Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

AppleCore

Psychologický, pomalu plynoucí dílo o klukovi bez přátel a dívce s touhou po krvi. Na něco jako je tohle už jsem čekal dlouho, ale pořád nikoho nenapadalo to vymyslet. Pak přišli švédové a vytřeli mi zrak i mysl. Výborná kamera, skvělá padnoucí hudba a dokonalá atmosféra vytváří pomalej a příběhově i docela originální horror s dávkou romantiky a slušnou dávkou násilí, který je ovšem decentní a nesnaží se zakrejt chyby, jako je tomu u jinejch brutal debilit, co se točí poslední dobou za velkou louží. On tenhle film žádný chyby totiž nemá, tudíž nemá zbytečným násilím ani co zakrývat. Dokonce i výkony dětských představitelů jsou úžasný na to, že je to jejich první filmová i herecká zkušenost. Režijně nejlepší horor posledních deseti let. A to bez prdele. ()

MikeCool

Skandinávský hororově-dramatický nářez, který mě velice zaujal. Přiznám se, že dříve sem viděl americký remake z roku 2010 než tuto švédskou a musím říci nádhernou podívanou. To se nedá srovnávat a ani nijak komentovat, ale rozhodně bych tento film nedoporučoval těm lidem, kteří očekávají brutální horor se spousty lekacích scén. Låt den rätte komma in je spíše pořádně mrazivé drama s malinko depresivní atmosférou. ()

teutates

Mrazivé zároveň tajomné, nevšedné, strašidelné, atmosferické... popravde neviem čo napísať, pretože som neočakával takýto film... veľmi to na mňa zapôsobilo a dostalo ma to. "Skromné" prevedenie, plinúce pomaly, ale iste. 9/10 ()

swamp

Něco naprosto nečekaného - evropská (švédská) variace na Twilight, která však oproti zde jmenovanému má co říci. A to i přes nízký věk hlavních postav. Vztah vyvíjející se mezi švédským chlapcem a dívenkou, která je tak trochu upír, je mnohem více uvěřitelný, než kdy bylo v poslední době v podobně laděném filmu možno vidět. Snímek působí evropsky už na první pohled a proto nečekejte žádné skvělé akční záběry či něco podobného - drží se v komorní rovině, čímž se i přes občasné natahování drží na velmi vysoké úrovni. ()

oje

Zajímavá severská alternativa na úpírské hitovky. Místo vyfešákovaných manekýnů a modelek je tohle ponor do běžných životů nuzáčků ze zasněženého sídliště, v jehož ponuré a tiché atmosféře se děj odehrává. Horrorových prvků, ztvárněných autenticky poevropsku, je jako šafránu, a tak je nakonec podstatnější náplní romantická linie 12letých představitelů. Zní to nudně a ono to taky celé trochu vleklé je, ale po skončení si uvědomuji, že něčím se to pod kůži dostat dokázalo. Šikana, zvláštní romantika, baladičnost a závěr nakonec nechal hodnocení vyhoupnout výš, než bylo v úmyslu. Film může pomalým tempem zklamat, stejně jako se zalíbit zvláštní krásou. ()

Ant

V mnoha věcech překvapivá upířina, která je atmosférická, ale zároveň nepřístupná díky dlouhým pasážím, které nijak nepomáhají příběhu a jen nudí. Kdo nemá dostatek trpělivosti, tak zkrátka dlouho nevydrží a ani není divu. ()

predators

Jo, já volím také slabší průměr. Balancování na hranici napětí a nudy se nakonec překlopilo v neprospěch mého očekávání, a tak už jsem s přibývajícím časem očekával brzký konec. Ten se dostavil v očekávaném a slušném podání, ale celkový dojem už napravit nedokázal. 38% ()

PetrPan

Panelstory , to je první co mě napadlo, špinavé paneláky, mrazivá zima, obyčejní lidé a neobyčejný jemně hororový a krvavě romantický příběh dvou dospívajících dětí ( teda jednoho stále dospívajícího už zřejmě velkou řádku let:) A jak jinak podáno s ledovým emočním ostřím severské kinematografie. ()

nash.

Ve stejném roce, kdy upírskou tematiku zabilo a znemožnilo trapné Stmívání, znovu ji zachránil a dodal jí zpět ztracenou hrdost švédský film na pomezí hororu, romance a syrového dramatu. Neuvěřitelně silný příběh o setkání dvou podivínů je děsivý i dojemný, mrazivý i poetický, tklivý i krutý, smutný i brutálně krvavý. Musím přiznat, že mě svou neskutečně působivou atmosférou dostal do kolen a zcela pohltil. Kulisy mrazivé zimy a nuzného švédského sídliště, pomalu a velmi zvolna plynoucí příběh, který dodržuje všechny tradiční upírské prvky a přitom je v každém ohledu zcela jiný. Výsledné dokonalosti napomáhá také Soderqistova melancholická hudba, civilní pojetí, do kterého jsou výtečným způsobem zasazeny střídmě použité nadpřirozené upírské efekty. A navíc je tu neskutečně silný herecký výkon debutující Liny Leanderssonové, která dokáže být děsivá i nevinně dětská, přičemž tyto dvě polohy dokáže nejen střídat během jediného záběru, ale dokonce předvést současně. ()

Pedestrian

Mám takový pocit, že by se to mohlo líbit fanouškům Stmívání. Mě ale tenhle poetický upírský horor za srdce nechytl. 2,5* ()

