Uvězněni v čase

Španělsko, 2007, 88 min

Nacho Vigalondo

Nacho Vigalondo
  • Sysel_CZ

Že je hlavní hrdina nesympatickej strejc v upnutým svetru bych ještě přežil, ale to, že by mohl soutěžit v soutěži o největšího tupce, to nevydejchám. Vskutku, takovýho blba by málem nevymyslel ani ten nejnametenější scénárista - bohužel, málem - a na to se mi fakt špatně koukalo. Nemůžu sice neocenit, že ten film má jistou atmosféru a napínavost, ale úroveň blbin je tu vážně vysoká. Hlavní hrdina nám například dvakrát skončí v příkopu i s autem uprostřed lesa, pár metrů od sebe, a ještě při tom dokáže porazit odpadkový kontejner, který se v téhle odloučené oblasti uprostřed lesa asi dostal, když v něm přiletěl E.T. No prostě ble. Krom toho většinu věcí provádí jen proto, aby je provedl, sekvence s nůžkami je vážně ohavná - větší naplnění významu slova samoúčelnost by se mi hledalo celkem těžko.(23.11.2009)

U tohoto filmu nejspíše nebudete prožívat nervydrásající scény, nezažijete četné lekačky a diváci lačnící po větším množství krve, taktéž nebudou plně uspokojeni. Uvězněni v čase staví děj především na zajímavě zpracovaném námětu, v němž se vzájemně prolínají události minulého, přítomného i budoucího času, slibně budované atmosféře a tajemném chlápkovi v kabátu, se zafačovaným obličejem. Všechno je podáváno jakoby minimalisticky. Žádné ohromující speciální efekty, přemrštěná brutalita či šokující zvraty. Všechny časové úseky se postupně začnou kupit jeden přes druhý, takže spousta diváků se možná začne propadat do mírného chaosu:) Pro mě však všechny linie mezi sebou a vedle sebe zdatně proklouzávají, takže jsem se do nich ani nestihla zamotat. Jen jsem vyčkávala, jaké bude závěrečné vyústění. Kvalitně natočen snímek o jednom chlápkovi, který se "zašprajcl" do šílené časové smyčky a který měl ten den dalekohled radši nechat ležet:) Film hezky ukazuje, že nemusí uplynout doba několika let či dní, aby se Vám díky nečekanému zásahu jiných sil převrátil život naruby. V tomto případě postačí zasukovaný uzlík několika hodin:)(16.4.2011)

Příjemně to ubíhá, nic moc složitého, typu Osudového doteku či Svěrací kazajky, v tom ale nehledejte. Cestování v čase do sebe zapadá jako prdýlka na hrnec a právě v tom to je, Vigalondo ve snaze se co nejvíce držet časových hrátek a neudělat v tom nějaký kiks úplně zapomněl na psychologii. Karra Elejalde potom působí jako loutka na šňůrce a ne jako myslící tvor. Možná se pan režisér bál, že by se ztratil, kdyby se pokusil hlavní hrdina něco změnit, takhle je to ale moooc předvídatelné....(27.7.2009)

• mat.ilda

Uvězněna v nudě a zmatku nakopírovaným Héctorem - takže je načase přiznat moji několikrát prověřenou neschopnost akceptovat filmy s tématikou cestování v čase a začít ji konečně chápat jako ztrátu času.(30.10.2013)

• korbitch22

Ach ti nevyzpitatelní Španělé.......dobrá myšlenka,zabitá hroznym zpracováním a tak nelogickým chováním hlavního představitele,že sme se z bráchou vyloženě tlemili každejch 5 minut,což jistě neměl být tvůrčí záměr,admini by se měli nejdřív na film podívat,než mu přiřadí status ,,horor´´ jelikož se pak s bráchou uprostřed noci díváme na regulerní komedii a ještě k tomu špatnou :D Nacho Vigalondo ovšem hodně potěšil svojí geniální mimikou a na kozy Bárbary Goenaga se taky nedívá špatně. 40%.(24.6.2012)

• - Film měl soutěžní premiéru v roce 2007 na Filmovém festivalu Fantastic v USA. Získal zde hned tři ceny, a to za nejlepší kameru, Cenu poroty a třetí místo v Ceně diváků. (Terva)