Na východě ďábel, na západě jed

• Hongkong Dong xie xi du redux (více)

Podobně jako američtí filmaři Francis Ford Coppola či George Lucas oprášil také mezinárodní kritikou oslavovaný hongkongský autor Wong Kar Wai vlastní starší dílo a upravil je podle svých současných představ. Původní film Na východě ďábel, na západě jed Wong natáčel několik let a uvedl ho v roce 1994. Snímek vychází z populárního románu o potulných šermířích, ale je ztvárněn jako vysoce estetizovaný milostný příběh protkaný tesknou melancholií, v němž legendární hrdinové mezi bitvami vzpomínají na své osudové lásky. I přes historické dějiště tento snímek stejně jako jiné Wongovy filmy z devadesátých let odráží tehdejší atmosféru z nadcházejícího předání Hongkongu Číně. Bezmocnost zdejších nadlidských bojovníků tváří v tvář konfliktům přesahujícím jejich síly odpovídá existenciální úzkosti dobových obyvatel britské kolonie, kteří se museli vyrovnat s událostmi, které sami nemohli ovlivnit. (Filmasia)

Joski

Netypický Kar-Wai? Našťastie svoj filmový vizuálny jazyk nezaprie! Trošku ma sklamal chaotický dej, ale u tohto autora to nie je až tak podstatné. Atmosféra je krásne ázijsky zasnená:-) Najviac ma štvala "Tigro-Dračia" hudba!!! Dosť znižuje autorove "umelecké krédo"!:-( a začína pripomínať mnohé ázijské akčno-historické filmy. Dufam, že si to v ďalšej filmovej tvorbe u mňa Kar-Wai neposerie ako sa to už podarilo Čang I-movi! ()

markotter

Naprosté vítězství formy (krásné formy) nad obsahem - prvních 20 minut jsem si pustil 2x, abych pochopil, o co se jedná - a nepochopil...A nepochopil až do konce, ale vydržel, protože se na to moc dobře dívalo a dobře se to poslouchalo. ()

dEstr0y3r

Plejáda asijských hereckých hvězd v krásně stylizované, podmanivou hudbou dokrášlené podívané, avšak se zmateným dějem a absencí hlubší myšlenky. ()

DJ Kritik

Silne poetický a melancholický príbeh sa skutočne rozbieha veľmi pomaly. Napriek pomalosti príbehu ste zasypaný nespočetným množstvom mien postáv, ktoré budú v nasledujúcom slede mozaikovo predstavované. Pravdu povediac po 20 minútach som nevedel kto som ja. Film má úžasnú schopnosť uspať rýchlejšie ako diazepan. Príbeh priraďuje k jednotlivým ročným obdobiam postavu s ktorou sa rozprávač stretol a až ku koncu filmu si môžete pospájať mozaiku príbehov, ale vážne na to musíte mať silu vydržať to tempo. Bojové scény sú tak zostrihané, že snáď aj režisér potreboval nápovedu, o čo tam vlastne ide a kto koho porazil. Smutný príbeh nenaplnenej lásky v ešte smutnejšom podaní.... ............ .............. ......... ........ ........ .......... .... Akcia:* Vtiahnutie do deja:* Reálnosť: * Výprava: ** ()

Mes-siah

Milujem azijské film takéhoto druhu. Ale ani za toho pána boha som nepochopil o čom to točili. Možno nebol správny čas a ani miesto. Pokúsim sa to pozrieť ešte raz. Čakal som čínsky epos a dostal som psie hovno z mašličkou. 1* za tú peknú mašličku. PS: Od filmu čakám viac než len obrázky, ktoré nedávajú zmysel. ()

