Cesta bojovníka

• slovenský

Cesta bojovníka

Merantau Warrior

Akční / Drama

Indonésie, 2009, 106 min (Director's cut: 134 min)

Gareth Evans

Gareth Evans

Matt Flannery

Ario Sagantoro

O poznání méně nekompromisní než übernářez Raid: Redemption. Nejde už o brutální nonstop jízdu od začátku až do konce, ale spíš o standartní "Ong-Bakovku" o primitivním vidlákovi z vesnice, který vyrazil do civilizace aby v ní chránil pár chudých chudáků před bezskrupulózními mocnými (zde chrání zlodějíčka který mu šlohne peněženku a jeho "lehkou" sestru proti bílým obchodníkům se žlutým masem). Naštěstí Iko Uwais je o poznání větší sympaťák než Tony Jaa a příběh, ač otravný, hloupě na city tlačící, a pitomě směšný, není až tak hrozný aby mne nutil mlátit hlavou do monitoru jako Jaovy filmy. I když rychloposuv je stále velmi doporučeníhodný a první hodinu a čtvrt vlastně ani není potřeba vidět vůbec, protože i akce v ní není až tak zajímavá, spíše poněkud repetivní. Čtyřicetiminutové finále se nicméně kvalitou k "Raid" už docela blíží.(8.6.2012)

No dobře. Choreografie a opravdovost bojových scén je výborná. Nedovedu ale odpustit určitou naivitu a snahu být citlivý (která se nepovedla). Nedovedu například uvěřit, že SPOILER!!! dívka schovává mladšího bratra do nějaké díry ve zdi, nekonečně času ho přesvědčuje, aby byl zticha, zatlačuje jeho prsty za plech snad půl minuty a když začne zdrhat, přesně v ten moment se za ní vyřítí pronásledovatelé. Kdyby, kua, zdrhali oba, byli by dávno v prachu! KONEC SPOILERU. V neposlední řadě mě iritoval český dabing, který jsem musel poslouchat, protože indonéská jazyková verze je na DVD bez (!!!) titulků.(10.5.2012)

• H34D

I na poměry bojových filmů má Merantau neobvykle plytký děj s přihlouplými jednorozměrnými postavičkami a tím nejkontrastnějším černobílým světem. Nejhorší však na tom je, že film si to vůbec neuvědomuje a tváři se neskutečně vážně a ""dojemně"" (dvoje uvozovky, protože jedny jsou, kurva, málo). Slzopudné scény jsou neuvěřitelně absurdní, ba přímo otravné, příběh tady není jen nutné zlo, ani neplní úlohu spojovatelky mezi akčními scénami, je to odpadní balast, který mi nemilosrdně navodil pocit, že jsem byl okraden o čas! Samotná akce už je samozřejmě o něčem jiném, mladí protagonisté nám představí bojový styl ladného pohybu, využívání energie protivníka i trošku drsnějšího lámání kostí, ale třeba v porovnání s taktéž nikterak inteligentním, ovšem mnohem chytlavějším Ong-Bakem 2 je jí překvapivě málo... 4/10(25.5.2010)

Tak tohle mě nějakej čas unikalo. Teď jsem se k tomu dostal a rovnou k tý prodloužený verzi. No není to nejhorší počin. Dokonce se mi zdá, že se tu Iko Auwajs předvede víc než v Berandalu. Pravda bohužel mě opět lehce nebavilo, počkat si na to, až se to konečně pořádně rozjede, ale zase jako takovej velkej debut většiny zúčastněných, od režiséra až po hlavního představitele to není zase až tak špatná záležitost. Akční scény a boje jsou celkem přímočarý a nekompromisní a nejsou zbytečně překombinovaný, takže proč by ne.60%(17.11.2014)

• Radiq

Děj je tam jednoznačně navíc. Vyplňuje to nudny mezery mezi bitkama, do kterejch si každej uplně nesmyslně bere jako zbraně jenom pěsti a kopance místo střelnejch. Tím, že děj vyplňuje nudny mezery, se ale nic nemění na nudnosti těch mezer, protože ten děj je taky nudnej. Z toho plyne ponaučení - nudným dějem nudny mezery nezakryješ. Jinak po závěrečném (spoiler) skonu nevim, proč tak dlouho trvalo, než film skončil - bylo to jak kdyby ho chtěli jenom uměle prodloužit takovym jakymsi nezajimavym hovnem. Taky bylo zajimavy, že hlavní záporáci byli zrovna běloši, kteři se uměli takhle mlátit, jak nějakej čak noris. Zpracování bitek ušlo, ale viděli jsme už lepši - v Zátahu to bylo rozhodně minimálně o level výš. V podstatě mě to ani moc nebavilo... ale pořád jsem čekal... a čekal... a čekal... a nudil... a nedočkal... ale stejně čekal a dokoukal...(23.3.2014)

• - Spoiler: Ve finálním souboji se Yuda (Iko Uwais) střetl s dvěma bratry-padouchy. Ve filmu Zátah: Vykoupení (2011) se Rama (Iko Uwais) společně s bratrem utkají proti padouchovi. Bojové scény jsou tím pádem naopak. (Lougle)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Jakarte a na ostrove Sumatra. (MikaelSVK)

• - Poprvé v historii filmu je použito bojové umění Silat, které se vyznačuje pomalými pohyby. Až po jejich úplném zvládnutí se přechází do rychlých pohybů, které by se dali nazvat až tanečními. Toto bojové umění je převážně používáno ve Filipínách, Indonésii a v Malajsii. Používajího jej i policejní a bezpečnostní složky. (Zdroj: ČSFD.cz)