foto

Stephen King

  • nar. 21.9.1947 (69 let)
    Portland, Maine, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Stephen King patří bez diskusí mezi komerčně nejúspěšnější literáty za posledních dvacet let. Během své kariéry napsal okolo čtyřiceti románů a může se pochlubit také tím, že dříve či později bylo každé jeho dílo převedeno na filmové plátno...

Narodil se 21. září 1947 v Portlandu ve státě Maine v USA. Je hrdým patriotem, což také dokazuje tím, že skoro polovina jeho románů se odehrává právě v Maine. Ke psaní ho dovedl jeho strýc Clayton, který mu často vyprávěl strašidelné příběhy a brával ho sebou do kina, když dávali staré hororové snímky s Lugosim a Karloffem. Pod vlivem těchto zážitků se definitivně utvrdil v tom, že chce lidem vyprávět strašidelné příběhy a tak začíná psát své první povídky a publikovat je v různých časopisech. Jednou si jeho talentu všimne jistý Bill Thompson z nakladatelství Doubleday a nabídne mu smlouvu na první román - King přijímá a píše své první velkolepé dílo - proslulou CARRIE.

S Carrie slavil King obrovský úspěch a nastolil tak svou velmi úspěšnou a výnosnou hrůzovládu na poli literárního hororu. Během své kariéry napsal celou řadu fantastických románů, ve kterých zpracovává jak klasická hororová témata o nadpřirozeném zlu (PROKLETÍ SALEMU), tak jindy třeba vidí zlo ve zpočátku mírumilovném otci rodiny, který posléze vlivem okolností zešílí a ohrožuje na životě své blízké (OSVÍCENÍ). Nejčastěji se však v jeho románech stávají vyjímečnými zcela normální lidé, kteří jsou vinou nějaké havárie nebo tragédie obdarováni nejrůznějšími telekinetickými a věšteckými schopnostmi, které jim komplikují život (MRTVÁ ZONA, ŽHÁŘKA). V devadesátých letech také dokazuje, že kromě hororů umí psát i kvalitní dramata, která se odehrávají vesměs ve vězeňských prostředích a kde si brilantně pohrává s osudy ústředních postav (VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK) nebo jindy zase příběh okoření trochou nadpřirozena (ZELENÁ MÍLE).

Samostatnou kapitolou jsou pak přepisy Kingových knih na filmové plátno. Největším problémem se zdá býti někdy až neúnosná délka Kingových děl, které mnohdy musí filmaři vměstnat do pro diváka rozumné a únosné stopáže. V těchto případech pak tvůrci často dílo vměstnají do relativně krátkého času a přepis se většinou nezdaří a proto stále častěji natáčejí Kingova díla jako několikadílné televizní seriály, kde se jim dostává většího prostoru k vyjádření. Bohužel celou řadu Kingových děl se filmařům díky obtížnosti nepodařilo převést na filmové plátno, ale jsou i vyjímky, o kterých lze tvrdit, že jsou důstojnými přepisy. Za všechny jmenujme hned první přepis Kingova díla CARRIE, kterého se ujal zkušený režisér Brian De Palma a s pomocí hlavní představitelky Sissy Spacek se mu podařil vcelku slušný výsledek.

V roce 1980 pak vizionář Stanley Kubrick točí film podle znamenité Kingovy knihy OSVÍCENÍ a kritika i fanoušci se vzácně shodují, že jde patrně o nejlepší převod Kingova díla na plátno. Nezbývá než souhlasit-Kubrickovi se podařilo natočit vskutku brilantní mrazivý horor s fantastickou výpravou a sugestivním hudebním doprovodem, jehož autorem je slavný skladatel Béla Bártok. Velkou zásluhu na úspěchu snímku měl i démonický Jack Nicholson, který v roli šíleného spisovatele podává jeden ze svých životních výkonů. Zajímavostí je, že samotnému Stephenu Kingovi se snímek příliš nelíbil, jelikož neodpustil Kubrickovi, že poupravil scénář a pozměnil závěr filmu, který se lehce liší od knižní předlohy, ale i přesto patří tento vynikající epický horor bez diskusí mezi klenoty kinematografie.

Z nadprůměrných přepisů lze ještě vyzdvihnout Cronenbergovu MRTVOU ZONU s Christopherem Walkenem, Carpenterovu CHRISTINE, Rainerovu MISERY se skvělou oscarovou Kathy Bates a také dvě vynikající spolupráce Kinga s Frankem Darabontem-na úchvatném VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK (7 nominací na oscara) a neméně úspěné ZELENÉ MÍLI. Ostatní snímky podle Kingových knih mají charakter víceméně béčkových filmů.

