Olivia Newton-Johnová ako neodolateľná múza umelca v romantickom muzikáli si získala srdcia miliónov mužov na celom svete. Príbeh lásky medzi nebeskou krásavicou a mladým pozemšťanom dokáže vyčarovať z opustenej stavby na periférii, za pomoci starého tanečného majstra, v podaní Gena Kellyho, najúžasnejšie miesto zábavy, spevu a tanca na kolieskových korčuliach. Sonny Malone (Michael Beck), nadaný maliar, sa snaží osamostatniť a konečne túži po práci, ktorá by ho napĺňala. Napriek tomu, že sa takmer celú svoju profesionálnu kariéru musel iba niekomu pripôsobovať a maľovať, čo si iní priali, je nútený opäť zvážiť ponuku svojho bývalého zamestnávateľa, pretože má priveľké finančné výdavky. Majiteľ propagačnej firmy ho okamžite prijme, pretože pracuje rýchlo a kvalitne. Sonny jedného dňa stretne neznámu blondínku na kolieskových korčuliach a tá ho pobozká. Od tej chvíle na ňu nevie zabudnúť. Očarujúcu krásku by veľmi rád spoznal, ale neprezradila mu ani svoje meno. Mladík sa ju snaží nájsť prostredníctvom bilboardu, na ktorom je zvečnená, ale nikto si na ňu nedokáže spomenúť. Od toho dňa sa mu Kira (Olivia Newton-Johnová) ešte niekoľkokrát zjaví, ale vzápätí zmizne. Sonny sa náhodne zoznámi s Dannym McGureom (Gene Kelly), známym hudobníkom na dôchodku. Obaja muži sa čoskoro spriatelia a Danny mu navrhne realizáciu spoločného projektu. Rozhodnú sa otvoriť si vlastný hudobný klub. Sonny sa hľadaním priestorov dlho netrápi, pretože jeho múza Kira ho vyláka na miesto, ktoré bude ideálne pre ich zámer... (oficiální text distributora)

Elleannie

Pro tenhle muzikál mám slabost, možná to bude tak trochu i tím, že jsem ho viděla jako malá (hrozně moc se mi líbil) a podruhé jsem ho viděla o spoustu let později a některé scény jsem si detailně pamatovala. Líbí se mi námět, líbí se mi snění, celý film je takový.. až přijdu na slovo, které ho vystihuje, tak ho sem připíšu (pokud takové slovo existuje:-) ()

mirec88

Pekný film, pozitívny, s nadhľadom, zmyslom pre fantasy atmosféru, výbornú hudbu ELO, ktorých milujem a pekná Olivia. Fakt nechápem to slabé hodnotenie tu. Možno je až príliš jednoduchý, ale mňa si získal. Doslova z neho sála krásna pozitívna atmosféra a radosť zo života. ()

ranp

Pěkný písničky a krásná Olivia, ale to je tak všechno. Děj to nemá vůbec žádný a to je u filmu docela problém :-) ()

Jiří K.

Olivia Newton-John, Gene Kelly a má kultovní kapela E.L.O. jako autor hudby. Scénář sklouzává k revuálnosti a estrádnosti, ale ta muzika a písničky - to je pošušnáníčko. ()

Han22

Těžko hodnotit - chvílemi jsem žasnul jakou sleduju blbost, chvílemi jsem se přistihl, že fandím hlavnímu hrdinovi. A to je s celým filmem - na jedné straně fajn písničky, na druhé straně šílené barevné efekty a kostýmy, na jedné straně stárnoucí Olivia Newton John a nepříliš dobře hrající Beck, na druhou stranu frajer Gene Kelly, který na to pořád má. Vidět to mladší, možná by fungovala nostalgie, ale takhle je to tak na dvě hvězdy. Ale jednu přidám za geniální osmdesátkový song Xanadu. EDIT 2024: Mladík hledající mizející dívku a toužící malovat umění nikoliv komerci, starý swingař který by rád otevřel po 35 letech klub. Všudypřítomné kolečkové brusle, nadpřirozeno (kdo je dívka jsem si nepamatoval), echt 80s lokace a kostýmy, kreslená pasáž, světelné efekty. Kellyho swing se bije se synthrockem E.L.O. k tomu ploužáky, country i disco Olivie Newton John. Zkrátka šílený mišmaš... který mě ovšem napodruhé dokonale zvedl náladu, bylo to prostě pitomě hezký. 3* nechám, na víc to kvalitou není, ale líbilo se mi to. Po letech jsem z písniček znal i menší hit I´m Alive, solidní Magic. A samozřejmě titulní Xanadu patří k těm úplně největším peckám za rok 1980, ještě větším než oskarová Fame. Aspoň nominaci na Oskara si zasloužila. ()

Radim

Pokus o vzkříšení klasického tanečního muziálu bohužel nevyšel. Může za to hlavně naprosto tristní scénář a toporná dvojka Newton-John a Beck; hlavně Olivii mám z Pomády trochu glorifikovanou, takže mě až překvapilo, jak málo z ní vyzařuje. Jakouž takouž úroveň dodává jen Kelly, který nic na šarmu neztratil i přes vysoký věk (67!!!), hudba skupiny ELO a vynikající závěrečná show na kolečkových bruslích. ()

Greedo

Když vydím komentáře pod sebou musím protestovat! Je tolik hnusných filmů a jsou daleko lépe hodnoceny... Romantický muzikál plný kouzel a barev- to je xanadu. Ve filmu je bravurně propojena doba 45 let a 80 let. Děj není nijak výborný, ale hudba je skvělá. Když k tomu přidáte pár dobrých nápadů a slušnou choreografii tak musím dát ****(Jelikož patřím k velkým fanouškům muzikálů-a těch dobrých není mnoho) ()

kwoky

Hezka Kira (O. N.-J.). Jinak OBROVSKA spousta nudnych vycpavek. Neskutecne zbytecny film. Dokonce ani "romantika" zde nefunguje. ()

Lovely.Bones

Pro někoho nostalgie, pro mě nuda! Chtěl jsem to vidět kvůli Olivii, ale té tam je bohužel hodně málo. Písničky nejsou chytlavé a ani to moc jako muzikál nefunguje. Nejzábavnější část filmu je ta, ve které se najednou objeví úplně stejné efekty, jako ze starého Trona :-) Asi neznám člověka, kterému bych mohl tohle doporučit. ()

rotel

Hudba je perfektná - veľa krásnych spomienok, no film musím hodnotiť len ako veľmi slabý priemer/ bolo by ešte menej nebyť hlavnej postavy - Olivia Newton-John. ()

Fionor

Nelze nemilovat hudbu E.L.O. a neobdivovat Gene Kellyho... A vlastně i ta naivní nostalgie 80. let má něco do sebe. Ryze odpočinkový film, který asi není pro lidi narozené po Revoluci, ale rozhodně neurazí... ()

Petulka88

Je nad slunce jasné, že příběh je u muzikálu vedlejší. Koneckonců i legendární Pomáda má až děsivě prostinký děj. Problém je, že v Xanadu děj ani nedává smysl. A když ani choreografie není žádný zázrak, zůstávají už jen ty písničky. A ty (až na čestnou vyjímku ústředního songu) jsou v podstatě jedna jako druhá. Nemůžu říct, že by mě tenhle muzikál nějak otrávil, ale pochybuju, že si ještě za rok vzpomenu, že jsem ho vůbec viděl. ()

Mik_e

Ukázková reklama na léta osmdesátá s jednou krásnou písní, s jednou krásnou Olivií Newton-Johnovou a jedním děsně nesympatickým nehercem v hlavní roli. Je to přeplácaný, je to o ničem, ale ta hudba zlá není a přeci jen, kdo rád osmdesátky, nechť bere všema deseti. Pro ostatní...zbytečná podívaná. ()

Brinkley

Tak Xanadu svého času nelapilo ani moji pubertální retro duši (co si pamatuju, při mém prvním a zároveň i posledním shlédnutí jsem nakonec větší pozornost věnovala úkolu z účetnictví), a to i přesto, že cesta k tomuto "muzikálu" mi byla ušlapána již předcházející Pomádou. Kdeže loňské sněhy jsou; dnes sice nesnesu ani jeden ze zmíněných filmových kreací, ovšem pokud mi z filmu vytane na mysli pouze jeden jediný průměrný, omletý hit (jo, a možná, že se tam taky jezdilo na kolečkových bruslích...) .... něco bude asi špatně. ()

mira.l

Jedna * za hudbu, jinak je to neuvěřitelně tupej film. V roce 1980 to možná nějaký "kouzlo" mělo, i když na Pomádu to nemá ani náhodou, ale dneska?? Kopec blbých řečí a .... a jnak?? ()