poster

Cesta bojovníka

 • Indonésie

  Merantau

 • slovenský

  Cesta bojovníka

 • anglický

  Merantau Warrior

Akční / Drama

Indonésie, 2009, 106 min (Director's cut: 134 min)

Režie:

Gareth Evans

Scénář:

Gareth Evans

Kamera:

Matt Flannery

Producenti:

Ario Sagantoro
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • c.tucker
  ****

  Zde je použito jiné bojové umění než obvykle a vzhledm k lokaci je jím Pencak Silat, který je sice trošku pomalejší než třeba Muay Thai, ale tak pekelně efektivní. Uwais rozdává rány jako by se nechumelilo, taky že na Jávě nechumelí. Příběh je klasického ražení, ale proč také vymýšlet něco nového, když se na to pořád dobře dívá, kdyš je to provedeno dobře jako u tohoto snímku. Akce je krásně přehledná a tempo je svižné, co víc si od filmu takového typu přát. Plus příjemné překvapení na závěr.(27.3.2010)

 • ScarPoul
  ***

  Poctivo spravená žánrovka. Gareth Evans vytvoril po technickej stránke perfektný film. Od choreografie súbojov, po fungujúce emócie medzi postavami, dokonca aj tí bratia ako záporné postavy mali určité čaro. Iko Uwais je sympoš, ktorého som si za ten čas čo som sa na neho pozeral obľúbil. Teším sa na jeho ďalšie filmy. Sisca Jessica bola nádherná a vôbec sa nečudujem Yudovi( Uwais), že ju ochotne zachraňoval. Prostredie, zápletka a finálny stret - trvajúci vyše 30 minút( s drobnými pauzami samozrejme) sú skvelo zostrihané, vybudované a vydramatizované. Ale po dopozeraní, som mal pocit, že všetky filmy s Tonym Jaaom, sa mi páčili viac. Boli brutálnejšie, temnejšie a zábavnejšie. Tu humor úplne absentoval. Tým netvrdím, že som si to neužil. Len tých nových vychádzajúcich hviezd, ktoré bojujú a zachraňujú kdekoho je akosi veľa. A niektorý favoriti sa aj napriek okolnostiam ťažko menia. Pre mňa ale rozhodne slušná prvotina.(16.2.2014)

 • Idaho
  **

  Šest let po Ong baku a o šest let horší. Na příběh celkem kašlu, ten slouží jako kulisa k tomu, aby si mohli dát efektně přes držku - hlavní je, aby byl snesitelný. Bohužel si moc efektně přes držku nedávají, je to bez "drajvu", ale co bychom od kopie chtěli, že?(26.1.2014)

 • Webb
  ***

  Xtá variace na Ong-baka, tentokrát docela povedená s naprosto základním příběhem, naštěstí pořád aktuálním a fungujicím. Iko Uwais je docela herecky přesvědčivý, pohyby zvládá slušně, Tonyho Jaa by sice nedal ale o to nejde, hlavně že bojuje s bezprávím a hezky se na to kouká nejen díky povedené režii či kameře. Vadila mi tu ale taková drobnost v přibližně hodinové stopáži po začátku, POZOR SPOILER kdy ona schovávala toho kluka "zloděje" do díry v plotě celou minutu i přesto, že má v patách gangstery a na vteřinu přesně po odchodu po ní zase jdou. Další nelogické scény se tu dají také najít (rozstřílení gangstera ve výtahu že po něm zbyde jen cedník a on se stejně zvedne a dál bojuje) a mnoho dalších. Škoda že se jich Merantau úplně nezbavil.(15.3.2010)

 • Tuxedo
  ****

  Nejlepší bojovka posledních let, jíž se překvapivě neuvedl jen titulní Iko Uwais, nýbrž celý filmový štáb. Merantau zpracovává archetypální vzorce s fanouškovskou přesností - vyjma pár zanedbatelných zkratek a náhod soudržný scénář stmeluje oblíbené a zároveň dostatečně vytěžené prvky (kromě ústřední či romantické linie jmenuji alespoň nahlédnutí k podstatě boje či vzájemný respekt dvou krajanů, stojících na opačných stranách barikády), postavy oplývají skutečným charakterem, hloubkou a motivacemi, typově přesní herci přesvědčivě hrají a v zásadě z každé scény ční znalost žánru a jeho potřeb (gradace celku i akčních sekvencí, změna lokací a choreografie v akčních scénách, ikoničnost hrdiny, již zmíněné vypiplané archetypy atd.). Iko Uwais možná není tak pohybově nadaný jako Tony Jaa, rozhodně však platí za přesvědčivější prototyp akčního hrdiny (na rozdíl od Tonyho, který má charismatu méně a je stále více kaskadérem než hercem či akčním hrdinou) a stál za ním tým, pro nějž předěly mezi akcí nejsou jen filmařsky neošetřenou výplní. U Merantau se na rozdíl od Ong Baků či Tom Yum Goong napodruhé neomezíte jen na přetáčení k akčním sekvencím – s radostí si jej opět vychutnáte od začátku do konce. P.S. Malou pihou na kráse je snad jen přílišné vršení bojových pasáží v poslední třetině filmu, což je zřejmě způsobeno Adrianem zmíněným prostříháním.(15.4.2010)

 • - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Jakarte a na ostrove Sumatra. (MikaelSVK)

 • - Spoiler: Ve finálním souboji se Yuda (Iko Uwais) střetl s dvěma bratry-padouchy. Ve filmu Zátah: Vykoupení (2011) se Rama (Iko Uwais) společně s bratrem utkají proti padouchovi. Bojové scény jsou tím pádem naopak. (Lougle)

 • - Poprvé v historii filmu je použito bojové umění Silat, které se vyznačuje pomalými pohyby. Až po jejich úplném zvládnutí se přechází do rychlých pohybů, které by se dali nazvat až tanečními. Toto bojové umění je převážně používáno ve Filipínách, Indonésii a v Malajsii. Používajího jej i policejní a bezpečnostní složky. (Zdroj: ČSFD.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace