Slepé lásky

Slovensko, 2008, 77 min

Juraj Lehotský

Juraj Chlpík
  • heyda

Promarněná šance. Opět se potvrzuje staré známé pravidlo, že Češi a Slováci ví, o jakých námětech točit, ale absolutně nemají schopnost svoje projekty prodat. Uniká mi i všeobecné nadšení okolo tohoto dokumentu. Pro mě to bylo zoufale nudný a především informačně prázdný. Cením si alespoň snahy divákům představit životy slepých, ale snaha nikdy neznamená automaticky úspěch. 40%(1.2.2013)

Dokument o tom, že i když je láska občas slepá, přesto je to jeden z nejsilnějších citů. Ať už jde o lásku k partnerovi, k vysněnému princi nebo lásku mateřskou. Nejvíc se mi líbil první příběh Petera, který hraje na piano. Ta jeho exkurze do podmořského světa - páni, to jsem nečekala a byla jsem nadšená a dávám za Petera hvězdu navíc. "Zbytkem filmu" už jsem proto byla poněkud zklamaná, protože nic tak originálního už nepřinášel. A to je škoda, prootže i v dalších příbězích byla spousta skvělých postřehů. Nejsilnější mi přišel asi příběh Eleny a jejího miminka (v kině, na bruslích) a hlavně poslední příběh - ten Zuzanin. To, jak hledá prince, který ji uvidí takovou, jaká se vidí sama. Příběhy jsou sice zajímavé, ale jako celek fungují dost špatně. Sjednocuje je sice láska, ale chybí tomu všemu šťáva.(7.12.2011)

Vynikající dokument, který mi v mnohém přiblížil pocity nevidomých. Jaký je to třeba problém, když si slepý člověk dá aktovku jinam, než je její obvyklé místo...Nejdojemnější ale pro mě bylo, jak slepí rodiče opravdu naslouchají svému vidoucímu dítěti, jak je vážná záležitost návštěva filmu pro děti, jak zodpovědně vybírají obrázek domů, jak jasně zvítězí "srnky na pasece" a jak si potom všichni o obrázku povídají. U dvou ze čtyř příběhů (cikán a internetová slečna) by bylo moc zajímavé pokračování časosběrnou metodou (tak jak nás tu rozmazluje paní Třeštíková). Výtvarná stránka pan učitel pod vodou skvělá.(17.1.2009)

Štyri veľmi zaujímavé príbehy, z ktorých každý je zameraný na inú etapu prejavov vzájomných citov lásky nevidomých ľudí, z rôznych spoločenských vrstiev, rôzneho veku, i pohlaví. Od prozaického, vyrovnaného Petrovho vzťahu, cez bojovanie sympatického Róma Mira o lásku svojej vytúženej ne-Rómky a o odstránenie predsudkov jej rodiny voči nemu, až po túžbu nevidomého manželského páru po zdravom dieťati a možnosti vychovávať ho bez pomoci iných. Nesmie chýbať ani pokus mladej teenagerky Zuzky o nájdenie si svojej vysnívanej prvej lásky. Slovné spojenie "láska je slepá" v tomto snímku naberá v tom najpozitívnejšom zmysle nové hodnoty. Venovať hodinku z neobyčajného dňa tomuto neobyčajnému filmu sa určite oplatí. 80%.(2.9.2009)

Když jsem začal uvažovat nad tím, jak je skvělé, že se režisér nesnaží dojímat diváka, tak přeci jen na pár takových okamžiků došlo.. ale to je snad jediné, co mi ve vzpomínce na tento dokument zanechalo pomyslnou skvrnku.(29.4.2009)

• - Hlavná postava z prvého príbehu Peter sa vynorí z vody a chvíľu nato si zapáli bez problémov celkom suchú cigaretu. (BathoryMan)

• - Na národných filmových cenách Slnko v sieti 2010 uspeli tvorcovia v kategóriách:
    Najlepší dokumentárny film: réžia Juraj Lehotský
    Najlepšia filmová réžia: Juraj Lehotský
    Najlepší filmový scenár: Juraj Lehotský, Marek Leščák
    Najlepší filmový strih: František Krähenbiel
    Najlepší filmový zvuk: František Krähenbiel (Wargoo)

• - Film bol nakrútený aj v špeciálnej verzii pre nevidomých a slabozrakých divákov s komentárom Emílie Vášáryovej. (Raccoon.city)