poster

Dolanův cadillac

 • Velká Británie

  Dolan's Cadillac

 • Slovensko

  Nepriestrelný Cadillac

Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2009, 89 min

Režie:

Jeff Beesley

Předloha:

Stephen King (kniha)

Kamera:

Gerald Packer

Střih:

Daryl K. Davis

Scénografie:

Sara McCudden

Kostýmy:

Cathy McComb
(další profese)
 • Mr.Apache
  ***

  Pevně věřím, že tato vynikající Kingova povídka (pro mě určitě jedna z jeho dvaceti, možná deseti nejlepších) se dá natočit tak, aby za sebou nechala Shawshank i Zelenou míli. Nebo se jim přinejmenším vyrovnala. Tady se to sice zdaleka nepovedlo, ale trochu mi uniká, proč to byla pro tolik lidí taková nuda. Já se nenudil ani v nejmenším, spíš naopak. Adaptacím Kingových děl obvykle velice prospívá, když se odchylují od svých předloh (Shining, Carrie). U Dolanova cadillaku se takový postup opět nabízí. Nelze se tedy divit, že ho Beesley alespoň zčásti využil. Ovšem já už od roku 2004, kdy jsem si tuto poctu dvěma horrorovým klasikům najednou (Poeovi a Bradburymu) poprvé přečetl, nosím v hlavě vlastní vizi té nejlepší možné adaptace. Od této se liší diametrálně. Přesto (nebo právě proto?) Beesleymu nadávat nebudu. Neodvedl zas tak špatnou práci. Dle hodnocení a komentářů jsem čekal daleko větší průšvih. Jsem jenom zvědav, zda se někdy v budoucnu najde hlava, která obrovský potenciál této povídky zužitkuje náležitě. Chce to mnohem víc peněz a mnohem víc citu. Bruce Springsteena, partu dělňasů na dálnici, a mezi nimi jednoho, který bude pro diváka velmi dlouho stejnou záhadou, jako pro své spolupracovníky. Každodenní dřina, výrazné chlapské charaktery, slunce nad hlavou, střípky epizodických zážitků... a jedno velké tajemství, které bude odhaleno teprve tehdy, až přijde ta pravá chvíle. To by byl film!(5.5.2011)

 • Morien
  ***

  Vcelku slušné psycho, které by ovšem chtělo vzít a kompletně předělat, aby to byl taky vcelku slušný film. Ve finálním aktu se nachází mnoho potenciálu. Věřím, že nějaký talentovaný režisér a ne pouze televizní rutinář by to dokázal udělat tak, že by půlka kina ještě v půlce titulků zmrzle seděla zaražená do sedaček. Takhle je to nicméně tak, že půlka diváků odejde v televize, ještě než to skončí.(3.8.2010)

 • bassator
  **

  30%(6.12.2012)

 • Sobis87
  **

  Tvorba Stephena Kinga je fascinující v tom ohledu, že tento spisovatel operuje na brakové půdě, zároveň ale své příběhy povyšuje na vyšší úroveň skrze propracované a umně vyprofilované charaktery, hutnou atmosféru a celkovou konfrontaci béčkové estetiky s reálným světem. Pochopil to Frank Darabont při natáčení skvělé Mlhy, zato Jeff Beesley se nechal snadno lapit do pasti, která čeká na každého filmaře snažícího se zadaptovat některé z Kingových brakových děl (Shawshank a Zelená míle je někde jinde...). Výsledek? Veškeré Kingovy přidané hodnoty se do filmu neotiskly a z Dolanova cadillacu se stalo prachsprosté béčko s lacinou psychologizací a slabou atmosférou. Prosté béčko.(30.3.2010)

 • kingik
  *****

  Tohle bylo příjemné překvápko. Když se Wes Bentley naštve, tak klidně nechá bezcitného obchodníka s lidmi na sex a vraha své ženy Christiana Slatera pohřbít zaživa v jeho luxusním neprůstřelném cadillacu. Pomsta je sladká nebo v tomto případě spíš betonová vzhledem k tomu, že díra v silnici je tak akorát, aby tam auto typu cadillac v pohodě zapadlo a uvězněný maniak prosil o život jako smyslů zbavený. Je znát, že thriller byl natočen podle krátké povídky Stephena Kinga a tomu odpovídá i kratší minutáž. Wesley se Slaterem jsou jako dva nesmiřitelní protivníci opravdu dobří, ale Slater jasně se svými hláškami dominuje a pomalu se stává specialistou na záporné role. K dobru mu lze přičíst i fakt, že svého záporáka nijak nepřehrával. Výsledkem je stylová pomsta v brakovém balení. Mé hodnocení: 100%(8.9.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace