koza3

Nejsem nějaký všeznal téhle části historie, což mi tedy ale vůbec nevadilo, protože film je z části o tom, jak se po třech stoletích po Kristu svět vyvíjel, ale zároveň o tom, co je v životě důležité a že pokud to člověk pořádně nehledá a nenajde, tak se i z toho největšího svatouška stane jednou fackou pořádná svině. Dost mi to připomělo nedávnou minulost a to, že Hitler držel celou svou říši pohromadě díky svojí prořízlé držce a to platilo vždycky v kterékoliv době a vždycky platit bude. Hlavy stínají posluchači, ale řečníci, ti (bohužel) tvoří největší flák historie. Vřele doporučuji lidem i nelidem :-) ()

Cannonball

Vyše roka som odkladal tento film a to zo strachu, že sa nevyrovná predchádzajúcim filmom Amenábarovi. Bola to hlúposť lebo nesklamal. Presvedčivej Rachel v úlohe Hypatie asistuje výborná kamera pod taktovkou výnimočného režiséra. ()

natalie15

Krásna a veľkolepká výprava do roku 391, kde sláva Ríma postupne uhasínala. Výprava, príbeh, kamera, herci, réžia - všetko úžasné. Postava Hypatie (krásna Rachel Weisz) je odteraz asi jedna z mojich najobľúbenejších ženských postáv. Podanie historickej skutočnosti je bravúrne a zaujímavé. Po celý film som zatínala päste a prijala som si, aby všetkcýh tých kresťanov dakde zavreli (a to som veriaca), ale podľa mňa každý normálny človek pochopí, že náboženstvo a hlavne keď je zle pochopené a prehnané, nemôže skončiť dobre. Nakoniec mi bolo Hypatie tak veľmi ľúto... Bola to neobyčajná, múdra, citlivá a krásna žena a hoci bola neveriaca, dušou bola oveľa lepšia, ako možno všetci tí kreštania, ktorí jediné čo dokázali robiť, bolo vyvolávanie konfliktov a zabíjanie. 5 *****, 90%. ()

Bumerang

Mám-li nějak charakterizovat tento film, nenapadá mě lepší slovo než plytký. Amenábarovi se vůbec nepodařilo jít do hloubky příběhu. Naopak, jakoby stále jen "klouzal po povrchu". Strašně moc je to vidět na postavách uzavřených ve svých šablonovitých škatulkách. Hypatia je filozofka, proto jen bádá a bádá, křesťané, Židé atd. se nemají rádi, a tak neustále pobíhají po městě a vzájemně se vraždí. A nic víc. Asi jsem moc náročný divák, fakt nevím, ale abych se do příběhu víc dostal, chtěl bych znát další stránky Hypatie a její osobnosti. Vysloveně se nabízí otázky - Jaký měla vlastně vztah k mužům? Proč byla sama? Měla někdy někoho ráda? Proč mi režisér neukazuje její slabosti? Nebo naopak drobné radosti? Co jí těšilo nebo trápilo mimo bádání a vyučování? To pořád jenom řešila pohyb planet? Asi ne. To samé platí o ostatních postavách i celých společenstvech (křesťané jsou prostě jen krvelačné bestie). Navíc, když konečně Hypatie učiní svůj objev, člověk s ní není moc ztotožněn. O pohybu planet se dnes každý učí na ZŠ a tak místo překvapeného „wow“ jsem si spíš pomyslel „no konečně“. Celkově tak na mě film působí hodně průměrně. Je o zajímavé osobnosti, ale sám o sobě moc zajímavý není. ()

Psychotic17

Je strašlivé sledovat, jak monoteistická náboženství ničí to, co je dalece přesahuje a převyšuje, to jest vědění. A o moc lepší není ani pohled na lety prověřený fakt, že při změně režimu inteligentní idealisté umírají jako první. Snímek, který neplýtvá emocemi a nechává historii samotnou, aby pro diváka připravila drama, které přemýšlivého jedince uvrhne do pesimistických nálad a přinutí ho vzpomenout si na to, že bez Cyrila a jemu podobných bychom dnes pravděpodobě objevovali právě ty hvězdy, kterými se titulní postava tak ráda zabývala. 80% ()

xpaja

Skvělý film, který poukazuje na zneužívání náboženství k fanatizování a manipulování lidí za jediným cílem. Získat moc. Není totiž nic horšího, než když si prostoduchý dav, často vedený někým bažícím po osobním prospěchu, vykládá a překrucuje jakékoli náboženství tak, jak se mu to hodí. A obhajuje tak násilí vůči druhým. Film částěčně nastavuje zrcadlo dnešnímu Islámu, ale v dnešní době k tomu dochází i ve vyspělých zemích (Severní Irsko), kde jsou i ty náboženské rozdíly minimální. A toto chování je vždy taženo intelektuálně slabší a nevzdělanou většinou, kterou lze snadno manipulovat a zneužít a snadno u nich využít těch nejnižších lidských pudů. V počátcích křesťanství hráli ženy minimálně stejnou roli jako muži, ale z mocenských důvodů byli z historie takřka vymazány. A tak jsou mezi apošoly jen muži, jak v jedné ze scén vykřikuje biskup Cyril, když brojí proti Hypatii. V dobách temného středověku byl Islám méně "barbarský" než tehdejší křesťanství, protože převažoval ve vzdělanějších koutech světa. Dnes je tomu naopak. A tak tomu bude vždy, hloupého a chudého je vždy snažší zmanipulovat. A náboženství je jednou z těch nejsnažších cest, protože je všudypřítomné. Film samotný je skvěle natočen, satelitní a letecké záběry jsou naprosto úchvatné, hudba je výborná, stejně jako Rachel Weisz. Což neznaméná, že nemohl být natočem lépe, k dokonalosti mu něco málo chybělo. Možná díváka až příliš vede za ručičku k tomu co by si měl na konci myslet. A mohl být také historicky věrnější. Oceňuji ale, že někdo dokázal natočit historický velkofilm s takovým morálním přesahem. A neudivuje mě, že to nebylo v Hollywoodu. Především za morální hloubku tohoto díla dávám --- == 85% == --- . PS: Zajímavé komentáře: Galadriel, Subjektiv. ()

