Brendan a tajemství Kellsu

• Francie

Brendan et le secret de Kells

The Secret of Kells

Brendan and the Secret of Kells

(festivalový název)

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Belgie / Irsko / Francie, 2009, 75 min

Bruno Coulais

Didier Brunner, Paul Young

Všichni vědí, že jsem na animáky a s takovou animací bylo vyhráno již v době, kdy jsem poprvé koukl na plakát filmu. Neskutečné obrázky a milý příběh, který dost možná nikam nevede, ale i tak mě spolkl.(6.5.2013)

Netradiční animace, ve které jsem měl místy problém se orientovat v prostoru v sobě ukrývá nádherně poetický fantasy příběh, okrajově se opírající o skutečné události středověkého Irska. Je to právě animace, která mi zůstala dlouho po zhlédnutí v žaludku. Když si na ni člověk po chvíli zvykne, otevře se mu nádherný svět plný drobných detailů a překvapení. Druhou věcí, kvůli které jsem snímek nemohl dostat z hlavy je postava Aisling, díky které je Secret of Kells tím, čím je. Scéna s Aisling, kocourem a zpěvem je vrcholem celého filmu. Nevím proč, ale během oné scény jsem měl příjemné mrazení v zádech a Bůh ví proč jsem měl i na krajíčku. Ve výsledku jsem byl překvapen, kolik mi toho dal film, o kterém se tak málo mluví. S Oskary to je těžké, na výhru určitě měl, ale na jeho netradiční animaci není americké publikum zvyklé. Jen tak na něj určitě nezapomenu.(3.10.2010)

Nápadité, jedinečné a naprosto snové!(31.5.2013)

Vizuální pecka, dech-beroucí atmosféra, dokonalá animace, úžasná hudba, miloučké postavičky a třeba i ideální délka filmu udělala z neznámé věci pro mne nezapomenutelný zážitek. Jen trochu škoda toho příběhu (hlavně závěru), který si myslím, že se dal udělat lépe... - 18. 5. 2012 - 85%(18.5.2012)

Ocenění - Oscar 2009 - nominace: animovaný film. ...Annecy International Animated Film Festival - cena diváků. ...MFF Edinburgh - cena diváků.Scénář : Fabrice Ziolkowski. Hudba : Bruno Coulais. Produkci má mimo jiné Paul Young. Nádherně barevné. Flm je natočen na základě tak zvaných Gospel knih, což jsou Bible převážně psané pro soukromou osobu nebo účel. Jsou bohatě zdobené a jejich výroba spadá až někam do 11. století. Možná to i znamená, že příběhy v těchto knihách nejsou tak krutě cenzurované, jako součastná Bible.(8.8.2011)

• - Film popularizuje skutečnou uměleckohistorickou památku - "Knihu z Kellsu", která je často považována za nejcennější irský národní poklad. (M-arta)

• - Práce na filmu začaly v roce 1999 potom, co režisér Tomm Moore se svými kamarády zhlédl filmy The Thief and the Cobbler (1993) od Richarda WilliamseLegendu o Mulan (1998) od Disneyho. Zvrárnění těchto dvou filmů inspirovalo Moora k vytvoření stylu založeného na irském umění. (dinamit_1)

• - Opatství Kells, kde byl rukopis po staletí uložen, se nachází asi 60 km severozápadně od Dublinu. Klášter, kde kniha vznikla, byl zrušen ve 12. století. (M-arta)