Slarque

John Ajvide Lindqvist je rozhodně chytrý člověk, protože svůj román okleštil o polovinu postav i většinu motivů, kterým by neodolal žádný béčkový filmař. Takže tu nemáme upíra bez obličeje a podobné ptákoviny, ale příběh dvou dvanáctiletých hrdinů, vedle kterých jsou všechny ostatní postavy natolik vedlejší, že je vlastně ani blíže nepoznáme. Proč ne? Funguje to totiž báječně a mrazivě severská atmosféra filmu svědčí. A díky úspěchu filmu se k nám konečně začaly dostávat autorovy knihy, takže ještě jednou hurá! ()

Willy Kufalt

Mám rád švedského režiséra Hanse Alfredsona (Vejce – Příběh natvrdo, Slabomyslný vrah,...) a celkem jsem byl zvědav na některý z počinů jeho syna Tomase, který uspěl v mezinárodním měřítku svými filmy snad ještě víc. Smysl pro originalitu a různé bizarnosti Tomas zdědil po Hansu úspěšně, ale buď je v kombinaci několika žánrů, motivů a samotného stylu nedokázal jasně vyvážit nebo mi to prostě nesedlo s ohledem na tematiku, která mě povětšinou míjí... dobrá, asi jsem si měl přečíst, o čem to bude a asi bych se pak do žádné upírské pohádky (byť s vizuálně artovou formou) nepouštěl. Samotná proměna z filmu, který začal jako ukrutně depresivní drama o několika syrových vraždách a fyzické šikaně na školách, na tínedžerskou upírskou romantiku (byť občas i na hraně nechtěné komedie) byla určitě překvapivá a do jisté míry i zábavná, ale to by takový thriller po takovém zvratu a spočátku tak náhle vzniklým silným napětím nesměl uprostřed té severské zimy tak chladně zamrznout. Navíc to kromě táhlého tempa v poslední třetině působí nedořešeně, když navzdory velkému množství postav a motivů se zde jakoby vůbec neřeší některé incidenty hlavní hrdinky Eli (třeba po přepadení té postarší ženy?). V poslední bazénové scéně se pak vše stává už je trapným účelovým kalkulem s hrou na city a trochu mě to mrzí, protože přes rozporuplné pocity a mou nechuť k tématu jsem tam vnímal potenciál a doufal, že budu moct dát alespoň hezké 3 hvězdičky. Navíc vícero scén (u mě vítězí bizarní útok domácích koček na vlastní majitelku poté, co se stane upíří obětí...) je tu, ať už v rámci žánru nebo i mimo něj, povedených. Ale tak co už, třeba mi časem od Alfredsona mladšího sedne něco i víc... Btw, cekem by mě zajímalo, který upírský film byl ve Švédsku koncem roku 2008 populárnější, zda tenhle domácí kus nebo o měsíc později do světa vypuštěný americký Twilight... :o) [50%] ()

Claw

Neuvěřitelně rozsáhle rozpracované upírské milostné drama. Nejsem expert na upírská témata, ale myslím, že film si držel svoje základní tematické nuance a přitom byl zasazen do příběhu, děje a atmosféry pro nás velice nezvyklé, o to víc přitažlivé, ale také mrazivé... chvílemi dojemné, chvílemi tragicky pesimistické a chvílemi až zvířecky brutální a nekompromisní... Nekompromisní je pak obecně celý film a povodí si diváka jako malého caparta, špičkově odvedená práce, ke které v podstatě nemohou být výhrady. Jen toto není přímo šálek mojí kávy... přesto se mi film velmi zamlouval. /75%/ ()

eLeR

Kniha prečítaná, film pozretý ... tak neviem, či som veľa očakávala, ale mňa to extra nepresvedčilo. ()

Happens

Upíří a dětský horor ve Švédsku. Zima a pochmurná atmosféra. Vampírský přístup jakožto východisko z šikany. Láska. Přátelství.. naivita dětských let pokroucená zvláštností bytosti prahnoucí po krvi. Rozhodně netradiční přístup. ()

iamek

Čekal jsem něco víc než jen romantickou upířinu mezi upírkou a mladým klukem. Atmosféra filmu je povedená stejně jako brutatalita v závěrečné scénce u bazénu. Mrazivá atmosféra zasněženého sídliště je dechberoucí. ()

klerik

90 % Bomba. Taká menšia, nenápadná, ale skvelá. Artový film o šikanovanom chlapcovi s rodinnými problémami pripomenie atmosférou napr. GRBAVICU či CLASS. Hororvé osvieženie je použité veľmi citlivo, rovnako ako tých pár trikov čo tu je. Možno by stačilo úpírskej témy aj menej (ako aj vedľajších postáv), ale na druhú stranu je sympatické, že ide o vampírsky film, ktorý sa svoj hororový pôvod nesnaží skrývať... Už dávno som pri filme necítil takú nervozitu z napätia a spolupatričnosti s hrdinami... ()

Chrustyn

Oproti americkému remaku výrazně pomalejší, ale na druhou stranu více atmosferické i krvavé. Originální, ale bohužel moc pomalý a chladný film. ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled - Úžasné... Téměř dokonalé... Seversky chladné... - 26. 11. 2009 + 21. 1. 2010 - 95%, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.45/340 ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)