Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

tombender

No to byla teda husička.. dostala, co si zasloužila. Jinak zase to bylo příjemně "jakoby" z opravdového života, škoda jen některých zbytečných linií příběhu, jako například žárlivosti kamaráda hlavního hrdiny, což pak nebylo vůbec nijak rozvedeno. ()

HollyMolly

Takový klasicky dobrý film. Po strácne vizuální velmi dobré - 60. léta jsou nádherná. Po stránce dějové si taky nemůžu stěžovat, ovšem až na konec, který mi přišel docela kýčovitý. Názor celého filmu se obrátí naruby a podvedená Jenny je najednou tou nejchytřejší ze všech. Není to nic co by vás dostalo do kolen, ale já jsem zklamaná rozhodně nebyla. ()

david666

Zpočátku na mě film působil hodně nemasným a staromódním dojmem, postupem času jsem se do děje ponořil a vcelku se bavil. Hlavně díky solidním hercům. Anglie šedesátých tady "hraje" pěkně. ()

cubiczech

Rozhodně nenudí, bohužel k dokonalosti něco chybí. Rozhodně to má daleko k nějakému silnému dramatu, spíš je to taková tragikomedie. Ale člověk to díky, v celku, sympatickému obsazení rád promine. ()

bonovox

Zaujímavý námet, výborní herci, verné zachytenie 60-tych rokov, ale bohužiaľ len priemerný film. Nominácie na oscara sú trošku precenené, azda len u C. Mulligan si ju zaslúžila. Škoda, stačilo len málo na to, aby vznikol výborný film... ()

burton-ka

První minuty filmu, mě ukázaly můj šálek kávy! Lehký humor, ve kterým jsem lehce poznala mého oblíbeného spisovatele Nicka Horbyho,situováno v mé oblíbené Anglii a nakonec krásný příběh s hořkým tak i sladkým uvědomením. Na filmu je krásně vidět, že jakmile se žena zamiluje, je polapena do sítí, ze kterých jí nevymotá nic než své vlastní uvědomení...ovšem to někdy nemusí přijít. Jenny má to štěstí a pomalu si uvědomuje rozdíly beatnického světa a snu, kterého chtěla být součástí jako studentka Oxfordu. To vše ale poznamenal osudový muž, který jí oslnil. Jak už tak bývá, nejen svým šarmem! ()

Bajj

Tak přesně tohle je můj šálek. Nemohla jsem odtrhnout zrak od od charismatické Carey Mulligan a od té úžasné atmosféry, která vás provází celých 95 minut podívané. Tento film rozhodně "nepadne do noty" každému, avšak citlivější nebo poetičtější povahy, romantiky, a lidé, kteří procházejí něčím podobným jako Carey, zajisté ohromí. Zvlášt mě dostaly ty franouzské momenty a soundtracky:) Fantastique œuvre! ()

Marchellonzo

Otcovi vadilo na Jenny hodně drobností . Ale to, že se zaplete s jednou tak starým chlápkem je v pořádku. Asi jediná věc nad kterou jsem kroutil hlavou, ale jinak vcelku sympatický film stojící za zhlédnutí. ()

kelet

Film, ktorý sám o sebe nemá žiadny spád a až na jeden pokus ani zvrat, rozpráva príbeh výberu jednej z dvoch možných životných ciest. Nápad dobrý, ale sfilmovanie podľa mňa vôbec nevyšlo. Film sa dá pozrieť ale stačí len raz. Nezanechá žiadne emócie, nie je na čo spomínať. Je to len vyrozprávanie príbehu. Hlavná predstaviteľka má niečo do seba, no to nestačí. Hodnotenie: 15% ()

Mistle_

Přála bych si umět se chovat tak, jako Jenny. Mít ten úsměv a přistupovat k věcem tak přirozeně, rozumně a .. vůbec. Skvělej, nenucenej snímek. ()

kolodej1

pro mě jednoznačně zklamání, i když film začínal celkem nadějně. Nicméně, prvně jsem se zarazil, když rodiče, kteří svou 16-letou dceru drží velmi zkrátka a jsou velmi puritánští, najednou zničehonic pustí holku s do té doby neznámým čtyřicátníkem večer ven a ani se neptají, kde se tak najednou vzal. To by myslím neprošlo ve většině rodinách ani dnes, natož tenkrát. Takových nelogičností ovšem bylo více, například, že se její vztah se starším mužem probíral v celé škole, včetně ředitelny, ale nikoho ze nenapadlo kvůli tomu kontaktovat rodiče, což je čirý nesmysl. Cudnější než Jenniny rodiče pak byl režisér a kameraman tohoto filmu, protože snímek, který mapuje zasvěcování mladé dívky do života, jí neukázal ani v prádle, natož víc odhalenou, a téma prvního sexu se odbylo jednou kratičkou větou. V závěru pak došlo ke zlomu, který nechci prozrazovat z dějových důvodů, nicméně mohu říct, že to byl největší nesmyl ze všech a filmu se tím nasadila koruna. Celé to pak vyznívá coby moralistní agitka, která říká, jak je třeba poslouchat své pedagogy a rodiče a že vzdělání je nanahraditelné a je třeba, aby bylo na prvním místě v životě mladé dívky. Hodně slabý film, i když s kvalitní dvojicí v hlavní roli ()

r007

Příjemný film, u kterého se nenudíte, sympatičtí herci, (snad kromě D. Coopera, tomu nějak nemůžu přijít na chuť ), ale příběh není reálný. Nedokážu si představit, že by rodiče pustili 16-tiletou dceru po krátké známosti na víkendy pryč ( před 50 lety ). Také její přehnaná sebedůvěra ve škole je příliš okatá. První půlka filmu je rozhodně o moc lepší než druhá. Hezká scéna je třeba seznámení Jenny s Davidem. Ale tímto se zdá že film vyčerpal dobré nápady. ()

Horác

Jeden spoilerový vzkaz hlavní hrdince: "Protože seš blbá". Jinak film je příjemnej, atmosférickej, zajímavě nasnímanej, ke konci už trohu nudící a celkově hodný shlédnutí. Potěšil Alfred Molina coby tatínek, hlavně ve scénách, kdy se rozčiluje:) ()

ElisR

Film, který neurazí, ale příliš nenadchne. Plus vidím ve výběru herců a také v potenciálu, jaký mohl film mít. Jenže po chvíli začnete koukat na časovou osu a přestože jste shlédli zatím jen čtvrtku filmu, přijde Vám, že u filmu sedíte celou věčnost. Škola života nemá přirozený vývoj, scénář je poměrně utahaný a unylý. Pokud film shlédnete, nebudete si říkat, že je to největší průšvih, jaký jste viděli, ale nadšení také příliš nečekejte. ()

Cycake

Průměrné téma, průměrné zpracování, průměrné hodnocení. Od prvního setkání Jenny a Davida je jasné, jak to dopadne a právě tato prvoplánovost filmu nejvíce ubližuje. I kamera a režie nepřináší nic extra kvalitního. ()

Kimble

Sympatický, ovšem ničím výjimečný film postavený na výborných výkonech dvou hlavních představitelů, který díky střídmě zvolené stopáži uteče ve svižném tempu v příjemném retrostylu šedesátých let . Nic víc, nic míň. ()

RoyBatty444

Túžba po živote je väčšia ako túžba byť hoden života. Jemne vyrozprávané prvé kroky dospievajúcej ženy zlákanej trblietavým životom. ()

Gesicht

Do průměru tenhle film u mě srazil asi hlavně scénář a nemožnost vcítit se do hlavní postavy. Asi nejsem úplně cílovka. Filmu není moc co vytknout, jen mi nesedl tematicky. Proto vyjímečně hodně subjektivní hodnocení. ()