Valčík s Bašírem

• Izrael Vals Im Bashir (více)
Izrael / Francie / Německo / USA / Finsko / Švýcarsko / Belgie / Austrálie, 2008, 90 min

Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu – stejně poutavý, dojemný i hrůzný. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

Freemind

Film, který vlastně nenabídne nic kromě vážného tématu a několika krásných, poetických scén. Je to pěkné, smutné a originální, ale zároveň rozvleklé, akademické a ... prostě nudné. A natočit nudný film o masakru nevinných civilistů - to je teprve talent! Nechytlo mě to, omlouvám se. ()

vorheese

Filmů, které spolehlivě navodí hrůzy války, existuje přinejmenším tucet. Vačíku se mezi ně ale probojovat nepodařilo. Sice vás od začátku vtáhne do zajímavě stavěného příběhu (a to hlavně díky trefné animaci), místy se objeví i takřka ikonické scény (např. pokusy o zneškodnení teroristického auta, při kterých dojde k několika...ehm...drobným přehmatům), ale nakonec selže v samotném finále. Ari Folman totiž jaksi opomněl vypointovat sen hlavního hrdiny, který je vlastně hybatelem celého děje. Namísto toho zvolil explicitní zobrazení obětí války v dobových dokumentárních záběrech...a tím zároveň odmítl místo na válečně-filmovém výsluní mezi Apokalypsou, Četou, Black Hawkem a dalšími. Zůstane jen výborným válečným filmem, který zdobí forma více než obsah. ()

gogos

Netradiční dokument. Zajímavá animace. Hlavní hrdina hledající své vzpomínky pomocí flashbackujících vypravování jiných postav dokáže vytvořit opravdu emotivní požitek z filmu. Výborná doprovodná hudba. Nekompromisní násilí spojené s těžkou citovou vazbou doopravdy zaujme. Myslím si ale, že jsem už viděl zajímavější (ale ne originálnější) podání šílených hrůz válek... ()

Naslund

Spíš dokument o izraelcích při válce s Libanonem. Na začátku mě dost bavila vizuální stránka a taky výborný Folmanův smysl pro černý humor. Navíc pár dobrodružných částí bylo struhjících jak z Bratrstva Neohrožených. Jenže hezké obrázky se časem omrzí a vtipů je po málu. Vůbec nemůžu souhlasit s dost častým názorem, že jde o protiválečný film. Protiválečný film má kritizovat smysl války. Jediné, co tady vidím v nepořádku se zpackaný způsob jejího vedení. Tahle válka měla smysl a ten zpochybňován není. A vlastně i pochybuju, že by něco takového chtěl Folman řešit. Mimochodem už mi začíná vadit, jak stačí ukázat trošku krutosti z bojiště a všichni hned začnou dávat dobré hodnocení. Vlasně si nevzpomínám na válečný film, který by byl špatně hodnocený. ()

kaylin

Pojďme se nyní věnovat trochu jinému válečnému filmu. Oblast Blízkého východu je krizovou oblastí už po několik desítek let. Dějí se zde věci, které jsou jen těžko představitelné nám, kteří žijeme poměrně v míru. Válka je zde na spadnutí každý den, někdy dokonce nemá 24 hodin skutečně daleko od válečného stavu. Je otázka, jestli je nenávist ještě skutečně tak silná, anebo se jedná o stav, který prostě trvá. Vlastně takový hodně drsný, hodně bizarní stereotyp. "Valčík s Bašírem" je filmem, vlastně dokumentárním filmem, který nám dává pohled na život několika osob, které vzpomínají na události v Libanonu, které se staly před lety. Jedná se o jejich vzpomínky, nejsou příliš hezké. Proč jinak by také příběh byl tak zajímavý, že? Vzpomínají na obyčejné události, zdálo by se, ale ve skutečnosti zde nic obyčejného není. Všechno se to propojuje do drsného závěru, který s vámi - myslím si - celkem zamává. Co je na filmu hodně pozitivní, to je zpracování. Nejedná se o hraný film, ale o film animovaný, který je provedený takovým způsobem a v takových barvách, že to je naprosto v dokonalém souladu s tím, o čem snímek vypráví. Mnoho animovaných dokumentárních filmů není, ale tenhle nad všemi rozhodně ční. Jedná se o celkem depresivní podávanou, která nepřináší mnoho naděje, mnoho laskavého, ale co chcete ve světě, kde války neustále zuří a nechystají se končit? Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/tobruk-valcik-s-basirem-2-dny-v-new.html ()

Kaluž

Z výtvarného hlediska je to naprostá bomba. Strukturou vyprávění děje, rozplétáním vzpomínek a prokreslením jednotlivých postav se tenhle kousek řadí mezi to nejlepší, co v animovaného filmu vzniklo. ()

stration

Velice silná záležitost! Audiovizálně jde o naprostou bombu. Někdy se vám zdá, že vám chybí na animacích větší detail, prokreslení a jindy se vám zdá, že detailnější už být nemůžou. Detailnější jsou hrůzy a utrpení, "povrchnější" jsou scény klidu, pohody a relativní spokojenosti. Upozorňuju, že toto je jenom můj subjektivní dojem. Prostě ty silné momenty se vám zdají jasnější, detailnější, pomalejší a naléhavější. Jde opravdu o dokument. Útržky vzpomínek se pomalu sbírají dohromady, aby nakonec vznikla celá, děsivá skládačka, líčící hrůzy války, tentokrát Bejrut. Ono je celkem jedno o kterou válku jde. Může to být Izrael, Al Kajda, fašisti, Vietnam... Hlavní je válka. Hlavní je chování vojáků i obyčejných lidí v mezních situacích. A ať si každý říká, co chce, ve válce pravidla neexistují. A tady je to vidět velice jasně. Tenkrát mu bylo 19, ještě se ani neholil a nejvíc ho štvalo, že ho odkopla jeho milá. Realita se ale brzy změní a mozek na to zareaguje tím, že tyto vzpomínky vytěsní ze své paměti. Někdy je možná lepší, se pravdu nikdy nedozvědět. Byl jsem při těch masakrech? Co se tam vlastně dělo? Proč to nikdo nezastavil? Kdo to nařídil a prováděl? Věděla o tom naše vláda a velitelé? Teď už je to jedno. Válka je kurva! ()

Toshiro

Sbírka zážitků z války, která člověku dodá docela perspektivu na cenu vlastního života v míru. Animovaná stylizace je výborná a úvodní scéna s běžícími psi skutečně usadí. Film moc nezabíhá do otázky kdo a proč bojuje, což nijak nevadí, ale inspirovalo mě to libanonskou válku prohnat trochu wikipédií. ()

Dexter1

Film čo ma úplne prekvapil. Ako čakal som, že to bude dobré, ale až tak moc nie. Čo sa týka animácie je to napomedzí vkusu, lebo niekoho takéto môže uchvacovať iného rozosmievať. Ja som bol tak v strede a bral to normálne. Za 5* môže hlavne záver, kedy sa mi zatajil dych a silno rozbúchalo srdce. Ari vie ako vygradovať záver filmu. ()

Skip

I když mi animace chvílemi moc nesedla, musím říct, že jde o velmi dobrý a originálně pojatý film. Tento přístup k jistým válečným událostem je docela vstřícný k divákovi, který zrovna nemusí válečné hrůzy. V podobě animovaného filmu se tak dozví o událostech, o kterých by jinak třeba vůbec nic nevěděl, protože žánr válečného filmu není jeho šálkem kávy. Já jsem vcelku otrlý, takže bych to zvládl i v jiné podobě, ale jak už jsem napsal, film je originálně pojatý a tím také působí v rámci žánru osvěžjícím dojmem, dalo by se říct. ()

Dont

Valčík s Bašírem měl úžasný rozjezd, snové pasáže a některé protiválečné sekvence byly až dokonalé, také zvolená animace se mi hodně líbila. Kdyby to v posledních dvaceti minutách výrazně neztrácelo dech, možná bych uvažoval i o lepším hodnocení. Úplně jsem v závěru postrádal gradaci, závěrečné záběry byly sice působivé, ale velmi krátké, film prostě najednou skončil a hotovo. Přišlo mi, že všechno důležité bylo vyřčeno v první půlce filmu a v závěru jako by nebylo co dodat. ()

