Výpravná historická freska představuje osobitý pohled na Sicílii v průběhu 20. století. Svůj velkolepý film zamýšlel slavný sicilský rodák, režisér a scenárista Giuseppe Tornatore (Bio Ráj, Malena) jako poctu rodnému městu Baghería (v dialektu Baaria). Líčí život tří generací vlastní rodiny, prostřednictvím autobiografického vyprávění dává však nahlédnout i do proměnlivé historie Sicílie v průběhu 20. století.
Historické události postihující svérázný ostrov byly strastiplné i radostné, vyprávění dětskýma očima ovšem režisérovi umožňuje vše zalít změkčujícím světlem vzpomínek. Hlavní postavou procházející celým snímkem je režisérův otec (ve filmu pojmenovaný Peppino Torrenuova), kterého sledujeme od nuzného dětství přes mládí, kdy vyrůstá v nadšeného idealistu, až po letech dozrává ve zkušeného politického matadora, aniž by na jediný okamžik přestal být tvrdohlavým a hrdým Sicilanem. Pět desetiletí jeho osudu je provázáno s osudem Bagheríe, úchvatného barokního městečka, jehož náměstí zažilo fašistické přehlídky, defilé amerických vojsk i komunistické manifestace.
(Česká televize)

Rockerman odpad!

Bohužel, tento film mě vůbec nezaujal. Vadily mi tam dost velké skoky v čase a ději. V podstatě to bylo o ničem. Příběh mladého italského komunisty, bez vzruchu, bez nápadu. Navíc komunistických agitek a žvástů jsem si v mládí užil dost a dost a to mě na tomto filmu vlastně štvalo nejvíc!!! ()

siloalampa

Hviezdu navrch som si od Tornatoreho požičal, pretože verím, že mi ju späť raz ešte jeho budúcim filmom vráti. Som jeho fanúšik, musím však uznať, že Baaria mi prirýchlo vyšumela z hlavy a to by sa skutočne dobrým filmom stávať nemalo. Pamätám, že sa mi na to nepozeralo vôbec zle a ani som po skončení filmu nezostal sklamaný, len tomu chýba presne to jadro, či chuť, ktorá sa vám vryje na večné časy pod kožu, a keď vás o 10 rokov o polnoci zobudia zo spánku, vy im proste nebudete vedieť povedať o čom film Baaria vlastne bol... ()

Nail odpad!

Pro mě film hodně o ničem, nudné, bez děje a strašně zdlouhavé. Ani jsem to nedokoukal, pro mě ztráta času. ()

kwaicheng

Popravdě jsem byl překvapen už od začátku tím, jak vše probíhá v absolutním zmatku - a to jak před kamerou, tak za kamerou. Téma je to krásné, ale myslím, že se dalo zpracovat lépe - a pak by teprve jedno oko nezůstalo suché. Sicilani mi připomínali svou hašteřivostí cikány. V tomhle snímku opravdu každou půlminutu někdo vypění. Díky zmatenému ději jsem se přistihl, že mi jaksi poklesla čelist. Co mě taky překvapilo byla epizodní role Monici Bellucci, která si do tohoto snímku odskočila na čtyři vteřiny zasouložit. Nu což, zřejmě má režiséra v oblibě. Abych ale jen hloupě neremcal: líbilo se mi jak film ukazuje jak život rychle utíká, ale jak je krásný. Okamžik, který si budu nadlouze pamatovat je ten, kterak již šedivý Pepino sedí na pahorku u třech skal, které posléze všechny trefí kamenem. V tom, že se rozesmál, jsem pochopil, že on v tu chvíli něco pochopil. Nepochopil jsem ale co. To nejspíš pochopím sám, až budu šedivý a trefím své tři skály jedním kamenem. ps. krásná hudba ()

sehe

Sicilska epopeja zobrazujuca cca 50 rokov,kde sa z chudobneho a snaziveho chlapca stava komunista je neprijemne v slovencine ukricana a zbytocne natiahnuta.Pekne obrazky Sicilie,fajn Ennio,ale celkovo ziaden nezabudnutelny zazitok. ()

fantomas19

* poetický obraz histórie jednej rodinky * ťažký život vs. detská bezstarostnosť a objavovanie života * Taliansko-francúzska historicko-komediálna dráma z minulého roka, ktorú režíroval Giuseppe Tornatore, je príbehom sicílskej rodiny. Sledujeme niekoľko generácií rodiny Torrenouvých, očami malého Peppina. Cez tvrdé detstvo a neustálu chudobu, vníma krásu prírody a rodnej dedinky, je vychovaný láskavými rodičmi, vyrastie a stáva sa zaniete agitujúcim komunistom, a najmä milujúcim otcom (Francesco Scianna). So svojou krásnou ženou (Margareth Made) vychovávajú ďalšie generácie svojských osobností s vlastnými názormi a náturami, ale silné puto rodiny a rodičovský dom v neustále sa meniacom svete a rozrastajúcom sa meste im všetkým poskytuje vzácny pevný bod ich života. Film s hudbou Ennia Morriconeho je poetickým pohľadom do tvrdého života chudobných ľudí na dedine na Sicílii, kde sa k nehostinnému prírodnému prostrediu pripája všadeprítomný strach z mafie a nestála politická scéna. ()

merlik

Dobrý film. Je ale věčná škoda, že magie a kouzlo začátku a konce filmu neprostoupilo celou úctyhodnou stopáž. Takhle je výsledek solidní průměr. ()

