Barbar

V dobách, kdy křesťanská víra téměř nedosahovala k hranicím Skandinávie, byl po dlouhých letech žaláře osvobozen němý muž, divoký barbar. Neznal svůj původ, ani cíl. Říkali mu One-eye. Ocitl se na lodi uprostřed neprostupných mlh severního Atlantiku, která směřovala na západ, vstříc břehům neprobádané Ameriky, snad i bájné Valhally. Po vzoru starých pohanských bohů objevuje One-eye svou pravou podstatu. (oficiální text distributora)

navorski

Asi je potřeba vědět, že Odin obětoval své levé oko, aby získal moudrost věků. Pak se možná celé to putování stane srozumitelnějším. I když asi ne pro všechny. ()

DeLaMorte

Jeden z nejsyrovějších filmů vůbec...s tendencí ztrácet se v ději ovšem jako filmové umění jsem si ho užil sekundu od sekundy..nevím,ale dýchlo to na mě nějakým slovy nepopsatelným dojmem a mám tendenci už teď se k tomuto snímku vracet a možná o něco později objevím i jeho větší kvality.Ale bahno maso a krev z tohoto filmu přímo "voní". ()

ZkuKol

Refn natočil drsnou odpověď na Malickův Nový svět. Vsadil na naprosto minimalistický přístup - minimum herců, minimum dialogů, jednoduché scény, atmosférická hudba a symbolický příběh. Mads Mikkelsen hraje spíš ikonu než charakter a zvládá to s bravurou, ruční kamera je jednoduchá a svět je "überdrsný." Akce je silně naturalistická a přesto nepřekročí meze, aby divákovy způsobila nevolnost. Jenže je jí strašně pomálu, mezi tím se skoro až medituje na určité téma, sjíždí kamerou po krajině a mlčí! Má to svou atmosféru, diváka to zaujme, ale když už se to opakuje po padesáté, jde efekt dolů a vy si říkáte; "co kdyby se zase něco dělo?" Každopádně zajímavá hodna a půl, škoda, že nebyla o něco zábavnější. Jednooký si vybojuje svobodu, přidá se ke křižákům, kteří cestou do svaté země zabloudí a společně se octnou v "pekle"... 70% ()

Firebug

Film, v kterém jsem se absolutně ztratil. Nebylo to ale vinou komplikovaného scénáře či velkého množství postav. Snad jsem byl ve špatném rozmaru, příliš unaven nebo jsem zkrátka filmovy barbar, pro nehož je Valhalla Rising příliš silným soustem. Faktem je, že spousta scén bylo skutečně skvělých, ale já si je jednoduše nedokázal dosadit do kontextu a film jako celek jednoduše prožit a vychutnat si ho. ()

sedm.1

OK, vizuální stránce filmu se nedá moc co vytknout, záběry na přírodu jsou krásné sami o sobě a celkový výraz filmu působý hodně syrově a atmosféricky. Navíc je tu hlavně ze začátku několik krvavých a nekompromisních soubojů, které mají i docela štávu. A dál? NIC! Třeba děj? Ne, nemohu použít slovo zápletka, maximálně jsem ochoten slevit na výraz děj. Vůbec žádný. Parta drsných chlapíků se prostě jen pomalinku a nezáživně přesune z jednoho místa na jiné. Konec. Celá hodinka a půl je vyplněna pouze nasraným výrazem Madse Mikkelsena (načež se ten můj po skončení této "barbariády" určitě nemohl moc lišit) a dlouhatáááánskými záběry tu na jednoho bojovníka koukajícího do dálky, tu na jeden strom, tu zase na řeku, pak pro změnu na jiného bojovníka a pak zase na nějaký kopec, a to vše prokládáno slovy svatými, až mi to ušima teklo ven :-/ , brrrr! Zkrátka, možná že pro intelektuálně či umělecky založené publikum byl Barbar pastva pro oči a duši, pro běžného diváka, za kterého se považuji já, je to ale jen neúnosně natahované a velenudné představení, kde se prostě a jednoduše za těch 90 minut vůbec nic nestane. ()

FIBO

Přišli tam, aby našli, co hledali. Tenhle film je o něčem, a vlastně o ničem. Hutná atmosféra a vizuální orgie se střídájí s nicneděláním, nudou a pohledy upřenými kamsi. Dlouhé, prázdné záběry. Je tam ale cosi, co nutí diváka koukat dál. Závěr je předvídatelný, přesto nenudí a neurazí. ()

