Pontypool

• Kanada Pontypool (více)

Psychologický thriller, v němž smrtící virus prostupuje městečkem v Ontariu. (Filmbox)

Khumbac

Zvláštní to film. Dalo by se říct, že by si ho plně užili i hluší, pokud by na něj kukali s titulkama. Audio horor. Audio-zombící útočí. Proč shlédnout: 1) Charismatický hlas Stephena Mc. 2) Není špatná myšlenka pojetí 3) opět přirozeně krásně infikovaná asistentka(kolegyně) z rádia, narážející do skla zvuktěstné kabiny :) ()

Avathar

Originálne poňatie tomu uprieť nemožno. Bohužiaľ, na mňa to proste ako horor ani dráma nefungovalo. Nápad je to dobrý, ale spracovaný dosť nudne, nenápadito a hlavne: nenapínavo! Ak by to dostal nejaký šikovnejší režisér, mohla z toho byť solídna psychologická pecka. Takto som sa vlastne pristihol pri tom, že vlastne ľutujem, že to nie je klasický béčkový akčňák, v ktorom by hlavný hrdina (skvelý, charizmatický McHattie) vytiahol brokovnicu a za trúsenia cynických hlášok si razil cestu nakazeným mestom... ()

neoBlast

V kanadský lesích se nečekaně našel minimalistický poklad! Spolu s [REC] je Pontypool jednoznačně nejlepší horor poslední dekády. Divák dostává stejně málo informací jako hrdinové filmu a to neskutečně zahušťuje atmosféru - jednoduchý princip, na kterém je snímek položený a vlastně funguje po většinu stopáže. Doporučuji nečíst synopse a komentáře s popisem děje. Jít do Pontypoolu jako nepopsaný papír určitě umocňuje prvotní "wow efekt". 85 % ()

Jazzzz

Páni, s trochou tvůrčí snahy se celý film mohl odehrávat pouze v jedné místnosti čímž mohl být ještě více originální, ale i to, že se odehrává v jedné budově je celkem zvláštní, natož co vše se děje kolem. Konec je skvělý, pro mě šokující. Trochu jsem nepochopil onu pojintu té nákazy, těch slov na mě bylo opravdu mnoho. Ale co bych vynesl zcela a úplně nejvíc je hlas radiového hlasatele, podlě mě to je právě jeho hlas, který utvořil celý film. V mnoha scénách si uvědomíte, že vlastně nevidíte vůbec nic, jen skrze slova zjištujete co se kolem děje a když to vezmete do extrému, opravdu by stačilo poslouchat. ()

Yoshimitsu

Zajimavá hlášení z rádiové stanice CLSY, jak začne Stephne McHattie vyprávět, tak i méně zajimavý příběh, počin začne bavit ten jeho hlas a styl odvyprávění je excelentní. Samotné dění ve studiu začne taky trochu tlačit na pilu a závěrečný jazykolam ve studiu je výborně ulítlej s originalitou nešetřili. Dávám 75% ()

ybuko

Jak vypada vetsina zombie filmu? Nekdo se probudi do zacinajici apokalypsy, pomalu se v tom uci chodit, spoji se s dalsimi lidmi, nasleduji honicky, hryzani, umirani, brutalni zabijeni zombiku, vyskakovani nemrtvych z nejmin ocekavanych mist, hledani utocist, premena nektereho clena party v priserku... A tak dal, az do nektereho z nekolika malo druhu finale, ve kterych je casto zaangazovana armada. Jednou je to pekelne drama, jindy komedie, ale zakladni atributy zustavaji s mirnymi obmenami stejne. Pontypool je jiny - chytry, a konecne prinasejici do zatuchlych a prohlinym masem nasaklych vod zombie zanru neco noveho. Odehrava se na male plose malomestske rozhlasove stanice, hlavnimi hrdiny jsou skoro celou dobu jen tri lide, a nemrtvych se tam objevuje poskrovnu (tedy viditelne pred kamerou). Film stoji na inteligentne budovanem napeti, kvalitnich hercich (Stephen McHattie si podobnou hlavni roli zaslouzil uz davno a jeho realna manzelka Lisa Houle je taky vyborna) a v neposledni rade inovativnim zpusobu, jakym jsou lide onoho mesta infikovani. I tady se nektere z vyse uvedenych prvku techhle filmu objevi, ale neprisly mi pouzite tak prvoplanove jak to byva obvykle. Z hlediska zanru za plny pocet hvezdicek, namisto kopirovani bezduchych behacich vyvrazdovacek je to navrat ke klasice ala http://www.csfd.cz/film/7810-night-of-the-living-dead/. Kdo ale od zombie filmu ocekava primarne akci, vrazdeni a strikani ruznych tekutin, ten asi spokojeny nebude. PS: V roce 2010 ma prijit sequel. ()

Terzeus

Pri sledovaní filmu som si spomenul na skvelý román China Miévilla "Ambasadov". Román, ostatne mladší ako tento film, akoby sa inšpiroval jeho ústredným elementom. Jedno dielo problém jazyka komplikuje, vznecuje do fantastických rozmerov, kým tento film jazyk ozvláštňuje, činí z neho nástroj nebezpečenstva a než sa človek nazdá, odrazu má hlavu plnú lovecraftovského hororu, a to rozhodne nie je niečo, čo očakáva, keď si sadne, aby si pozrel komorný horor z prostredia rozhlasovej stanice. Nemyslím si, že sa nájde mnoho ľudí, ktorí majú chuť "Pontypool" pozerať znova, a nemyslím, že medzi ne budem - aspoň v akokoľvek dohľadnej dobe - patriť aj ja, nič menej nemôžem filmu uprieť, že núti človeka rozmýšľať. Do hodiny a pol vtesná na jednej strane poetické a na druhej strane znepokojivé otázky o spôsobe, akým chápeme život a jazyk, a zároveň z týchto prvkov namieša nepriateľa, ktorý je neuchopiteľný a predsa visí vo vzduchu; nedá sa premôcť účinne a všeobecne, čím odporuje logike a vedie k zblázneniu. Koniec je bizarný, pretože zobrazuje boj s bizarnými vecami. Film je zriedka vhodné médium na kozmický horor, ibaže "Pontypoolu" sa darí jeho esenciu vniesť do svojej štruktúry tak prirodzene a nenásilne, že mu musím zložiť poklonu. Vo všetkých ostatných ohľadoch je to remeselne, herecky i technicky tak schopný počin, ako sa od nízkorozpočtového filmu dá zmysluplne očakávať. Herci, obzvlášť líder Stephen McHattie, by dokázal udržať pozornosť diváka po celý film hádam aj sám, ak by to bolo nutné. Inými slovami, pri všetkých čiastkových úspechoch si ten film stále je perfektne vedomý toho, že jeho najväčšia sila spočíva v tom, čo do mysle diváka zaseje, než v tom, čo mu predvedie na plátne. V duchu lovecraftovského hororu by sme mohli povedať, že kto raz nahliadne za závoj reality a skutočne pochopí svet, aký žijeme a ako ho žijeme, musí sa zblázniť. Tento horor akoby si podobnú tézu vybral za svoj cieľ a pevne sa ho držal. Či už to zarezonuje v divákovi alebo nie, berie risk a neustupuje. To chce gule v hocakom čase a v hocakom médiu. A to je niečo, čo rešpektujem. ()

ghatos

2 pozitiva - slušný nápad, postava dr. Mendeze, 7 negativ - úvodních 40 minut je neskutečně dlouhých a otravných, slušný nápad je lehce prokouknutelný (včetně řešení) - mohlo to být daleko složitější, špatně napsaná role vedoucí rádia, pouhé náznaky dobré děsivé atmosféry - dalo se z toho vytěžit mnohem více (třeba v úvodních 40 minutách), nevyjasněná otázka prapůvodní infikace (je tam pouhý alibistický náznak), málo děsivý zombíci, x zbytečných dialogů bez logiky. Celkové resumé? Nedotažený a odfláknutý scénář nezachrání nadprůměrný nápad. ()

headcrab

Originální povedenej námět, skvěle zahrané, a hlavně perfektní atmosféra.Oh a Georgina Reilly, jsem kvuli ní skoro zapomínal číst titulky, když byla na scéně o_O. ()

klima777

Oduševnělá slova versus flatus voci. Informace. Dezinformace. Kontext. Lingvistika. Sémantika. Etymologie. Etologie. Infekce. Indoktrinace. Imaginace. Éter = pátý element. Vlny. Rádiové a mozkové. Odumírají. Pont-y-Pŵl. Most. Bezútěšný. Bezvětrný. Ale vůbec ne hloupý. Spíš poťouchlý. Collect The Scene... Pontypool Changes Everything. ()

Zagi20

Tak tohle, dámy a pánové, je jeden z nejdivnějších filmů co sem kdy viděl. Zrovna sem to dokoukal a musím přiznat, že ve mě zůstaly pocity, jaké dovede vyvolat málo který film. Film je to originální, dobře natočený a sametový hlas Stephena McHattieho všechno dokonale podkresluje. Dokud se všechno dění odhaluje jen pomocí telefonátů a informací z druhé ruky, je všechno super a dobře se bavím. Ve chvíli kdy na scénu přicházejí "zombí" (i když to vůbec zombie nejsou, ale lepší přirovnání prostě neexistuje) začínám nevěřícně kroutit hlavou. Nevím, jestli tvůrce pochválit za zvláštní (řečeno velmi mírně) druh nákazy a ještě zvláštnější způsob léčby, nebo se jim vysmát. Proto 3 hvězdy. PS: jsem jediný kdo tu potitulkovou scénu vůbec nepochopil ??? ()

Kalidor_

Krásná ukázka jak lze z hovna uplést parádní bič, aneb opravdu zdařilý minimalistický horůrek. Na to, že se to odehrávalo jen v jedné budově a mělo to zápletku jak z osmadvacáté série Krajních mezí (třeba ten způsob přenosu viru), tak to mělo hutnou atmosféru a bylo to napínavé. ()

jefff

Originální horor, který se opravdu povedl. Za málo peněz, hodně "legrace". Atmosféra výborná, nápad taky, McHattie úžasnej. Překvapení jak hrom!!! ()

Forsberg11

Zaujímavé.....ale nudné. Priznám sa, že celkovo som vôbec nepochopil čo nám týmto chcel "básnik povedať". Vo filme je až príliš veľa nevysvetlených scén, logických dier a zbytočných dialógov. Celé je to na môj vkus príliš ukecané (a to milujem Tarantina) a také akési nekonzistentné. Dalo sa z toho vytrepať oveľa, oveľa viac. Temné prostredie podzemného rádiového štúdia ponúkalo predsa pôdu pre mnoho desivých shock momentov....ale nič. Strach sa nedostavil, nechutnosti takmer žiadne, násilie nikde. A navyše to ani nie je zombie film, len akýsi mutant na pol ceste. Za neokukaný nápad a Stephena McHattieho dávam 50%. ()

Soweek

Horor, který má hodnocení 69% a většina jeho komentářů obsahuje slova "nejoriginálnější horor poslední doby" určitě nemůže uniknout mé pozornosti. Je celkem těžké napsat komentář k tomuto filmu bez spoilerování, takže snad jen dodám, že tento komorní snímek odehraný v podstatě v jednom prostředí s pouhými 3 herci by klidně mohl dobře fungovat i jako zajímavá divadelní hra. ()

Marty89

Rozhodně originální "horor" (dá-li se to tak nazvat), to se tomuhle filmu upřít nedá. Bohužel ale celá pointa filmu stála na hliněných nohou. Nevím proč (i když asi vím :-)), ale vůbec jsem tomu nebyl schopen uvěřit. Pro můj vkus by to asi chtělo zpracovat trochu jiným způsobem. ()

netahlo

Zajimavy napad a velmi dobre zahrane. Horor to ani moc neni, ale je to originalni a taky si uvedomite, jak je dobre umet aspon jeden cizi jazyk :-) Za atmosferu body do Kanady. ()

DavidS.

Memetika útočí aneb síla slova i lidského hlasu v jednom originálním, atmosferickém, ale také intelektuálně přemrštěném konverzačním hororu, který v závěru končí na hraně žertu a parodie... ()