The Doors - When You're Strange

• USA When You're Strange (více)

Americký rockový dokumentární film s komentářem Johnnyho Deppa.
Proslulý nezávislý scenárista a režisér Tom DiCillo (nar. 1953) využil v dokumentu o slavné rockové skupině The Doors: When You're Strange pouze pečlivě nashromážděné filmové a fotografické archivní materiály. Vyhnul se tak vzpomínkám pamětníků a na pozadí politické a společenské situace na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vytvořil nepřikrášlený portrét skupiny The Doors a především jejího zpěváka Jima Morrisona (1944–1971). Ten se svým krátkým bouřlivým životem nejvíc zasloužil o rozporuplnou pověst skupiny. Sebestředný Morrison (který původně studoval film!) se stylizoval do role pohledného a vyzývavého mladíka, ovšem drogy, alkohol a řada excesů při vystoupeních i mimo ně ukončila předčasně jeho život a tím i kariéru The Doors. Jejich hudba však žije dodnes a je nedílnou součástí doby, jak dokazuje např. Coppolova Apokalypsa, využívající působivým způsobem jejich skladbu The End. Dokument nás seznamuje se stěžejními událostmi i koncertními vystoupeními skupiny a je doprovázen důkladným komentářem v podání Johnnyho Deppa. Vznik, tvorba i rozpad skupiny jsou rovněž zobrazeny ve známém snímku Olivera Stonea The Doors (1991), v němž úlohu Morrisona přesvědčivě ztvárnil Val Kilmer.
(Česká televize)

jafuska

upřímně tuto kapelu neznám a tak mě prostě film nezaujal a jejich písničky ani nemusím poslouchat, natož se ještě podívat na jejich dokument, i když bych se možná dozvěděla něco o této kapele, ale fakt nemusím všechno vidět, ()

zed.

keby sa ma niekto niekedy spýtal, že ktorú kapelu považujem za najlepšiu všetkých čias, poviem že the doors. a tento fakt výborne spravený (super zábery zo živých koncertov!!) dokument mi to len potvrdil. ale....nikto sa mi nepýtal. music is your only friend until the eeeeeend. ()

MartinTerran

Klasický dokument o kapele Doors. Je zde vše důležité od zrodu kapely až do Morrisonova konce. Zrod kapely zde není moc ukázán, lépe to bylo zpracováno ve filmu The Doors z roku 1991. V dokumentu zazní snad všechny důležité skladby kapely. Hodnocení: 65/100. ()

MyrnaAlec

Morrison nebyl jenom opilec a maniak. Jako každá poetická duše to maskoval jak se dalo a ostatní ho psychicky vysávali. Dokument jde po faktech a drží se reality. Songy jsou pořád super. ()

papuchalk

Hezké připomenutí + přehledné uspořádání všech významných okamžiků skupiny. Ovšem pro fanouška, který si přečte alespoň wiki stránku o Doors, témeř nic nového (až na pár detailů jako např. Jimův vztah s otcem). Kdo viděl film Doors od O.Stonea zjistí, že je jeho ztvárnění osudů kapely a chování jednotlivých hudebníků poměrně přesné, přestože členové kapely s tím filmem nebyli spokojeni a neztotožňovali se s ním (po shlédnutí tohoto dokumentu jejich odmítání Stoneova filmu moc nechápu - skoro mi to připadá jako nějaká osobní nevraživost vůči O. Stoneovi) . Uvítal jsem alespoň zvukové záznamy z toho problematického koncertu v Miami a z dalších Jimových úletů (videozáznamy jsou často sestříhané z jiných koncertů, ale tak dobře, že to skoro nepoznáte). Jedná se však o náhled na skupinu pohledem třetího člověka. Byl bych rád za dokument, ve kterém vystoupí alespoň Manzarek a Krieger, a poodhalí tu tajemnost jejich hudby, kde brali inspiraci, kdo pro ně byl hudebním vzorem, jak jejich písně vznikaly, a tak dále, zkrátka informace zevnitř skupiny. Zdá se mi, že na hudbu se tak trochu ve spojení s Doors zapomíná, chybí její analýzy, proč jsou dodnes tak významnou a neopakovatelnou skupinou, proč se je nikdo nesnažil napodobovat atd. Mnohem víc se mluví o tom, na jakém koncertě si vzal Jim tripa a jak ten koncert skončil ostudou a obžalobou... V tomto dokumentu se o tvorbě hudby něco málo dozvíme (že Doors neměli basáka, jak dlouho trvalo natáčení jednotlivých alb, kdo je produkoval, jakou technologií), ale jak už bylo řečeno nazačátku, jsou to většinou dobře známé informace. Pro člověka, který se alespoň někdy o hudbu Doors zajímal, je však tento dokument povinností. Už jen kvůli množství méně známých záběrů. Užijte si to ()

Al Pacino

Parádní kousek. Znovu jsem se přesvědčil jaký byl Jim Morrison rebel a co všechno byl schopen udělat. Kdyby to šlo, tak bych dal alespoň 10 hvězd. ()

Jebak8

Fakt zajímavej film. Měl jsem pocit, že v kině jsem byl celej večer a ono to bylo jen hoďku a půl, občas to bylo trochu vleklý, trochu víc dokumentární, ale nejvíc to bylo aaagaagah aaagaagah aaagaagah aaagaagah c´mon c´mon c´mon c´mon now touch me baby...:):D Dřív jsem The Doors moc nemusel, ale tenhle film mi ukázal cestu k nim a k tomu, jaký to byli borci, takže teď už je celkem můžu!:) 87% ()

teplic

Ak niečo tento dokument ukázal, tak je to práve to, ako sa nič nemení. Za všetko hovorí scéna, kde Morrison vrieska po ľuďoch, že sú ovce bez štipky individuality. Všetci vieme, ako hipíci dopadli. O pár rokov takisto Johnny Rotten vrieskal po prvých pankáčoch podobné veci. Všetci vieme, ako punk dopadol. Dnešný hudobný priemysel a konzumenti jeho produktov detto. ()

Davemix

Nemám sebemenší výtku k tomuto dokumentu. Daleko lepší než film Olivera Stonea s Valem Kilmerem. Doors byly opravdu hudebně geniální kapelou a škoda, že Jim moc dlouho nevydržel...90% ()

ajwynko

po precitani, napocuvani a vzhliadnuti pomerne velkeho mnozstva songov, koncertnych nahravok, live vystupeni, klipov, kniziek, filmov, dokumentov ... som velmi milo prekvapeny autenticitou, deppovym zazivnym hlasom, strihom, soundtrackom ... uz len fakt, ze som fanusik si tych 5* nemozem odpustit :) ()

Lachtan44

Poprvé zveřejněné záběry ze zákulisí, koncertů, i osobního života, vypravěč v osobě Johnnyho Deppa, perfektně zmapovaný osud celé skupiny od jejího vzniku až po Morrisonovu smrt, a to vše skvěle zařazené do dobových reálií. Je to kus hudební historie, takže koukejte mazat do kina... ()

Clapped

O stupeň lepší než hraný Doors. Jim zde totiž není jen troska, alkoholik a feťák, ale především básník a chytrý umělec. Totiž jako ve skutečnosti ()