Cesta bojovníka

• Indonésie Merantau (více)

V Minagkabau v západní Sumatře se Yuda, zkušený žák Silat Harimau, připravuje na Merantau - prastarý rituál přerodu mladíka v muže. Kvůli tomu musí opustit svou rodnou vesnici a vydá se do rušné Jakarty, aby nasbíral zkušenosti. Život v Jakartě je těžký a po sérii neúspěchů si Yuda není jistý svou budoucností. Náhodou se setká s dívkou Astri, která je obětí gangu obchodníků s lidmi. Yuda se jí pokusí zachránit před jejím psychotickým šéfem Ratgerem a jeho pravou rukou Larsem. Yudovi se podaří osvobodit Astri i jejího mladšího bratra Adita, ale gang je jim v patách - chce zpět své "zboží" i krvavou odplatu. Yuda nemá jinou možnost, než čelit útočníkům a postavit se jim v dechberoucím finále. (oficiální text distributora)

Flipnic

Absolutně dokonalá martial arts pecka ... Jeden z nejlepších bojových filmů co jsem v posledních letech viděl. Širší komentář napíšu až budu mít víc času, každopádně BOMBA!!!! .... Takže doplnění: Po několika zklamáních v poslední době z několika "martial arts rubáren" a neustálému odkládání vydání Merantau, jsem k filmu přistupoval velmi skepticky. O to větší byla moje spokojenost, nadšení, úžas, údiv, dojetí a ve finále absolutní extáze jako nadšence do filmů s martial arts bojovou tématikou ... Film jasně vychází ze zatím ani ne příliš zaběhnutého klišé těch několika filmů Tonnyho Jaa, tzn., mladej klouček se vydá ze zapadlé ulice do města, kde se setká s místní temnou stránkou světa a života. Čelit jí může jen díky svojí vytrvalosti, slušnému vychování (v tomto filmu silně vyjádřeno ...) a hlavně bojovým schopnostem ... I když děj je jednoduchý steně jako Tonnyho "rubárny", přece jen zde oceňuji tématiku, kterou je boj proti mafii obchodující s ženami. Toto mi připadne přece jen aktuálnější, reálnější a závažnější, než hledání kusu sochy nebo slona ... Čím mě dál film dostal ...? Snad vším: Perfektní vizuální look filmu, excelentní scény reagující na spoustu zajímavých věcí (peckou jsou dvě scény: V první dostane náš hrdina na ulici docela rychle nakládačku i přes to, že je varován, že jeho "silat" který cvičil ve vesnici není tak úplně využitelný na ulici v praxi, následně se přece jen zvedá a vymlátí celou diskotéku. Další scénou je reakce na staré samurajské klasiky, kdy se Iko Uwais utká s místním nejlepším rváčem ve stísněném výtahu. Nejde ani tak o nepřátelství a duel typu "dobrý vs zlý", ale o čistou skutečnost, že nejlepší na tomto smetišti městské stoky může být jen jeden ...)., dále je to ŠPIČKOVÁ HUDBA, která jde spíše dojemným a vážným směrem, než nějakým našlapaným tempem ... Scéna, kdy se rozehrála "smičcová sonáta" a Ivo začal likvidovat jednoho šmejda za druhým mě úplně rozsekala, dále jsou to úžasné kaskadérské kousky, pády u kterých jsem si nebyl jist, zda je protagonisti vůbec přežili, dále je to minimum střihu, žádné dráty, kontaktní akce a jako třešnička na dorfu jsou to FIGHTY samy o sobě, které se s přibývající stopáží stále a stále zlepšují, jsou stále a stále vymakanější a vychytanější ... a technika souboje stylu silat je naprosto neokoukaná, inovátorská, ale neuvěřitelně realisticky působící a praktická. Závěrečná řežba mne naprosto složila na kolena a já zažil po dlouhé době OPRAVDOVOU martial arts extázi, kdy se nehrálo tolik na vizuální efekt soubojů, ale neskutečně špičkově proparacovanou choreografii soubojů, ve kterých nechybí snad nic, co má v eliminaci nepřítele na ulici chybět ... Tonny Má konečně konkurenta v tomto nenápadném indonézském mladíkovi, který sice vypadá jako "cukrouš" s křivými zuby, který by neublížil ani mouše, ale ve skutečnosti se umí opravdu tvářit drsně a nasraně (oceňuji!!), a hlavně se umí před kamerou hýbat v rámci choreografie až neuvěřitelně dobře ... klidně bych řekl, že dokonale ... Merantau překvapil a zasáhl přímo tam, kam měl. Pro příznivce martial arts filmů a bojového umění naprostá povinnost (nenechte se odradit pomalým tempem a rozjezdem,poslední půlhodina je fakt akční peklo ...). Pro diváky toužící po příběhu, promakaném scénáři či digitálních tricích to naopak není ... Jen tak dál Iko!!! Viděno podruhé 22. 7.11 a nemám slov, fakt nááářez!! () (méně) (více)

