Brendan a tajemství Kellsu

• Francie Brendan et le secret de Kells (více)

Brendan žije ve vzdáleném středověkém opatství, které čelí nájezdům barbarů. Ale nový život plný dobrodružství čeká mladého mnicha, když k nim dorazí mistr iluminátor se starobylou nedokončenou knihou plnou tajemné moudrosti a síly...  V tomto bohatém příběhu o síle imaginace a víry v to, že lidstvo překoná zlé časy, se spojuje magie, fantazie a keltská mytologie. V 9. století, v odlehlé části Irska leží opevněné opatství Kells, ve kterém tiše žije dvanáctiletý Brendan. Spolu s ostatními mnichy tvrdě pracuje na zpevnění zdí opatství, ve snaze ubránit se vikingským nájezdům. Jenže s příchodem bratra Aidana, slavného mistra iluminátora a ochránce mimořádné, avšak nedokončené knihy, se Brendanovi otevírají dveře do nového světa. Aidon ho zasvětí do umění iluminace - výzdoby rukopisných knih a objeví v něm ohromný talent. Brendan má dokončit onu velkolepou knihu. Nejprve však musí překonat své obavy z tajného úkolu, díky němuž se poprvé dostane za zdi opatství. Brendan se vydává do kouzelného lesa, ve kterém se skrývají mýtické bytosti. A zde se mladý mnich setká s pohádkovou Aisling, tajemnou vlčí dívkou, která mu bude pomáhat při plnění jeho úkolu. Děsivé vikingské hordy se však blíží. Prosvětlí Brendanovy umělecké vize temnotu a dokáží, že osvícenost je nejlepší hradbou proti barbarům? (oficiální text distributora)

berg.12

Skrze křesťanskou iluminaci (evangeliář z Kellsu je skutečný) k naprosto úžasné pohanské atmosféře. Díky zpracování zcela nekřesťansky fandím tomu druhému. ()

Jeoffrey

Sice nejsem očarován, ale určitě jsem příjemně překvapen. Se stylem animace jsem neměl vůbec problém a přišla mi velmi barevná a svým způsobem i velmi hezká. Oblíbil jsem si i hlavní charaktery, obzvlášť Aisling byla kouzelná. Bohužel příběh mě tak úplně nedostal a i když byl zajímavý, já žádné mražení v zádech ani jiné hlubší zasažení nepociťoval. Přesto i díky velmi povedené hudbě jsem si tuto podívanou poměrně pěkně užil a tak celkový dojem shrnu do slova hezké a vyjádřím svůj dojem jako 7/10. ()

Jezinka.Jezinka

Dlouho jsem si zvykala na animaci, skoro třetinu filmu, i když Brendan je sympaťák od první chvíle, hudba byla příjemná od první chvíle, přesto ta animace ... ta animace byla zvláštní, ale krásná. Ve chvíli, kdy mě příběh pohltil, jsem pochopila, že to, na co jsem zvyklá, Disneyovská podbízivá půvabná animace, by tady byla na škodu. Aisling a její přátelství s Brendanem, chování strýce opata, prolínání pohanství a křesťanství, budování hradeb v protikladu se snahou vytvořit dokonalou knihu. Příběh plný protikladů, příběh plný poezie. Děkuji elfí princezně, že mě přesvědčila, že se na tenhle film mám podívat. ()

D.Moore

Úžasný - slovo, které dokonale vystihne celý tenhle film. Krásná hudba, do detailu promyšlená hravá animace (vážně, je-li tady kromě mě ještě nějaký jiný člověk úchylný na geometrické obrazce všeho druhu, bude v sedmém nebi), která působí jednoduše, ačkoliv taková není, Coulaisova hudba, magický příběh obratně kombinující jemný milý humor s napětím a myšlenkami, senzačně sympatické lidské i zvířecí (Pangur Ban) postavy a jejich dabing. Tak nenápadný film, a přitom taková blyštící se, poctivá animovaná perla, kterou by byla škoda přehlédnout. ()

PinokKio

Nádherně a netradičně animovaná fantasy podívaná (nejen pro prcky) se zvídavým dětským hrdinou, kterého pohání touha po poznání a dobrodružství. Soundtrack Bruno Coulaise je dalším plusem filmu a lahůdkou pro uši. ()

Davies182

Nadmíru pozoruhodné v jednom specifickém směru. Tím je neuvěřitelné množství skrytých detailů v animaci, kterými režisér své dílko obdaroval. Kdysi jsem viděl dokument o slavném pixarovském snímku Život brouka, ve kterém tvůrci tvrdili: pokaždé, když se na ten film podíváte, všimnete si něčeho nového. U tohoto evropského animáku však teprve pozorný divák objeví pravý smysl předchozí věty. Hrátky se vyskytují zejména ve stínohře, nebo při "lesních" scénách. Nelze popsat, nutno vidět. Vícekrát. Možná proto - zatím - "jen" čtyři hvězdičky. Obrovské plus za příběh točící se kolem knihy; tohle docení jen určitá (v dnešní internetu a PDF době nepříliš početná) komunita lidí... ()

pepo

Pri obdivovaní úžajnej štylizácie, radosti z vnikania do jedičnej atmosféry a nadšením z prekrásnych nápadov mi načisto ušiel príbeh. Ale inak krásny film. 8/10 ()

Tom_Lachtan

Klatě, místy jsem sledoval s mrazením v zádech nevěda proč, krom toho jsem si na konci filmu uvědomil, že se po celou dobu přiblble usmívám. Tenhle film mě prostě dostal, od úchvatné animace přes příběh pro dokonale nepopsatelnou atmosféru - ať žije "alternativní" animace! Ať žije Pangur BaN A Ať žije odvaha tvůrců pustit se do něčeho takhle animačně neobvyklého, ona je totiž výtvarná stránka Tajemství Kellsu dokonale skvostná a plná skvostných detailů, které oběvuju stále nové a nové a to jsem to viděl už nejmíň desetkrát. Prodal bych ledvinu, kdyby to dopomohlo k tomu, aby tvůrci mohli stvořit další film. PS: dabing je snesitelný a dokonce i píseň Aisling (která je sama o sobě naprosto dokonalá postava, kterou platonicky miluju) tím nijak zvlášť netrpí. ()

Phobia

Copak nám to přistálo na flešce? Animace, která by mě okouzlila v dobách, kdy jsem z plínek přecházela na nočníček, český dabing oscilující mezi průměrným a otřesným (klasická bolest - dětské hlasy v podání dospělých žen) a příběh, u kterého si nejsem docela jistá, co má vlastně symbolizovat... důležitost omalovánek pro lidstvo? Zavítáme do jakéhosi multikulturního kláštera, kde jsou kromě bílých bratrů také malí žlutí bratři a velcí černí bratři. Vrchní kápo opat se chystá na barbarskou invazi ze severu a nutí všechny bratry pracovat na Velké Kellské zdi. Do toho přichází opěvovaný iluminátor bratr Aidan s vzácnou knihou a tím se život opatova synovce Brendana stává zajímavější. Zajímavější se stalo sledování animáče také pro mě - podařilo se mi najít pochopení pro infantilní vizuální stránku i zaujetí pro děj. Milé - to je první slovo, co mě v souvislosti s "Tajemstvím Kellsu" napadá, prostě takový milý, vizuálně svérázný animáč. 79% ()

darkrobyk

Zatímco opata zajímá jen stavba zdi, která má zabránit vikinským nájezdníkům, jeho synovec Brendan je fascinován tajemnou knihou, již do opatství přinesl bratr Aidan. Ač se opat vyhraňuje vůči pohanství, tak ve skutečnosti se zde nenásilně prolíná křesťanství s keltskou mytologií. Keltský kříž, stojící uprostřed prostranství, je zničen, světlo pohasne, ale život nelze tak snadno vymýtit. Přesto je útok vikingů stejně brutální, jako by šlo o hraný film. Les zdánlivě dýchá svobodou a životem, jenže v jeho hlubinách se ukrývá temnota, které se bude muset Brendan postavit. Je to chlapec velmi neposlušný a nezbedný, ale pevné vůle, co mu dodá sílu jít přes překážky. Tajemné oko, osvícení, poslání, úkol. Knihy jsou mocnou zbraní, dokážou poradit i podržet, a proto se jich bojí ti, co chtějí druhé ovládat. Zničit knihu ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vizuálně nádherné. ()