only_serials

Obrovské překvapení ze Španělska. Díky perfektním lokacím, kulisám, kostýmům i hercům, jsem příběhu naprosto věřil. Otázky víry mi jsou v reálném životě víceméně ukradené, ale v souboji vědy proti víře, vždycky fandim vědě... proto i díky závěrečnému výsměchu zfanatizovaným křesťanům nemůžu hodnotit jinak.. ()

m.xFuck

O tomhle filmu jsem nikdy neslyšel a objevil jsem ho pouze náhodou. Ptám se tedy, proč kdejaká americká pičovina se tady hrne v kinech a velkorozpočtový španělský historický velkofilm ne? Jděte doprdele vy co za to můžete!!! ()

pafka

Je to neskutecny, jak se historie opakuje. Jako bych se koukal na vzestup s revoluci komousu, fasistu apod. Je to uplne jedno, vsichni se chovaji stejne. To jsem si z toho odnesl nejvic, ackoliv to mi asi film ukazat nemel. Nedelal jsem si o krestanstvi iluze, protoze vim, ze udelali neuveritelny mnozstvi lidi nestastnym - predevsim pred trema a vice staletimi, ale ze se chovali jako dobytek, to ziram. Diky za ten film, ktery byl skvele natoceny s paradnim spadem. ()

deizolator

Poutavý příběh o tom jak náboženství ničí konkurenční vzdělanost a plodí primitivní a fanatické zlo. Křesťané se objevují v rolích zběsilých fotbalových fanoušků svého týmu. Jinak hystorický příběh ohnutý do podoby platonického milostného mnohoúhelníku, který Hypatii vykresluje jako sex-symbol, který ovšem veškeré své emoce věnuje postavení planet navzájem a variantám jejich pohybu. Hypatie byla skutečně ubitá davem zběsilých křesťanů na příkaz Cyrila, který byl arogantním a mocichtivým fanatikem, načež byl později skutečně prohlášen za svatého - kvůli němu je jméno Cyril v kalendáři a někteří lidé se tak jmenují. Jenže v době smrti bylo Hypatii 60 let.. Postavy ve filmu bohužel nestárly, asi nesehnali dobrého maskéra.. takže za to malé mínus, jinak skutečně kvalitní podívaná. ()

papuchalk

Zklamání. Ten film je velice jemný, měkký, a jednoduchý. Dává vám přesný návod co si máte myslet, nenechává prostor pro vlastní uvažování. Postavy i jednotlivé frakce zobrazuje totálně černobíle a jednoduše. Pohani nosí bílé oblečení, křesťané černé.. Reichel Wiesz nemá co hrát, prostě fakt nemá.. Oddychovka, u který nemusíte moc přemýšlet. WTF? A bohužel, Více jsem se toho dozvěděl z wikipedie. Tak například její smrt: "ostrými hranami rozbitých střešních tašek rozdrásali její tělo. Jeho rozsápané části pak vynesli za město..". Sive, taková smrt, kam se sere Ježíš se svým křížem.. ()

CrazymanM

Film mě chvílemi velmi nebavil,vlastně mi trvalo 10 let,než jsem si ho pustil celý!Jen mě utvrzuje v názoru,že každé náboženství je zlo,samý fanatik,pošahanec,žádná úcta k životu,pokud zrovna není s nimi na stejné vlně!!! ()

Spielbergo

Krásná studie fanatismu a film výjimečný v tom, že ukazuje odvrácenou tvář "mírumilovného" křesťanství (a víme, že ne jen ranného), které si nezadalo s šílenci z Islámského státu. ()

Allgreen

Je obrovský rozdiel medzi vierou a fanatizmom. Ako presne bola zničená slávna Alexandrijská knižnica je témou mnohých diskusií a článkov. Avšak sledovanie tejto sfilmovanej teórie bolo veľmi bolestné. Aj keď skutočnosť asi bola ešte viac. Tak či onak bolo zničenie tejto pokladnice vedomostí a poznatkov staroveku veľkou stratou a mnoho múdrosti zmizlo v prepadlisku dejín. ()

Violet.

Tak tenhle film se podle mě nepovedl. Místo jednoznačné dějové linky se přesouváme z místa na místo, jako by jedna bitva byla vybojovaná, tak hned začne další. A to nemluvím o nepodařených postavách, jejichž charaktery nebyly vůbec prokreslené: když v závěru jedna z nich zemře, je mi to úplně jedno. Přitom tohle téma bylo tak pěkný nápad. ()

Ruadek

Film o davovém šílenství v jedné z nejzásadnějších ér náboženství, v přestupu do nového věku a nástupu křesťanství. O fanatičnosti jako odrazu a protipólu vědě, která se stala na dlouhou dobu pohanstvím. Úžasné kulisy a výprava, kostýmy a kamera, co to všechno dokázala pojmout a ještě odlétat až do zcela jedinečné perspektivy - tedy mravenčí hemžení v průběhu zásadních dějin ve zlomku času. Pro mne srdeční záležitost okolo ústupu jedné éry a nástupu druhé, v čele s jedinečnou Rachel Weisz. ***** 25.2.2010 ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale