Cecilie

• Dánsko

Cecilie

Horor / Thriller

Dánsko, 2007, 93 min

Docela povedený kriminální thriller o tématu, které mě osobně dost zajímá - reinkarnace. Sonja Richter mě dostala v Otevřených srdcích, tady jsem ji ale téměř nepoznal, což neznamená, že by předvedla slabší herecký výkon. severské kinematografii fandím, díla do ní náležející mají zvláštní, těžko definovatelnou atmosféru. A mám rád krimi, která se zabývají dávnými zločiny, jež přesahují do současnosti. Nemohu ovšem říct, že bych se nějak výrazně bál, za horor bych Cecilii rozhodně nepovažoval.(28.1.2009)

Několik plusů a několik mínusů. Začnu negativy. Film je slepenec několika viděných už předtím - Ozvěny mrtvých, Téměř dokonalý zločin atd. Celý je celkem katastrofálně nepůvodní a ani pointa to moc nezachrání. Prostě je jasný, že to udělal někdo jiný a na tom, kdo, už ani tak nesejde. Teď ale pozitiva - opravdu perfektní mrazivá atmosféra. Naposledy mi byla taková zima asi u Farga. Výborné herecké výkony a velice přesné záběry, kde nic není zbytečné. Podtrženo sečteno, velice příjemné překvapení. Škoda jen toho, že mi fakt bylo skoro fuk, jak to dopadne.(26.8.2009)

Zpočátku se to tváří jako další kruhově zmeškaně hovorová duchařina ve skandinávském podání, ale nakonec to chytne docela zajímavý směr, kde o ducha jako takového ani moc nejde a není zase až tak podstatné. Je to hozené trochu více do psychologického hororu. Má to krásně pochmurnou atmosféru, občas dobrou práci s kamerou a nezvykle zajímavé herecké ksichty a výkony (hypnotizér, starý Michael, psycholog). Naproti tomu hlavní hrdinka je jakoby braná přes kopírák, v podobných filmech se jiné hlavní hrdinky tváří a chovají úplně stejně. Z počátku nic moc, ale od půlky to začíná být zajímavý mystický thriller s příchutí duchařiny. 3,5*(29.11.2009)

• Nick Tow

Keď som zabrúsil na túto stránku, mala ešte Cecília o 2% viac a "červenala" sa (asi od šťastia). A ja blbec som ju začal zháňať, lebo veď horrory sa na tomto našom sajte málokedy červenajú. Teraz, keď som už s Cecíliou stratil 93 minút života, skúšam prísť na to, drahý Watson, čím si zaslúžila také vysoké hodnotenie. Zopár indícií by sa našlo. Väčšina hodnotiacich užívateľov nepatrí do horrorovej komunity a tí asi na tomto filmíku objavili nejaké "iné" pôvaby, ktoré mi akosi ušli (a ktoré som ako horror-fan nepobadal). Ďalšou indíciou by mohol byť tzv. "domino efekt", čo znamená, že na tomto sajte sa stalo dobrým zvykom papagájovať hodnotenia iných "spriaznených duší". Lebo veď...v jednote je sila. Moje 2 hviezdičky sú teda výstražným znamením pre tých (obitusova sqadra), ktorých by mohlo pomýliť to nadšené unisono. Cecília je totiž po všetkých stránkach (podobne ako ďalší dánsky prírastok do rodiny - bratríček Pokoj 205) priemerný, predvídateľný, neoriginálny, japonskými ducharinami odkojený a postprodukčne "namodralý" "trendy" horror, kde mi navyše hlavná predstaviteľka vsugerovala pocit, že je taká hystericky nepríčetná určite aj mimo pľacu. Naozaj nečakajte, že keď Dáni klonujú japonský film, budete drkotať zubami až vám pôjdu oči do šikma...(8.2.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $796,205(27.8.2010)