Pharlap

Všichni se zbláznili!! Tohle nebyl ani masterpiece ani akční film.. jak je uváděno.. natož poetická seance.. tohle byla snůška nudy a pseudofilosofických žvástů v romantickém stylu. Absolutně se nechytá na poetické a do filmu ladící scény třeba z Tygra a draka nebo z Hrdiny.. !! Tohle byla Wongova exhibice, jak unudit diváka barevným leporelem ve filmovém sledu.. Opravdu velké zklamání!! A bohužel jsem si vzpoměl na šílený zážitek z filmu Solaris v ruském originále.. ze kterého si tady taky kde-kdo "cvrknul" z prominutím.. a přitom se jedná o nesledovatelný odpad.. kam pomalu řadím i tento film.. :-( ()

huzgi

Filmová báseň, film křehký jak dech. "Když nemůžeš mít to, po čem toužíš, nejlepší, co můžeš udělat, je nezapomenout." ()

Miloško

Sklamalo ma to.Čakal som síce štýlové orgie,ale nie zas také nudné.Pochopiť postavy,a o čo im vo filme išlo nie také jednoduché...4/10 ()

bobin

Je to natolik umělecký film, že jsem se ztrácel v souvislostech , o propleteném ději ani nemluvě . Trudně vedené sáhodlouhé dialogy k tomu všemu - jen samá melancholie . Prostě raději se nenechte otrávit . ()

HakuSaku

Nuda, nuda a nuda... Musel som rezignovať niekde okolo 50tej minúty... Audio-vizuálne na dobrej úrovni, ale obsahovo úplna "mŕtvica". ()

VanDeath odpad!

Musím říci, že už dlouho se mi nestalo, abych film sledoval s ovladačem a prstem na tlačítku STOP tak dlouho než jsem zmáčknul. Tady se mi to stalo přesně ve 23 minutě, protože jsem pořád čekal, kdyže se něco už konečně stane. Nic. Na rovinu říkám, nejhorší film asijské produkce, co jsem měl možnost (ne celý) shlédnout. ()

harmonikar

Po vizuálnej stránke úchvatný film.Smutná,melancholická atmosféra a prekrásne poetická hudba.Toto je len druhý film,ktorý som videl od Kar-Wai Wonga.Prvý bol film Stvorení pre lásku a už tým sa silne vrylo jeho meno do mojej pamäte.Už sa teším na ďalšie jeho filmy. ()

J. K. Lister

Samozřejmě, že se nejedná o nějaký akční film. Romanticky laděný příběh se opírá o čínskou filozofii dávných mudrců, kteří podobně jako řečtí filozové si kladli otázky, jak žít, souznít s přírodou, neboť i my jsme součástí ní. Jen z vedlejších postav filmu mi nebylo jasné, zda sestry mistra Mung byla jednovaječná dvojčata nebo jedna žena s rozdvojenou osobností. Po technické stránce věci ohledně kamery do zlatova nasnímované exteriéry pouště, stínů a barev a lidí bylo úchvatné; připadal jsem si jako v nějakém starověkém eposu o souboji dobra a zla o lásce, zklamání a nenávistí, o lidských slabostech. Myslím, že filmařům ani tak nešlo o obsah, spíš o ukázat svou čínskou víru a kulturu, jakou by viděl člověk ze západu. Mám dojem, že o tom hovoří i druhá polovina názvu... na západě jed - to znamená, zneužívání přírody, volnomyšlenkářství z dnešního pohledu na věc. Jinak se mi film líbil. ()

Ferguson

Obsah (příběh) mi celý film trochu unikal (měl jsem problém orientovat se v postavách a ději), ale forma se mi velice líbila. Je to takových 70 % a přikláním se ke 4*, protože takových filmů je málo (nebo jsem jich aspoň málo viděl). ()

merops

Tak tohle je natolik vysoce umělecký snímek, až jsem se v těch výšinách nadobro ztratil. Tak jako jeho hrdinové v realitě života. Kdybych měl stručně shrnout, o čem ten film je: egoismus a sebestřednost jakožto hybné síly "tragických" osudů ústředních postav. Velbloud a mezek byli nejopravdovější, ti si na nic nehráli. ()

Orbeek

Jsem moc to čínské básnění a baladičnost nepobral. Vizuál ale překvapivě jedinečný a v galerii videoartu nebo rozdělen na jednotlivé "obrazy" by se vyjímal. Jako filmový příběh mi přijde, že nefunguje. ()

Filmasia 2008

Filmasia 2008