štíple

Poprvé jsem viděla film na Febiofestu a dnes jsem ho skoukla podruhé. Před necelým rokem jsem byla nadšená, teď se mi líbil snad ještě víc. Musím přidat hvězdičku. Myslím, že Tornatore je jeden z nejlepších filmových vypravěčů vůbec. Některé scény jsou naprosté perly. A samozřejmě film podbarvuje dokonalá filmová hudba. Pro ty, kdo mají rádi Itálii, italštinu a italský film je Baaria opravdový dárek. ()

dydl1

Tornatore umí točit lépe,ale pro mě pořád filmový nadstandard.Prostě miluju filmy odehrávající se v 30. až 70. letech, se skvělou hudbou, co dokáží i špatné časy podat s úsměvem.Nepochopil jsem proč se ve filmu objeví Monica Bellucci na pár vteřin,ukáže prsa a zmizí.Snad nějáká provokace,nevím. ()

Zmeo

Příjemný film z italského prostředí o životě celoživotního komunisty na pozadí všech klíčových události italské historie. ()

PetrC.

Baarìa je zřetelně cílena především na italské publikum. Film rozhodně není špatný, příjemně se na osudy Peppina Torrenuovy v kontextu moderních dějin Itálie kouká, ale oproti očekávání je film velice plochý, vždycky sklouzne po vršku a do hloubky se nikdy neponoří. Jednu zásadní ideu však předává, a sice tu, že život jde dál. Společnost, ať se děje co chce, jede stále vpřed. A tomu dokonale odpovídá i celkový rámec snímku. Navíc z průměru film mocně vytahují technické prvky. Na nich byl odveden veliký kus poctivé práce. Nejlepší je hudba, krásná je i kamera a výprava. 75 % ()

epoh

Pravdou je, že Tornatore už zažil silnější chvíle. Pravdou je, že občas použije to, co už použil. Ale pravda taky je, že ten film je úchvatný ve svém mísení reality s poetičností (moucha v káče, ta neuvěřitelná scéna, kdy na konci Pepito potká na ulici sám sebe), v dychtivé lásce k Sicílii a její historii, k jejím obyvatelům... A co víc, tak dobrá "sága" už tu dlouho nebyla. Prostě a dobře - Giuseppe o5 nezklamal. ()

Ashka

Příjemný a nenásilný průhled do italské historie, do myšlenek Italů. S příjemnou hudbou a krásným prostředím. ()

lobo87

Priznám sa, že európska kinematografia ma zatiaľ (až na pár výnimiek) príliš neoslovila a bohužiaľ to nezmenil ani tento Tornatore výlet do Sicílie. Moja prvotina od talianskeho režiséra ma nechala úplne chladným. Neoslovilo ma nič - herecké výkony, postavy, príbeh, dokonca ani Monica Bellucci, ktorá mala byť podľa obsahu hlavnou postavou (?). Niežeby to bol vyslovene zlý film, ale pre mňa zostalo nepochopené, čo ním chcel autor vyjadriť. Tak možno nabudúce... 55% ()

smith22

Na tohle jsem se těšil ale zklamalo mě to.Příběh ze života, příběh osudu jedné Italské rodiny v před a po válečných letech – bohužel pro diváka velmi nezáživný příběh – pořád jsem čekal, že se stane něco co ten film pozvedne ale nic se nestatalo – od záčátku až do konce si film pluje na jedné lajně. ()

babula

Baaria byl pro mě zklamání, myslím si, že Tornatore chtěl navázat na svůj úspěšný snímek Bio ráj, ale stal se z toho je slabý odvar. Nezapomenu na jednu scénu spojenou s kinem, která v Baarii působila jako pěst na oko. ()

david666

Monica Belluci v hlavní roli jak je psáno v obsahu? No, pokud je 10 sekund ve filmu považováno za hlavní roli tak OK. Přiznám se, že jsem si film obstaral hlavně kvůli ní. Takže jsem byl dost zklamán. Jinak se ale jedná o poctivou práci, reálné postavy, výborné exteriéry. Akorát ta délka - 150 min už je moc. ()

ludovit14

S Talianska málo kedy vzíde nejaký pozerateľný film.Film Baaria rozhodne nepatrí medzi tie,ktoré treba vidieť.Celé to má pridlhú stopáž,ktorá dosť nudí.Čo sa týka príbehu,tak vôbec neviem čo s týmto chcel Giuseppe Tornatore povedať-celý tento film išiel mimo mňa,kedže som sa príšerne nudil.O nejakom chudobnom komunistovi a jeho rodine a priateľoch,bolo pre mňa jedno veľké utrpenie. HOD:30%.Škoda času! PS:o deji vôbec nerozmýšľajte-kedže tu žiadny nie-je!!!(režisér Tornatore,niečo bere.. ). ()

Zlaté Globy - výsledky

Zlaté Globy - výsledky