Brendan a tajemství Kellsu

• Belgie

Secret of Kells, The

• Francie

Brendan et le secret de Kells

(Francie)

Brendan and the Secret of Kells

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Belgie / Irsko / Francie, 2009, 75 min

Bruno Coulais

Skrze křesťanskou iluminaci (evangeliář z Kellsu je skutečný) k naprosto úžasné pohanské atmosféře. Díky zpracování zcela nekřesťansky fandím tomu druhému.(24.4.2015)

Klatě, místy jsem sledoval s mrazením v zádech nevěda proč, krom toho jsem si na konci filmu uvědomil, že se po celou dobu přiblble usmívám. Tenhle film mě prostě dostal, od úchvatné animace přes příběh pro dokonale nepopsatelnou atmosféru - ať žije "alternativní" animace! Ať žije Pangur BaN A Ať žije odvaha tvůrců pustit se do něčeho takhle animačně neobvyklého, ona je totiž výtvarná stránka Tajemství Kellsu dokonale skvostná a plná skvostných detailů, které oběvuju stále nové a nové a to jsem to viděl už nejmíň desetkrát. Prodal bych ledvinu, kdyby to dopomohlo k tomu, aby tvůrci mohli stvořit další film. PS: dabing je snesitelný a dokonce i píseň Aisling (která je sama o sobě naprosto dokonalá postava, kterou platonicky miluju) tím nijak zvlášť netrpí. (15.7.2012)

Tomu tedy říkám poraženecký film. Mnohem nižší než cokoli temně středověkého typu Jméno růže. Nádherná, originální animace ve službě něčemu nepopsatelně poníženému, až tak rezignovanému, že to nedokáži ranému středověku odpustit. Bohužel se nám ty časy tak nějak oklikou vracejí... Už aby zase přišla renesance.(16.9.2012)

Kniha z Kellsu má být dokonale ilustrovaná kniha, která každého omráčí svou krásou a právě takový je pro mě celý film The Secret of Kells. Viděla jsem spoustu krásných animovaných filmů, ale tento je naprosto jiný, naprosto výjimečný, je to kouzelná poezie, která si vzala celou mou duši, jež zatoužila zmizet ve všech těch nádherných divech, stvořených tvůrci filmu. Animace je zde o něco důležitější než příběh, ačkoli i ten je zajímavý a nenudí. Keltská kultura mě z nějakého důvodu vždy fascinovala, takže jsem velmi ráda, že jsem ji mohla vidět ztvárněnou ve filmu, kde se jim to povedlo velmi hezky. Celý film doprovází svěží vtip, jenž z něj dělá milý zážitek. Jsem si skoro jista, že The Secret of Kells uchvátí všechny, kteří mají rádi animované filmy, nebojí se netradičního zpracování a surrealismus jim není cizí.(15.5.2011)

• Momo_desu

Teda, že by ma to dáko ohúrilo tak to nie... pokiaľ tam nebola Aisling a tá mačka tak ma to skôr nudilo s výnimkou pár scén... Dávam lepšie 2* (kvôli hudbe a Aisling), pretože v porovnaní s inými rozprávkami, ktorým som dala 3* sa mi to zdá voči nim nefér.(2.10.2012)