Matka (festivalový název)

Madeo

Mother

Drama / Thriller / Mysteriózní / Krimi

Jižní Korea, 2009, 129 min

Šíleně dlouhý rozjezd a tápání, na 1:10 jsem se začal nervozně ošívat, že toho ukazování vstupních deprimujících informací (expozice) už je poněkud mnoho a mohlo by se začít něco řešit. Začalo se, a nakonec jsem byl spokojen na skoro pět -- původně tu byly, ale nakonec jsem ubral, protože režisér neubral (20 minut v prostředku). /// Edit: tak ne, dal jsem to po úvaze zase zpět -- slabá 5, ale poměrně neznámá Kim Hye-ja mě fakt přesvědčila.(28.4.2013)

Výborná obrazotvornost (delší záběry kamery v polocelcích či pečlivý střih v lecčems připomenou Kim Ki-Duka a Park Chan-wooka) a výteční herci jsou pouze předvoj. Tažná síla tkví v pro Bonga typickém promyšleném smíchání několika nesourodých žánrů, díky jejichž kombinaci film oplývá nejednou nečekanou odbočkou. Matka funguje jako mysteriózní thriller, komedie a dvojité sociální drama stejně tak dobře zvlášť jako pohromadě, škoda je jen lehce protáhlého závěru. (44. MFF KV - 3.7.08)(12.7.2009)

44th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2009 - Hooodně úchylný film. Myslím si že to pánové z Korei trošku přehnali s vážností filmu, někdy mě to připadalo spíše směšné než aby to bylo drama... - 50%(3.7.2009)

Jako by letošní Vary zachraňovala Korea a sázky na režisérskou jistotu. Po Žízni Park Chan-wooka Matka Bong Joon-hoa (Mutant/Host zapomenut). Zpočátku jsem se bál, protože filmy s podobnou tématikou moc rád nemám, a především postava matky mi svým chováním neuvěřitelně lezla na nervy, jinak filmu lze máloco vytknout. Natočen je pěkně, jistě, drží si určité napětí a nádech, herci skvělí, hudba rovněž a k závěru několik scén, ze kterých až mrazilo. 85 %(12.7.2009)

Můj první film od režiséra Jun-ho Bonga se stal nevídaným zážitkem na MFFKV. Mezi největší plusy patří především úžasně zvládnutá role matky, nepředvídatelný příběh plný zvratů, čitelné emoce aktérů a obrazově bohaté ztvárnění. Nemám co vytknout!(10.7.2009)