Lukoboss

Valhalla (neboli Síň padlých) Rising je artový opus s nádechem stylu Larse von Triera (Antikrist, Melancholia), kde vizuál hraje dominantní roli a děj spolu s dialogem jdou do pozadí, což rozhodně není na škodu (i když chápu, že tady u někoho záleží na úhlu pohledu, viz rozporuplný hodnocení). Jedná se o velice náročnou podívanou, protože tady hledáte dialogy jako jehlu v kupce sena a neustále se opakující hudební prvek s některými záběry situaci ještě přiostřují. Ovšem důležitá je interpretace, potažmo čtení mezi řádky nebo nahlídnutí pod pokličku a odhalení myšlenky. Sám ďábel totiž provází diváka od začátku do konce Peklem a ukazuje nejtemnější zákoutí, aniž by vydal hlásku (konfrontace bůh x ďábel je ve filmu několikrát (ne)přímo zmíněná). Ti, kteří se postaví proti, mají problém, ostatní "ho" následujou, přestože jim to kolikrát není po chuti. Spojení N. W. Refn a M. Mikkelsen opět funguje velice dobře a tentokrát na zcela jiné žánrové úrovni. ()

herr_carter

Vizuální obžerství doplněné...ničím. Pokud chtěl autor natočit netradiční snímek, pak se mu to povedlo asi tak v prvních maximálně 20 minutách, potom už je to bohužel nuda nuda, šeď šeď - nebýt jednookého", tak asi totální fiasko..........., moje hodnocení = 3 z 10. ()

Forsberg11

Toto bol jeden z mojich dávnych restov a keby som vedel do čoho idem, tak by to tak aj ostalo... V očakávaní poriadnej vikingskej rezby som si mydlil ruky ako automechanik po šichte, no Refn sa namiesto toho rozhodol, že ma unudí k smrti a jeho Valhalla blabla je jeden obrovský krok vedľa. Pomalá, zasnená, bezobsažná pičovina, ktorá mi totálne pokazila náladu. Mads Mikkelsen tváriaci sa ako soľný stĺp ostal s jeho akčným potenciálom maximáne nevyužitý a možnosť či už dobrodružného alebo explicitného filmového zážitku detto. Doteraz rozmýšľam, či som nestiahol nejaký fejkový rip, lebo neverím, že režisér Drive, Bronsona alebo Pusher-a mohol natočiť takúto zbytočnú, ťažkopádnu, amatérsky pôsobiacu zhovadilosť. 15 %!! ()

SkyLukey

Přesně takové filmové kousky dělají z Norů a ostatních severských filmových velmocí mistry ve svém oboru. Po Antikristu, který jsem viděl nedlouho před Valhalla Rising mě udivil zrovna tak, hodnotím jako další z nejpodivnějších filmů, které jsem kdy viděl. Nemyslím to však nějak zle. Polovina běžných konzumentů (vlastně takových filmových BFU) film nepochopí a nepochopí podstatu. Ne, že bych ji já nějak pochopil, ale dovedu ocenit i jiné věci, než děj. Troufám si Valhalla Rising označit za umění, na které by se Američani těžko zmohli. ()

Seti

Bohužel zklamání. Nicolas Winding Refn je proradný kamuflážník, protože jeho výsledný počin byl naprosto odlišný od toho, na co mě vnadil v upoutávkách (zejména v red band verzi). Tahle syrová balada o hledání nového smyslu života (pravděpodobně?) u mě bodovala pouze v první a druhé kapitole, protože právě a pouze ty naplňovaly očekávání, která jsem do filmu vkládal. V následných třech čtvrtinách se film propadl do pomalé obrazově výrazné poetiky, která nebyla bohužel podepřena žádným kloudným dějem, a proto se ke konci všech těch zpomalených a povětšinou nicneříkajících sekvencí dostavila neodbytná nuda a nepochopení. Refn mi svým stylem připomíná Terrence Malicka, kterého také moc nemusím.Tak třeba příště. ()

DavidS.

Začátek nabídne krev a bahno, zbytek severskou depresi a bohužel až nekoukatelnou rozvláčnost a prázdnotu..."Vikingská artovka", která pro mě byla nefunkční a bezobsažnou...Všechny vznešené intelektuální interpretace odmítám, protože jsou tu jen zbožným přáním... ()

leon_id

Minimalisticke, vizualne podmanive...Mads tu nevyslovi za cely film ani hlasku, ale presto tu hraje jak o zivot. Sirokanska kamera nasnimala velmi pekne exteriery a hudebni inzenyri k tomu dodali perfektni zvuk, tak v cem je hacek? Mozna to cele drzi jen na vizualni strance, kdy se nam v jednom zaberu naskyta krasna romanticka priroda a hned v tom druhem tuhle zelen vystrida rozparane bricho. Pri sledovani Valhally sem se podobne jak u Antichrista pristihl, ze me tu od pocitu nudy chrani jen vypiplany obraz a brutalni sceny a to me k nejakem vyssimu hodnoceni tentokrat nestaci. 70% ()

