Dolanův cadillac

Kostýmy:

Cathy McComb
  • bassator

30%(6.12.2012)

Už som to raz urobil a teraz to spravím znova. Pri komentáry ku tomuto titulu budem citovať slová dnes už bohužiaľ neaktívneho uživateľa známeho pod nickom tron. Bol to seriózny znalec tvorby Stephena Kinga a zároveň sofistikovaný filmový kritik. Je veľká škoda, že už prestal prispievať na stránky csfd.cz. Písal vysoko výstižné komentáre. Presne taký je i ten ku filmu "Dollanov cadillac" a preto ho rád zopakujem: "Kingova poviedka ma nebavila; bola z nej príliš cítiť „technickosť“. Aby som to zjednodušil, King od určitej chvíle dej výrazne konzultoval so svojím „inteligentnejším“ bratom Davidom. Napríklad v tom, koľko kíl hliny musíte hodiť na auto v jame, aby z neho neprenikol krik šoféra. Alebo aká široká musí byť jama, aby sa do nej padajúce auto zmestilo, ale zároveň sa nedali otvoriť dvere. Alebo akou maximálnou rýchlosťou musí auto ísť, aby do jamy spadlo a „nepreletelo“ ju. A tak ďalej a tak ďalej a tak ďalej. Učiteľ fyziky by bol z poviedky nadšený. Asi. Ale „normálny“ čitateľ dvíhal rozpačito obočie. Na filmovej adaptácii (s odporne afektovaným Christianom Slaterom, ktorého som nikdy nemal rád) je najlepšie asi to, že nie je prekvapivo taká nudná, ako som čakal. Síce badať, že je film nezmyselne natiahnutý na celovečernú minutáž, ale mohlo to byť ešte horšie, aj keď asi nie o veľa." ***(2.3.2016)

• obitus

Dobře si pamatuju, že se mi příliš nelíbila ani Kingova předloha, ale rozhodně bych na ní nalezl lecos zajímavého. Ne už tak na jejím celovečerním přepisu, který je nudnější než Panorama (takové to zdlouhavé raní ukazování zamlžených kopců na čt2). Obsazení je sympatické, ale příběh prostě nemá na víc, než na dvacetiminutový kraťas. Nechť ho z toho někdo sestříhá.(30.7.2010)

• LIVINGDEAD

Tom Robinson (Wes Bentley) je klidný a poctivý učitel. Jeho svět je, ale převrácen vzůru nohama, když se jeho žena stane náhodným svědkem vraždy a následně je pak zabita Jimmym Dolanem (Christian Slater). Jimmy je drsný a nepřemožitelný mafián v Las Vegas. Robinson - posedlý duchem své ženy, přísahá znenáviděnému vrahovi pomstu.(15.7.2009)

• tron

„Dávaš mi úplatok, aby si sa dostal do pekla?“ Kingova poviedka ma nebavila; bola z nej príliš cítiť „technickosť“. Aby som to zjednodušil, King od určitej chvíle dej výrazne konzultoval so svojím „inteligentnejším“ bratom Davidom. Napríklad v tom, koľko kíl hliny musíte hodiť na auto v jame, aby z neho neprenikol krik šoféra. Alebo aká široká musí byť jama, aby sa do nej padajúce auto zmestilo, ale zároveň sa nedali otvoriť dvere. Alebo akou maximálnou rýchlosťou musí auto ísť, aby do jamy spadlo a „nepreletelo“ ju. A tak ďalej a tak ďalej a tak ďalej. Učiteľ fyziky by bol z poviedky nadšený. Asi. Ale „normálny“ čitateľ dvíhal rozpačito obočie. Na filmovej adaptácii (s odporne afektovaným Christianom Slaterom, ktorého som nikdy nemal rád) je najlepšie asi to, že nie je prekvapivo taká nudná, ako som čakal. Síce badať, že je film nezmyselne natiahnutý na celovečernú minutáž (u IZBY 1408 mi to neprekážalo), ale mohlo to byť ešte horšie, aj keď asi nie o veľa.(27.5.2011)