Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Cejny

Zajímavý dokument, ve kterém se sice nedozvíme tolik o "normálním" životě v Koreji, ale jde spíš o jakési homevideo z exotické a nevšední dovolené. Rozhodně bych se tam jel někdy podívat. ()

mikulíšek

Dokument o tom, jak se skupina typických čechů vydá za exotikou, dostanou přesně to co očekávali, ale jsou zklamaní, protže doufali v něco víc. Ukazuje spíš zájezdnické chování, pseudohumor, české buranství, chytrálkovství, než cokoliv z Koreje. To, co se o KLDR mezi řádky dozvídáme, je sice zajímavé, ale nikoliv překvapující, možná jedině obludná záliba v monumentálnosti. Proto nechápu proč podobný film vůbec vznikl. Z naivní představy zisku šokujícího materiálu? Tohle je prostě pouze dobře natočené homevideo několik Čechů na výletě. ()

Sdoom

Jedna hvězdička za nápad vyrazit do KLDR, druhá za odvahu tam fakt jet. Jinak strašlivá bída. Nemůžu si pomoct, ale natočit si, jak se klaním před Kim-Ir-Senem nebo zpívat tam v baru internacionálu s místními, tak už se do ČR nevrátim a pokud jo, tak bych lezl kanálama. Někteří členové výpravy mi přišli malinko retardovaní, když jsem tak poslouchal jejich hlášky a komentáře. Chápu, že možnosti tam něco natočit byly značně omezené, ale proč když už se začli bavit se studenty, se jich nezeptali na něco zajímavýho? Za zhlédnutí tenhle dokument sice stojí, ale nejlépe sestříhanej a bez zvuku... ()

MaMitti

Toto není dokument o KLDR, toto je dokument o nás (i když ten vzorek asi nebyl zcela adekvátní, ale budiž) a o KLDR, takže název zcela neodpovídá. Naprostá shoda s názorem a komentářem Mattyho. ()

Reanimated

Účastníci zájezdu zabloudili do Severní Koreje. Chvílemi je to až trapné: "Pepo, foť mě! Vížjak néé?!". Nebýt onoho účastníka s přízvukem, chyběla by tomuto "mockumentary" opravdu trefná reflexe toho mála, co bylo výpravě umožněno vidět. Jsem však rád, že film ukazuje těch pár fazet Potěmkinovy vesnice i z jiného úhlu, než zprostředkovávají fotky na Googlu. Na té atmosféře strachu umocněné betonovým velikášstvím, která je tak odporná, je zároveň něco zvráceně fascinujícího. ()

vitekpe

Totalne hloupy dokument (nebo spis domaci video), ktery mne donutil k jedinemu - a to stydet se opet za cechy, zde v podani jakychsi turistu... ach jo. Jedinej slusnej z nich byl ten pruvodce. Slabe hodnoceni proto, ze neslo ani tak o dokument o KLDR (coz by jiste bylo zajimave), jako spis o video o turistech, kteri se toho vyletu zucastnili...ach jo. ()

slovan1

Od tohohle dokumentu jsem čekal více. Vidíme prakticky jen skupinku turistů, kteří projíždějí přístupnými místy a asi nic navíc se nedovíme... I přesto je to celkem zajímavé sledovat a nelituji že jsem si udělal čas na ČT 2. ()

casioa....

Tak, neviem čo dodať, pretože "pshimi" vo svojom komente povedal snáď všetko potrebné. Komunizmus/nacismus patria do odpadkového koša dejín!!! A to, že sa v nejakej krajine ešte nejaký takýto odporný diktátorský režim drži, je facka demokracii !!! Preč s neslobodou, diktatúra do plynu! ()

dris

Za poslední dobu jednoznačně nejhorší dokument, který sem měl možnost vidět. Látka dobrá zpracování nudné a slabé. ()

darwin

Průměrný "dokument" nebo spíše turistické video o moravském zájezdu do KLDR. Jelikož jsou nepočetní turisté v Severní Koreji omezeni na každém kroku, neuvidíme ve filmu žádné převratné záběry. Snímek tak paradoxně slouží více jako sonda do typicky české servilní povahy. Většina účastníků zájezdu nekriticky hltá režimem prezentované informace a "zážitky", až jsem měl pocit, že by některým z nich ani nevadilo tam žít. Světlou výjimku tvoří ten Francouz, který jako jediný vidí tu zrůdnost komunistického systému a patřičně to na kameru dává najevo. ()

bari68

Som zhnusený!Dokument, v ktorom obsah prevyšuje formu, a u ktorého neviem, či mám hodnotiť odpadom alebo piatimi hviezdičkami....Ako by povedal Bohuš v Dědictví: ,,Chlapi, buďte rádi, že je to za nama,, :) ()

ryba443

Mělo by se to jmenovat spíše "Účastníci zájezdu 2: Vítejte v KLDR!" nebo tak nějak, dokumentární hodnota pořadu je bohužel nevalná a forma otřesná. ()

velkyvezir

Přiznám se, že jsem se na pořad díval jen, abych viděl záběry z KLDR, byť mi bylo jasné, že tam bude jen to, co tamější režim povolí. Průměrné hodnocení dávám proto, že mi není jasné, co bylo cílem dokumenttu. Ukázat život v KLDR nebo mělo jít o sondu do duše účastníků zájezdu? Buď jak buď, ve výsledku mne nejvíce zaujaly komentáře zdejších komunistobijců, jak v teple svobody se bijí v prsa, jak by se nepoklonili Kim Ir Senovi, že ten česky mluvící cizinec se zachoval správně atd. atd., a přitom zapomněli na to, že důsledky činů turistů šly na vrub nikoli turistům, ale jejich průvodcům. Jak "hrdinské" nenést za své činy odpovědnost... ()

klukluka

Nevyvolalo to ve mně vůbec žádný dojem. Myslím na konci. Je to dokonale sterilní. Z počátku jsem o turisty pociťoval určitou obavu, strach, že se jim přihodí něco nehezkého, postupně ale ta tíseň vyprchala. Pravidla života v Severní Korei mi přijdou úchylná, ale žít se tam zjevně dá. Ta jedna hvězda je za to, že to nikdo nezpochybňoval. Jistým způsobem úchylná mi přijde i volba této turistické destinace, o klanění se Kim Ir Senově soše vůbec nemluvím. ()

conejo

Informace o Severní Koreji nic moc, nejde jinak než k dokumentu přistupovat jako k výpovědi o skupině Čechů (různé míry podivnosti, pro někoho i otravnosti) na dovolené v zemi, která turistům ukáže jen drobný výsek své "lepší tváře". Chtít víc bohužel znamená chtít příliš.. Ovšem k čemu je lineární záznam takové oficiální exkurze..? ()

I.AM.NOT

Hodnotit tento film jako obyčejný dokument je sebevražda, musíme totiž vzít v potaz spoustu omezení tvůrců a celé turistické skupiny okolo které se točí děj. Potěší zejména běžné maličkosti, které pro nás, západní svět poztrácejí duchaplnost. Bylo také opravdu zajímavé vidět, že Severní Korea není až takovým strašákem, jak jí média ukazují. Bylo by jinak možné točit tento dokument? Jen tak závěrem bonbónek- viděli jste v Korei nějakého tlustého člověka? Není to chudobou, chudí Američané jsou obézní kvůli způsobu stravování, možná odmítání americké kultury (včetně libůstek jako McD a KFC) přináší i kladné stránky... Nakonec mi tento film přinesl to, co měl- vážím si nyní toho, že žiji kde žiji. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!