Jmenuji se Khan

• Indie My Name Is Khan (více)

Muslim a muž trpící Aspergerovým syndromem se zamiluje do indické emigrantky. Usadí se společně v San Franciscu a založí rodinu. Jenže po tragických událostech 11. září se rodina stává terčem anti-muslimského násilí. Rizvan Khan, muslim z Indie, se přestěhoval za bratrem do San Francisca a žije spolu s ním a jeho manželkou. Rizvan trpí Aspergerovým syndromem. Ve městě potkává Mandiru a zamiluje se do ní. Přes protesty rodiny se s ní ožení a společně si založí malý rodinný byznys. Žijí šťastně a spokojeně, ovšem pouze do té doby, než přijde 11. září a s ním teroristický útok na newyorská dvojčata – muslimové se z rázu stanou veřejnou hrozbou. Mandira je zděšená a svého manžela opouští. Rizvan je zmatený a nechápe, proč ho láska jeho života opustila. Ve snaze získat svou manželku zpět, se vydává na dojemnou a inspirující cestu napříč Amerikou. Toto je triumfální příběh o netradičním hrdinovi, jež se snaží překonat nesnadné překážky ve jménu lásky. (HBO Europe)

Dark seer

Tento film jsem zhltl jako malinu. Je to podle mého objektivní film ohledně náboženství, ras a podobně. Měl bych pár ne až tak hrozných výtek - například je občas zbytečně natahovaný sentimentálními scénami. Hlavně na konci. Táákže za pět.. Ale hvězdiček. Děkuji tomu, kdo mi film doporučil :-* a doporučuji ho ostatním dále ;) ----- ještě dodám: Je zajímavé, kolik emocí může vyzařovat z člověka, který neví, jak je vyjádřit. ()

bono22vox

Indická kinematografie mě baví už delší dobu. Ale zde spojili své umění s Amerikou a tématem, které je dnes tak strašně aktuální... Mohl tak vzniknou v uvozovkách "indický Forrest Gump". Snímek, který má všechny emoce, které správný film má mít. Lásku, smích, strach, smutek, zlobu... A vše výborně funguje. To, skvělý herci a indická hudba vám předloží snímek, u kterého rozhodně zakapnete slzu a alespoň na chvíli se zamyslíte... ()

vikino1

Tak se nám Forrest Gump namixoval s Milionářem z chatrče. Film celkově hodnotím 3,5, ale za tu sluníčkářskou propagandu (a vůbec vyzobrazení muslimské "mírumilovnosti") tu půlku srážím dolů. Film má vyvolat dojem, že po 11. záři se zvedla rasistická vlna proti muslimskému obyvatelstvu. Ze islám ve skutečnosti není dvěstě let stará demagogie, která fanatizuje lidi, nabádá je ke svaté válce, ospravedlňuje vraždění všech kdo nepřijme Alahá, prosazuje právo Šaría a vrcholná forma víry je Džihád. A to je daleko větší pohádka než to, že takhle atraktivní indka by si dobrovolně vzala chlapa - autistu. ()

Naganes

Zajímaví příběh o muslimovi, který trpí Aspergerovým syndromem. Tento film má v sobě tolik radosti, smutku a nečekaných událostí v tak výborné formě, že si zaslouží 5*. Po tomto filmu vám Khan zůstane v hlavě po dost dlouhou dobu. /// 89% ()

denulik

Čo si mám o tomto počine myslieť? Je to poriadny guláš. To, čo začína ako milá komédia o mešuge moslimovi v USA sa postupne mení na drámu až tragédiu a nakoniec sa vracia ku komédii. Až na to, že tento indický Forrest Gump (ktorého neoriginálne kopírovanie ma doslova rušilo) úplne postráda ľahkosť s akou sa americký originál pohyboval medzi drámou a zábavou, aj jeho posolstvo. Téma moslimov v USA po útokoch na dvojičky si jednoducho zaslúži iné, lepšie spracovanie (viem si predstaviť psychologickú depresívnu drámu na spôsob mrchavej ťažoby), trápnu líniu s hurikánom by som vyhodila úplne a ten záver?! To si hádam iba robili srandu. Je to veľká škoda, lebo táto téma má veľký potenciál a mám pocit, akoby ju tým šaškovaním zhodili. ()

zElina

Tolik pravdy a tolik krásy. Je to chvílema přemrštělé ale vyvyžuje se tím vážná tématika. Ten film mi vzal nejen slova a dech, ale především, alespoň na chvíli, ten špatný pohled na lidi. Dojala mě ta láska, která je z filmu vyloženě hmatatelná. ()

3mates33 odpad!

Moslimský Forrest bol na môj vkus až moc retard. Možno to spravil dabing, alebo to že tam bol Islam, neviem, ale mne sa to nepáčilo. ()

lebik

Neuvěřitelně tupý mix Foresta Gumpa, Rain Mana a tisíckrát omilané agitky "že svět není černobílý" zabalený do nestravitelné stopáže. ()

Scraffy

Romantická rozprávka, ktorá, čuduj sa svete na mňa zapôsobila. Film som si užíval od začiatku až do konca a predstaviteľ Khana - Shahrukh Khan je vynikajúci. Čo viac si priať, keď si chcete pozrieť pohodový film na večer? ()

papadoce

Zaujímavý príbeh z indickej kinematografie, ktorý si evidentne získal uznanie u divákov. Príbeh je okrem obsadenia a pôvodu zaujímavý najmä tým, že sa pomerne detailne ale aj s nadhľadom zaoberá hneď dvomi vážnymi témami. To prvé čo vás chytí za srdiečko je ukážkový ťažký asperger a to ako to (ne)zvláda viac či menej Khanove širšie aj úzke okolie ale aj Khan samotný. To samo o sebe je vskutku dobre natočené ale vo svete filmu asi nie až tak výnimočné. Druhá téma a prakticky hlavná zápletka je terorizmus a problematika islamu, ale z pohľadu úprimne veriaceho inteligentného islamistu čo je rozhodne zriedkavý pohľad filmárov. To dáva filmu to pravé korenie. Páči sa mi aj podanie formou rozprávača, ktorým je samotný Khan ako aj to ako nám príbeh postupne odhaľuje skrz krásne aj temné momenty prečo je vlastne hrdina na cestách po Amerike. Film má svoje zvláštne špecifiká, ako napríklad nie práve tradičný strih scén, sýte výrazné farby, výrazne tváre stelesňujúce hlavné postavy. Možno to bolo málinko natiahnuté časovo, ale žeby to vo výsledku vyslovene vadilo, tak to nie. Ale neodpustím si jednu veľkú kritiku na malý detail. Dvojník prezidenta Obamu bol totálny omyl. Možno maličkosť, ale trochu škoda. Volám sa Milan a nie som terorista. ()

JK77

Su len dobry ludia, alebo zly. Je jedno akeho vierovyznania! Az na zaver, ktory bol uz na mna az moc proamericky fajny film! ()

jafuska

Nádherný, sice na mě až moc dlouhý, nejsem na to zvyklá, ale vynahradilo mi to vše, neskutečně dojemný a lidský příběh,který by měl chytit za srdce snad každého, kdo tento snímek uvidí, Khan velmi zajímavý člověk, hodný, milý, upřímný a vůbec mi nevadilo, že měl Aspergerový syndrom, to na jeho kráse vůbec neubilo, spíše naopak, naopak samotný fakt, jak se začali lidé dívat na muslimy po 11 září, to fakt nechápu, ano byla to velká tragédie, ale copak si můžeme hrát na boha a říkat lidem s kým má kdo mluvit a s kým ne? kde do jsme ? já jsem naopak ráda , že jsou mezi námi i jiné kultrury, protože na tom nevidím nic špatného, ale zase na druhou stanu chápu Američany, že jejich hrdost jim nedovolí přijmout někoho odlišného mezi sebe, protože věří, že jen oni sami můžou dokázat, že jsou nejlepší, ano oni jsou v mnoha věcech mnohem lepší než ostatní státy, ale ta jejich lidská nenávist k jiným kulturám, to je pro mě nepochopitelné. ()

dzberry

Schematické, po půl hodině proto i čím dál tím víc otravné (na Forresta člověk vzpomene, to jo, ale bylo by sakra urážlivé oba filmy jakkoliv srovnávat...). Khan je nejdříve roztomilý, časem začne budit rozpaky, ještě později pak vyvolává alergické reakce. Postupné prokoukávání celé té vyumělkovanosti a falešnosti se blíží dojmům při nakupování u trhovce, který vám nabízí „stoprocentně adidasový Adidas!“... Sladkobolné, útočné, patetické, rozteklé, průhledné, odporné žlutozelené blátíčko... Dzberry, naposledy! To bylo kuwa naposledy, co sis naordinoval indický film! ()

shade000

Neviem prečo, no jemne mi to pripomenulo ako keby Forresta Gumpa z Bollywoodu. Film smutný, no krásny zároveň. "My name is Khan, and I am not a terrorist." ()

suertuda

Typická ukázka, jak zprasit silný příběh. První polovina rádoby kopíruje Forresta Gumpa, bohužel příliš zdlouhavé, nudné a až moc sentimentální. Přitom by stačilo shrnou pár silných momentů do 90 minut a mohlo z toho být celkem slušné drama. ()

chrustie

Tady se určité kvality nedají upírat, ale veškerou snahu ubíjí naprosto ultimátní naivita a neuvěřitelnost, která blížícím se koncem, graduje do nejvyšších pater nevkusnosti. Krásná herečka, smutný (byť jednoduchý) příběh, místy rozkošný přiblblý ňouma a pokus o šokující konec, ještě výborný film nedělají (dobrý ale ano :) ) ()

cunicekb

Velmi silný, poutavý, realisticky krutý příběh. Ovšem platí to co všude a co bylo řečeno ve filmu - lidé jsou buď dobří anebo zlí... ()

pimp

Největší bollywoodská hvězda jako momentálně zaostalý hlavní hrdina. Moc mu tahle poloha nesedí, mnohem přirozenější je v klasických trhácích (např. Main Hoon Na nebo Swades), kde si může i pěkně zatancovat. Pokud jde o samotný film, sice je zbaven typického bollywoodského balastu, ale přesto se přísně drží zaběhlých klišé. Hojně nám servíruje scény, které mají emocionální prožitky hlavních hrdinů zdůraznit tím, že trvají čtyřikrát déle, než by bylo zdrávo, popř. jsou opepřeny ještě zpomaleným záběrem. Ani všudypřítomné mentorování není ničím neobvyklým. Indická kinematografie se snaží planovitě diváky vychovávat, přestože se v životě průměrných Indů míjí její snaha účinkem. Navenek sekulární indická společnost je plná náboženské nenávisti a sociální determinace díky kastovnímu systému, na čemž nic nezmění ani hvězdný Bollywood. Přestože se nejedná o typický kasovní trhák, dosáhl film ve své domovině slušného komerčního úspěchu. Na druhou stranu, kdyby obsadil Shahrukha Khana do hlavní role třeba Woody Allen, jistě by zaznamenal na indickém trhu fenomenální ohlas také. No a co na to západní divák? Zasazení filmu do amerických reálií a jeho poselství náboženské a národnostní snášenlivosti jistě spoustu lidí osloví. Ti kritičtější z nás však můžou ocenit maximálně snahu, protože v přísnějším hodnocení tenhle film prostě obstát nemůže. ()