Slepé lásky

Dokumentární / Romantický / Drama

Slovensko, 2008, 77 min

Juraj Lehotský

Juraj Chlpík

Štyri veľmi zaujímavé príbehy, z ktorých každý je zameraný na inú etapu prejavov vzájomných citov lásky nevidomých ľudí, z rôznych spoločenských vrstiev, rôzneho veku, i pohlaví. Od prozaického, vyrovnaného Petrovho vzťahu, cez bojovanie sympatického Róma Mira o lásku svojej vytúženej ne-Rómky a o odstránenie predsudkov jej rodiny voči nemu, až po túžbu nevidomého manželského páru po zdravom dieťati a možnosti vychovávať ho bez pomoci iných. Nesmie chýbať ani pokus mladej teenagerky Zuzky o nájdenie si svojej vysnívanej prvej lásky. Slovné spojenie "láska je slepá" v tomto snímku naberá v tom najpozitívnejšom zmysle nové hodnoty. Venovať hodinku z neobyčajného dňa tomuto neobyčajnému filmu sa určite oplatí. 80%.(2.9.2009)

Prečo slepí vidia viac než ostatní ? Lebo žaby tak dobre krákajú !(10.12.2010)

Život ve tmě je jiný, ale přeci tolik stejný, jako ty naše ve světle.(10.12.2010)

Vynikajúci experimentálny "dokument" - nech sa to zdá akokoľvek, práve tie inovatívne nedokumentárne časti sú najzaujímavejšie. Každý zo štyroch príbehov má nejakú tú svoju magickú scénku (podmorský svet, diskotéka, chat), len tretí príbeh akosi zaostáva. Ale v záverečnom epilógu aj ten má jednu úžasnú scénu (kino). Pravdou síce je, že to nie je až taká bomba ako sa všade rozpráva (žiaden prelom v slovenskej kinematografii), ale film je to určite vynikajúci a posledný záber ma riadne rozcitlivel...(23.3.2009)

Vše podstatné již bylo napsáno - výtečný polodokument představující 4 životní příběhy nevidomých lidí a jejich lásek. Je tady všechno - od rozverné hry (pan učitel pod vodou) po dojemné scény (kino), které mi sevřely hrdlo, až jsem se za sebe styděl :) Scénář i všichni hrdinové jsou naprosto dokonalí, pokud bych měl něco vytknout, pak snad jen vcelku mdlou kameru a střih, ale to je až na zářné výjimky typická nemoc prakticky celé evropské kinematografie.(1.5.2009)