Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

Kofolacik

Na filme ma najma zaujali uzasne herecke vykony; na prvom mieste jednoznacne Carey Mulligan u ktorej to vidim aj na par vacsich cien a nominacii hraje typicke chytre, nevinne a bouzial naivne dievca ktore je bohuzial ako to v nasom svete casto chodi- zneuzite... na druhom Alfred Molina ktory hraje rolu jeho otca, jednoducheho, taktiez naivneho, ale velmi starostliveho, no a este jetu Emma Thompson ktora sa vo filme moc casto neobjavuje ale jeto stale herecka autorita jak svin... 7.5/10 ()

E lan

Hezké zpracování dobrého příběhu ze šedesátých let. Ač tuto dobu na filmovém plátně zrovna nevyhledávám, tak scénář a herecké výkony rozhodně nenudí a příběh není nijak přitažený za vlasy. Prostě průměr. ()

MilesTeg

První dvě třetiny plynuly pomalu a zajímavě, poslední třetina byla jak vystříhaná upoutávka, uplácaná ze zbytků ve střižně. Docela velká škoda. Oproti jiným se mi vyznění závěru líbilo a koneckonců je to podle autobiografie, takže to tak zřejmě skutečně dopadlo ("na motivy" je obrat opravdu široký). I když kdo ví, občas dokážeme lhát i sami sobě velmi přesvědčivě. Vynikající a kouzelná Carey Mulligan, příjemně civilní Peter Saarsgard, roztomile despotický Alfred Molina a velmi málo rozvedená postava ředitelky Emmy Thompson, která slibovala zajímavé souboje s hlavní postavou, ale nebylo tomu přáno. ()

sonoluca

Herecky bravúrní (Mulligan a Molina!, i Sarsgaard), režijně velmi dobře zvládnuté britské retříčko. Přes veškerá pozitiva nedotažené, navíc korunované dementním koncem, velká škoda ()

Candid

Jednu hvězdičku navíc za Petera Sarsgaarda a jeho sexy pohled a charisma (bez trička je ale znát, že už nám trošku rosolovatí). Carey Mulligan je opravdu půvabná (a má krásný smích). Někomu může film přijít rozvláčný, například moje mamka u něj v kině několikrát klimbla, ale i tak postřehla vše podstatné. Pro mě osobně dává každá minuta filmu tu pravou atmosféru. Jistě, jsou drobnosti které bych mu vytkla, ale abych pravdu řekla, tak se mi to vůbec nechce dělat. Líbilo se mi to moc. ()

Chosef76

Nebudu lhát, když napíši, že film je pro mě lehkým zklamáním. Nudný, leč kultivovaný....dobře zahraný, ale nevýrazný...dle scénáře Nicka Hornbyho, ale nehornbyovský...ach jo. ()

Petulka88

Je veliká škoda, že tu nedostal větší prostor Alfred Molina. Jeho starostlivý otec hlavní hrdinky je prostě skvělý a s přehledem zastiňuje ostatní herce. ()

Chip89

Film,co pohladí po duši s příjemnými herci, kterým se podařilo mne pohltit a věřit jim,že láska je naprosto pravdivá. Jak snadné je, aby se 16 let stará dívka zamilovala do dospělého a elegantního pána? Na jednu stranu je krásné v tomhle věku prožívat první lásku a na druhou stranu je strašně snadné si zlomit srdce. Krásný a jednoduchý příběh, jakých je na světě tisíce..... ()

Nathaniel# odpad!

Pozor, jedna se opravdu o divoke dospivani v divokych sedesatych. Hlavni hrdinka, dale jen Carey, dela nechutne nepristojnosti, ktere slabsim povaham mohou zacvicit se zaludkem. Carey kouri za zady rodicu! Jeji spoluzacky vyplazuji jazyk na ucitelku za jejimi zady! Snad pod jejich vlivem, take Carey sedi na lavici, na ktere by mela mit rozlozene skolni potreby! Carey dostala horsi znamku z prekladu Vergilia! Carey, ale jen obcas, protiargumentuje (to je skoro jako odmlouva!) rodicum! Carey pujcuje sve violloncello neznamym autojedoucim! Carey odhaluje sve "kozy" na prvni pozadani (nastesti kvuli obejiti hororoveho ratingu je ukazuje jen otrlemu muzi, ktery uz v zivote neco videl, ale i ten, sokovany, ji radeji nasadil vrsek zpatky)! Carey si dostatecne nevazi sveho venecku (I am a virgin, and I want to stay that way... until 17)! Carey nema zabrany proti starsim neznamym muzum! Carey nezabrani kradezi kdyz muze! Carey zapaluje cigaretu o cigaretu! Carey se taha s "beatniky"! Muz, se kterym se seznamila, to je teprve pravy enfant terrible! Vymysli si nepravdive historky! Pije trochu alkoholu! Chce se dostat Carey do kalhotek, prestoze teda dokaze nejaky rok pockat! Krade, a to s cernymi brylemi na sobe (a to mapu sveta z domu na prodej, protoze, ehm, mapa sveta je asi v jeho dobe velmi cenna)! Chodi na zavody psu a strka do ruky "tip" lidem, ktere Carey nezna! *** Dialogy jsou tak priserne, ze se jim clovek musi neustale smat, a tak paradoxne zvedaji zazitek z filmu a nuti divaka premyslet, jestli to nahodou neni komedie. Mam tu par perel, ktere ve filmu vyzni tak trapne, az to proste neni mozne! Don`t be bourgeoise. I don`t give my virginity for a piece of fruit. It doesn`t to be teaching, it can be civil service. I`ll give you two minutes and then I`ll drag you in. The life I want - there`s no shortcut. We liberated it (o kradezi). May I take a look (muzu ti mrknout na kozy?)? No baby talk, treat me like a grownup. Is your boyfriend interested in clever? I feel old (Carey, kdyz zestarla po jejim traumatizujicim zazitku). Do you have a choice or is it to late? Go Oxford no matter what. *** K deji, Carey je takova normalni holka, az na to ze je mega chytra (ve svem veku v 60. letech cte Jane Eyre, a miri na English li(t)terature, pozor na to), tak ji rodina posila na Oxford, protoze, no, ehm, tam chytri lide chodi. Ze zacatku proklada kazde druhe slovo francouzskymi bonmoty, ale pak zjistuje, ze existuji i jine subkultury, ktere neoceni jeji distingovane chovani a az do konce filmu uz ani necekne (takove subkultury jsou blbky- blondyny i beatnici(coze?)). Pres asi tvrdou na vzdelani zamerenou vychovu je patricne lehka, protoze se planuje dat prvnimu starsimu muzi, ktereho strasne romanticky potka. A protoze on je perfektni uhlazeny bonvivan (viz. vyse), ona i cela jeji rodina zacinaji zjistovat, ze English lit diploma z Oxfordu je dobry na utirani stolice, a pravy zivot ze tkvi v night-clubech, alkoholu a "osvobozovani predmetu" (I must admit life`s a little brighter when he`s around (rodina o "beatnikovi")) spise nez v sekani latiny. Naprosto bezduvodne je to take Zid, a tak se dockame par podivnych narazek a trapnych situaci, ktere kdyby byly vynechany, filmu by jen prospely. Carey pak uz verejne priznava pred vsemi autoritami (BADASS), ze den, kdy se mu postavil v aute byl nejlepsi den jejiho zivota a ze ji navzdy zmenil, a ze to s tim Oxfordem, na ktery rodice setrili cely zivot tak zhave. Ve skole je nepokryta bez servitek drbana kymkoliv a pro mene elegantni divky se stava vzorem. Otec, ktery byl na Carey "strasne zly" a nedovoloval ji zit, hned jak uvidel o mnoho let starsiho muze, ktery si jeho dceru vyhlednul, zazrakem zjihnul a od te doby mu udelal vse, co mu na ocich videl. Vsechno by bylo perfektni, mladi se chystaji na svatbu, Oxford vzrusuje uz jen klub starych panen ve skole, ze ktere byla ostrakizovana pro "svou zivotni osudovou lasku". A ted prijde "velky sok", ze pan vyvoleny neni tak perfektni, jak se zdalo. Ma totiz manzelku. A dite. A nejak se zapomnel zminit. Kdyz to Carey slysela, zbledla a reagovala: I didnt take my exams... Vsechny kontakty s pravdou o beatnikovi ji zprostredkovava "blbka", ktera ma ve filmu jedinou funkci, pokazde kdyz potka Carey, tak se podrekne o nejake trinacte komnate beatnika. Timto zklamanim Carey utrpi, ale zveda se ze dna a obchazi vsechny ty stare panny a odprosuje je (You suppose I`m ruined woman. No you are not a woman. A nato zaber na melancholickou Carey v autobuse :D to mne dostalo do kolen). Pri jedne z navstev zjistuje, ze stare panny maji cool zpusob zivota, uzavreny doma mezi literaturou, umenim, pianem a tak, ktery se prinejmensim vyrovna tomu aktivnimu zivotu "na hrane", opravdu divoka sedesata vymknuta z kloubu... Pak vsechnu vinu svali na rodice (to je realne) a ti se ji omluvi, uznaji svou chybu a polepsi se (WHAT THE FUCK?). Vi jak na ni, nerusi ji v jejim hlubokem smutku a nosi ji susenky s cajem. Konci to katarzi, kdy se kazdy zmenil a drzi v sobe uzasnou zkusenost, ktera ho magicky cini lepsim, rozumejsim, dospelejsim - otec je nejmilejsi stvoreni na svete, Carey je uz "dospela zena" s nadejnymi vyhlidkami na "bohovsky" Oxford, kde bude mit nad ostatnimi vrstevniky navrch prave touto dospelosti. *** Nejvtipnejsi moment filmu je, kdyz na narozeniny dostane, krome odpaneni, 2 stejne latinske slovniky, prtotoze... no protoze jde studovat English literature na Oxford, tak kazdeho napadne, ze potrebuje latinsky slovnik. *** Takhle hloupy film jsem uz dlouho nevidel, je srovnatelny snad jen s Velmi nebezpecne znamosti (moderni verze) nebo s Cernobily svet. Zaver hovori jasne: Deti, prestoze vas laka year-off a nightlife, serte na to, protoze to za to nestoji. Nejlepsi je nudit se, ucit se, aby z vas neco bylo, a k tomu vam muze pomoci jen univerzita. Nelezte do auta k cizim starsim muzum, a partnera si hledejte mezi vrstevniky ve spravnem veku, coz je obdobi univerzity. Do te doby soustredte celou svou energii na zkousky a pripravu na vysokou skolu, nejlepe na ty drahe a prestizni bez pouziti stipendii, z rodinnych fondu. English lit diplom neni nahovno, protoze... no na to zde uspokojiva odpoved neni, asi proto, ze na Oxfordu potkate prachate elegantni gentlemany, ktere si vas budou vydrzovat v Parizi, protoze prave vy, i pres vasi plochost, budete na univerzite zadana. Tres chic. () (méně) (více)

IrisHelenka

Škola života v podstatě kombinuje všechno, co mám ve filmech ráda. Atmosféru Anglie 60. let, pozvolné plynutí děje, přičemž se ovšem ani chviličku nenudíte, ironické či úsměvné scény na pozadí vážného, ale ne zas až tak moc vážného příběhu. Čím dál tím víc mám v oblibě britské filmy, a Škola života je jedním z mnoha důkazů o tom, že Britové tohle prostě umí. ()

Atrekan

Od momentu, kdy se Jenny dozví o Davidovu neukončeném manželství mi připadalo, jako by si tvůrci uvědomili, že jim na dopsání scénáře zbývá už jen deset minut a pokusili se zakončit příběh co nejrychleji možno. Výsledkem je uspěchaný závěr nechávající za sebou neukončenou Davidovu dějovou linii a spoustu otázek ()

JamesLeon

Rád se "vracím v čase" a tento výlet do staré konzervativní Anglie byl velmi příjemný. Na Carey Mulligan jsem doslova visel očima a strašně moc mi připomínala jednu holku ve stejném věku, jejíž sen je jít studovat na univerzitu do Anglie, takže mě to téma hned zaujalo. Navíc mám rád Nicka Hornbyho, a tak zde bylo hodně předpokladů pro to, aby se mi tento film zaryl pod kůži, což se také stalo.. Příjemné a poučné strávení devadesáti minut.. ()

Astrebleue

Od začátku to bylo dobře našlápnutý, ale ten konec byl příliš kvapný. Celkově pak příběh vyznívá dost jako ztvárnění povídky, kdežto já očekávala novelu. Nic to ale nemění na tom, že Peter Sarsgaard umí hrát a film tak pozvedává na vyšší úroveň. Dalším plus pro mě byly povedené kostýmy a písnička v titulkách. ()

fantomas19

* Carey Mulligan * dospievanie, škola vs zábava * múdrosť & poslušnosť vs. naivita & voľnosť * Britská dráma z roku 2009, ktorú režírovala Lone Scherfig, je príbehom dospievajúcej mladej dámy. Jenny (Carey Mulligan) žije skromne v rodine, kde je pevnou hlavou otec (Alfred Molina). Je inteligentná a smeruje na Oxford, ale stretnutie s Davidom (Peter Sarsgaard) a jeho priateľmi Dannym (Dominic Cooper) a Helen (Rosamund Pike) upevní jej presvedčenie o zábavnosti života. Šanca vymaniť sa z nudy a žiť plnohodnotne však určite nebude zadarmo. Veľmi milý a pôsobivý príbeh zo začiatku šesťdesiatych rokov z Anglicka, kedy sa mladosť a jej divokosť nezadržiteľne predierali na povrch. ()

maruli

Předem chci říct, že Molinu s každým filmem víc a víc zbožňuju. Hlavní hrdinku jsem nesnášela, ale to je normální, že na ostatních nesnášíme vždycky to, co sami děláme. Škoda, že jsem se na něj nemohla podívat po maturitě, to by ta má studijní léta vypadala jinak :) a povinné opakované sledování jednou týdně, ve zkouškovém denně .) neb nejvíc mám na filmech ráda, když člověku dají pocítit tak intenzivní pocit toho, že by něco chtěli jinak, jinde, s někým jiným.. není to vždy bezpečné, ale mohlo by to přeci být tak jiné... ()

Ronee

Nečítala som ani predlohu a z filmu som bola trochu sklamaná. Rozbiehalo sa to sľubne, ale potom som začala tušiť, ako to dopadne a záver sa mi absolútne nepáčil. Ten záverečný voiceover bol celý zlý. ()