Věrná kopie

• Francie Copie conforme (více)
Ukázka z filmu

Anglický spisovatel James Miller (William Shimell) představuje v Itálii překlad své nové knihy. Potkává se s galeristkou (Juliette Binoche), která chce podepsat několik exemplářů jeho knihy a prohovořit pár otázek nastíněných jeho dílem. Vyjíždějí si do malebného toskánského městečka San Gimignano. Jejich výlet nastiňuje odvěkou otázku, jak je možné odlišit originál od kopie a realitu od fikce. (Dan)

Toj

Velmi pěkné, velmi příjemné a zábavné. Film je úžasně promyšlený. Určitě je snadné to označit za festivalové klišé. Objevuje se podobný námět, motivy, rozvolněnost a vše ostatní na co jsme zvyklí z receptu pro umělý festivalový film. Jenže tady to funguje, má to smysl, Kiarostami pracuje nápaditě a rafinovaně. A já si film užil... ()

radektejkal

Copie conforme má jeden význam přesně se kryjící i s českým překladem. To však Abbasu Kiarostamimu nevadí, aby na tomto definitoricky jednoznačném pojmu, nezaložil konverzační drama. Z kopie dokumentu se stává umělecká kopie a posléze, jako vyvrcholení, kopie lidského vztahu (zde virtuální manželství, jehož jedna strana přesvědčuje druhou o jeho realitě). Pokud, jak se říká, jsou všechny ženy stejné, může si jakákoli žena nárokovat jakéhokoli muže jako manžela. Ale pozor, nejspíš ho musí přesvědčit, že jejím manželem už je. Třeba ho zavede do hotelu, kde spolu kdysi strávili svatební noc; a je překvapena, že nevidí (a necítí) to, co tehdy. Možnosti muže se zužují: teď už si může jen buď vzpomenout nebo ne. Pokud si nevzpomene, pak je to samozřejmě možné, neboť všechno se časem mění: hotel, okolí, muž i žena. Předložená kopie je ale notářsky ověřena. Bránit se tomu je zbytečné. Juliette Binocheová, která už natočila tolik filmů jako Jean-Pierre Léaud, působí ve filmu nepřesvědčivě, buď ví o tom, co hraje, příliš mnoho, nebo své roli nerozumí. ()

easaque

toto bylo pro mě velké zklamání, hlavně kvůli zdejšímu vysokému hodnocení - hlavně u mých oblíbenců, kterému nerozumím. Už dlouho jsem neviděl tak "nefilmově" vyprávěný děj a vyloženě jsem se u něho nudil. Kamera byla hodně nezáživná a obraz mi připadal zbytečný i vzhledem k tomu, co tam ti hlavní postavy řešili a dělali. Možná by příběh víc vynikl v rozhlasové hře nebo v divadle. Ta hvězdička má u mě skoro namále, ale odpad by si to nezasloužilo. ()

Cafú

Nuda spálená toskánskym sluncem, plná uměle vyhrocených a nepřirozených dialogů, kdy okusujete sedačku netrpělivostí a očekáváním, že přijde něco zajímavého a ono překvapivě nepřijde a vy jste rád, že už to máte za sebou. Ovšem jako krátkometrážní film by to mohlo dosáhnout i na tři hvězdičky! ()

Aljak

100-minútový dialóg muža a ženy putujúcich po toskánskom vidieku. Nábeh to malo úžasný a dialógy o kópiach a origináloch ma naozaj bavila a naozaj to pôsobilo nesmierne inšpiratívne. Horšie to však bolo po návšteve tej kaviarne, keď sa začala tá psychologická hra na manželský pár. Je mi jasné, že aj to odkazovalo na samotný úvod filmu, no u mňa to až také nadšenie nevyvolalo. Prvá polovica filmu jasne lepšia ako druhá, no celé tie filozofické úvahy o umení a následne tá ich "hra" dodala filmu poriadnu tajomnosť, no najmä neurčitosť. ()

honajz2

Ten Kiarostami v tom sice trochu znát je, ale stejně se mu tenhle film bohužel moc nepovedl. Snaží se to být něčím na styl Before trilogie od Linklatera, ale té to nesahá ani po kotníky (aspoň prvním dvěma dílům). Dialogy často působí strojeně a jejich návaznost je zase často nahodilá a nepřirozená, celková zápletka zase podivně strojeně a taky nedotaženě (popravdě jsem na konci moc nepochopil, jak to ti dva mezi sebou ve skutečnosti vlastně měli), po filmařské stránce to sice není špatné, ale zároveň se s ní dalo víc vyhrát a ačkoli v tom určitá poutavost jak od Linklatera je, pořádně podmanivá atmosféra jako u jeho filmů tomu prostě znatelně chybí. Je to takový průměrný udělaný pokus o něco na tenhle způsob, s pár zajímavými myšlenkami a dobrými scénami, ale bohužel to jako celek moc nefunguje. Slabé 3* ()

markuc

Na film jsme sli kvuli Juliet Binoche. Hraje skvele a opravdu skvele i vypada. Ale z filmu jsem ponekud rozcarovan, protoze jsem ho poradne nepochopil, lepe receno, film nabizi nekolik moznosti pro jeho pochopeni a to me nejak nebere. Nechodim na filmy proto, abych po nich musel dumat nad tim, o cem to vlastne cele bylo a proc to a ne ono. Cely dej se ma odehrat na platne a reziser mi ma nabidnout uceleny filmovy zazitek. Ne ze neco nacne a rekni si, ze on si to ten divak nejak domysli. Tohle spis ekovuje, ze z toho filmu nekdo ustrihl konec (rozuzleni). ()

ecceHOMMO

Na takéto filmy moc nie som: tliachanie a nudný dej....ešte že časom to tliachanie dostalo význam..inak by som išiel ešte s hniezdou dole. ()

Vodou

Někdy jsem měl pocit, že když film začíná vytvářet ten "nepopsatelný" dojem, je najednou rychle stříhnut. A momenty, kdy se jen tak "klábosí" jsou až moc dlouhé. Hercům, příběhu myslím moc nepomáhá angličtina, i když chápu ten záměr, chápu. Ale přesto, pořád mě to neutrální jazykové prostředí připadalo nehodící se k citům, které měl ten film předat. Nicméně jsou v tom filmu určitě tři nádherný scény. ()

faraon

Abbas vie zaujať jednoduchosťou a skvelí herci s horúcim Toskánskym slnkom prispeli k dobrému pocitu z filmu ()

Pethack

Zůstává příjemný, živý, mnohoobsažný způsob vyprávění. Zůstává potvrzení mnohoznačnosti jako modu vivendi. Chybí její zasazení do "přirozeného", "původního" rámce. Nadbývá Evropa. Ano, jsem povrchní, ale Kiarostamiho kouzlo je pro mě představováno hlavně uměním neotřele využívat řekněme myšlenkové rámce a hlavně obrazy Východu. ()

decay

Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale toto je poriadny paskvil. Film beží, vnímame jeho mozaiku, skladáme ju a v kaviarni v nejakej diere uprostred Toskánska, kde káva vychladne za minútu, sa rozhodne, že je to vlastne úplne všetko inak. Odtiaľ to teda pokračuje a nasledujú afektované výkony hercov, ktorí mi miestami pripadajú, ako keby mali naschvál vytvárať z postáv úplných retardov (postava Binoche tak vyzerá úplne od začiatku). Takže asi tak. ()

hammerhead

Pro mě jeden z nejlepších filmů zhlédnutých na karlovarském festivalu. Výborné výkony Juliette Binoche a dosud operního zpěváka Williama Shimella, toskánská krajina, pro kterou mám slabost, a v dále také zamyšlení nad problémem, ke kterému mě přivedl kamarád - učitel výtvarky. Je přesná kopie originálu stejně hodnotný druh umění? Aplikace na partnerské vztahy, přestože se jimi občas zabývám, mě ovšem dosud nenapadla :) ()

Domec

Dalsi film, u ktereho byl smich pouze ze zoufalstvi. Kecy o umeni nepriblizuji film k umeleckemu dilu. *MFF KV 45th* ()

TerushkaJ

Opravdu skvělé téma k natočení filmu. Stále čekáte, co ta ženská dalšího vymyslí a stále s údivem hledíte, na co ten chlápek ještě přistoupí. Byla to fakt sranda pozorovat den dvou lidí, kteří se vidí poprvé a padne mezi nimi otázka typu: ,,Miláčku, pamatuješ, kde jsme měli první svatební noc?'' Juliette Binoche zahrála báječnou ženu toužící po lásce lehce šíleným způsobem se svojí lehkou šíleností. ()

Rathalos

Velmi nadhodnoteny film,ktory je nezazivna,nudna a ukecana zalezitost,potesi aspon pohlad na Juliette Binoche,ktoru mam rad,vlastne kvoli nej som si to pozrel,ale tentoraz citim sklamanie,nevadi...:-) ()

fraktal

Jeden z mála filmů letošní LFŠ (Uherské Hradiště), které mne nutí neustále se k nim vracet. A to nejen samotnou zápletkou či chováním a psychologií postav, ale i samotnou "vatou" - čistě akademické debaty o hodnotě umění "an sich" (zobrazeno "originalitou") či naopak "jen" coby katalyzátor lidských zkušeností. Tradičně nejasnou konverzačku (ovšem s netradičně otevřeným koncem) s francouzským šarmem, Italským uměním a krajinou a Iránským tajemnem mohu tedy jen doporučit. ()

Dan

Tak trošku hra. Tak trošku tragédie. Tak dost ze života. Vztah(y). Osobnosti. Těžké hledání sebe, toho druhého a co to znamená být spolu... ()

GodKnows

Napriek vybornej Juliette Binoche ani tu som sa neubranil par minutam spanku. Slabe 3*. Jo a do Richmondu na predstavenie uz nikdy nepojdem :)) MFFKV 2010 ()

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

20.10.2023

Proč se loni nechodilo do kina?

Proč se loni nechodilo do kina?

03.01.2012

Americká (ale nejen ta) kina zažívají krizi. Loni je navštívilo nejméně diváků od roku 1995. Zklamání z tržeb druhého Sherlocka Holmese či Fincherových „Mužů, kteří nenávidí tetované dívky“ jen… (více)