Tony.cs

Ačkoli efektně je to skvělé, tak akce chvílemi škobrtne kvůli chybné kameře, která na moment zachytí choreografii uměle a ačkoli to hned jede v pořádku dál, tak to malé škobrtnutí rozruší požitek. Ale byl to první pokus. O dva roky mladší film stejného režiséra, Serbuan Maut, už absolutně vyhovuje a je to našláplá jízda. ()

ScarPoul

Poctivo spravená žánrovka. Gareth Evans vytvoril po technickej stránke perfektný film. Od choreografie súbojov, po fungujúce emócie medzi postavami, dokonca aj tí bratia ako záporné postavy mali určité čaro. Iko Uwais je sympoš, ktorého som si za ten čas čo som sa na neho pozeral obľúbil. Teším sa na jeho ďalšie filmy. Sisca Jessica bola nádherná a vôbec sa nečudujem Yudovi( Uwais), že ju ochotne zachraňoval. Prostredie, zápletka a finálny stret - trvajúci vyše 30 minút( s drobnými pauzami samozrejme) sú skvelo zostrihané, vybudované a vydramatizované. Ale po dopozeraní, som mal pocit, že všetky filmy s Tonym Jaaom, sa mi páčili viac. Boli brutálnejšie, temnejšie a zábavnejšie. Tu humor úplne absentoval. Tým netvrdím, že som si to neužil. Len tých nových vychádzajúcich hviezd, ktoré bojujú a zachraňujú kdekoho je akosi veľa. A niektorý favoriti sa aj napriek okolnostiam ťažko menia. Pre mňa ale rozhodne slušná prvotina. ()

Fr

MERANTAU – cesta za hledáním životních zkušeností, výzva k přeměně v muže. CESTA K DOSPĚLOSTI..... V čem se liší Indonéská kinematografie od té Thajské? Její filmaři ještě stále pochodují MERANTAU! Sehnali si sice fešnýho mladíka, dali mu do vínku umění ,,Silat“, dokáží vybrat zajímavou lokalitu pro souboj (bordel), ale to je asi tak všechno. Mladík Yuda si místo sehnání práce proti sobě poštve všechny obchodníky s bílým masem v Jakartě. Což mi nevadí, protože nechci čumět na to, jak myje nádobí, ale jak vládne svými údy. Bohužel šablonovitý, ničím zvlášť zajímavý příběh nezachrání ani akční sekvence. Choreo je o hovně a místo boje sleduju zoufalý herecký pokusy. 20 minut akčního finále je zajímavý asi jako stejně dlouhej ,,dojímavej“ konec. Nic novýho pod východoasijským akčním nebem. Nebo všechno při starým? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Už mě dlouho žádnej film nerozbrečel. 2.) Miluju běh Jakartou. 3.) Zjistím, že Merantau je vlastně výměna 1 za 2. PŘÍBĚH * HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ ne ()

Vecko99

Indonéský Ong Bak je rozhodně povedená podívaná. Příběh je stejný jako u spousty jiných martial arts filmů. Chlapec z vesnice se vydává do města aby poznal svět a do toho pomáhá chudým a nevinným lidem, kteří se o sebe postarat neumí a většinou je to proti někomu kdo má velkou ochranku a mnoho peněz. Souboje jsou na výtečné úrovni, ale oproti Ong Bakovi mi chybí větší orginalita, jelikož vše již bylo vidět někde jinde. I tak se jedná o nadprůměrnou podívanou. 3+ ()

• Poprvé v historii filmu je použito bojové umění Silat, které se vyznačuje pomalými pohyby. Až po jejich úplném zvládnutí se přechází do rychlých pohybů, které by se dali nazvat až tanečními. Toto bojové umění je převážně používáno ve Filipínách, Indonésii a v Malajsii. Používajího jej i policejní a bezpečnostní složky. (ČSFD)
  • Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v Jakarte a na ostrove Sumatra. (MikaelSVK)
  • Akční choreografii na filmu dělal Gareth Evans, v závěrečných titulcích uvedený jako G. H. Evans. (Rominator)