do akej miery je to umožnené bez straty ľudskej dôstojnosti robiť dnes, taká je miera slobody jednotlivca. Samozrejme, existovalo by aj obmedzenie vo výkone ne/činnosti, spočívajúce v zamedzení ubližovania živým tvorom.(11.2.2013)

S Moodyssonem mám všeobecně obrovský problém. Začalo to filmem "Láska je láska", kde si vzal vynikající téma pod svá křídla a zpracoval to pro mě tak nepoutavým způsobem, že jsem měla chuť si hl. z těch "herců" rvát vlasy a pokračovalo to Lilyou, kde už to u mě vyhrotil do absurdna. Opět silné téma a absolutně bez emocí. Tady je to úplně stejné. Silné téma, vynikající Bernal, průměrná Williams - jako obvykle a spousta prostoru nevyužita...(9.1.2010)

Příběh je vyprávěn příliš ledabyle, bez většího náboje. Po většinu filmu, je to jako dívat se do bílé stěny. Ony propletence osudů několika postav a ukázání kontrastu mezi jejich životními styly i osudy bylo již natočeno mnohokrát a většinou lépe než se to zdařilo v tomto filmu. Jediné co se mi hodně líbilo,by l výběr hudby, která je takovou duší tohoto snímku. Fungovala i exotika, alá Thajsko a Filipíny. Leč ve všem to bylo tak na půli cesty, moc rozmělněné a nic nedotažené do konce.(12.7.2010)

Mammoth by si tu čtvrtou hvězdu i zasloužil, nebýt však té druhé poloviny filmu. Snímek je totiž zbytečně natahován a námět několika propojených životních příběhů, zde navíc kontrastujících mezi bohatstvím a chudobou spojenou s láskou ke svým dětem, je už také trochu ohraný. Na Mamuta se sice příjemně kouká a někdo se dokonce může několikrát během sledování filmu i vrtět v rytmu elektronické hudby: Ladytron - Destroy Everything You Touch, ale není dostatečně důrazný nebo šokující a neobsahuje dokonce žádné zvraty. Je to jen sociální odraz dnešní konzumní kapitalistické společnosti odvrácených stran naší planety. Na druhou stranu jsem však rád, že není dílem tak depresivním jako byla Lilja 4-ever z roku 2002. Nenáročným divákům se bude jistě líbit, mě však nechal celkem chladným, nezanechal hlubší otisk a tak si vysloužil jen slušné tři hvězdy. (6/10)(24.7.2009)