Tvář (festivalový název)

Face

Komedie / Drama

Francie / Tchaj-wan / Belgie / Nizozemsko, 2009, 138 min

• Dadel

Hodně podobné Umíněným melounům/Chuti mraků, až na to, že je zde mnohem méně muzikálových čísel, mnohem méně humoru, mnohem méně porna, mnohem méně děje (aspoň jsem si žádného nevšiml) a mnohem více dlouhých záběrů typu: žena pomalu přelepuje okno černou lepicí páskou. Nebo: žena pomalu přelepuje zrcadlo černou lepicí páskou. Nebo: žena si čte knihu a žere jablko. Nebo: muž se plíží kanalizací (a na stěně je při tom zřetelně vidět stín kamerového vozíku). Šlo to přežít, jen protože jsem si neustále představoval, co by se asi dělo, kdyby měl někdo z N@vy smysl pro sadistický černý humor a pustil tam tenhle film v osm večer.(7.12.2010)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2009 - súťažný výber(17.9.2014)

Mistrné. Jak asi vypadá scénář takového filmu: 1. mimoobrazový rozhovor v kavárně, snímat zpoza skla. 2. mamka krájí nějaké růžovoucí maso na prkýnku (snad krevety?). 3. syn leží na posteli - barvy modrá a červená, jako máme na vlajce (Taiwan). 4. boj s tryskajícím vodovodem v kuchyni, asi 5 minut. Výsledek = potopa. To je splněný sen! Intuitivní řazení obrazů. (Jinak poutavé, zajímavější (krásnější) kameru jsem snad ještě neviděl.) Viz zde: http://blog.fantomfilm.cz/?p=1228(25.6.2010)

Překrásné obrazy, které však přejdou pouze přes oči, nikoli do srdce. Famózní scéna se Salomé a Janem Křtitelem.(6.12.2010)

Evidentne je to dobrý film, to je poznať. Už len za niektoré zábery si zaslúži moj obrovský rešpekt. Ide o zvláštny druh narácie, ktorá mi absolutne znemožnila film akokoľvek pochopiť, respektíve plne doceniť. Jediné čo som bol schopný (aj to možno zle) zistiť, bolo že pravdepodobne ide o cinefilskú hommage a spomienku na matku ktorá Tsaiovi asi zomrela. A ešte, že je to asi aj pocta procesu natáčania filmu, niečo v duchu Truffautovej Americkej noci. Ani jedným z vyššie spomenutého nie som si však istý... Salomé ide úplne mimo mňa, ale to je mojou neznalosťou jej príbehu. Napriek tomu pozerať 130 minút pomerne unavený film postavený typicky na Tsaiovych dlhých záberoch, nechápať o čo sa jedná, a pritom sa ani moc nenudiť.... klobúk dole. A naozaj je vidieť , že režisér vedel čo robí, len na docenenie tohto snímku jednoducho ešte nemám... takže zatiaľ 4*. Len aby som dodal... niektoré zábery sú naozaj geniálne, fakt niečo úžasné.(8.9.2010)