killjezor

Celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že sleduju Dead Mana, jen místo Ameriky a Deepa jsou na obrazovce Vikingové. Vizuální orgie s trochu mlhavým koncem si nebere servítky prakticky v ničem. Nulové dialogy a naturalistické násilí jenom přidává na tíživé atmosféře a ikdyž máte pocit, že už by to sakra mohlo končit, tak se mi skoro chce říct, že to bylo krátké. ()

cachina

N.W. Refn natáčí pozoruhodné filmy, které nejsou pro každého a Barbar je možná jeho nejrozporuplnější počin. Ještě než odešel do Ameriky, stihl si udělat jméno v rodném Dánsku, kde spolupracoval především s hercem M. Mikkelsenem. Zatím platí (a v Barborovi to není jinak), že jeho hrdinové jsou antihrdinové (např. v Drive je to zloděj, v Pusher feťák). Stejně jako v Drive je i nyní hlavní postava založena na kontrastech. V obou případech nemá hrdina pravé jméno, moc toho nenamluví (zde je dokonce němý) a jejich navenek klidné jednání je v přímé opozici k jejich výbuchům explicitního násilí. To nevyhledávají, ale jsou k němu donuceni pod vlivem okolností (aby zachránili život sobě či bezbraným postavám, které ochraňují). Barbar je po technické stránce velmi zajímavý a vytříbený snímek. Bezchybnému vizuálu napomáhá výtečná kamera a také divoká příroda, které dostává poměrně hodně prostoru. Záběry jsou dokonce komponované takovým způsobem, že se postava často nenachází (jak je zvykem) v centrálním postavení, ale v pravé či levé části. Čímž vzniká prostor i pro přírodu. Snímek dále vyniká svou syrovou, brutální, mýtickou a mysteriózní atmosférou. Raději se ale nebudu pouštět do vyznění a smyslu filmu. To nechám na každém, ať si udělá obrázek sám. Ale jen tak Barbara z hlavy nedostanete. ()

klukluka

Shodou okolností jsem si teprve včera přidal Refna do mé režisérské TOP 10 a dnes abych si pokládal otázku, jestli ho odtud nemám po Barbarovi zase vyřadit..? Ještě to neudělám, ale má to tedy pořádně nahnutý. Tohle totiž bylo tak slaboulinký, že i Osada havranů proti tomu byla světovej biják. Co by mě na tom asi tak mělo bavit? Nejvíc mě zaměstnávaly myšlenky, jak moc se oproti minulé scéně proměnil účes blonďatýho chlapečka. Chvílema měl ty vlásky zacuckaný, chvílema je měl naopak úplně ulízaný, ale o čem byl ten film, to jsem jako že nepochopil až do závěrečných titulků. Ne, nebudu ze sebe dělat vola, mělo tady jít o rekatolizaci nějakých severoevropských divochů, na který tady snad nakonec ani nepřišla řada, stačilo nanominovat cca 10 "hlavních" hrdinů, který měli postupně poumírat a to bylo vlastně všechno. To bylo fakt všechno? Refne, Refne, nelaškuj se mnou! ()

BlackTom

... keď nemajú tú správnu mieru a slepo ctia falošnú vieru, tak bláznov vedie šialenec zapálený pre svoju vec...tak tupé stádo oviec kráča si po svoj koniec... plameň v ich srdciach stále horí, avšak len dvaja dôjdu až k mori... po jednom ako muchy kapú a stále ničomu nechápu... len duša chlapca váhala, keď jeho idol prijala Valhalla... a bojovník, čo nemenil svoj postoj, konečne našiel vytúžený pokoj... Refn a Mads Mikkelsen splnili mi mokrý sen. :) ()

misstake

Že by se David Lynch reinkarnoval za živa? To by mu bylo podobné. Nicolas Winding Refn buduje svůj rukopis, který ještě lépe rozvine v následujících Drive a Jen Bůh odpouští. Nic se neděje a vy se nemůžete dočkat, co se nebude dít dál. ()

fantasmic

Valhalla Rising je jeden z takých filmov, u ktorého sa neviem rozhodnúť ako ho mám ohodnotiť. Krásne natočené scenérie, celkom zaujímavý námet a skutočne drsný Mads Mikkelsen...to všetko sú pozitíva. No na druhej strane by som prijal, aby vo filme, ktorý trvá cca 100 minút padlo viac ako zo 40 viet . V niektorých pasážach som sa proste príšerne nudil. ()

Ryan Gosling dupne na plyn

Ryan Gosling dupne na plyn