Stephen King také velmi rád hraje epizodní role ve snímcích, které se točí na motivy jeho knih. Většinou jde jen o bezvýznamné vedlejší postavy různých řidičů a hlídačů. Sám se také pokusil o režii a natočil film podle vlastní povídky pod názvem VZPOURA STROJŮ, avšak bez většího úspěchu. Momentálně žije v Bangoru ve státě Maine, má ženu a tři děti. Rád poslouchá rockovou muziku a občas také hraje na charitativních akcích s kapelou Rock Bottom Remainders, kterou sám založil. Zdá se, že v polední době King při psaní svých románů upadl do stavu jakési monotématičnosti a jede spíše v zajetých kolejích, než aby objevoval nové postupy. Ale i tak mu jeho zásluhy na poli literárního hororu nelze upřít.

caligari

Spisovatelská filmografie

Stand, The - kniha
2018 Mr. Mercedes (TV seriál) - kniha
2017 Gerald's Game - kniha
It - kniha
Joyland - kniha
Jsem brána - kniha
Temná věž - kniha
Ten O'Clock People, The - kniha
2016 Cell - kniha
11.22.63 (TV seriál) - kniha
The Day in Question (E08) - kniha
Soldier Boy (E07) - kniha
Happy Birthday, Lee Harvey Oswald (E06) - kniha
The Truth (E05) - kniha
The Eyes of Texas (E04) - kniha
další epizody
2015 The Man Who Loved Flowers - povídka
2014 A Good Marriage - povídka
Big Driver (TV film) - povídka
Mercy - povídka
2013 Carrie - kniha
Pod kupolí (TV seriál) - kniha
2012 Grey Matter - kniha
Stephen King's The Boogeyman - kniha
2011 Pytel kostí (TV film) - kniha
2010 Man Who Loved Flowers, The - kniha
2009 Děti kukuřice (TV film) - povídka
Dolanův cadillac - kniha
2007 Mlha - kniha
Paul's Dream - povídka
Pokoj 1408 - kniha
2006 Beznaděj (TV film) - povídka
Nightmares and Dreamscapes: From the Stories of Stephen King (TV seriál) - kniha
2005 Gotham Cafe - povídka
2004 Jízda na střele - kniha
Prokletí Salemu (TV film) - kniha
Tajemné okno - kniha
2003 Pavučina snů - kniha
2002 Carrie (TV film) - kniha
Mrtvá zóna - kniha
Mrtvá zóna (TV seriál) - kniha
Žhářka 2 (TV film) - kniha
2001 Srdce v Atlantidě - kniha
1999 Bouře století (TV film) - kniha
Kukuřičné děti 6: Návrat Izáka - povídka
Zelená míle - kniha
1998 Kukuřičné děti 5: Pole teroru - povídka
Nadaný žák - kniha
1997 Náklaďáky (TV film) - povídka
Noční letec - kniha
Osvícení (TV film) - kniha
Quicksilver Highway (TV film) - kniha
1996 Zhubni! - kniha
1995 Časožrouti (TV film) - kniha
Děs v prádelně - povídka
Dolores Claiborneová - kniha
1994 Nightshift Collection - kniha
Svědectví (TV seriál) - kniha
Vykoupení z věznice Shawshank - povídka
1993 Druhé já - kniha
Monstrum (TV film) - kniha
Obchodník s hrůzou - kniha
1991 Jednou se vrátí (TV film) - povídka
Zlaté časy (TV seriál) - kniha
1990 Misery nechce zemřít - kniha
Noční směna - kniha
To (TV film) - kniha
1989 Hřbitov domácích zvířátek - kniha
1987 Apt Pupil - kniha
Běžící muž - kniha
Plíživý děs - povídka
1986 Sraženije - kniha
Stůj při mně - kniha
Vzpoura strojů - kniha
1985 Stříbrná kulka - kniha
1984 Kukuřičné děti - povídka
Ohnivé oči - kniha
1983 Cujo, vzteklý pes - kniha
Christine - kniha
Mrtvá zóna - kniha
Příběhy z temnot (TV seriál) - kniha
Woman in the Room, The - kniha
1982 Boogeyman, The - kniha
1980 Osvícení - kniha
1979 Prokletí Salemu (TV film) - kniha
1976 Carrie - kniha

Scenáristická filmografie

2018 Castle Rock (TV seriál)
2017 The Mist (TV seriál)
2016 Cell
2004 Královská nemocnice (TV seriál)
2002 Dům v růžích (TV seriál)
1999 Bouře století (TV film)
1998 Akta X (TV seriál)
Chinga (S05E10)
1994 Svědectví (TV seriál)
1992 Sleepwalkers
1989 Hřbitov domácích zvířátek
1986 Vzpoura strojů
1985 Kočičí oko
Stříbrná kulka
1982 Creepshow

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(985)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace