Cecilie

• Dánsko

Cecilie

Horor / Thriller

Dánsko, 2007, 93 min

Tomuhle žánru se obyčejně vyhýbám, z čehož vyplývá, že nemám moc srovnání, protože jsem skoro nic neviděla. No, bála jsem se solidně.(7.12.2008)

• Subjektiv

Mix spiritistických "poznatků" přetavený ve film. Ano, svět duchů již pomalu začíná mít své zákony - Principia Spiritualis - a je třeba tyto zákony předvést v modelových situacích tak, aby studenti této, konečně seriózně etablované, nové vědy měli vhodnou studijní pomůcku. Tedy: 1) K reinkarnaci-posednutí dochází v okamžiku smrti a narození zároveň (což je v rozporu s učením církve svaté, viz početí a duše i s teorií relativity, viz současnost) 2) Reinkarnovaný-posedlý musí vyřešit průsery z minulého života 3) Vize jsou nejdříve nesrozumitelné, protože se v mozku musí enkódovat dešifrovací mechanizmus - to stojí nemálo usílí a rozhodně tomu nepomáhá klasická medikamentózní léčba 4) Dobrou terapií je naopak hypnóza 5) Nevěřící skeptikové jsou zpátečníci, pokud je jím navíc manžel, zřejmě trpí lehkou formou láskové nedostatečnosti 6) Osud dovede zařídit, že bývalý dům ducha je volný k nastěhování pro reinkarnovanou; práci též sežene v místě posledního pobytu zabité-ducha 7) Svět duchů není vázán prvním termodynamickým zákonem, bohužel však veškerou práci vykonává pouze na těle a mysli reinkarnáta-posedlého 8) Duch neprahne po ničem než pomstě, která jej pak naplní láskyplným úsměvem 9) Duch je v jistém ohledu hmotný - vakuová bublina vzniklá při jeho odchodu do zásvětí vyvolá implozi, jež se projeví jako závan větru; obdobná je i "exploze" při jeho příchodu 10) K odhalení identity vraha reinkarnovaného dochází v té chvíli, kdy jen on sám se mu může postavit - tak je zajištěno, že si své problémy vyřeší sám a nemusí být nikomu zavázán 11) Problém se obvykle vyřeší, poněvadž jinak by v druhém díle filmu došlo k tomu, že známe identitu vraha a reinkarnovaní duchové jsou dva - s ohledem na to, že záhrobníci se neumí jasně vyjadřovat, by taková situace pro reinkarnáta-posedlého představovala opravdové peklo (i když Medem v Chaotické Anně něco podobného spáchal a prošlo mu to)... Jsou to poznatky veskrze vědecké a vědec má mít odstup od emocí, k čemuž mu dopomáhá ladění snímku dosažené modrou filtrací... Ale vážně, tahle stokrát projetá vyprávěnka, ve které jsou postavy navlečené do osobností beze špetky individuality, s výjimkou hlavní hrdinky, jejíž jedinečné vlastnosti všechny pramení z onoho traumatického zážitku (dívka umřela v ledovém jezeře --> nemá ráda zimu), nestojí za zlámanou grešli (50 Kč je bohužel víc). Snaha o realistické ztvárnění chování postav tváří v tvář příslušnému problému, a k němu i vhodně zvolený herecký projev, již situaci nezachrání, protože nepřináší nic než pocit, že "takhle nějak bych se snad zachoval i já"; navíc i zde se občas šlápne vedle.(26.10.2009)

Prefabrikát jak od mekáče. Bejt to od amíků, tak se ničemu nedivím, ale u skandinávských psychoušů jsem se malinko namlsal a teď jsem zklamán, jakou nudu stvořili. Navíc hlavní hrdinka byla značně protivný ksicht.(22.8.2013)

první polovina měla sice pozvolnější rozjezd, ale zbytek to zachránil... podle mě jde spíš o thriller než horor, takže můžu doporučit i slabším povahám, které raději moc nervy u filmů nenapínají. 70%(5.1.2009)

Sucasna americka hororova produkcia sa zmieta v srackach tak situaciu musia zachranovat severania. Dobry psychologicky thriller s typicky chladnou severskou reziou, citlivou hudbou a prijemnym obsadenim. 65%(19.4.2009)