Aleee89

Zajímavý film. Slyšela jsem o něm dost, ale dlouho mi unikal. Líbí se mi formální stránka, která je pro dokumentární snímek docela neobvyklá. Je zajímavé o Valčíku s Bašírem přemýšlet právě v rovině dokumentárního filmu a jeho (ne)věrohodnosti. Snímek má co říct, dostane se pod kůži, je sugestivní. ()

rastlinka

Skutočne, neuveriteľne pútavo stvárnená táto zaujímavo-smutná téma/realita. Zároveň je to poučný materiál, ktorý necháva veľa priestoru na rozšírenie svojich vlastných "obzorov" a zamyslenie sa. A to nielen o (spomínanej) minulosti, ale aj budúcnosti a najmä o nás - ľuďoch... Film plný zaujímavých a psychologicky veľmi silných a strhujúcich momentov (napr. svetlice, ruka+kučery a iné). A aj ja mám pocit, že keby bol film hraný, tak by paradoxne naozaj nepôsobil tak skutočne a popri tom tak "ľahko". Slabšie povahy - pozor na záverečné zábery. Tento filmík naozaj odporúčam! ()

Fanucci

Ještě nikdy jsem neviděl animovaný surrealistický dokument, ale musím říct, že šlo o skvělý zážitek. Příběh na 4. Velmi chválím originalitu a vůbec nápad zapojit psychologii do animovaného filmu. Vizuální stránka je naprosto úchvatná. I kdyby byl příběh o dost horší, ta animace by všechno zachránila. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2008 - nominácia na 1. cenu ◘◘◘◘ Oscar 2009 - Nominácia na najlepší zahraničný film ()

TheDon

Stejně jako deprimující, ale mnohdy i pitoreskní animace, je tíživý i příběh. Ničivá chapadla nesmyslné války dosáhnou na každou živoucí bytost. Lidské hyeny přiživující a bavící se smrtí a zkázou. Ari není jiný. Ovšem absence a ztráta vzpomínek vytěsněných z jeho disociované paměti, ho nutí k pátrání po své pochmurné minulosti. Pronásledován vizemi, ve kterých není schopen najít smysl. Projděme se jeho cestou a skládejme střípky vzpomínek v hebrejštině, která se mi jeví jako neotřelý a libozvučný jazyk. P.s.: chtěl jsem zkusit, jestli zvládnu psychedelickej koment o hovně.... ()

honajz2

Tohle překvapivě dost dobře funguje. Ono natočit něco takového jako animovaný film (schválně nechcu použít slovo animák, protože to se spíš používá u filmu pro děti) se může zdát jako blbý nápad, protože jak chcete v animované podobě pořádně vyjádřit hrůznost té války? Ale ono to fakt funguje a samotné finále, kde se voják prochází po zničeném městě a všude po okolí jsou zmrzačená mrtvá těla, jak můžu a žen, tak i dětí - a tohle je prosím pořád animované. A přesto to v člověku vyvolá nějaké větší emoce. Pro jistotu, kdyby to náhodou nezabralo, tak na konci máme pár záběrů a fotek z reality, které taky působí silně, to ne že ne, ale mě osobně tam přišly tak trochu navíc, jelikož to emoce zvládlo vyjádřit i bez nich. Celý film sledujeme hlavního hrdinu - samotného režiséra - který si snaží vzpomenout, jestli byl při masakru v uprchlických táborech, jelikož má jenom matné vzpomínky, které ale nasvědčují, že tam byl. Pravda, tempo filmu je místy zbytečně utahané, ale jinak to jde. Takže jo, něco do sebe to fakt má a je až podivuhodné, že válečný animovaný film dokáže vyvolat i víc emocí, než některé jiné válečné filmy, ale opravdu to tak je. 4* ()

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky