Matka (festivalový název)

(Jižní Korea)

Mother

Drama / Thriller / Mysteriózní / Krimi

Jižní Korea, 2009, 129 min

Šíleně dlouhý rozjezd a tápání, na 1:10 jsem se začal nervozně ošívat, že toho ukazování vstupních deprimujících informací (expozice) už je poněkud mnoho a mohlo by se začít něco řešit. Začalo se, a nakonec jsem byl spokojen na skoro pět -- původně tu byly, ale nakonec jsem ubral, protože režisér neubral (20 minut v prostředku). /// Edit: tak ne, dal jsem to po úvaze zase zpět -- slabá 5, ale poměrně neznámá Kim Hye-ja mě fakt přesvědčila.(28.4.2013)

¨,,JEN JSEM VÁM CHTĚLA ŘÍCT, ŽE MŮJ SYN JE NEVINNÝ.“..... /// Dramatický drama o retardovi a jeho matce, který sází na překvapení a dějový zvraty. Korejskej ,,Pepek vyskoč“ je obviněnej z vraždy – páč je dementní. A policajti taky (ne, nejsou obviněný z vraždy, jsou dementní!). Tam v Putimi to byla aspoň prdel, tady se to dlouho rozbíhá, než vlastně kápnu na to, co že mi chtěj říct. Baba pátrá po skutečným zabijákovi a já necejtím nic. Ani napětí, ani ji nefandím, ani… prostě nic. Pravda, skandální odhalení a psychologickej závěr má potenciál získat si srdce náročnýho diváka, ale mně prostě chyběj emoce a příběhu moc nepomáhá ani to ,,divný“ chování (já vím, že je stará a von jeblej…). Prostě, když si řeknu: je tohle možný? Tak vidím…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Reaguju jen na slovo ,,retard“. 2.) Mám dementního chlapce. Zabít? Nezabít? 3.) Chystám se přihlásit do soutěže ,,Matka roku“ (…ne nevím, jestli s váma budou soutěžit Korejky...). 4.) Thx za titule ,,hanik.n“ a ,,truhlajda“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(19.12.2012)

Výborná obrazotvornost (delší záběry kamery v polocelcích či pečlivý střih v lecčems připomenou Kim Ki-Duka a Park Chan-wooka) a výteční herci jsou pouze předvoj. Tažná síla tkví v pro Bonga typickém promyšleném smíchání několika nesourodých žánrů, díky jejichž kombinaci film oplývá nejednou nečekanou odbočkou. Matka funguje jako mysteriózní thriller, komedie a dvojité sociální drama stejně tak dobře zvlášť jako pohromadě, škoda je jen lehce protáhlého závěru. (44. MFF KV - 3.7.08)(12.7.2009)

Můj první film od režiséra Jun-ho Bonga se stal nevídaným zážitkem na MFFKV. Mezi největší plusy patří především úžasně zvládnutá role matky, nepředvídatelný příběh plný zvratů, čitelné emoce aktérů a obrazově bohaté ztvárnění. Nemám co vytknout!(10.7.2009)

„Matka“ bývá mnohdy srovnávána s Bongovým starším filmem "Vzpomínky na vraždu". V obou případech se jedná o detektivní příběh zasazený na maloměsto, kde vystupuje trojice různorodých policistů a retardovaný mladík. Bong vždy podřizuje výchozí žánr postavám, takže přenesením pozornosti z vyšetřovatelů na obyčejnou starostlivou matku, která se snaží očistit syna obviněného z vraždy, vznikl diametrálně odlišný snímek. Titulní postava do žánru vnáší intimní pohled a civilní pojetí, ale současně nezastiňuje rovinu napínavého vyšetřování.(5.7.2009)