Mlčení Lorny

• Kanada

Lorna's Silence

The Silence of Lorna

Belgie / Francie / Itálie / Německo, 2008, 105 min

Dardennové mají lepší filmy, ale "o něco horší film od Dardennů" = mnohem lepší film, než je schopno natočit většina filmařů zabývajících se sociálními tématy.(18.2.2009)

Velké ideály a špinavé ruce Lorně nesvědčí. Protest proti surovému okolnímu světu, který v ní začíná klíčit, prorůstá do symboliky nového života a zachování, které Lorna pěstuje ve svém srdci a nikoli ve svém těle. Tento prvek rozhýbe řád věcí a naplní její život nadějí. Intimní, civilní snímek, který není veselý ale ani smutný.(12.5.2009)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(7.6.2009)

Neutěšený realistický snímek, o kterém si nemůžete na konci říct, že tohle se naštěstí děje jen ve filmech.(30.1.2009)

Jak se mi jejich Dítě nelíbilo, tak tentokrát jim skoro nemám co vyčíst. Tohle je takový typicky festivalový film, který v běžné distribuci nemá téměř žádné šance. Bratři Dardenneové tentokrát zvolili velmi civilní režijní formu, která jen zvýrazňuje perfektní herecký výkon albánské herečky Arty Dobroshi, která téměř neopouští plátno. Ještě bych si ale dal nějaký konec... (90%)(14.7.2008)

• - Před castingem uměla Arta Dobroshi francouzsky jen názvy dnů. (Nedhelborn)

• - Scénář filmu byl oceněn na filmovém festivalu v Cannes. (M.B)