kinej

Toto hodnocení je silně ovlivněno tím, že mi moc nesedl vizuální styl tohoto kresleného filmu. Jednoduchá animace postav připomíná řadovou tvorbu z Cartoon Network (nic proti CN), což není na celovečerní film nic světoborného. S kresbou prostředí je to o něco lepší, jenomže to je zase často poměrně dost nepřehledné a chvílemi nevím jestli je to umělecký záběr, nebo jen odfláknutost. Každopádně jsou zde i výborné pasáže, třeba výlet do lesa, či napadaní města vikingy. A příběh, ten není špatný, ale vlastně mě zklamal. V dialozích je neustále omílaná tajemná nejlepší strana knihy. a kniha jako celek, ale vše je nastíněno jen povrchně a člověk se nikdy nedozví o co vlastně jde. Vizuální podobu bych plně akceptoval, kdyby film stál na silnějším příběhu, to se však neděje. ()

MISSha

Krásná, nenápadná a hravá animovaná pohádka s příjemně magickou atmosférou a hudbou (jenom slyšet tesknou píseň víly Aisling a zježí se vám vlasy na zátylku). Náboženský podtext mi ani nevadil, nezvyklá animace téže ne... Příjemný závan originality mezi dnešními 3D animáky. ()

DJ_bart

"When the danger comes, all we can do is run and hope that we are fast enough." ____ Aneb co nevznikne když zkombinujete psychedelickou obrazotvornost a severoirskou mytologii.... Tomm Moore dobře ví jak u diváků vyvolat vizuální fraktálgasmus, a já mu za to dlužím blowjob při rituálu s ayahuascou. Přitom je tenhle animák v podstatě standardní religionistickou agitkou o osvícenství. Umění evropské animované scény ve vrcholný formě. ()

burina

Ak je vo vás ešte aspoň kúsok dieťaťa, ktoré sa nechá rado vtiahnuť do sveta nezvyčajnej fantázie, bude sa vám Tajomstvo Kellsu páčiť. Navyše, tak krásne využitú hudbu som už dávno nikde nevidela. Poprosím do budúcna viac takýchto neobvyklých filmov. ()

Madsbender

Neviem, neviem, niečo mi tam vadí, chýba, prekáža, je navyše... Na Brendana som sa tešil dlho. Nápad a príbehový rámec je zaujímavý (pre milovníka kníh ako som ja dvojnásobne). Kresba skvelá. Nádych mýtu a atmosféra fantastická. Scény s démonickými Vikingami mrazivé. Ale... nie je to úplne ono. Vadil mi spôsob humoru a odľahčovanie (ok, tak je to rozprávka, lenže aj tá sa dá spraviť ešte "dospelejšie"), miestami mi vadilo, akým smerom, miestami narážajúcim na stereotypné chovanie postáv (ktoré sa tak stávajú nezaujímavými), sa príbeh uberá. Ešte temnejšie tónovanie by neuškodilo. A aj to "srdce", ktoré Brendanovi nechýba, mohlo byť hrejivejšie. 80% ()

Adam Bernau

Nakonec dávám jen čtyři, protože tento skvělý film sám sebe trestuhodně oslabuje, např. hned úvodní přetaženou scénou komického nahánění husy nebo povrchní zarputilostí strýcova ochranného zákazu vycházení a vůbec oblíbenou lacinou komformní konstalací rolí jednotlivých postav a jejich činností (např. pojetí místních iluminátorů jako dobráckých komických šmoulů). Především se ale film tolik zhlíží v sebeurčení motivy keltské výtvarné kultury a z něj čerpající skvělé iroskotské tradice knižní iluminace, že zcela pouští ze zřetele, čemu toto umění sloužilo. "Kniha" je neustále skloňována takřka jako zdroj vší moudrosti a spásy, její ilustrace (a "nejdůležitější stránka") jako posvátné veledílo, ale vůbec nevíme, proč. O co v této knize jde, je zcela mimo veškerý zřetel, přestože po celý film téměř neopustíme zdi křesťanského kláštera, v němž byla pravděpodovně dokončena (jde o proslulou "Book of Kells", evangeliář někdy z konce 8. stol., nejskvělejší památku iroskotské iluminátorské školy). V klášteře si vzájemně konkurují dvě priority: obrana před vnějším nebezpečím a práce na výzdobě knih. Ale proč vlastně ten klášter existuje, co je bytostným určením křesťanského kláštera, netušíme. Ale ani nám není dáno nahlédnout do tvůrčího procesu a smyslu práce iluminátorů, přestože je celý film právě o tom. Nicméně: Šťastnou náhodou jsem krátce před zhlédnutím tohoto filmu četl knihu Antonína Nováka Vědomí středověku, díky čemuž jsem mohl vidět, že tento film je celý vytvořen z keltských výtvarných motivů - jsou všude (především v lese), celý svět se z nich v tomto filmu skládá. Tyto motivy měly přes svou abstraktnost svou konkrétní symboliku už ve svém původním pohanském prostředí, odkud byla s obdivuhodnou přirozeností a příhodností přenesena do výtvarné kultury křesťanské. Přitom není od věci si uvědomit, že tato výtvarná kultura byla po kontinentě rozšířena v souvislosti s činností iro-skotských misionářů, která v raném středověku možná pro Evropu zachránila katolické pravověří (kterýžto motiv se zdá být půvabně naznačen v závěru filmu, nakonec však opět vidíme, že Brendan pouze roky bloumal s "Knihou" po světě). Jako filmová pocta Knize kellské je tento film výborný, výtvarně skvěle jsou také pojati mimo jiné Vikingové a zvláště zkáza kláštera. Klíčovou (a nejpůsobivější) scénou je zajisté Brendanův zápas s Kromem - podsvětní obludou, od které musí získat "oko svatého Kolumby", tedy schopnost tvůrčího vhledu. Krom je pojat jako bájný Leviathan, pranetvor ztělesňující počáteční chaos - jeho nekonečný sebelabyrint (připomínající také jisté keltské výtvarné motivy) Brendan nakonec spoutává křídou načrtnutými liniemi - dává formu neohraničené tvůrčí potenci, zakládá řád. Zápas se odehrává pod vodou, v podzemní jeskynní tůni - tedy v psychické hlubině nevědomí. Náboženství, mýtus, řád přirozenosti, psychoanalýza, tvůrčí génius - to vše je v této krátké scéně přítomno. Pojímána přísně dějově, vyzněla by velmi nesmyslně - tato scéna musí být vykládána, právě jako jsou vykládány mýty nebo sny. S pozdějším, rovněž irsko-mýtickým Moorovým filmem Píseň moře má tento společné to, že jde o příběh osiřelého chlapce, který musí cosi zásadního překonat, což se děje v alianci s dívkou, jejíž vlastí je zásvětno a bez níž by to nedokázal. V obou filmech se potýká s ochranitelským, dobrým, ale (vážnými starostmi či bezbřehým zármutkem) poznamenaným a nechápajícím otcem (resp. strýcem), v obou je silný protiklad bezpečného domovského ostrova (maják, resp. klášter) a nepřátelského (možná jen údajně nepřátelského) vnějšího světa. Bohužel, ačkoli je Brendan a tajemství Kellsu skvělejším (více se skvícím) filmem než Píseň moře, na rozdíl od ní nelze o tomto filmu říci, že by v něm nebylo nic zbytečného, nic samoúčelného, nic nedotaženého. () (méně) (více)

Snorlax

Tfuj, to ale byla škaredá animace! Příběh, který by se vešel do deseti minut, je rozpatlán na hodinu a čtvrt. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky